Sari la conținut

Centrala termica pe butelii cu gpl


Ustumic
 Share

Postări Recomandate

5 hours ago, Silver Arrow said:

... parerea mea este sa ramai la tamplarie. Tu stii ce reprezinta poza pe care ai pus-o? Intreb si eu asa ca opinia publica.

Nu am inteles care e treaba cu lipitruile unui semnal continuu, fie el si dreptunghiular.

M-as bucura sa ne explici in ce consta tehnologia PWM.  Sau macar la ce foloseste filtrul trece jos (Low Pass Filter) si care este rostul lui in masinarie.

Poza aceea pe care am pus-o reprezinta intuitiv si grafic corelatia dintre durata impulsurilor generate de PWM si amplitudinea sinusoidei modulatoare. Cand sinusoida este pe "0" impulsul este 1/2 (50% pe 1 logic, 50% pe 0 logic).

Cand sinusoida este pe un maximum de amplitudine in alternanta pozitiva atunci ar fi cam 90% pe 1 logic si 10% pe 0 logic. Cand sinusoida este pe un maximum de amplitudine in alternanta negativa atunci ar fi invers: cam 10% pe 1 logic si 90% pe 0 logic. Procente din perioada impulsului modulat (de frecventa / perioada constanta).

"lipitruile" (asa ai scris) ar fi o analogie intuitiva cu lipirea aschiilor la placile OSB din tamplarie, respectiv "lipirea" impulsurilor modulate (filtru-integrator) reface cumva forma sinusoidei modulatoare dupa amplificare in clasa D cu ridicare de tensiune.

Filtrul trece jos (LPF) suprima armonicile superioare din spectrul (teoretic infinit) al impulsurilor modulate in durata.

Sper ca nu imi ceri si o formula de serie Fourier sau transformata Laplace.

Multumit?

image.png.847e0c39f78f506e1d672b10e81cbd5f.png

Clasa D cred ca stii ce este fata de clasa A, AB, B sau C la amplificatoare. Nu?

:)

Adica amplificatoarele acelea tari si proaste de la concerte la care simti ca iti tiuie urechile (dupa ce pleci de acolo).

Este din cauza armonicilor ultrasonice de clasa D ale purtatoarei digitale modulate PWM care ti-au agresat timpanul fara sa iti dai seama, tot asa cum ti-au agresat ochii si pixel-ii din "imaginea" digitala. Traiasca UE!

 

 

Buteliile de gpl si poate ... sapa de lemn.

Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 17 ore, patrick1 a spus:

Scuze că intervin, PWM (Pulse Width Modulation) din invertoare 12 Vcc/220 Vca (UPS etc.) nu poate produce sinusoide pure.

Dar dacă frecvenţa de choppare (decupaj) este destul de mare şi cu un bun filtru de frecvenţe / armonici superioare (asta este ceva mai scump ca materiale - bobine, ferite) - s-ar putea să nu mai auzi că bâzâie pompa şi să se şi economisescă ceva energie acustică.

Chestiune de fachir / fineţea şi densitatea cuielor din saltea.

tu de fapt vrei sa te dai destept, nu sa ajuti pe cineva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, patrick1 a spus:

Poza aceea pe care am pus-o reprezinta intuitiv si grafic corelatia dintre durata impulsurilor generate de PWM si amplitudinea sinusoidei modulatoare. Cand sinusoida este pe "0" impulsul este 1/2 (50% pe 1 logic, 50% pe 0 logic).

Cand sinusoida este pe un maximum de amplitudine in alternanta pozitiva atunci ar fi cam 90% pe 1 logic si 10% pe 0 logic. Cand sinusoida este pe un maximum de amplitudine in alternanta negativa atunci ar fi invers: cam 10% pe 1 logic si 90% pe 0 logic. Procente din perioada impulsului modulat (de frecventa / perioada constanta).

"lipitruile" (asa ai scris) ar fi o analogie intuitiva cu lipirea aschiilor la placile OSB din tamplarie, respectiv "lipirea" impulsurilor modulate (filtru-integrator) reface cumva forma sinusoidei modulatoare dupa amplificare in clasa D cu ridicare de tensiune.

Filtrul trece jos (LPF) suprima armonicile superioare din spectrul (teoretic infinit) al impulsurilor modulate in durata.

Sper ca nu imi ceri si o formula de serie Fourier sau transformata Laplace.

Multumit?

image.png.847e0c39f78f506e1d672b10e81cbd5f.png

Clasa D cred ca stii ce este fata de clasa A, AB, B sau C la amplificatoare. Nu?

:)

Adica amplificatoarele acelea tari si proaste de la concerte la care simti ca iti tiuie urechile (dupa ce pleci de acolo).

Este din cauza armonicilor ultrasonice de clasa D ale purtatoarei digitale modulate PWM care ti-au agresat timpanul fara sa iti dai seama, tot asa cum ti-au agresat ochii si pixel-ii din "imaginea" digitala. Traiasca UE!

 

 

Buteliile de gpl si poate ... sapa de lemn.

Nu?

Amplificatoare clasa A, amplificatoare in contratimp clasa B, cele cu prepolarizare clasa AB ..... Mai tin minte cate ceva, desi au trecut peste 30 de ani.

 

Revenind la treaba cu PWM (numita si Pulse Length Modulation, pe scurt PLM 😂) , tu ai pus un grafic cu un semnal dreptunghiular modulat in frecventa si gata, asa functioneaza sursa. Din scrierea ta la misto , un cititor care nu este in tema  (deh, nu suntem toti la nivelul tau) intelege ca din sursa iese un semnal dreptunghiular precum cel din poza si care , asa cum se vede, nu este sinusoidal de nici o culoare.

 

Daca tot te dai ou in tigaie, pune o poza cu tensiunea de iesire a sursei vazuta pe osciloscop. Ca sa intelegem si noi astia mai prosti cum arata.

 

E bine ca ai auzit de Fourier si Laplace, dar nu sunt atata de masochist sa te rog sa ne prezinti transformatele.

Plecam de la premisa ca esti stapanul transformatelor Fourier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, einstein1984 said:

tu de fapt vrei sa te dai destept, nu sa ajuti pe cineva. 

Nu!

Doar aduc puţină "lumină" cât să ajut "consumatorul naiv" să nu ia în serios lauda comercianţilor care pretind că vând invertoare de sinusoidă pură sau "Pupăza din Tei".

Adică să poată deosebi marfa de ambalaj.

Chestiune de buzunar propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, patrick1 a spus:

Nu!

Doar aduc puţină "lumină" cât să ajut "consumatorul naiv" să nu ia în serios lauda comercianţilor care pretind că vând invertoare de sinusoidă pură sau "Pupăza din Tei".

Adică să poată deosebi marfa de ambalaj.

Tu stii despre ce vorbesti?

Tot nu ne-ai prezentat cum arata pe osciloscop iesirea de la sursa mincinoasa. Asta ca sa ne convingi ca esti cunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, Silver Arrow said:

tu ai pus un grafic cu un semnal dreptunghiular modulat in frecventa

Eronat domnule inginer absolvent ETC!

Semnalul dreptunghiular din grafic este modulat în durata impulsurilor (PWM) cu frecvenţa (perioada impulsurilor) constantă şi factor de umplere variabil.

Poţi măsura distanţa (pe grafic) între fronturile ascendente (tranziţia jos-sus) şi te vei convinge că este aceeaşi, respectiv nu este modulare în frecvenţă (la care se modifică perioada).  :D

 

Bingo?

482627130_350px-PWM_3-level_svg.thumb.png.1f71f271a72af569e0109836b6ccdcdf.png

Cu roşu ai "sinusoida pură" din PWM (anvelopa).

Mulţumit?

P.S.  Modulaţia sinusoidală a impulsurilor în frecvenţă (şi perioada) arată cam aşa:

image.png.30a34f2403a7473f44bfee8090b2edd6.png

Respectiv se modifică distanţa şi poziţia în timp a fronturilor ascendente / impulsurile modulate.

Dar nu vei obţine niciodată sinusoidă pură (reclama Braun).

Sau reclama rromânească pentru Braun.

:D

Ca echivalent (electronic) de scândură pură ... produsă din deşeuri de aşchii şi rumeguş presat (OSB).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

https://www.notretemps.com/droit-argent/chaudiere-gaz-bientot-interdite-39618 franta 2022, locuitele indviduale noi nu mai au voie la centrale cu gaz sau motorina, dar e ajutor de stata de 15000 de euro pentru inlocuirea lor cu pompe de caldura. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/8/2021 at 8:38 AM, einstein1984 said:

Auzi, nu vrei tu sa te certi cu aia de la victron, care si ei fac pure sinewave inverters? Bine, nu ca ar conta cand alimentezi un motor electric...

Când există pompe de apă brushless, direct pe 12Vdc nu văd sensul complicaţiei cu invertoare (sinus sau ORL) :crack:

https://www.vovyopump.com/brushless-dc-pump/

hot-water-recirculating-pump.thumb.jpg.d744460210aa1d4676b6bfb5574595f0.jpg

 

Decât la injineria rumunească :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1kg GPL = 14 kWh

 

La un consum de 40kw/24h (cam atat obisnuia sa consume in medie casa mea de 120mp, izolata bine si cu incalzire in pardoseala + apa calda 4 persoane) = 3kg GPL/24h

 

Estimarea a fost facuta cu senzori de temperatura digitali conectati la un pc la tur/retur agent termic si apa menajera timp de 2 ani (iarna, evident) si apometre mecanice pe tevile de tur. Refresh la 10min daca imi amintesc bine. Imi pare rau ca nu mai am logurile ca vi le dadeam. Stiu ca am avut si afara senzor ca sa vad cand si cat consuma in zilele nasoale.

 

S-a calculat diferenta dintre tur/retur si aia e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

59 minutes ago, cinezicealae said:

S-a calculat diferenta dintre tur/retur si aia e...

Diferenţa de temperatură dintre tur şi retur se măsoară (nu se calculează) :D

Cantitatea de căldură se poate calcula şi este = m x c x Δt (masa x căldura specifică x diferenţa de temperatură).

GPL-ul acela mai are şi ceva pierderi (randament) la transformarea în căldură.

 

Însă este admirabil de bine izolată casa aceea (sau este admirabil frigul din ea) dacă cu o putere continuă sub 1,7KW poţi încălzi 120mp de pardoseală, iarna.

(1,7KW x 24ore = 40,8KWh).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- Nu stiu cum masori tu diferenta dintre +23C si +40C din moment ce masuratorile au fost facute deja si urmeaza sa calculezi diferenta.

2- google avem si noi.

3- Nimic nu e perfect, nu cred ca ajunge nici la 60% randamentul unei centrale pe gaz, dar sunt sigur ca nu-l intereseaza pe colegul care a deschis discutia sa i se raspunda cu 20 de zecimale. Ca or fi 3kg, ca or fi 4kg pe zi, a inteles el care e ideea.

4- Tu vorbesti din carti si google, eu din ce-am facut. Concentreaza-te!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, cinezicealae said:

Nu stiu cum masori tu diferenta dintre +23C si +40C

Cu termistori :D, nu cu curu' pe ţarină.

2 minutes ago, cinezicealae said:

2- google avem si noi.

Nu înlocuieşte Politehnica. Nici liceul. :crack:

2 minutes ago, cinezicealae said:

Nimic nu e perfect, nu cred ca ajunge nici la 60% randamentul unei centrale pe gaz

Crezi prost. Goagălu' tău "zice" că ar ajunge la 110%

https://www.econdensare.ro/randament-centrale-in-condensatie-a15

8 minutes ago, cinezicealae said:

Tu vorbesti din carti si google, eu din ce-am facut. Concentreaza-te!

Cine are carte ... mai socoteşte, cine nu ... strică materialul :crack:

Uneori şi orzul pe gâşte.

 

:lol:

Eu aş zice să te vaccinezi. Nu are la ce să îţi strice.

 

Morala: decât bun, gândit, cu rost - cumpărăm mai scump, mai prost!

Să ne-admire-n satu' nost' :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu informatii noi dupa ce am montat centrala pe butelii .

Datele sunt urmatoarele : 80 mp incalziti cu 5 calorifere (deci nu am incalzirea prin pardoseala, ceea ce ar fi dus la un randament mult mai bun din pacate) iar consumul este de 2 butelii mari care ma costa 640 lei la aproximativ 17 zile. Probabil la iarna cand va fi si mai frig de atat (adica maxime de 0 grade) o sa ajung la 4 butelii pe luna, adica momentan (pentru ca pretul este in continua crestere) ma costa sa zicem 1300 lei pe luna.

Temperatura setata pe controler este de 22 grade, cateodata pun la 22.5 grade(este arhi suficient chiar si pentru fetita de 2 ani), iar la centrala am setat temperatura apei la 55 grade, centrala este immergas victrix terra 28. asta daca intereseaza pe cineva. 

 

Problema este in mare din cauza lipsei izolatiei la casa (pereti bca de 25cm) si intre nivele (doar intr-o camera din 5 am tavan rigips cu vata izolatoare), dar si din cauza lipsei incalzirii prin pardoseala ceea ce ar fi ridicat randamentul destul de mult . Mentionez ca doar parterul este cu calorifere, etajul 1 nu il folosesc (momentan) si va urma incalzit si el probabil tot la anul, sau peste 2 ani ...

 

Deci, daca nu ai casa izolata, alege alta metoda de incalzire, sau izoleaza cat mai bine casa.

 

LE : pe de alta parte, mai rau de atat nu are cum sa fie :))

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Mariusik85 said:

consumul este de 2 butelii mari care ma costa 640 lei la aproximativ 17 zile

adică 2 x 11Kg = 2 x 22 litri butan = 22Kg butan /17 zile?

Asta înseamnă cam 1,3Kg /zi /80mp - fără încălzire în podea.

(pardoseală)

?

Şi 640 lei / 2 butelii? Wow!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Mariusik85 a spus:

Revin cu informatii noi dupa ce am montat centrala pe butelii .

Datele sunt urmatoarele : 80 mp incalziti cu 5 calorifere (deci nu am incalzirea prin pardoseala, ceea ce ar fi dus la un randament mult mai bun din pacate) iar consumul este de 2 butelii mari care ma costa 640 lei la aproximativ 17 zile. Probabil la iarna cand va fi si mai frig de atat (adica maxime de 0 grade) o sa ajung la 4 butelii pe luna, adica momentan (pentru ca pretul este in continua crestere) ma costa sa zicem 1300 lei pe luna.

Temperatura setata pe controler este de 22 grade, cateodata pun la 22.5 grade(este arhi suficient chiar si pentru fetita de 2 ani), iar la centrala am setat temperatura apei la 55 grade, centrala este immergas victrix terra 28. asta daca intereseaza pe cineva. 

 

Problema este in mare din cauza lipsei izolatiei la casa (pereti bca de 25cm) si intre nivele (doar intr-o camera din 5 am tavan rigips cu vata izolatoare), dar si din cauza lipsei incalzirii prin pardoseala ceea ce ar fi ridicat randamentul destul de mult . Mentionez ca doar parterul este cu calorifere, etajul 1 nu il folosesc (momentan) si va urma incalzit si el probabil tot la anul, sau peste 2 ani ...

 

Deci, daca nu ai casa izolata, alege alta metoda de incalzire, sau izoleaza cat mai bine casa.

 

LE : pe de alta parte, mai rau de atat nu are cum sa fie :))

Salut. Si eu am montat incalzirea pe butelii. Incalzesc 100 m cu 6 calorifere. 2 butelii m-au tinut 3saptamani. Preconizez ca la iarna voi consuma 4 butelii pe luna. La noi buteliile costa 260 bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, patrick1 a spus:

adică 2 x 11Kg = 2 x 22 litri butan = 22Kg butan /17 zile?

Asta înseamnă cam 1,3Kg /zi /80mp - fără încălzire în podea.

(pardoseală)

?

Şi 640 lei / 2 butelii? Wow!

1 kg de apa (H2O) = 1 Litru

0,6 Kg butan lichefiat (C4H10) = 1 Litru

 

Spuneai ceva de liceu,universitate ..... mai socoteste :crack:

 

@Mariusik85  fara izolatie buna la casa, orice sistem de incalzire te costa la greu.

Uite un exemplu:   apartament izolat vs neizolat:

image.thumb.png.93325cba585c6d9935f2033770092d41.png

 

Apartamentul de sus este neizolat, spre deosebire de cel de jos care este izolat.

Poti sa ai o idee despre temperatura peretelui prin comparatie cu discurile de frana fata ale masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Silver Arrow said:

1 kg de apa (H2O) = 1 Litru

0,6 Kg butan lichefiat (C4H10) = 1 Litru

 

Spuneai ceva de liceu,universitate ..... mai socoteste :crack:

Da, 1 Kg de butan lichefiat e aproximativ 2 litrii, 11 Kg ... cam 22 litri.

http://www.butelii-timisoara.ro/

Care e problema ta? Confunzi berea cu butan lichefiat?  :moron:

Vinzi tu la altă densitate şi volum?

2 hours ago, Silver Arrow said:

Poti sa ai o idee despre temperatura peretelui prin comparatie cu discurile de frana fata ale masinii.

Şi în comparaţie cu temperatura balconului (din stânga sus).

Edificacator 

image.thumb.png.93325cba585c6d9935f2033770092d41.thumb.png.2dd5cd7c3db1b05500cb2f630ba02814.png

Morala (@Siver...): balconul a fost discuit cu frâna maşinii  :crack:

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@patrick1 sincer, nu sunt butelii d-alea mici, ci sunt mari... nu stiu exact cat au, probabil pe la 35l una, sau poate mai mult. spre rusinea mea, inca nu am verificat exact cat au, dar daca ai pune buteliile normale una peste alta, o butelie mare ar fi cam cel putin 2 butelii mici. Iar in butelia mica de obicei intra 15l GPL.

@Ustumic misto ca ai consumul decent. la anul dupa ce izolez casa sper sa am si eu la fel, sau poate mai bun de atat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...