Sari la conținut

Înscriere scuter la primărie


Mihai96
 Share

Postări Recomandate

Salut, pai daca nu ai factura si act de vanzare cumparare, cum dovedesti ca este al tau? In acest caz, deocamdata, nu poti sa-l inregistrezi. Indiferent ca te duci la primarie sau la politie, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa dovedesti ca pe bunul respectiv esti proprietar.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin faptul ca dețin cartea, nu este suficient? Avand în vedere ca scuterul a mai fost înregistrat pe o alta primărie și a fost radiat, ma gândesc ca figurează deja prin ceva baza de date. Nu ar fi suficient? Nu se poate da declarație pe propria răspundere gen? 

Cum as putea dovedi ca sunt proprietar având în vedere faptu ca am primit scuterul cu tot cu carte și urma sa fac și contractul dar proprietarul a decedat la o săptămână după ce l o radiat? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Mihai96 said:

Prin faptul ca dețin cartea, nu este suficient? Avand în vedere ca scuterul a mai fost înregistrat pe o alta primărie și a fost radiat, ma gândesc ca figurează deja prin ceva baza de date. Nu ar fi suficient? Nu se poate da declarație pe propria răspundere gen? 

Cum as putea dovedi ca sunt proprietar având în vedere faptu ca am primit scuterul cu tot cu carte și urma sa fac și contractul dar proprietarul a decedat la o săptămână după ce l o radiat? 

Iei legatura cu mostenitorii scuterului.

Sau faci o romaneasca si faci un act de vanzare-cumparare de mână intre tine si italian, cu data la care mai era viu. Doar sa tii cont ca e fapta penala daca faci asa ceva. Fiind insa vorba de scuter înregistrat la primărie, probabil ca nu il verifica nici naiba 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Mihai96 a spus:

Prin faptul ca dețin cartea, nu este suficient? Avand în vedere ca scuterul a mai fost înregistrat pe o alta primărie și a fost radiat, ma gândesc ca figurează deja prin ceva baza de date. Nu ar fi suficient? Nu se poate da declarație pe propria răspundere gen? 

Cum as putea dovedi ca sunt proprietar având în vedere faptu ca am primit scuterul cu tot cu carte și urma sa fac și contractul dar proprietarul a decedat la o săptămână după ce l o radiat? 

Radierea este operata in baza unui document oficial :

contract de vanzare cumparare

declaratie furt

certificat distrugere/dezmembrare.

 

Ai vreunul?

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, apriliacluj a spus:

mai este (sau era)  si ceva declaratie pe proprie raspundere a proprietarului ca nu mai are bunul respectiv....

doar cu declaratie la Politie (furt)

Exista si optiune de radiere DIN CIRCULATIE la cerere, fara dezmembrare, dar doar de la DRPCIV nu si fiscal. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, XaeL a spus:

Iei legatura cu mostenitorii scuterului.

Sau faci o romaneasca si faci un act de vanzare-cumparare de mână intre tine si italian, cu data la care mai era viu. Doar sa tii cont ca e fapta penala daca faci asa ceva. Fiind insa vorba de scuter înregistrat la primărie, probabil ca nu il verifica nici naiba 

Scuerul ii în România și moșu de la care l am luat era roman. Eu nu am dețin nici un document cu numele căruiva, dețin cartea scuterului și atat. 

IMG_20210902_165614.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Mihai96 a spus:

Scuerul ii în România și moșu de la care l am luat era roman. Eu nu am dețin nici un document cu numele căruiva, dețin cartea scuterului și atat. 

IMG_20210902_165614.jpg

Nu se poate. 

Spre exemplu ar putea fi furat si actele erau sub sa.... tampit exemplu fictiv.

 

Nu ai cum sa demonstrezi ca esti proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ai cartea scuterului este egal cu zero. Asta nu inseamna ca esti proprietar.  

In al doilea rand trebuie sa ai carte de identitate a vehicului emisa de RAR, nu cea italiana. Tu spui mai sus ca a mai fost inregistrat pe o primarie dar pui o copie a unui act italian. Cum vine treaba asta? Ceva nu se leaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ti s-a spus deja de mai multe ori, singurul act de proprietate valabil legal este contractul de vânzare-cumpărare. In plus, in cazul tau, îți trebuie si o copie dupa actul de vanzare-cumparare dintre italian si cel de la care ai cumpărat. 

Faptul ca ai actele de Italia nu are nicio valoare.

Daca vrei sa ti se spuna si oficial același lucru, te duci la tine la primărie, unde se si face înregistrarea.

 

Tot in mod special in cazul tau, trebuie sa faci actele cu mostenitorii. Cand or face ei succesiunea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, XaeL a spus:

Dupa cum ti s-a spus deja de mai multe ori, singurul act de proprietate valabil legal este contractul de vânzare-cumpărare. In plus, in cazul tau, îți trebuie si o copie dupa actul de vanzare-cumparare dintre italian si cel de la care ai cumpărat. 

Faptul ca ai actele de Italia nu are nicio valoare.

Daca vrei sa ti se spuna si oficial același lucru, te duci la tine la primărie, unde se si face înregistrarea.

 

Tot in mod special in cazul tau, trebuie sa faci actele cu mostenitorii. Cand or face ei succesiunea. 

OK, mersi fain. O sa vorbesc cu moștenitorii și o sa fac actele necesare. După obținerea contractului, este necesar mersul la rar? Sau este destul sa îl duc la un normal sediu unde se face itp-ul? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mihai96 a spus:

OK, mersi fain. O sa vorbesc cu moștenitorii și o sa fac actele necesare. După obținerea contractului, este necesar mersul la rar? Sau este destul sa îl duc la un normal sediu unde se face itp-ul? 

Musai RAR unde faci CIV, ITP si autentificare. Adica vreo 600+lei

Acum 4 ore, Mihai96 a spus:

Scuerul ii în România și moșu de la care l am luat era roman. Eu nu am dețin nici un document cu numele căruiva, dețin cartea scuterului și atat. 

IMG_20210902_165614.jpg

Asta este talon. Daca ai doar atat, poti sa uiti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...