Sari la conținut

Problema reparatie RCA


silb_ro
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am nevoie de un sfat, poate s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema.

Pe scurt, in urma unui accident in care eu sunt partea vatamata am fost la asigurator pentru constatare. Nu au reusit  sa imi faca o constatare ok datorita softului si inspectorul mi-a recomandat sa ma duc la un service specializat - a tot incercat sa ma trimita la un service moto  "agreat" de ei. Am o cunostinta care a avut o experienta neplacuta cu serviceul respectiv. M-am dus la reprezentanta unde, in baza documentului de la constatare, am solicitat, contracost evident, un deviz. Suma de pe deviz este in jur de 5000 euro. Am trimis devizul catre asigurator, am specificat ca nu doresc sa fac reparatia in serviceul lor si am primit o oferta de 2000 lei (400 euro).

Urmatorul pas ar fi sa ma duc la ASF ?

 

Multumesc anticipat!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

suna a oferta trimisa la misto. Le dai in scris ca nu o poti accepta, ca nu corespunde cu realitatea, asa cum este ea prezentata in devizul de constatare realizat de o unitate de service autorizata, care mai este si in cunostinta de cauza privind modelul de moto. Si ca astepti sa iti raspunda cu o oferta pertinenta, altfel faci plangere la asf.

deja sa te pregatesti de plangere....

Stai sa ghicesc, City?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, silb_ro a spus:

Salut,

 

Am nevoie de un sfat, poate s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema.

Pe scurt, in urma unui accident in care eu sunt partea vatamata am fost la asigurator pentru constatare. Nu au reusit  sa imi faca o constatare ok datorita softului si inspectorul mi-a recomandat sa ma duc la un service specializat - a tot incercat sa ma trimita la un service moto  "agreat" de ei. Am o cunostinta care a avut o experienta neplacuta cu serviceul respectiv. M-am dus la reprezentanta unde, in baza documentului de la constatare, am solicitat, contracost evident, un deviz. Suma de pe deviz este in jur de 5000 euro. Am trimis devizul catre asigurator, am specificat ca nu doresc sa fac reparatia in serviceul lor si am primit o oferta de 2000 lei (400 euro).

Urmatorul pas ar fi sa ma duc la ASF ?

 

Multumesc anticipat!

 

 

Cine e asiguratorul? Asta o sa spuna multe ...

 

LE: am uitat sa te intreb. Tu nu ai asigurare RCA cu decontare directa? Ca acuma era tare buna.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Uite de asta e bun rcaul cu decontare directa...si o asigurare rca mai buna, nu facuta la cei mai parliti dintre parliti asiguratori....

 

De citit, bun ca si info introductiv:

https://www.motocicletapotrivita.ro/am-facut-accident/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asiguratorul procedeaza (legal) in felul urmator:

1 - determina valoarea masinii/motocicletei intr-un program , care este acelasi la toti asiguratorii

2 - obtine un deviz cu costurile reparatiei

Daca reparatia este mai mare decat valoarea de piata = dauna totala

Apoi ei pun masina/moto pe o bursa unde se liciteaza epava.

Treaba asta se intinde pe max.30 de zile

Apoi el este obligat sa iti prezinte cat a obtinut pe epava si iti face propunerea:

- iti da valoarea de piata din care scade licitatia de epava, iar tu sa pastrezi epava

- iti da integral valoarea de piata si ei raman cu epava (iar ei obtin banii de pe licitatia epavei)

Daca nu iti prezinta documentul cu valoare de piata iar apoi pe cel cu valoarea obtinuta la licitatie, abia atunci te adresezi ASF.

 

Oricum nasoala treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Adrian M. a spus:

PS: Uite de asta e bun rcaul cu decontare directa...si o asigurare rca mai buna, nu facuta la cei mai parliti dintre parliti asiguratori....

 

De citit, bun ca si info introductiv:

https://www.motocicletapotrivita.ro/am-facut-accident/

 

Numai balarii.... l-ati bagat in ceata de tot. Ce legatura are decontarea directa cu evaluarea daunelor sau a epavei? Daca tot ai pus link-ul citeste pasul 6.

Treaba e in felul urmator: eu am motoreta Suzuki dr din 90. Valoare sentimentala: nepretuita. Pe OLX sau in softul asiguratorului (cum bine spune Silver) max 1000 Euro (sumele sunt fictive pentru intelegere).

Acum eu am un accident din care rezulta ca avarii capacul dreapta al motorului si statorul. Atat. La suzuki (tocmai pentru ca e un model vechi care nu se mai fabrica) Statorul este 1000 euro si capacul 800 euro, +ulei, filtre, si alte minuni, total 3000 Euro.. Asiguratorul ori care ar fi el va considera dauna toatala si nu imi va da mai mult de 1000 euro cat este val de piata scazand anii, uzura, km, etc.

NU prea ai ce face....

Sa zicem ca accept suma lor. Daca este city, euroins sau alte rau famate va dura mult timp pana imi voi primi banii sau pana vor plati reparatia. Aici este de ajutor decontarea directa. Imediat ce ai acceptat suma poti sa-ti iei banii de la asiguratorul tau bun (d-ala scumpu) urmand ca el sa se certe cu celalalt asigurator ca sa-si recupereze banii. Dar aceeasi suma o vei primi. Doar ca un pic mai repede. Este o optiune utila doar daca ai o masina/motoreta scumpa la care cea mai mica zgarietura costa ca draq. Si cu cat suma este mai mare cu atat se intarzaie plata.

Pentru initiator: fara sa spui despre ce mobra e vorba si anul fabricatiei e greu de spus daca poti obtine mai mult sau nu. Nu prea conteaza ce deviz a facut reprezentanta daca e depasita valoarea maxima de piata a mobrei. Pti cere o recalculare..... dar cam atat.  Daca o fi vorba (cum spune @einstein1984) de un cbr F2, f3, f4 nu prea poti obtine mai mult. Din punctul asta de vedere legea e nedreapta dar cam asta e.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, chucki a spus:

 

 

Noi i-am raspuns fix cum a scris! Eu am citit articolul, nu o sa stau sa ii explic ce scrie acolo, are ochi sa citeasca :)

Daca a primit deviz de 5000 euro, si oferta de 400, naiba stie ce i acolo. Si daca e o vechitura, si oferta este data pe dauna totala, iar nu stim. DEvizul nu stim la ce se refera, ce daune are, nu stim nimic. 

La o intrebare incompleta, raspunsuri pe masura, ce vrei :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Adrian M. a spus:

Noi i-am raspuns fix cum a scris! Eu am citit articolul, nu o sa stau sa ii explic ce scrie acolo, are ochi sa citeasca :)

Daca a primit deviz de 5000 euro, si oferta de 400, naiba stie ce i acolo. Si daca e o vechitura, si oferta este data pe dauna totala, iar nu stim. DEvizul nu stim la ce se refera, ce daune are, nu stim nimic. 

La o intrebare incompleta, raspunsuri pe masura, ce vrei :))

Ai dreptate, dar nu mai o da inainte cu despagubirea directa ca nu are nici o treaba. In cazul lui ca si in cazul meu, daca are un harb nu va primi mai mult nici daca are cea mai tare si mai scumpa asigurare.

Acum 19 minute, einstein1984 a spus:

confiorm legii au 7 zile sa plateasca odata ce ai depus actele la dosar. Indiferent ca e city sau alianz. 

Vezi ca e o chichita aici:  se deschide dosarul si in max 7 zile asiguratorul iti face o oferta (aici suntem noi) cu valoarea maxima de despagubire, apoi tu depui cererea de despagubire cu suma indicata de el (ori ba) si abia dupa aia asiguratorul este obligat in termen de 30 zile sa raspunda la ceererea ta cu aprobare sau negare si mai trec inca 7-10 zile pana la plata efectiva. Deci in total 40 zile este termenul legal de la prima oferta facuta de asigurator daca o accepti. In cazul city si euroins se duc si peste termenul asta daca despugubirea este mai mare, platind 0.2%

 

https://www.rcapedia.ro/cererea-de-despagubire-rca-si-cuantumul-despagubirilor/

Editat de chucki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, chucki a spus:

 

Decontarea directa il scapa de tendinda de magarii ale unor asiguratori, daca asigurarea lui e una ok. Strict la asta ma refeream. Si oricum tot nu e clar, 500 vs 5000, cine stie ce i acolo.

Daca e vorba de o vechitura si el viseaza sa primeasca 5000 euro...atunci discutia nu isi are rostul :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, 

 

In primul rand, va multumesc pentru raspunsuri.

 

Motocicleta are 4 ani vechime si in jur de 10000km. Inainte de producerea evenimentului a fost in stare impecabila. Valoarea devizului nu depaseste 80% din valoarea ei actuala. In oferta primita de la asigurator (City) nu este specificat faptul ca s-ar incadra ca "dauna" - banuiesc ca ar fi trebuit sa specifice acest lucru.

"Problema" asiguratorului se pare ca este faptul ca reprezentanta a trecut in deviz toate elementele afectate cu inlocuire desi, dupa cate am gasit si eu in urma cautarilor pe internet, majoritatea elementelor (ex: carenele) vin deja vopsite din fabrica. 

Intentia mea este sa aduc motocicleta in starea initiala. 

M-am gandit la "regie proprie" in ideea in care te poti astepta la fel de fel de surprize neplacute din partea service-ului si in principal ma refer la timpul de asteptare. Am fost constient de faptul ca este posibil sa mai fie nevoie sa scot si ceva bani din buzunar dar nu ma asteptam la o diferenta foarte mare.

 

@Adrian M.  - foarte bun articolul, dar nu acopera exact cazul meu - ce faci daca oferta primita nu este ok ? :)

 

Dupa cate inteleg, am doua variante:

 

1. refuz (clar!) oferta primita si le solicit o recalculare ?! cred ca sunt slabe sanse sa se schimbe ceva

2. renunt la reparatia in regie proprie si repar motocicleta direct la reprezentanta - in acest caz este necesar acordul asiguratorului ? 

 

Are rost sa mai caut inca un service autorizat si mai fac inca un deviz ?

 

Intradevar, este posibil sa fi fost mai bine daca avem eu RCA cu decontare directa desi, ca o ironie, am tot la City. Am invatat lectia, este ultima asigurare facuta de mine la genul asta de firma. Pentru 100 - 200 lei/an nu merita sa expui pe nimeni la asemenea experiente - nervi, bani si timp pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că prima variantă căuta să faci încă un deviz la un alt service autorizat. Posibil sa fi cârâit că pentru o julitura reprezentantă a dat înlocuire când poate fi scoasă la polish (mai mult că exemplu). Dacă nu sunt diferente mari de sume du-te cu al doilea deviz și cere recalculare. Dacă tot nu vor sa de-a o suma apropiată singura posibilitate este să-i dai in judecată. 

Încă odată: decontarea directa nu te ajuta cu nimic in cazul asta. Tot asigurarea vinovatului calculează dauna și numai după ce ați căzut la pace intervine asigurarea ta cu decontare directa și îți plătește în secunda 2. Dar tot suma stabilită de asigurătorul vinovatului.

Despre dezacord între părți asupra valorii decontate scrie in punctul 20 din link-ul pus de mine mai sus 

Editat de chucki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, silb_ro a spus:

Salut, 

 

In primul rand, va multumesc pentru raspunsuri.

 

Motocicleta are 4 ani vechime si in jur de 10000km. Inainte de producerea evenimentului a fost in stare impecabila. Valoarea devizului nu depaseste 80% din valoarea ei actuala. In oferta primita de la asigurator (City) nu este specificat faptul ca s-ar incadra ca "dauna" - banuiesc ca ar fi trebuit sa specifice acest lucru.

"Problema" asiguratorului se pare ca este faptul ca reprezentanta a trecut in deviz toate elementele afectate cu inlocuire desi, dupa cate am gasit si eu in urma cautarilor pe internet, majoritatea elementelor (ex: carenele) vin deja vopsite din fabrica. 

Intentia mea este sa aduc motocicleta in starea initiala. 

M-am gandit la "regie proprie" in ideea in care te poti astepta la fel de fel de surprize neplacute din partea service-ului si in principal ma refer la timpul de asteptare. Am fost constient de faptul ca este posibil sa mai fie nevoie sa scot si ceva bani din buzunar dar nu ma asteptam la o diferenta foarte mare.

 

@Adrian M.  - foarte bun articolul, dar nu acopera exact cazul meu - ce faci daca oferta primita nu este ok ? :)

 

Dupa cate inteleg, am doua variante:

 

1. refuz (clar!) oferta primita si le solicit o recalculare ?! cred ca sunt slabe sanse sa se schimbe ceva

2. renunt la reparatia in regie proprie si repar motocicleta direct la reprezentanta - in acest caz este necesar acordul asiguratorului ? 

 

Are rost sa mai caut inca un service autorizat si mai fac inca un deviz ?

 

Intradevar, este posibil sa fi fost mai bine daca avem eu RCA cu decontare directa desi, ca o ironie, am tot la City. Am invatat lectia, este ultima asigurare facuta de mine la genul asta de firma. Pentru 100 - 200 lei/an nu merita sa expui pe nimeni la asemenea experiente - nervi, bani si timp pierdut.

Am avut eu un incident, nu accident cu Shadow-ul. A dat un berbec cu spatele si a pus-o jos de pe cric. Aripa fata crapata (abia se vede fisura) , mason acceleratie julit si levier frana rupt.

Am luat oferta de piese de la Honda. Au fost vreo 1.800 Lei.

Asa este, aripa vine gata vopsita (de fapt a si venit).

Am dat oferta asiguratorului (Grawe Asigurari). Acesta a spus ca este ok si mi-a propus sa ma despagubeasca cu valoarea pieselor plus o suma pentru manopera. Am acceptat si in 3 zile aveam banii (recunosc ca si eu m-am speriat cat de repede s-a rezolvat).

 

Incearca si tu sa iei o oferta pentru piesele de schimb deteriorate si de acolo sa pleci in discutiile cu ei.

Daca mobra este din 2017 si nu are multi km,  valoarea ei de piata trebuie sa fie inca maricica.

 

Sa le spui sa iti prezinte cat le-a iesit lor in programul Audatex ca valoreaza mobra ta.

 

Daca nu te intelegi cu ei, cred ca cel mai bine sa vorbesti cu un avocat care stie cum se procedeaza.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...