Sari la conținut

Conducere motociclete/scutere cu permis categoria B


catosp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posibil să nu cunoşti limbajul diplomatic:

- Da înseamnă ... poate.

- Poate înseamnă ... nu.

- Nu înseamnă că ... nu mai e diplomat.

 

La fete e invers.

- Nu înseamnă ... poate.

- Poate înseamnă ... da.

- Da înseamnă că ... nu mai e fată.

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, speram sa nu mai fac scoala, cu banii econimisiti pe scoala imi cumparam echipament. Oricum nu cred ca prezenta interes pentru comunitatea motociclistilor, cei care au motociclete sigur au si permis asa ca nu-i mai doare capul sa se implice intr-un astfel de proiect.

Editat de catosp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine ar face proiect sa nu se conduca 2 roti motorizate decat cu (dupa) B. Am scapa si de trotinetisti, dar si de A1. La 16 ani cu experienta 0 in trafic sa te sui pe motor, e cam suicidal tendencies in 2021. Si eu voiam pt fii-mea, adica mai mult eram de acord, sa isi ia la 16 ani, dar am reconsiderat problema. Ca mi se pare din ce in ce mai haos in trafic. Ma refer la atitudinea celorlanti participanti la trafic, ca: daca esti bou si faci RIP e treaba ta, dar mai nasol e cand vrei sa fii corect, legal, dar tot ti-o iei fiinca "avea viteza mare / nu l-am vazut", taxu e jme, asa ca el poate intoarce pe linie continua, etc.

Editat de VyXxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asa se ajung in situatii ciudate, precum fiul unui cunoscut care avea licenta de pilot de avion (e pilot de linie) si nu avea B-ul pentru ca nu avea varsta. Sa fim seriosi, e bine ca se pot conduce legal scutere la 14 ani, altfel le-ar conduce ilegal pentru ca in unele zone chiar ai nevoie. Spre exemplu stiu o tipa care era educatoare de gradinita si facea naveta cu scuterul din orasul in care locuia in localitatea unde lucra, undeva la tara unde autobuzele nu circulau cu program regulat si unde putea conduce scuterul vreo 10 luni pe an. Tot in situatii din astea erau si elevi de liceu, 4-5 km de naveta e mai mult decat poti sa faci cu bicicleta cand e plin de dealuri, asta daca nu vrei sa ajungi campion mondial de ciclism (era unul din Columbia care facuse naveta la scoala cu bicicleta). Daca ai de carat si niste manuale in ghiozdan, ca in Romania, scuterul e mult mai bun decat bicicleta.

 

Sa nu credem ca toti conducatorii de scuter isi iau unul la 15 ani ca sa agate pustoaice de prin sat, nu functioneaza. Multi isi iau scuter ca mijloc de transport ieftin la achizitie si consum de carburant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, poti incepe scoala la 15, poti avea licenta la 16, cam tot atunci poti deveni pilot comercial si parca la 18 pilot de linie. Pustiul are acum vreo 21-22 de ani si a fost copilot pana la inceputul pandemiei, am vorbit cu taica-su acum vreo 3 luni pe fuga dar nu mai tin minte la ce companie era. Cand a devenit pilot de linie facuse scoala pentru B, astepta programarea la traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Oare exista vreo simplificare pentru un detinator vechi rau de B pentru a obtine categoria A1 in permis? Intreb nu relativ la legislatia recenta care asteapta a fi promulgata care probabil doar adauga cod pe spate la permis la B (doar transmisie automata) dar intreb pentru a fi pe permis A1 pe langa AM si B cum am acum. Adica daca trebuie sa fac teorie si examenele teoretice si psihologic separat si toate examenele medicale, imi cam trece dorinta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, bmwclubro a spus:

Oare exista vreo simplificare pentru un detinator vechi rau de B pentru a obtine categoria A1 in permis? Intreb nu relativ la legislatia recenta care asteapta a fi promulgata care probabil doar adauga cod pe spate la permis la B (doar transmisie automata) dar intreb pentru a fi pe permis A1 pe langa AM si B cum am acum. Adica daca trebuie sa fac teorie si examenele teoretice si psihologic separat si toate examenele medicale, imi cam trece dorinta.

 

Va fi doar o facilitate pentru deținătorii de permis B care îndeplinesc condițiile.

Nu e vorba de obținere automată/simplificare pentru categoria A1.

Pentru categoria în permis e nevoie de școală și examene.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bmwclubro a spus:

Oare exista vreo simplificare pentru un detinator vechi rau de B pentru a obtine categoria A1 in permis? Intreb nu relativ la legislatia recenta care asteapta a fi promulgata care probabil doar adauga cod pe spate la permis la B (doar transmisie automata) dar intreb pentru a fi pe permis A1 pe langa AM si B cum am acum. Adica daca trebuie sa fac teorie si examenele teoretice si psihologic separat si toate examenele medicale, imi cam trece dorinta.

 

pai daca atat dorinta ai sa mergi pe 2 roti, nu mai conteaza.

si ca sa te folosim ca exemplu - nick-ul tau confirma  ce  fac bmw-istii:)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bmwclubro a spus:

Oare exista vreo simplificare pentru un detinator vechi rau de B pentru a obtine categoria A1 in permis? Intreb nu relativ la legislatia recenta care asteapta a fi promulgata care probabil doar adauga cod pe spate la permis la B (doar transmisie automata) dar intreb pentru a fi pe permis A1 pe langa AM si B cum am acum. Adica daca trebuie sa fac teorie si examenele teoretice si psihologic separat si toate examenele medicale, imi cam trece dorinta.

 


Da, trebuie medical, psihologic, 26 de ore de scoala, examen teoretic si examen practic.

Practic e ca sum ti-ai lua A-ul, doar ca te costa ceva mai putin si faci toata scoala pe mobra de A1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, dorinta ta este sa iti apara scris pe permis "A1" sau sa stii sa conduci o motocicleta in conditii de siguranta pentru tine si cei din jur? Pentru a beneficia de placerea de a schimba singur vitezele iti trebuie o scoala moto cu tot ceea ce vine la pachet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea vreau sa schimb viteze, as dori strict moped/scuter automat, dar ocazional cu pasager si mi s-a spus sa uit de 50cc. Probabil împreună la greutate am fi pe la 150kg. Nu as dori sa se simta nimeni ofensat de faptul ca pe moment nu imi doresc motocicleta, dar dupa 30 de ani de condus B, cred ca nu ar trebui sa dau toate teoriile si cursurile de teorie din nou pentru A complet. Pe de alta parte m-am uitat in ce consta proba tehnica de poligon pe motocicleta si oarecum mi-ar placea sa stiu sa fac asta, dar nu si daca trebuie sa incep scoala de sofer ca si la 18 ani. E vreo diferenta fata de B la teorie? Cred ca nu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a cerut unu o tura

ca el conduce excavatoare si utilaje si pă măsa de ani de zile

ce mare filosofie o fi motoreta aia in plm ...

 

Sa-ti spuna cei care sunt instructori moto cat au de fugit prin poligon dupa d'astia care se bat cu B-eu in pept 

(io am fugit destul)

 

Fumuri fumate

 

din partea mea sa le dea gratis permisu la toti inaptii,nu ma priveste,

dar in mod normal o categorie se obtine in urma unor pregatiri si/sau examene,cum s-a mai spus.

 

 

A mai fost candva liber la piaggio  si se imprastiau pe capete

 

 

(tre' sa mance o pită si cei care aduna aşii după jos )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, @shui cred ca exagerezi. Apreciez raspunsul tau, dar vorbeam strict de teorie, dupa cum am spus mai sus, e clar ca practic trebuie ore cu un instructor moto, sunt mari diferente. Nu am pretins nici o clipa altceva. Vorbeam strict de cursuri de teorie si examen de teorie. Iar faptul ca nu imi doresc sa schimb viteze, e o alegere personala si nu doar la un scuter. Si daca "unu" ti-a cerut o tura, nu cred ca trebuie sa fie toti conducatorii de B care nu au si A, pusi in aceeasi oala. Am 20km de facut deseori dus-intors, cu mici urcari si coborari, si imi doresc un mijloc de transport ceva mai bun decat o bicicleta, si ceva mai mic decat o masina. Nu sa fac curse sau "bat cu B-eu in pept". Imi cer scuze daca s-a inteles altceva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...