Sari la conținut

Georgia si Armenia?


Africanul
 Share

Postări Recomandate

Salutare,incerc sa ma organizez in septembrie pentru o tura de aproximativ  2 saptamani prin Georgia si Armenia.90% din traseu este pe asfalt si restul de 10 pe forestiere.

 Daca este cineva interesat astept un mesaj ca sa discutam mai multe.

Din cei care au mai fost daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi(drumuri frumoase,locuri care nu trebuiesc ratate),ex. Ushguli,Gudauri,Omalo.

Editat de Africanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic polonez avea in plan concediu in Georgia in septembrie, dar mi-a zis aseara ca in ultimele saptamani s-a cam imputit treaba cu pandemia si nu mai merge pentru ca e risc mare sa il bage in carantina si acolo, si la intoarcere. El avea in plan sa mearga cu avionul si sa inchirieze ceva la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Acum 32 minute, Grigore1 a spus:

Ne povestesti si noua?  SI eu as fi interesat ...............

 

Nu prea ma pricep la povesti dar dacă ai ceva întrebări îți răspund cu placere.Eu plec și la sfârșitul lunii august.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Grigore1 a spus:

Ce traseu ai avut? Ai cumva o lista de obiective?  o harta  cu ceea ce ai facut?    Pleci din nou in Georgia si Armenia ?

In Georgia am intrat pe la Batumi după ce am traversat Bulgaria și Turcia și am mers către Mestia,de acolo am urcat la Ushguli pe drum de Off Road ușor dpmdv,de la Ushguli am coborât către Lentekhi,tot Off si apoi pe drum asfaltat spre Kutaisi și Tblisi.De la Tbilisi am mers la Gudauri ,înapoi la Tblisi si tot de la Tblisi am plecat către Omalo unde este un drum tot de Off de vreo 70 km parca.De la Omalo am plecat către Erevan,Geghard monastery și lacul Sevan.Cam pentru asta ne a ajuns timpul.Granița dintre Turcia și Armenia este închisă asa ca din Armenia trebuie sa intri înapoi in Georgia ca sa intri in Turcia.

Da,anul asta plecam tot prin Turcia,Georgia,Armenia către Iran și Pakistan.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, george13 a spus:

😀Nevasta mea imi aduce mereu aminte de cele doua zile din Thassos din Noiembrie, ca fiind o super aventura.

Chiar a fost o ieșire super reușită 🫡

Editat de Africanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Africanul said:

Iran și Pakistan.

Erau niște discuții într-o vreme cum că nu poți intra în Iran cu motocicletă cu cilindree mai mare de 250 cmc. Mai e valabilă informația asta?

O să ai nevoie de Carnet de Passages en Douane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, bursyllac a spus:

CPD-ul îl iei de la ACR? mai văzusem unii care ar fi făcut chipurile mai ieftin pe net, dar apoi citisem că aia ar fi fake și acum nu mai știu ce să cred.

Îl iau de la ACR unde trebuie depusă și o garanție pana la revenirea in țara.Mai era posibilitatea sa fac un CPD la intrarea in Iran,acolo era fără garanție și puțin mai mică taxa,asta dacă se vizitează doar Iranul,dacă vrei sa treci in Pakistan își pierde valabilitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Raoul766 a spus:

@Africanul poti sa imi spui te rog in ce perioada ai fost? Planuiesc si eu o tura prin Georgia dupa 20 septembrie si m-ar interesa cum e vremea in perioada aia pe acolo.

Eu zic ca depinde de noroc,in 2017 am fost in Octombrie la inceput și vremea a fost decenta înspre frig.Pe Turcia la dus a fost foarteeeee cald,la întors a fost foarte frig.in Georgia a fost ok pot sa spun,doar la altitudine mare a fost mai frig,la Ushguli spre exemplu erau 2 grade și arată ca începe sa ningă in următoarele zile.In 2022 am fost la sfârșitul lui August începutul lui Septembrie și a fost cald peste tot.

Editat de Africanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Raoul766 a spus:

Mersi fain!

Cu placere!

Acum 4 minute, Grigore1 a spus:

Salutare din nou!  Ce asigurari medicale ai gasit mai serioase pentru Georgia si Armenia?  Pentru moto gen A24,, exista ceva?  Mulțumesc!

Am avut de mult in Turcia niște probleme medicale și eram asigurat la Generali.Am fost foarte mulțumit de ei atat ca ajutor acolo in Turcia cât și in țara ca timp de despăgubire.De atunci fac asigurari de călătorie numai la ei și la Moto sincer nu am avut niciodată😀.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...