Sari la conținut

Centrala termica pe butelii cu gpl


Ustumic
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Sunt in cautarea unei metode de incalzite a unei case batranesti de aprox 100 m2.Este cineva care foloseste centrala termica cu butelii gpl? Cam care este consumul si costul lunar? Am inteles ca sunt butelii care se pun cate 2 sau cate 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, Ustumic a spus:

Salutare. Sunt in cautarea unei metode de incalzite a unei case batranesti de aprox 100 m2.Este cineva care foloseste centrala termica cu butelii gpl? Cam care este consumul si costul lunar? Am inteles ca sunt butelii care se pun cate 2 sau cate 4.

Sau butelii mai mari. 

Am vazut in zona Oradea folosit sistemul, dar schimbul/incarcatul depinde foarte mult de gradul de utilizare si mai ales de izolatia termica a spatiului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte constient ca depinde mult si izolatia casei.Casa este de vaiuga cu pereti grosi de peste 80cm. Pe o lungime si o latime am construit cu caramida poroterm un spatiu tehnic o baie un hol si o bucatarie. Acestea vor veni izolate cu polistiren de 10. Tavanele sunt false si au vata de 10. Toate geamurile sunt termopane. Eu zic ca izolatia va fi destul de ok. M-ar fi interesat daca este cineva pe forum care chiar are aceste butelii si cum se comporta la ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am incercat eu o perioada scurta (2-3  luni) la o casă ce urma să intre în modernizare/extindere. Foloseam butelii cu gpl de 20l. O camera de 20m2 , o baie și o bucătărie. Izolația relativă. Termina butelia in maxim 7 zile ( de obicei 5). Nu mi-a părut combinație. Cost mare, căldură așa și așa și dezavantajul că indiferent de vreme trebuie sa fugi cu butelia. Idea expusa de @apriliacluj mult mai buna. Sau dacă poți, o centrala pe peleți. La termosemineu dezavantajul este că trebuie să bagi in foc la 1-2 ore, în funcție de ce folosești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, megamotoreta a spus:

Are un vecin, pe ger sa nu inghete, cica e mai bun propanul

Are dreptate colegul. Am arzator de ala de terasa...cu gpl iti merge 20 de minute dupa ingheata. vorbim de gpl de iarna. Propanul are punctul de evaporare undeva la -40 pe cand gpl il are pe la -10 (in functie de combinatia propan/butan din el). Si nu te gandi ca daca are -10 o sa functioneze pana la -10. Nuu. Ca atunci un gaz se expandeaza..se si raceste. Termodinamica. E suficient sa fie undeva in jur de +2 +5 grade..si s-a stricat jucaria.  Nu cred ca vrei iarna, cand e frigul mai mare sa ai buteliile inghetate. Deci - daca mergi mergi pe varianta asta trebuie sa ai o sursa de propan. In Bucuresti, cel putin, e chinul naibii sa gasesti propan. Se comercializeaza doar catre firma...

 

In log de varianta asta te-ai gandit la centrala pe lemne? Nu e ca si cum ai baga tu la 1 ora leme in soba ci exista niste cuptoare automatizate. Le incarci de cu seara..si se descurca singure pana dimineata.

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa imi montez si eu la o casa (aprox 80mp) la care izolatia nu prea exista (ceva geamuri termopan, dar pe exterior momentan nu am nimic) . Are si cumnatul meu 2 case mai incolo. Din pacate inca nu as putea sa te ajut cu un cost pentru ca el s-a mutat recent in casa (noua) si inca nu are niste costuri concrete. Mai multe pot sa iti zic abia dupa ce imi voi instala si eu, dar pot sa  impartasesc din cunostintele mici pe care le-am acumulat si eu pana acum.

 Din ce am inteles, costurile relative , cum au zis si colegii mai sus, in functie de izolatie s.a.m.d, pentru o casa de 140 mp ar fi undeva pe la 700 lei pe luna.

 Cumnatul meu si-a pus pe o centralina 4 butelii de 40 l, in conditiile in care se vor consuma 2 din ele, cei de la care a luat buteliile ii aduc altele 2 pline, deci practic ei se deplaseaza la tine cu alte 2 butelii si le ridica pe cele goale, contracost bineinteles. Din pacate nici asta nu stiu exact ce inseamna ca si cost, dar daca faci un calcul relativ de 80l * (sa zicem) 3 lei/l ar insemna 240 lei. Cei care se ocupa cu treaba asta fac chiar si 2 incarcari pe saptamana, deci nu cred ca se pune problema sa ramai vreodata fara gaz in butelii... 

 Eu am optat pentru aceasta solutie in locul incalzirii pe lemn pentru curatenie si comoditate. Iarna trecuta m-am incalzit la 2 sobe, pe hol,baie si in bucatarie neavand sursa de caldura si mi-a ajuns. Totodata, urmeaza sa ajunga cu gaz in localitate (probabil cativa ani, sper 1 maxim 2).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Centrala pe peleti,automata sau semiautomata.Sa bage singura peleti din cazanul cu peleti si nu ai treaba.

Curat,cenusa putina,usor de manipulat,saci15 kg.O incarcare te tine 3-4 zile de functionare non stop.Reglezi temperatura apei sa ai caldura

cum vrei ,si nu ai treaba.

 Pe gaz te costa de te lesina,iar cand temperatura scade sub 0 grade,se duc buteliile la foc automat.Nu mai zic ca ingheata gazul,presiune pwla.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, adiy32 a spus:

Centrala pe peleti,automata sau semiautomata.Sa bage singura peleti din cazanul cu peleti si nu ai treaba.

Curat,cenusa putina,usor de manipulat,saci15 kg.O incarcare te tine 3-4 zile de functionare non stop.Reglezi temperatura apei sa ai caldura

cum vrei ,si nu ai treaba.

 Pe gaz te costa de te lesina,iar cand temperatura scade sub 0 grade,se duc buteliile la foc automat.Nu mai zic ca ingheata gazul,presiune pwla.

 

 

Propanul sau Butanul nu ingheata .... Sau ma rog, nu ingheata la temperaturile existente de pe planeta asta.

Propanul are temperatura de fierbere pe la -40 grade C iar butanul pe la vreo 0 grade.

De aceea se poate livra lichefiate prin simpla presurizare.

Gazul metan abia condenseaza pe la -160 de grade si de aceea cam greu sa il primesti lichefiat.

Din cauza lichefierii grele, gazul metan se livreaza doar in forma gazoasa catre consumatori.

La ''butilia de aragaz'' primesti tot un amestec de propan+butan, dar cu alte proportii decat la GPL auto. Mai precis la butilie ai 90+10% iar la GPL auto cam jumi-juma.

 

@Ustumic  Dintre toate metodele de incalzire, varianta cu GPL este cea mai scumpa.

 

Si orice metoda de incalzire vei folosi, cel mai important este sa ai izolatia termica a casei bine facuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand centrala pe peleti, daca esti mai comod, sau pe lemne daca ai sursa ieftina de lemne, si iti place sa focaresti. Pe gpl e cel putin la nivelul energiei electrice, in caz ca folosesti centrala electrica, plus ca pe gpl, e si ceva munca cu schimbatul buteliilor. Pe energie electrica merita doar daca instalezi pompa de caldura , de preferat sol-apa, dar cred ca e ok la COOP, si aer apa, sau aer aer.  In cazul centralei electrice ai nevoie de  bransament trifazat, deoarece pe monofazat nu cred ca primesti mai mult de 9KWh putere instalata de la distribuitor, si ai nevoie de izolatie foarte buna sa te descurci cu 9 Kwh in zile geroase.

Pana anul asta, daca aveai gazul tras, era cel mai ieftin si mai comod pe gaz, exceptand pe cei cu sursa de lemne gratis sau la pret foarte bun. De anul asta nu cred ca o sa fie gazul pe primul loc, la cat a crescut si o sa mai creasca pretul. 

In toate variantele de incalzire , ideal e sa ai casa cat mai bine izolata, si nu ma refer la 10 cm polistiren, sau chiar sa fie pasiva. Dar asta implica alte costuri, inca din faza de proiect, costuri pe care le amortizezi sigur in cativa ani, la cum evolueaza preturile la energie ,de orice fel ar fi ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Aceasta casa a fost cumparata in ideea sa mai avem si noi unde iesi intr-un weekend sau sa facem un gratar ceva. Anul trecut cand a inceput pandemia am mers pentru cateva zile sa vedem cum ne descurcam in ideea in care nu aveam nici baie in interior,si de atunci nu am mai plecat la bloc. Iarna trecuta am folosit o soba care incalzea o camera si bucataria. La baia nou construita foloseam un radiator cu ulei. In rest nu am incalzit-o. In medie luam lemne de 380 lei si brichete de 120. La aceste costuri se adauga si boilerul din baia construita si caloriferul electric. Sa zicem un total de 600 lei pe luna. Sincer cu centrala pe butelii as scapa si de boiler si de acel calorifer electric si as incalzii toate camerele in mod egal. Investitia centralei pe gpl cu tot cu calorifere si butelii este de vreo 10000 lei. In banii astia centrala pe peleti nici nu intra in discutie iar la cea pe lemne ai nevoie de un puffer si de boiler cu serpentina pompa de recirculare si horn care sa depaseasca coama casei iar toate astea ar ridica pretul instalarii mult peste acesti bani. Ma gandesc asa: Daca anul trecut am platit 600 lei pe luna, nu mai bine platesc 750-800 si nu mai nici o grija?

Ps. In vechea bucătărie mai am un instant pe curent care nu il mai voi folosi daca pun centrala pe butelii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde am scris Kwh, inlocuiti  cu Kw .  Am gresit, am fost tras de urechi pe merit, si mi-o asum cu rusine. 

Atunci , vezi cati Kw erau in aia 600 de lei, vezi cat te costa Kw de Gpl, si afli exact cat o sa  coste incalzirea si apa calda in acest sezon. Daca stii, cati Kw consuma casa, afli cati Kw scoti din Gpl, si iti da costul real.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum 600 de lei pe luna lemne si boiler pentru apa calda la casa de vacanta/ de weekend?! Pe min ma cista lemnele 1200 pe toata iarna la casade 200 mp, incalzita din doua in doua saptamani si in zilele mai geroase. Iar curentul cam 50 de lei pe luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Ustumic a spus:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Aceasta casa a fost cumparata in ideea sa mai avem si noi unde iesi intr-un weekend sau sa facem un gratar ceva. Anul trecut cand a inceput pandemia am mers pentru cateva zile sa vedem cum ne descurcam in ideea in care nu aveam nici baie in interior,si de atunci nu am mai plecat la bloc. Iarna trecuta am folosit o soba care incalzea o camera si bucataria. La baia nou construita foloseam un radiator cu ulei. In rest nu am incalzit-o. In medie luam lemne de 380 lei si brichete de 120. La aceste costuri se adauga si boilerul din baia construita si caloriferul electric. Sa zicem un total de 600 lei pe luna. Sincer cu centrala pe butelii as scapa si de boiler si de acel calorifer electric si as incalzii toate camerele in mod egal. Investitia centralei pe gpl cu tot cu calorifere si butelii este de vreo 10000 lei. In banii astia centrala pe peleti nici nu intra in discutie iar la cea pe lemne ai nevoie de un puffer si de boiler cu serpentina pompa de recirculare si horn care sa depaseasca coama casei iar toate astea ar ridica pretul instalarii mult peste acesti bani. Ma gandesc asa: Daca anul trecut am platit 600 lei pe luna, nu mai bine platesc 750-800 si nu mai nici o grija?

Ps. In vechea bucătărie mai am un instant pe curent care nu il mai voi folosi daca pun centrala pe butelii.

O sa platesti mult mai mult,mai ales cand da gerul si zapada.

 

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

Propanul sau Butanul nu ingheata .... Sau ma rog, nu ingheata la temperaturile existente de pe planeta asta.

Propanul are temperatura de fierbere pe la -40 grade C iar butanul pe la vreo 0 grade.

De aceea se poate livra lichefiate prin simpla presurizare.

Gazul metan abia condenseaza pe la -160 de grade si de aceea cam greu sa il primesti lichefiat.

Din cauza lichefierii grele, gazul metan se livreaza doar in forma gazoasa catre consumatori.

La ''butilia de aragaz'' primesti tot un amestec de propan+butan, dar cu alte proportii decat la GPL auto. Mai precis la butilie ai 90+10% iar la GPL auto cam jumi-juma.

 

@Ustumic  Dintre toate metodele de incalzire, varianta cu GPL este cea mai scumpa.

 

Si orice metoda de incalzire vei folosi, cel mai important este sa ai izolatia termica a casei bine facuta.

Cand butelia se goleste 2/3,gazul  ,,ingheata "" si nu mai iese,trebuie sa ai temperatura ca in casa.Pe

margine o sa faca pojghita de cristale exact pana la nivrlul gazului lichid din ea.

O bagi inauntru si dupa ce se incalzeste descoperi ca mai ai gaz destul.

Tu le stii cu teoria,eu le am cu practica Silvere.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:

Cum 600 de lei pe luna lemne si boiler pentru apa calda la casa de vacanta/ de weekend?! Pe min ma cista lemnele 1200 pe toata iarna la casade 200 mp, incalzita din doua in doua saptamani si in zilele mai geroase. Iar curentul cam 50 de lei pe luna.

Ce solutie constructiva? La casa ma refer. Si ce sisteme de incalzire (pe scurt, sa nu-i poluam omului topicul)? Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Ustumic a spus:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Aceasta casa a fost cumparata in ideea sa mai avem si noi unde iesi intr-un weekend sau sa facem un gratar ceva. Anul trecut cand a inceput pandemia am mers pentru cateva zile sa vedem cum ne descurcam in ideea in care nu aveam nici baie in interior,si de atunci nu am mai plecat la bloc. Iarna trecuta am folosit o soba care incalzea o camera si bucataria. La baia nou construita foloseam un radiator cu ulei. In rest nu am incalzit-o. In medie luam lemne de 380 lei si brichete de 120. La aceste costuri se adauga si boilerul din baia construita si caloriferul electric. Sa zicem un total de 600 lei pe luna. Sincer cu centrala pe butelii as scapa si de boiler si de acel calorifer electric si as incalzii toate camerele in mod egal. Investitia centralei pe gpl cu tot cu calorifere si butelii este de vreo 10000 lei. In banii astia centrala pe peleti nici nu intra in discutie iar la cea pe lemne ai nevoie de un puffer si de boiler cu serpentina pompa de recirculare si horn care sa depaseasca coama casei iar toate astea ar ridica pretul instalarii mult peste acesti bani. Ma gandesc asa: Daca anul trecut am platit 600 lei pe luna, nu mai bine platesc 750-800 si nu mai nici o grija?

Ps. In vechea bucătărie mai am un instant pe curent care nu il mai voi folosi daca pun centrala pe butelii.

Așa cum spune și @adiy32 o să plătești mult mai mult. Înainte să faci pasul și să cumperi centrala mai citește. De la cei pățiți și părerile lor. Garantat o sa ai costuri mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, WotRU2Me a spus:

Ce solutie constructiva? La casa ma refer. Si ce sisteme de incalzire (pe scurt, sa nu-i poluam omului topicul)? Multam.

Sendvis de lemn cu vata minerala la mijloc, centrala pe lemne clasica veche de 18 ani Romstal cu calorifere. Casa are 200 mp amprenta si are parter si etaj, doua bai, living imens, bucatarie si 4 dormitoare. Etaj mansardat, fara pod.

Consum cam 6 metri ster de lemn de fag pe toamna-iarna-primavara ( sept-mai). 1200 masina de lemne fara taiat si spart (astea imi place sa le fac singur). Boiler electric pentru apa calda.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...