Sari la conținut

Centrala termica pe butelii cu gpl


Ustumic
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 32 minute, adiy32 a spus:

O sa platesti mult mai mult,mai ales cand da gerul si zapada.

 

Cand butelia se goleste 2/3,gazul  ,,ingheata "" si nu mai iese,trebuie sa ai temperatura ca in casa.Pe

margine o sa faca pojghita de cristale exact pana la nivrlul gazului lichid din ea.

O bagi inauntru si dupa ce se incalzeste descoperi ca mai ai gaz destul.

Tu le stii cu teoria,eu le am cu practica Silvere.

 

 

Am lucrat si eu cu butelia. Chiar iarna cand erau vreo miuns 10 grade. 

Normal sa faca cristalele de gheata. Si asa vedeam si noi cat gaz mai are butilia.

Daca tie ti-a inghetat gazul , asa sa fie. 🥶 Nu acesta este scopul discutiei deschise de coleg. (nici nu te intreb daca butelia ta era umpluta la statia de benzina cu GPL auto)

 

@Ustumic  daca ti-ai facut o socoteala si ai iesit bine pe butelie, mergi mai departe.

Intr-adevar ai avantajul cu lipsa cosului de fum. In plus daca pui cu lemne/peleti, iti trebuie o camera separata pentru centrala si un depozit de lemne.

Nu ma pricep prea bine, dar varianta de centrala GPL nu o poti trece apoi pe gaz metan? Adica cand or baga gazu' pe strada sa poti renunta la butelii?

 

Asa cum s-a mai spus: izolatie buna si nu o sa mai conteze prea mult cu ce te incalzesti.

 

Sa nu uiti sa bagi in investitie si un UPS cu iesirea sinus, si un acumulator de vreo 120-150 Ah. Undeva cred ca in jur de 1800 Lei. Sa poti tine pompa/pompele de circulatie in functiune daca iti taie aia corentu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Silver Arrow a spus:

Am lucrat si eu cu butelia. Chiar iarna cand erau vreo miuns 10 grade. 

Normal sa faca cristalele de gheata. Si asa vedeam si noi cat gaz mai are butilia.

Daca tie ti-a inghetat gazul , asa sa fie. 🥶 Nu acesta este scopul discutiei deschise de coleg. (nici nu te intreb daca butelia ta era umpluta la statia de benzina cu GPL auto)

 

@Ustumic  daca ti-ai facut o socoteala si ai iesit bine pe butelie, mergi mai departe.

Intr-adevar ai avantajul cu lipsa cosului de fum. In plus daca pui cu lemne/peleti, iti trebuie o camera separata pentru centrala si un depozit de lemne.

Nu ma pricep prea bine, dar varianta de centrala GPL nu o poti trece apoi pe gaz metan? Adica cand or baga gazu' pe strada sa poti renunta la butelii?

 

Asa cum s-a mai spus: izolatie buna si nu o sa mai conteze prea mult cu ce te incalzesti.

 

Sa nu uiti sa bagi in investitie si un UPS cu iesirea sinus, si un acumulator de vreo 120-150 Ah. Undeva cred ca in jur de 1800 Lei. Sa poti tine pompa/pompele de circulatie in functiune daca iti taie aia corentu'.

Ba da.Se renunta la butelii. Banii pe acestea se returneaza in totalitate daca nu sunt strambe sau cu supape defecte. In centrala se schimba diuzele sau in functie de centrala se face conversia din soft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Ustumic a spus:

Ba da.Se renunta la butelii. Banii pe acestea se returneaza in totalitate daca nu sunt strambe sau cu supape defecte. In centrala se schimba diuzele sau in functie de centrala se face conversia din soft.

Excelent! Atunci, daca in urmatorul cincinal 😊 se preconizeaza gazu' la teava, mergi pe butelii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Cum 600 de lei pe luna lemne si boiler pentru apa calda la casa de vacanta/ de weekend?! Pe min ma cista lemnele 1200 pe toata iarna la casade 200 mp, incalzita din doua in doua saptamani si in zilele mai geroase. Iar curentul cam 50 de lei pe luna.

Salut, deci cîte zile pe lună încălzeşti casa şi aprox la ce temperatură? Mi se pare prea mic consumul. Mersi

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, adrianm a spus:

Salut, deci cîte zile pe lună încălzeşti casa şi aprox la ce temperatură? Mi se pare prea mic consumul. Mersi

Eu am vazut cum sta treaba pe gaz de la teava: de la 21 grade in sus, fiecare grad ma costa cam 100 Lei in plus pe luna. Suprafata este de 135 mp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Silver Arrow a spus:

Am lucrat si eu cu butelia. Chiar iarna cand erau vreo miuns 10 grade. 

Normal sa faca cristalele de gheata. Si asa vedeam si noi cat gaz mai are butilia.

Daca tie ti-a inghetat gazul , asa sa fie. 🥶 Nu acesta este scopul discutiei deschise de coleg. (nici nu te intreb daca butelia ta era umpluta la statia de benzina cu GPL auto)

 

@Ustumic  daca ti-ai facut o socoteala si ai iesit bine pe butelie, mergi mai departe.

Intr-adevar ai avantajul cu lipsa cosului de fum. In plus daca pui cu lemne/peleti, iti trebuie o camera separata pentru centrala si un depozit de lemne.

Nu ma pricep prea bine, dar varianta de centrala GPL nu o poti trece apoi pe gaz metan? Adica cand or baga gazu' pe strada sa poti renunta la butelii?

 

Asa cum s-a mai spus: izolatie buna si nu o sa mai conteze prea mult cu ce te incalzesti.

 

Sa nu uiti sa bagi in investitie si un UPS cu iesirea sinus, si un acumulator de vreo 120-150 Ah. Undeva cred ca in jur de 1800 Lei. Sa poti tine pompa/pompele de circulatie in functiune daca iti taie aia corentu'.

De ce fac oare Primus butelii de vara cu Propan si Butan iar pe cele de iarna cu GPL?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


 

Acum 12 minute, Silver Arrow a spus:

Eu am vazut cum sta treaba pe gaz de la teava: de la 21 grade in sus, fiecare grad ma costa cam 100 Lei in plus pe luna. Suprafata este de 135 mp.

La ţară nu am gaz la ţeavă, am în schimb lemne din belşug chiar producţie proprie.

Iar consumul lui @Speedy.K mi se pare fabulos (însă nu ştiu cît foloseşte casa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, adrianm a spus:

Salut, deci cîte zile pe lună încălzeşti casa şi aprox la ce temperatură? Mi se pare prea mic consumul. Mersi

In medie doua w.e. pe luna, vineri-duminica, deci cam 6 zile pe luna. Avand n vedere ca acum deja sunt noaptea cam 10 grade afara, fac focul cam noaptea cam din septembrie pana in mai. Ziua in functie de vreme. Plus toate zilele cu minime sub -15 grade, cand imi face o vecina localnica un foc serios pe zi, ca sa n-am surprize cu tevile de apa. 

Plus lemne folosite la gratar si la focul de tabara, cam de fiecare data cand merg.

Acum 1 minut, adrianm a spus:


 

La ţară nu am gaz la ţeavă, am în schimb lemne din belşug chiar producţie proprie.

Iar consumul lui @Speedy.K mi se pare fabulos (însă nu ştiu cît foloseşte casa)

Ideea cu lemenele e asa: trebuie sa fie esenta care trebuie, fagul e marfa, si sa ai mai multe niveluri de umiditate: in jur de 10% pentru facut cald repede si intre 15 si 25 pentru mentinerebpe timp de noapte. Daca stii sa le combini si. sa folosesti centrala cum trebuie e perfect. Cum spuneam, centrala e un Romstal vechi de 18 ani, fara gazeificare sau alte chestii, dar o intretin corespunzator. Si am vreo 15 ani de experienta cu ea. Ma tot gandesc sa iau ceva mai nou cu un pic de automatizare ca sa nu ma ami trezesc noaptea sa bag pe foc cand e foarte frig.

A, in casa incerc sa tin pe la 22-23 de grade, avand copil de trei ani. Dar centrala fiind ne-inteligenta cam fluctueaza intre 20 si 25.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, mersi de info. Şi eu tot o vechitură de 15 ani, Buderus Logano G211 la care am adăugat un arduino cu un motor pas cu pas pt partea de admisie in loc de bimetal. Mai mult nu s-a putut pt că nu se pretează la ventilator de extracţie, îi mai trebuie "fumuri"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

De ce fac oare Primus butelii de vara cu Propan si Butan iar pe cele de iarna cu GPL?

GPL-ul este un amestec de propan cu butan.

Exista GPL aragaz, ala din butelii de aragaz si GPL auto. Diferenta intre cele doua este raportul intre butan si propan. 

Iar GPL auto este in mod normal de iarna si de vara. Probabil si buteliile de camping difera in functie de anotimp.

Despre astea am scris mai sus.

 

Asa cum ai spus la lemne trebuie sa stii cum sa le combini.

Fagul este de baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

Habar n-aveam! Nu m-au masionat gazele niciodata. Dar atunci de nu scriu asa aia de la Primus? Chestie de marketing?

Exista  informatii pentru cei care sunt interesati:

PRIMUS.thumb.jpg.9554755bde0763eecbcc9994edc2a6b6.jpg

 

Zic eu ca atunci cand gasesti butelii de culori diferite te gandesti ca o fi ceva. Si te apuci de studiat ...

 

https://www.primus.eu/product-guide/primus-gas/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Initiator topic, vad ca iti faci analiza din persectiva pretului initial. Iti dau o sugestie, fa un tabel cu costurile, in care iti introduci: pret initial sistem incalzire, apoi o rubrica de  costuri in exploatare. acolo pui pretul estimat pe incalzire/consum, plus costuri revizie anuala. Si s-ar putea sa ai o surpriza cam mare cand vine vorba de GPL.  Este convenabila ca si mod de exploatare, dar am senzatia ca pe partea de consum/costuri exploatare, te cam ustura la buzunar. Nu am experienta, dar zic sa citesti atent , vezi consumul declarat, per caldura produsa. S-ar putea ca doar dupa un sezon, sa dea mai bine calculul pentru o centrala pe peleti de exemplu,desi costul initial de achizitie va fi mai mare. 

https://www.ideipractice.ro/centrala-pe-gpl-costuri-cu-montarea-si-cat-consuma-o-centrala-pe-butelie/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.09.2021 la 11:55, tzunoi a spus:

Are dreptate colegul. Am arzator de ala de terasa...cu gpl iti merge 20 de minute dupa ingheata. vorbim de gpl de iarna. Propanul are punctul de evaporare undeva la -40 pe cand gpl il are pe la -10 (in functie de combinatia propan/butan din el). Si nu te gandi ca daca are -10 o sa functioneze pana la -10. Nuu. Ca atunci un gaz se expandeaza..se si raceste. Termodinamica. E suficient sa fie undeva in jur de +2 +5 grade..si s-a stricat jucaria.

Eu am un Passat cu gpl montat acum 13 ani şi nu a îngheţat niciodată indiferent de cât de geroase au fost nopţile.Mă refer la lichidul din butelie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, ninel60 a spus:

 

La instalatia GPL auto trecerea din starea lichida in cea gazoasa se petrece in vaporizator (numit popular plaman) care se afla in compartimentul motor. Din butelie pe conducte pina la motor pleaca lichid. GPL-ul lichid nu ingheata, proportiile de butan/propan find aproximativ egale. Din ce stiu eu standarul era 60% propan si 40 % butan.

Asa cum ai spus, vaporizarea fiind un proces endoderm absoarbe caldura, care caldura vine din circuitul de racire al motorului. De aceea ai niste conducte de apa care vin in vaporizator. Acesta este si motivul pentru care masina comuta automat de pe benzina pe GPL doar dupa ce temperatura lichidului de racire a depasit o anumita valoare.

 

Ceea ce poate sa inghete este apa care in mod normal nu are voie sa existe in butelie, dar poate sa apara daca nu s-a respectat ceva la imbuteliere.

Unii soferi cu GPL auto, baga in loc de GPL de la benzinarie, GPL aragaz care este mai ieftin dar la care apare problema cu frigul.

Iar acei soferi, zicand ca sunt ei mai isteti, si-au pus un stut la butelie ca sa mareasca presiunea in butelia din portbagaj, dar ce sa vezi , baga aer atmosferic care are si vapori de apa.....

 

Dar haide sa nu stricam discutia care este despre sisteme de incalzire la casa, nu despre GPL la masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

Exista  informatii pentru cei care sunt interesati:

PRIMUS.thumb.jpg.9554755bde0763eecbcc9994edc2a6b6.jpg

 

Zic eu ca atunci cand gasesti butelii de culori diferite te gandesti ca o fi ceva. Si te apuci de studiat ...

 

https://www.primus.eu/product-guide/primus-gas/

Stiu limitele de temperatura, dar asta a fost cam tot ce m-a interesat ca utilizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Speedy.K Pai man, 6 zile pe luna x 3 luni ai 18 zile, pe care platesti undeva la 1200 lei + 150 lei curentul. Asta inseamna ceva gen 75 lei pe zi. Nu stiu cum vi se pare voua, dar mie numai putin nu...  Acum incearca sa faci un calcul la folosinta zilnica, nu ca si casa de vacanta... La casa de 100 mp centrala cu gaz de la butelie este estimat undeva la 700 lei..hai 800 lei (cu toate scumpirile si temperatura foarte scazuta). imparti la 30 zile si da ceva gen 27 lei / zi. pana la 75 lei/zi eu zic ca e cale lunga de tot... Poate ar trebui sa te gandesti sa pui centrala pe butelie :D 

  Si inca ceva, fiind tot in zona apropiata de Valea Doftanei (practic peste deal, Izvoarele, spre Cheia) asta iarna eu am bagat lemne din septembrie pana aproape in iunie... nu stiu de unde 3 luni de iarna, dar sunt sigur mai mult de 6 luni de facut foc defapt :)

 

 Nu numai gazul s-a scumpit, ci si lemnul a luat-o in sus rau in ultimii ani...

 

my 2 cents

 

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Mariusik85 a spus:

@Speedy.K Pai man, 6 zile pe luna x 3 luni ai 18 zile, pe care platesti undeva la 1200 lei + 150 lei curentul. Asta inseamna ceva gen 75 lei pe zi. Nu stiu cum vi se pare voua, dar mie numai putin nu...  Acum incearca sa faci un calcul la folosinta zilnica, nu ca si casa de vacanta... La casa de 100 mp centrala cu gaz de la butelie este estimat undeva la 700 lei..hai 800 lei (cu toate scumpirile si temperatura foarte scazuta. imparti la 30 zile si da ceva gen 27 lei / zi. pana la 75 lei/zi eu zic ca e cale lunga de tot... Poate ar trebui sa te gandesti sa pui centrala pe butelie :D 

  Si inca ceva, fiind tot in zona apropiata de Valea Doftanei (practic peste deal, Izvoarele, spre Cheia) asta iarna eu am bagat lemne din septembrie pana aproape in iunie... nu stiu de unde 3 luni de iarna, dar sunt sigur mai mult de 6 luni de facut foc defapt :)

 

 Nu numai gazul s-a scumpit, ci si lemnul a luat-o in sus rau in ultimii ani...

 

Nu sunt 3 luni pe an, ci 8. Eu n-am zis nimic de 3 luni. In subcarpati nu prea sunt trei luni de iarna, ca la campie.Am scris mai sut ca noaptea fac focul din septembrie pana in mai. Asta inseamna 6x8= 48 de zile. 1200:48= 25 de lei pe zi in medie. Plus focuri de tabara, gratare, ceaunuri etc. Am facut liceul la real.

PS Casa are vreo 400 mp in total.

Iar discutia este despre casa de vacanta, nu despre locuit permanent.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, scuze, nu am citit unde ai scris de 8 luni. Ideea e ca diferenta de la 25 lei cum spui tu, la 27 lei, este infima in conditiile in care scapi de toata mizeria cu lemnul, sobele , cosul de fum, transport lemne, aranjare in magazie , foc din 12 in 12 ore etc etc etc.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Mariusik85 a spus:

Ok, scuze, nu am citit unde ai scris de 8 luni. Ideea e ca diferenta de la 25 lei cum spui tu, la 27 lei, este infima in conditiile in care scapi de toata mizeria cu lemnul, sobele , cosul de fum, transport lemne, aranjare in magazie , foc din 12 in 12 ore etc etc etc.... 

Man, hai sa citim inainte sa vorbim. Ce sobe? Am centrala pe lemne cu calorifere in 5 camere+ doua bai+ doua holuri+ bucatarie+ magazie incalzita. Centrala e in magazie, lemnele mi se livreaza acasa direct in fata magaziei transportul inclus in pret.De taiat si spart le rezolv singur de placere, cu doi prieteni in doua w.e. la o bere. Femeile le aranjeaza la meserie tot de placere, tot la bere. Apropos, lemnele nu se tin inauntru, se tin afara sa le ia vantul. Doar sa nu le ploua.

 

Singurul inconvenient e ca tre sa bag pe foc din cand in cand. Daca nu mi-ar fi lene si mi-as schimba centrala simpla cu una cu ceva automatizare as scapa si de problema asta.  In rest nu vad niciun inconvenient. Plus ca lemnele le iau o data pe an, buteliile ar trebui sa stau sa le tot schimb. 

 

Nu, parerea mea e ca pentru o casa cu astfel de folosire nimic nu e mai convenabil decat lemnul, cu exceptia gazului la teava. Si ala doar datorita confortului, nu costurilor.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile pe care le-ai mentionat mai sus, iti dau dreptate. La mine nu e asa...

Cand am zis de sobe ma gandeam mai mult la mine :)) 

Si totusi, diferenta dintre lemn si gaz nu este atat de mare cat sa nu conteze la comoditate. Parerea mea. Iar in conditiile pe care le-am zis eu pt mine, ca urmeaza sa vina cu teava de gaz in urmatorii ani, atunci sincer pt mine clar nu e combinatie deloc sa investesc intr-o centrala pe lemn/peleti etc. Cand vine cu teava la poarta, doar o cuplez la centrala si gata, investitie minima...

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Mariusik85 a spus:

In conditiile pe care le-ai mentionat mai sus, iti dau dreptate. La mine nu e asa...

Cand am zis de sobe ma gandeam mai mult la mine :)) 

Si totusi, diferenta dintre lemn si gaz nu este atat de mare cat sa nu conteze la comoditate. Parerea mea. Iar in conditiile pe care le-am zis eu pt mine, ca urmeaza sa vina cu teava de gaz in urmatorii ani, atunci sincer pt mine clar nu e combinatie deloc sa investesc intr-o centrala pe lemn/peleti etc. Cand vine cu teava la poarta, doar o cuplez la centrala si gata, investitie minima...

Aia e altceva. Si eu astept teava in urmatorii ani, de-aia nici nu ma mai complic sa schimb centrala actuala cu una mai automatizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...