Sari la conținut

Accident intenționat sau nu?


chv
 Share

Postări Recomandate

"In urma unei altercații in trafic si-a dat seama ca motociclistul era baut si a încercat sa il îndepărteze din trafic"

Sau o merge ca scuza doar moto vs trotineta?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, megamotoreta a spus:

0,04 este 0, nu va lasati pacaliti. Daca era alcoolemie iesea peste, cu tot cu marja asta de eroare.

probabil la analiza sangelui nu i-a mai iesit nimic.

aia cu masina intra la tentativa de omor la fel ca ala de la podul baneasa. si avand in vedere ca deja exista precedentul asta judecatori vor da cel mai probabil o sentinta similara. (asta daca nu apar pilele)

ala a luat 5 ani cu executare, permisul anulat pe inca 5 ani, masina confiscata si are si de platit despagubiri cat pentru o motocilcleta buna :)) !

 

https://ziare.com/stiri/proces/de-ce-a-fost-condamnat-la-5-ani-de-inchisoare-soferul-touaregului-care-a-lovit-intentionat-un-logan-la-fantana-miorita-1595567

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă declară în instanță că ea e femeie scapă, sunt foarte multe cazurile în care femeile trag de volan fără să se uite în oglindă. Există și bărbați care conduc ca femeile, asta din cauza unui dezechilibru hormonal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Sergiu_Q a spus:

aia cu masina intra la tentativa de omor la fel ca ala de la podul baneasa. si avand in vedere ca deja exista precedentul asta judecatori vor da cel mai probabil o sentinta similara. (asta daca nu apar pilele)

ala a luat 5 ani cu executare, permisul anulat pe inca 5 ani, masina confiscata si are si de platit despagubiri cat pentru o motocilcleta buna :)) !

Vezi să nu! Fac și pariu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Accident intenționat sau nu?
Acum 9 ore, Penetru a spus:

Dacă declară în instanță că ea e femeie scapă, sunt foarte multe cazurile în care femeile trag de volan fără să se uite în oglindă. Există și bărbați care conduc ca femeile, asta din cauza unui dezechilibru hormonal.

 

"Stimata Instanta, sunt femeie, va arat buletinul"

 

Jesus..aveti cate unii niste replici..te doare mintea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, divi13 a spus:

 

"Stimata Instanta, sunt femeie, va arat buletinul"

 

Jesus..aveti cate unii niste replici..te doare mintea

Încercam să arăt că dacă declară că a tras de volan din prostie, că încolo avea ea treabă şi nu s-a uitat în oglindă, instanţa o va crede pentru că sunt prea frecvente cazurile astea.  Am condensat textul şi pentru unii e mai greu să înţeleagă....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

… polițistul a sărit, a culcat motocicleta, și-a dat seama de impact. Motocicliștii adevărați așa procedează când văd impactul.

 

Motociclistii “adevarati”… :crack:

 

Daca as avea un leu pentru fiecare data cand am auzit povestea asta, cand de fapt “adevaratii” astia care culca motorul inainte de impact cad din frane… as fi deja in Monaco! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, GoodKat a spus:


Diferenta este ca ai auzit asta de la slaparii de bulevard, de obicei. Fara sa ne pisam contra vantului, motopolitistii sunt mai experimentati ca 90% dintre noi.


Diferenta e ca am vazut filmuletul, “adevaratul” vine taras cu mult inainte de impactul cu taxiul. A incercat sa depaseasca pe contrasens, nu a apreciat bine distanta si dinamica (taxiul d-aia oprise, ca a vazut motorul pe sensul lui), a incercat sa franeze si sa se replieze, a blocat franele (probabil spatele) si a cazut cu mult inainte de impact.

 

Moto-politistii astia cred ca sunt un pic kamikaze, mi-aduc aminte ceva multi ani in urma in Mamaia m-a oprit in alt adevarat intrand in fata masinii fortat, de a trebuit sa franez pana a intrat abs-ul si chiar si asa, am reusit sa opresc la 2 degete distanta in spatele lui. Cand l-am intrebat daca are intentii sinucigase mi-a raspuns ca daca il varsam, sau fie numai atingeam, intram la mititica pentru ultraj. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, GoodKat a spus:

Practic tu spui ca politistul nu a fost lovit ci ca a cazut singur, nu?


E greu de spus cu exactitate datorita unghiului camerei, cert e ca motorul apare in cadru deja culcat. In orice caz, aici nu e vorba numai de tehnicalitatea accidentului ci de atitudine. Sunt curios, ce proceduri prevede regulamentul lor de ordine interioara in cazul ca o masina nu opreste la semnal? Ma refer la moto-politisti! Tot ce avea de facut era sa o dea prin statie in urmarire si apoi sa incerce sa o urmareasca de la o distanta sigura nu numai pentru amandoi, ci si pentru celilalti participanti la trafic. Asa ce a facut, a busit un motor, o masina si mai presus de toate a pus viata tuturor in pericol… si totul pentru un bec ars.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, GoodKat a spus:

 

Da, intr-adevar, asa este. Insa duduia daca nu a oprit la semnalul politistului, pot spune ca este tipul de om care te calca pe trecere si nu opreste sa vada daca esti bine ci isi continua deplasarea.

 

A iesit cum nu se putea mai bine: politistul a scapat si ea baga parnaie. In locul politistului putea fi un alt motoretist care poate avea un schimb de replici cu ea si sfarsea sub taxi.


Putem specula la infinit, cert este insa ca evenimentul a fost initiat de catre politist, exact cel care ar trebui sa previna si protejeze. Daca tu crezi ca un bec ars justifica riscul mai multor vieti… permite-mi te rog sa ma retrag din discutie. Unele popoare isi merita soarta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, yo4hgx said:

E greu de spus cu exactitate datorita unghiului camerei, cert e ca motorul apare in cadru deja culcat. In orice caz, aici nu e vorba numai de tehnicalitatea accidentului ci de atitudine.

 

Imaginile vorbesc de la sine, aia l-a impins pe contrasens, de aceea si masina ei era pe contrasens. 

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, yo4hgx a spus:

Daca tu crezi ca un bec ars justifica riscul mai multor vieti…

 

Problema nu era becul ars ci faptul ca nu a oprit, pt un politist acest poate insemna multe lucruri: lipsa permis de conducere, alcool, droguri, etc.

 

Acum 35 minute, yo4hgx a spus:

permite-mi te rog sa ma retrag din discutie.

 

Cel mai bine ar fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.10.2021 la 9:35, GoodKat a spus:


Nu stiu bre, eu cand am facut scoala am invatat ca daca politistul imi face semn sa opresc, opresc.

Personal consider ca aia merita minim 20 de ani de parnaie, dar na...este doar parerea mea personala.

Evenimentul a fost initiat de politist care a vrut sa ii zica vacii de la volan ca nu ii merge un bec pe semnalizare sau pe frana, bec care putea omora in anumite conditii un motociclist care nu putea sa isi dea seama de ce vrea sa faca vaca de la volan.


 

Din partea mea madama poate sa putrezeasca in puscarie, eu ma refeream la atitudinea politistului, care a pus inutil in pericol atat viata lui cat si a celorlalti participanti la trafic. Daca mizda chiar l-a acrosat, este pentru ca motorul se afla in paralel cu masina. Repet, tot ce avea de facut e sa o dea in urmarire prin statie dupa care sa incerce sa o urmareasca, pastrand o distanta de siguranta. 
 

Altfel, daca motorul nu se oprea in taxiu putea intra pe trotuar si rade tot ce misca pe acolo, copii… etc. Mameluca e o idioata, asta e clar si fara tagaduiala… polistii insa ar trebui sa fie profesionisti, antrenati pentru astfel de situatii, in care trebuie sa nu se implice emotional. 
 

Cum opresti tu de pe motor o masina care e clar ca vrea sa fuga? Sa zicem ca reusea sa o depasesca, asa si? Ce facea apoi, ii frana in fata? Sau avea de gand sa-i traga un glonte-n cap cand ajungea cu motorul in dreptul soferului?! 
 

Wild, wild, west! Aia e atitudinea! “Over and out”… ca sa citez un clasic in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vezi girofar in spate, tragi pe dreapta, nu dai peste ala ca-n GTA...

Eu chiar am observat ca nu prea se poarta sa faci loc ambulantei si in general girofarelor. Daca tragi dreapta sa faci loc girofarului, cei din spatele tau considera asta o oportunitate de depasire. Iar cei din spatele girofarului, gasesc in asta o oportunitate de a merge cu viteza, nepermitandu-le celor care au facut loc, sa reintre in trafic.

Nu va mai plangeti ca o alerga ala pentru bec, ca el o alerga pentru neoprire la semnalul politistului deja, mai trecuse si prin intersectie in viteza pe rosu.  Ori daca cineva fuge de militie, e normal ca militianul sa suspecteze ca e ceva mai mult decat un bec ars.

Am vazut comentarii cum ca sa stea ala la distanta si eventual s-o roage frumos pe aia sa opreasca. Ba, d-aia e militian, d-aia il platim, d-aia i-am cumparat mobra si pistol si l-am mandatat sa impuna legea, noi, astia de platim taxe. Sa se asigure pentru noi ca regulile sunt respectate, ca sa nu mai fim noi nevoiti sa ne injuram cu toti distrusii in trafic, sa nu mai fie traficul o provocare in fiecare zi, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...