Jump to content

Problema instalare update de securitate

Recommended Posts

De ceva vreme intampin pe desktop problema din imagine.

Cine ma poate ajuta?

image.thumb.png.b12564749a02f59045aa63b49069eb7f.png

Mentionez ca pana la problema asta pc-ul mergea corespunzator.De atunci are momente de lag sau chiar blocare pe termen scurt.

Multamn fain anticipat. :)

Licentiat.

Acum 7 minute, Kristian K a spus:

Licentiat.

Așa pe nv pare că ai sărit niște updateuri. Sunt 2 variante dpmdv: ori deschizi ticket la Microsoft având în vedere că e licențiat (dar.probabil că va dura un pic până raspund), ori conectat printr-un remote desktop sa verificăm poate o rezolvam. Ca program ușor de folosit și free: anydesk

Sau, si mai simplu, intri si dezinstalezi ultimele update-uri, sa zicem din ultima luna.

Microsoft se bazeaza, intr-adevar, pe ticketele primite de la utilizatori pentru fiecare update de securitate, si mi s-a intamplat des sa dea bube dupa vreun update. Solutia lenesului este sa dezinstalezi tu update-urile si sa-i lasi pe ceilalti sa se bata in tickete cu Microsoft. Si sigur, la urmatorul update automat de securitate, problema va fi rezolvata.

Pff, problemele de genul acesta sunt mizerabile si pot fi multe surse. Din cate am observat mesajul de eroare pare sa fie legat de .NET Framework, o solutie simpla (dar nu am mari sperante de la ea) e aici:

Am pierdut si eu ore cu astfel de probleme. 

Lucruri comune care pareau sa functioneze sunt aici: https://www.repairwin.com/fix-windows-10-1709-kb4054517-fails-to-install-0x800f081f/ 

Edited by ionutpm

Cunostintele mele legate de sisteme de operare is cam mici. :)

Mai tare m-ar ajuta sa ma conectez prin Team viewer cu careva dintre voi sa-mi rezolve problema remote.Platesc,evident.

Oricum multamn fain de raspunsuri.

Sau prin alt program decat Team viewer,nu am o preferinta.

@ionutpm, am incercat si tip-ul din filmuletul de pe Youtube, rezultat, face la fel ca si inainte.

Multamn fain, oricum.

Imi face asa de 3-4 luni...

Oricum nu-s prea bun la chestiuni din astea,asa ca nu stiu ce sa-i mai fac.

O sa sterg update-urile si vedem ce se intampla.

Multamn fain. :)

Va multumesc tuturor pentru ajutor,mai ales lui @ionutpm care m-a ajutat prin teamviewer.

Acum arata asa:

image.thumb.png.8c079bf0b2cae4c3aa9bd81611f6faa7.png

Din ciclul:"old habits die hard" problema a revenit...

Faptul ca merge greu poate fi data de un driver sau un soft care a fost prost instalat si consuma resurse in disperare. Am patit cu un simplu driver de la mouse sa blocheze un sistem. Ai instalat si altceva recent in afara de update-uri? Ai schimba o componenta?

Repet,doar are unele momente de lag sau "se iinvarte roata" cateva zeci de secunde pana face ce i-am dat sa faca. :)

Nu,nu am instalat recent niciun program nou si nici nu am schmbat nimic inafara de memory ram - am trecut de la 4 Gb la 8 Gb-asta acum un an si ceva.

Io doresc sa remediez problema,nu doresc vreo schimbare.Si nu am vreo problema in a plati o licenta,un program,etc.

Multamn de sugestie. :)

Sau daca stie careva vreun program de instalat ce remediaza chestiunile de genul si tine "uindousu'" din scurt sa functioneze ok,accept sugestia.