Sari la conținut

Db killer sau toba originala?


Razvan-Ionut
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am fost spre dimineata la un service tuning moto,autorizat RAR,cu scopul de a imi face o evacuare Coffman mai silentioasa. Am stat vreo 20 minute de vorba cu mecanicul (principal?) de acolo,care mi-a oferit 3 variante:

-O varianta in care pune doar dbkiller,dar mi-a spus ca motorul va pierde multa performanta fiindca toba Coffman e scurta (foarte scurta) 

-O alta varianta in care pe langa dbkiller mai pune si altceva pentru a salva cat de cat performanta motorului

-O varianta in care umbla el la toba originala pe dinauntru pentru a o face sa se auda "decent" si care ofera o performanta cat mai buna

Nu ma pricep absolut deloc la asta,si nici nu m-am gandit vreodata la chestiile astea. Motorul este exact cum a fost cumparat,cu o evacuare fara dbkiller,insa e balamuc rau si vreau neaparat sa rezolv. Este vorba de un ninja 300 2017 ABS.

Ce varianta ati alege? Ce alte variante mai sunt? Sunt complet in ceata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Niciuna din variantele prezentate nu este legala. Daca sistemul de evacuare nu este omologat si nemodificat pentru modelul tau de motocicleta, atunci esti cu risc de a ramane fara certificatul de inmatriculare.

Varianta cu dbkiller doar iti creste sansele de a nu fi oprit, insa in momentul unei eventuale verificari, lipsa omologarii duce la amenda / retinere certificat de inmatriculare.
Ce am scris mai sus duce la urmatoarea recomandare: orice alegi sa faci, pastreaza-ti toba originala in starea ei originala, astfel incat in cazul in care totusi ramai fara certificat, sa ai ce monta astfel incat sa iti poti recupera certificatul fara a fi nevoie sa iti cumperi alt sistem de evacuare.

Daca bugetul nu conteaza in povestea asta si vrei sa fii linisitit, cumpara si monteaza o evacuare aftermarket omologata pentru modelul tau de motocicleta.
Daca nu exista buget pentru asa ceva si vrei sa fii linistit, monteaza toba originala si las-o asa.
Daca ai apetit de risc, nu mai conteaza ce faci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, bursyllac a spus:

Salut.

Niciuna din variantele prezentate nu este legala. Daca sistemul de evacuare nu este omologat si nemodificat pentru modelul tau de motocicleta, atunci esti cu risc de a ramane fara certificatul de inmatriculare.

Varianta cu dbkiller doar iti creste sansele de a nu fi oprit, insa in momentul unei eventuale verificari, lipsa omologarii duce la amenda / retinere certificat de inmatriculare.
Ce am scris mai sus duce la urmatoarea recomandare: orice alegi sa faci, pastreaza-ti toba originala in starea ei originala, astfel incat in cazul in care totusi ramai fara certificat, sa ai ce monta astfel incat sa iti poti recupera certificatul fara a fi nevoie sa iti cumperi alt sistem de evacuare.

Daca bugetul nu conteaza in povestea asta si vrei sa fii linisitit, cumpara si monteaza o evacuare aftermarket omologata pentru modelul tau de motocicleta.
Daca nu exista buget pentru asa ceva si vrei sa fii linistit, monteaza toba originala si las-o asa.
Daca ai apetit de risc, nu mai conteaza ce faci!

Salut. Multumesc pentru raspuns :D . Nu stiu daca am inteles eu exact partea cu toba originala,daca o va modifica sau doar se va auzi mai decent,eram cu gandul la alta propozitie pe care a zis o atunci :)). Multumesc pentru sfat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curiozitate m-am uitat si eu pe site-ul Coffman sa vad cam ce evacuari fac. 

sincer nu am vazut nici macar una care sa arate a toba si nu a jumatate de teva goala vopsita frumos!

ce silencer sa faci la o teava de 30cm ?!? 

Gizzzs Craist' ... 

http://store.coffmansexhaust.com/catalog/product/825aa69de7514589b169e33cb8f464f0   asa ca idee. 

 

cauta o toba originala pe net si lasa porcariile :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Sergiu_Q a spus:

de curiozitate m-am uitat si eu pe site-ul Coffman sa vad cam ce evacuari fac. 

sincer nu am vazut nici macar una care sa arate a toba si nu a jumatate de teva goala vopsita frumos!

ce silencer sa faci la o teava de 30cm ?!? 

Gizzzs Craist' ... 

http://store.coffmansexhaust.com/catalog/product/825aa69de7514589b169e33cb8f464f0   asa ca idee. 

 

cauta o toba originala pe net si lasa porcariile :) 

Nu am pus eu toba . Asa am cumparat motorul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca banii iti permit pune pe mobra evacuarea originala, indiferent cum suna.

N-o sa ai probleme la ITP

N-o sa aiprobleme daca te opreste RAR in trafic

N-o sa ai probleme cu vcinii

N-o sa ai frigiderul plin de carne de la pietoni si altii din trafic.

Mobra o sa traga si o sa mearga asa cum a gandit-o japonezu'.

 

Singurul dezavantaj este ca nu te aud soferii.

 

Eu as pune evacuare OEM pe a mea maine, daca n-ar costa cam cat valoreaza mobra, cam 850 de euro.

 

 

 

PS Valeu ce mizerii Coffmanurile alea!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

Daca banii iti permit pune pe mobra evacuarea originala, indiferent cum suna.

N-o sa ai probleme la ITP

N-o sa aiprobleme daca te opreste RAR in trafic

N-o sa ai probleme cu vcinii

N-o sa ai frigiderul plin de carne de la pietoni si altii din trafic.

Mobra o sa traga si o sa mearga asa cum a gandit-o japonezu'.

 

Singurul dezavantaj este ca nu te aud soferii.

 

Eu as pune evacuare OEM pe a mea maine, daca n-ar costa cam cat valoreaza mobra, cam 850 de euro.

 

 

 

PS Valeu ce mizerii Coffmanurile alea!

Multumesc pentru raspuns! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

ori cauti toba originala , ori iei una aftermarket. Ce vrei sa faci tu acolo e carpeala, si nici o varianta nu te scapa de RAR, daca te opreste. Nu mai zic de zgomoteca :))

De exemplu:

https://www.louis.eu/artikel/mivv-storm-gp-exhausts-stainless-steel-fuer-kawasaki-ninja-300-r/60409001?list=7a0b0fd58863a8687b9def51bbbd47a7&filter_bike_id=3013&filter_article_number=60409326

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Adrian M. a spus:

Salut,

ori cauti toba originala , ori iei una aftermarket. Ce vrei sa faci tu acolo e carpeala, si nici o varianta nu te scapa de RAR, daca te opreste. Nu mai zic de zgomoteca :))

De exemplu:

https://www.louis.eu/artikel/mivv-storm-gp-exhausts-stainless-steel-fuer-kawasaki-ninja-300-r/60409001?list=7a0b0fd58863a8687b9def51bbbd47a7&filter_bike_id=3013&filter_article_number=60409326

 

Ideea de la inceput era ca am toba originala :)) Am uitat sa mentionez si mi-am dat seama prea tarziu. In orice caz,motorul e dus la service,toba stock a fost clar alegerea. Multumesc mult pentru timp,si imi pare rau daca a fost vreo intrebare stupida,newbie.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Razvan-Ionut a spus:

Ideea de la inceput era ca am toba originala :)) Am uitat sa mentionez si mi-am dat seama prea tarziu. In orice caz,motorul e dus la service,toba stock a fost clar alegerea. Multumesc mult pentru timp,si imi pare rau daca a fost vreo intrebare stupida,newbie.... :D

Aia e ,mai bine sa intrebi decat sa faci o prostie :))

E ok, lasa toba stock. Nu iti mai bubuie urechile, si nici nu ai probleme cu autoritatile-rar, in caz de control.

Usor usor trece si vremea tobelor goale, s-au pus pe ele cei de la rar+politie, pe buna dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Usor usor trece si vremea tobelor goale, s-au pus pe ele cei de la rar+politie, pe buna dreptate

Și ăia care o au mică? Mai compensau și ei cu toba/zgomotul... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

E afirmatie sau o intrebare de fapt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.05.2023 la 20:04, Mircea ilin a spus:

Salutare este adevărat sau fals, că o motocicletă fără DB killer consumă mai mult combustibil decât una cu DB killer

 

50-50

?? sau !!

hmmm, pare dificil :)

PS. am uitat, la deal sau la vale, ca nu-i totuna!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...