Sari la conținut

Accident mortal Costesti, Iasi.


tkkn
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 ore, tkkn a spus:

 

 

Acum 4 minute, Flower-Power a spus:

Este posibil, nu mi-e teamă să și greșesc. Înțeleg ca așa este dar mi-as fi dorit sa fie un pic diferit. Am cazuri concrete pe lângă cele legate de trecerile de pietoni unde nu pot fi observați pietonii din cauza mașinilor parcate. 

Revin mai târziu cât stau în aeroport acum sunt pe fuga ca să nu înțeleagă AdrianB ca explicația e simpla și ar trebui sa înțeleg. Asta s-a dorit o mica înțepătură. Anyway, putem sa luam în discuția și în privat ca sa nu las impresia pe-aici ca sunt Gica contra și nu am înțeles. Merci.

Dar nu e nicio problema, pare o chestiune de drept, cred ca pana si cei in domeniu s-ar ciondani. Mai mult, @tkkn pare sa-ti dea dreptate si este avocat. 

Doar incercam sa fac distinctie intre accident ca eveniment si ca premisa a unei infractiuni si infractiunea in sine, accidentul avand vinovat pentru producere, infractiunea rezultata avand autor (ca terminologie, ca persoana este una si aceeasi). Probabil ca, accidentul avand si conotatii penale, se practica folosirea termenului de autor in sensul legii penale cand se face referire la vinovatul de producerea accidentului, desi accidentul in sine nu constituie infractiune. Nu exista pedeapsa penala pentru accident ci pentru infractiunile corelate (nush daca e termenul corect).

🤔 Si nici nu stiu daca sunt chiar asa de elocvent precum ma lauda @AdrianB1

Ii multumesc totusi 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 6 ore, Flower-Power a spus:

Asta s-a dorit o mica înțepătură. 

Pat on the shoulder. Pentru ca mai multi oameni au spus, in diferite moduri si cu exemple, ca autorul moral nu e o lipsa a legii, doar o veche impresie pe care oamenii o aveau dupa o istorie de accidente fara contact si fara dovezi despre ce s-a intamplat, inainte sa existe camere pe toate drumurile si filmarile sa fie luate in seama.

 

Chill. Relax. E in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

" ca autorul moral nu e o lipsa a legii, doar o veche impresie pe care oamenii o aveau dupa o istorie de accidente fara contact si fara dovezi despre ce s-a intamplat, inainte sa existe camere pe toate drumurile si filmarile sa fie luate in seama."

 

Tu ești relaxat ca sunt camere și vezi Doamne asta soluționează problema. Exista locuri în care nu sunt camere și unde se pot întâmplă evenimente nedorite. Spre exemplu în sate unde camerele sunt un vis frumos. De asemenea imaginile din București se șterg după un anumit termen. Pe vremea când aveam eu nevoie de imagini , acum câțiva ani, era un termen de 30 zile iar accesul la imagini nu era simplu pentru mine în calitate de cetățean. Nu cred ca s-a schimbat mult ceva în aceasta privință.

M-as bucura sa aflu ca șoferul unei dube parcate neregulamentar pe trecerea de pietoni din a cărui cauza am accidentat pe cineva, sa zicem, este tras la răspundere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, WotRU2Me a spus:

Parca da, daca sunt amplasate legal si omologate (?) Dar nu ma crede pe cuvant 😁

Camerele adica...

Stiu ca pentru asta se luptasera cu indarjire PSD-u sa nu mai fie recunoscute probele video/foto si auzisem ca cica nu se mai admit. Acum eu nu am cel mai bun auz si sper sa nu fie asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, tkkn a spus:

Nitpicking terminologic: “autor” e de fapt cel mai corect termen. In dreptul penal, conceptul de autor (sau autorat) include toate persoanele care, prin vina lor (sub forma culpei sau intentiei, cu sub-speciile lor) au contribuit in lantul cauzal al infractiunii. De aceea intre autori avem faptuitorul efectiv, complicii, tainuitorii, instigatorii, etc.

 

In exemplul cu masina parcata aiurea pe trecerea de pietoni, soferul este autor fiindca prin actiunea sa ilicita (a incalcat regulile aplicabile parcarii) a contribuit la producerea accidentului.

 

 

 

 

Alt caz, în sat cineva aleargă după un copil sa îl bata , copilul fuge pe strada țâșnind de după o mașină parcata pe strada. 

Politia anchetează alt personaj în afara de șoferul mașinii care lovește copilul? 

 

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In orice accident e nevoie de probe - martori sau filmari; fara filmari si fara martori nu poti demonstra mare lucru, in special daca nu exista contact, dar asta nu are nici o treaba cu existenta notiunii de autor moral, de la care a plecat toata discutia. Am plecat de la ceva, am ajuns la probe; se numeste "moving the goalposts".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Flower-Power a spus:

 

 

Alt caz, în sate cineva aleargă după un copil sa îl bata , copilul fuge pe strada țâșnind de după o mașină parcata pe strada. 

Politia anchetează alt personaj în afara de șoferul mașinii care lovește copilul? 

 

Da. In orice investigatie se studiaza nu pozele cu rezultatul final, ci cum s-a ajuns la asta; in exemplul tau, de ce copilul fuge pe strada. Procurorul si ulterior judecatorul au sarcina de a stabili circumstantele si vinovatia, iar in circumstante intra detaliile de care te legi. 

 

Da, exista politisti comozi care nu vor sa se complice, dar asta e o exceptie si nu o regula. Sunt si procurori care nu vor sa se complice si inchid dosare sau dau solutia pentru care e nevoie sa munceasca cel mai putin. Been there, done that, am anulat solutii de clasare cand a fost cazul, judecatorul le-a pus in brate dosarul si i-a pus la munca, apoi chiar si-au facut treaba. De ce? Pentru ca majoritatea romanilor nu au educatie juridica minimala si sunt mai flexibili ca salcia, se resemneaza imediat cu "ce sa faci, n-ai ce sa faci" sau "daca nu se poate, asta e". E o chesti culturala, fost pașalâc turcesc, neam de iobagi, apoi zeci de ani de comunism, "capul ce se pleaca sabia nu-l taie". Ce culegi, aia aduni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😂 parca si vad cum polițistul din sat anchetează toți sătenii și le ia declarații..să caute martori.. hai mai , serios ! În ce tara? Ca să nu zic ca ești visător sau ca aberezi..oricare dintre cele două. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, Flower-Power said:

😂 parca si vad cum polițistul din sat anchetează toți sătenii și le ia declarații..să caute martori.. hai mai , serios ! În ce tara? Ca să nu zic ca ești visător sau ca aberezi..oricare dintre cele două. 

Si daca prevede legea explicit "autorul moral"? Care e diferența? Prinde politistul chef de munca?

Ti-a zis si Adrian, ai schimbat usor-usor subiectul doar ca sa ai dreptate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, SenorPink said:

Dar se mai admit probele video? Parca pana la urma au reusit sa faca sa nu se mai admita? Sau am avut eu vreun cosmar?

 

Doar cele omologate, singurele de care stiu find ale politiei.

DAR, dovezile video sunt foarte importante in cazul in care exista alte "probe" si pot fi corelate aceste date. De exemplu o tamponare auto rezulta in doua masini lovite. Proba video ar trebui (din cate stiu eu) sa fie luata in considerare deoarece ceea ce apare pe video e demonstrat de celelalte probe, de daunele masinilor. 

 

Cat despre masini parcate pe trecerile de pietoni sau foarte aproape am inteles ca cel putin unii soferi au fost sanctionati cand s-a intamplat ceva. Nu stiu insa daca doar amenda sau alteceva, probabil si in functie de ce fel de accident s-a produs acolo. Tot din citit/auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, XaeL a spus:

Si daca prevede legea explicit "autorul moral"? Care e diferența? Prinde politistul chef de munca?

Ti-a zis si Adrian, ai schimbat usor-usor subiectul doar ca sa ai dreptate 

Asa consider ca dacă ar fi stipulat poți pe baza declarațiilor de la poliție sa începi demersurile de investigație atâta vreme cât declari un autor "moral" iar polițistul sa fie cumva obligat sa inițieze demersuri în acest sens.

A doua afirmație nu o s-o comentez pentru că nu cred ca poți sa duci ce am de zis. Nu e o etalare a forțelor și dacă îți spun ce gândesc s-ar putea sa te superi. Prefer să nu desi stau sa gândesc de ce fac asta.

Ultimul comentariu pentru tine.

Acum 5 ore, SenorPink a spus:

Stiu ca pentru asta se luptasera cu indarjire PSD-u sa nu mai fie recunoscute probele video/foto si auzisem ca cica nu se mai admit. Acum eu nu am cel mai bun auz si sper sa nu fie asa

Da și eu știam.asta..cel puțin mi-a fost spus de un polițist acum câțiva ani. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Flower-Power a spus:

Asa consider ca dacă ar fi stipulat poți pe baza declarațiilor de la poliție sa începi demersurile de investigație atâta vreme cât declari un autor "moral" iar polițistul sa fie cumva obligat sa inițieze demersuri în acest sens.

Chestia asta o sustinea un procuror in dosarul penal facut unui politist care "gresise" grav investigatia. Inca nu exista o concluzie, inca se judeca, ultima data inca argumentau ce incadrare juridica are fapta politistului care nu a verificat aspectele semnalate in scris de parti si a scris in acte altceva.

 

Deci cel putin conform procurorului politistul are obligatia sa investigheze, sau macar sa verifice, situatia conform declaratiilor depuse.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost martor la un accident cu un motociclist caruia nu i s-a acordat prioritate in giratoriu, a franat, a prins capac de canalizare si a cazut. La viteza foarte mica, nu a existat contact, dar si masina oprise in sens realizand ca nu a dat prioritate (noroc ca nu a avut motociclistul viteza, ca se rostogolea spre ea). Eu doar l-am ajutat sa ridice mobra, l-am sfatuit sa nu faca amiabila si m-am oferit sa-i fiu martor in caz ca nu i se da dreptate. 

Nu am mai auzit de el, exista o probabilitate destul de mare sa fi obtinut o solutie favorabila (m-ar fi cautat banuiesc daca il scoteau vinovat de cazatura). Bine, nici doamna de la volan nu parea o nesimtita (probabil sunt destui care fug, zic ca venea tare si ei erau deja in sens etc).

 

Ce vreu sa zic (desi exemplul nu poate fi considerat relevant, nestiind sigur cum s-a terminat, daca s-au inteles intre ei and so on), este obligatorie determinarea circumstantelor in care s-a produs accidentul si identificarea cauzelor, iar neacordarea de prioritate (de exemplu), nu poate fi trecuta cu vederea pe motiv ca nu exista contact intre vehicule (ca idee, ti se ia permisul daca nu acorzi prioritate si fara sa existe accident), mai ales daca vorbim de consecinte mai grave.

In definitia accidentului nu este stipulata conditia contactului intre autovehicule, deci politistul este obligat sa caute "autorul moral". Legea, asa cum e ea acum, deja presupune asta, nu cred ca putem vorbi de o lacuna.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/3/2021 at 6:53 PM, Flower-Power said:

 

 

Alt caz, în sat cineva aleargă după un copil sa îl bata , copilul fuge pe strada țâșnind de după o mașină parcata pe strada. 

Politia anchetează alt personaj în afara de șoferul mașinii care lovește copilul? 

 

 

Da.

Poliţia poate sesiza DGASPC-ul, instituţie care poate proceda la o acţiune în justiţie pentru decădere din drepturile părinteşti, îndreptată împotriva părintelui neglijent (mama?) a cărei absenţă (sau abandon temporar) a condus la vătămarea copilului nesupravegheat, cu vătămarea copilului din culpa sa.

 

 

 

On 9/4/2021 at 12:33 AM, AdrianB1 said:

Deci cel putin conform procurorului politistul are obligatia sa investigheze, sau macar sa verifice, situatia conform declaratiilor depuse.

Da, dar cu condiţia ca atunci când un procuror sau poliţist solicită asistenţă medicală (de urgenţă de exemplu) investigaţiile să fie efectuate de infirmieră sau de brancardier, iar medicul doar să analizeze dosarul şi să stabilească un diagnostic şi un tratament pe baza investigaţiilor, constatărilor şi actelor acestora (infirmiera şi brancardierul.

De acord?

Mens sana în corpore barosano.

22 hours ago, WotRU2Me said:

In definitia accidentului nu este stipulata conditia contactului intre autovehicule, deci politistul este obligat sa caute "autorul moral"

Aşa este, poliţistul este obligat ... moral.

Nici în definiţia copilului (minorului) nu este stipulată condiţia contactului între vehicule ca producătoare de "accident".

Prezumţia (o bănuială rezonabilă) sau acordul de recunoaştere a "vinovăţiei" sunt suficiente şi morale, pentru drept(uri).  

Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...