Sari la conținut

Compresie ktm


Postări Recomandate

Salut ! In curând doresc sa imi achiziționez un ktm exc 200 sau 250 2t  ( buget maxim 3500 e )si ma gandesc ce compresie trebuie sa aiba un exc 200 si un 250 ? Vreau sa imi achiziționez si un aparat din acela de măsurat compresie pt motoare in 2t  , imi puteți spune de unde sa cumpar unul ? Mi ar de folos daca mi ati lasa un link aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca un compresmetru e asta:

https://www.vidaxl.ro/e/dispozitiv-de-verificare-a-compresiei-9-piese-motor-cu-combustibil/8718475816249.html?gclid=Cj0KCQjw4eaJBhDMARIsANhrQABwdD3qvdXk7uiyLVt3UdXk-9CIuHF2d6sbp__N-CBVwt8-L5D3pVYaAt3XEALw_wcB

 

Dat fiind faptul ca o bujie de 200 sau 250 are filetul de 14 cu 1,25, vad ca acest set are si adaptor pt acest filet. S-ar potrivi.

 

La EXC200 nu stiu, dar la 250 ar trebui sa fie compresia intre 9 si 12 atm. Daca e sub 9 atm cand dai la pedala puternic, ar cam trebui schimbat pistonul. Investitie-150 euro in piston. Asta daca e doar pistonul de schimbat, si nu mai sunt si alte componente duse.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Man, sa verifici cilndru si pistonul la un 2 timpi  te Costa cam. Jumatate de ora-45 de minute si 2 garnituri in valoare de 40-50 de lei sa dai cilndru jos si sa il verifici daca vrei sa o faci ca la carte. Si asa cu un comparator verifici ovalizarea,jocul bielei si uzura pistonului. Asta daca te lasa propietarul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Testul de compresie te ajuta sa iei o decizie corecta. Acum daca este joc in ambielaj, asta e o alta poveste..

 

Acum 12 ore, un_aiurit a spus:

Man, sa verifici cilndru si pistonul la un 2 timpi  te Costa cam. Jumatate de ora-45 de minute si 2 garnituri in valoare de 40-50 de lei sa dai cilndru jos si sa il verifici daca vrei sa o faci ca la carte. Si asa cu un comparator verifici ovalizarea,jocul bielei si uzura pistonului. Asta daca te lasa propietarul. 

esti haios tare, man ..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...