Sari la conținut

14. Gran Premio Octo di San Marino e della Riviera di Rimini


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Tot sezonul Vale a mers chill.

Nu poate fi atat de catastrofa motocicleta aia, iar talent are.

Mai ramane putinta (fizica) si/sau vointa.

 

Cu siguranta este mai fit decat 99% din cei ce frecventeaza acest forum, dar pentru ce se intampla acum in motogp este prea putin.

 

De cand si cu copil pe drum, imi pare mega relax si zambitor in orice face. Aproape ca imi lasa impresia ca ar fi de porc sa renunte in mijlocul sezonului.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

19 hours ago, RuInCV said:

Q nu s-a speriat cand Miller a iesit larg, pur si simplu era chitit pe el, iar cand australianul a ratat punctul de franare si francezul a facut la fel, doar ca fiind ceva mai bun pe frane, n-a iesit chiar atat de larg.

Q mergea fix pe trasa lui Miller, doar ca avea viteza mai mare, pe principiul fa exact ce face ala doar ca mai repede. Cand cineva "te trage", iti da trasa deja calculata ca sa nu mai ai tu stresul asta. Q a realizat o fractiune mai tarziu ca Miller si-a ratat trasa. Un fel de point fixation in racing.

Cat despre startul furat, cred ca toti am avut senzatia asta. Nu am vazut reluarea, dar e posibil sa fi avut roata o idee mai in spate si din cauza ca aia filmeaza in 1500fps sa se fi amplificat senzatia.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, therocketscientist1 a spus:

Mi se pare mie sau Pecco a cam furat startul?

Nu.

A si zis in conferinta de presa - cum s-au stins luminile a miscat instant - a fost cel mai bun start al lui ever (cel putin el a zis asta).

Acum 12 ore, xt600 a spus:

...Sunt membrii sau fosti membrii ai academiei VR46, oameni care se antreneaza tot anul pe circuitul asta, il cunosc in cel mai mic detaliu. Mai pare coincidenta rezultatul deosebit al lui Bastianini? 

:agree:

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

 dupa logica ta, Marini si Rossi dc nu au fost in top10?

....pt ca sunt slabi?

De la Rossi oricum nu mai putem avea pretentii...iar de la Marini personal n-am avut niciodata.

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

imi pare rau ca Q nu a reusit sa ajunga mai repede in plasa lui Peco sa vedem batalia pt viitorul motogpului

 dezamagitor Miller

bun MM pe un circuit care nu ii avantajeaza conditia fizica.

Mie imi pare rau ca Martin n-a reusit sa stea in picioare,am fi avut o lupta...wow.

Q a zis ca n-a calculat-o bine,ca si-a luat niste riscuri f mari ceea ce nu a fost deloc bine pt campionat.

A pierdut fata incercand sa il prinda pe Miller in acelasi loc unde Miller s-a dus larg.Dar ca nu si-a imaginat ca poate sa depaseasca acolo unde l-a depasit pe Miller.

A zis ca Peco era meserie pe frane si in 2 sectoare + plus ca era f rapid pe Curvone...si ca una era sa-l prinda si cu totul altceva sa-l poata depasi.

Acum 3 ore, frigider a spus:

iar Peco s-a antrenat iarna aici sa faca tur rapid pe cauciucuri reci.

in cursa dupa 1 tur avea 1 secunda avans.

Vezi?Lui Lorenzo ii iesea din incheietura schema asta :bounce:

Acum 1 oră, florinelu07 a spus:

prietenul imaginar al prezentatorilor de la DIGI...

 

ce balonase fac ei in coltul gurii cand incep sa o arda cu pseudonime...

Marini nu poate si lu' Vale i se rupe... are alte griji - o fi cautand sala pentru botez si nu stie daca sa dea avansul ca poate inchid iarsi astia cu Covidu'

:crack:

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

concluzia e ca Peco a mers in astea 2 curse DIVIN. oare asistam la nasterea unei legende :)

Probabil.A unui pilot material de campion mondial in tot cazul.

Dar nu e ceva neasteptat,adica omul nu e vreun Q - a luat titluri a fost la varf etc etc.

Normal ca venind la Ducati factory nivelul motocicletei e altul si iata,poate pune pretentii la vicotrii de etapa.

E foarte inteligent - asta m-a suprins placut - si se vede ca e foarte focusat.

Daca n-a tresarit cursa trecuta cand MM era calare pe el ture bune,nu tresare.

Acum 58 minute, florinelu07 a spus:

Nu poate fi atat de catastrofa motocicleta aia, iar talent are.

Mai ramane putinta (fizica) si/sau vointa.

 

Cu siguranta este mai fit decat 99% din cei ce frecventeaza acest forum, dar pentru ce se intampla acum in motogp este prea putin.

 

De cand si cu copil pe drum, imi pare mega relax si zambitor in orice face. Aproape ca imi lasa impresia ca ar fi de porc sa renunte in mijlocul sezonului.

1.Motoreta e identica cu cea a lui Q (indiferent ce ne explica cunoscatorii de pe forum)

2.Conditia fizica are.

3.Intradevar a disparut presiunea.Si se vede.E relaxed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Method a spus:

Motoreta e identica cu cea a lui Q (indiferent ce ne explica cunoscatorii de pe forum)

2.Conditia fizica are.

3.Intradevar a disparut presiunea.Si se vede.E relaxed.

Man..cat de relaxat sa fii sa te bati mai mereu cu ultimii?....

Nu e plăcut deloc. Nu e fun și când nu e fun faci nefăcute că Zarco și Vin.

Ok el știe că după sez asta e papa așa că na... sta acolo. Dar nu "enjoy".

 

Pariu că regreta că nu a încheiat anul trecut. Dar asta e, hindsight is 20/20.

 

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

concluzia e ca Peco a mers in astea 2 curse DIVIN. oare asistam la nasterea unei legende

Sa vedem cursa următoare.

Și ailaltă.

Și ailaltă. Etc.

 

Q nu era presat să forțeze.

Altfel era daca Q fugea după puncte.

 

Q însă fie greu de bătut și de MM la anul că e mai mereu sus.

Doar să plouă des și așa iei campionat fata de Q relativ ușor.(dacă ești gen mereu sus, inclusiv pe ploaie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

 

Mai ramane putinta (fizica) si/sau vointa.

 

De cand si cu copil pe drum, imi pare mega relax si zambitor in orice face. Aproape ca imi lasa impresia ca ar fi de porc sa renunte in mijlocul sezonului.

 

 

Da, ieri in cursa mergea relash, de parca revenea la boxe dupa un tur lansat... Mental vorbind, este retras deja. Bifeaza cursele care au mai ramas si apoi da fuga la sters bebelusi la fund si schimbat pampersi. 

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

prietenul imaginar al prezentatorilor de la DIGI...

 

ce balonase fac ei in coltul gurii cand incep sa o arda cu pseudonime...

 

Porecla este veche si nu este inventia comentatorilor Digi. Este "creatia" lui Guido Meda. Daca nu ma inseala memoria, la un moment dat o avea inscrisa pe combinezon. 

Pt lamuriri suplimentare, aici: https://woolfid.com/2020/07/marc-marquez-everything-about-el-cabroncito/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Speedy.K a spus:

Cand esti chitit sa-l depasesti pe ala din fata ta nu faci ce face el, faci ce stii tu mai bine si astepti prima greseala ca sa-l arzi. Ca altfel nu ar mai depasi nimeni pe greseala adversarului.

Deci Q ori a fost prost la faza aia, ori sperios.

In rest in toata ultima treime de cursa a mers la siguranta, nu la depasire. Si mie mi se pare pussy, a zis merci ca pierde doar 5 puncte si n-a riscat nimic. Daca se inmulteste genul asta o sa ne cam plictisim. Pe de alta parte parca mai bine asa decat lipsa de creier in disperarea dupa victorie a lu' Marquez.

El a declarat cu totul altceva... dar cine e el sa zica ca a riscat totul sa-l ajunge pe Bagnaia. Si tot el a declarat ca una e sa-l ajungi si alta e sa-l depasesti, mai ales cand el era mai rapid pe sectoarele 1-4 iar Bag incredibil de rapid pe 2-3.

Tot el a declarat ca abia cand a terminat cursa si-a dat seama cat de mult a riscat si ca putea sa piarda totul. 
In alta ordine de idei, mai avea nevoie de 10 tururi macar, sa isi distruga Bag guma spate ca avea soft ca sa aibe macar o sansa sa depaseasca. 
dar deh, asa sunt fanii, daca nu ataca e pussy, daca ataca si cade e prost, nu isi cunoaste limitele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, frigider a spus:

Da, așa e oamenii în general.

Nu uita de IQ mic.


da. Corect...toti sunt niste fini psihologi si unul nu ar asculta ce zic si pilotii astia, ca deh, sunt niste neica nimeni care se dau pe Adancata la track-dayuri.:)

 

chiar m-a mirat ca trage asa tare, initial am crezut ca trage sa nu il ajunga Bas, era destul de clar ca nu are resurse sa-l depaseasca, probabil ca a venit in spatele lui asteptand o greseala. Doar ca Bag a fost magistral. Si anul trecut a fost la fel.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

38 minutes ago, damager said:

Tot el a declarat ca abia cand a terminat cursa si-a dat seama cat de mult a riscat si ca putea sa piarda totul. 

 

S-a văzut cum era s-o piardă de două ori în ultimul tur. Nu se pune problema că n-a atacat. A fost chiar puțin irațional, putea să piardă 25 de puncte la Bagnaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.09.2021 la 12:23, danypop a spus:

Acosta pare in cădere liberă.Nu doar ca nu mai pare a fi extraterestru dar pare ca a devenit pilot de pluton (loc10) 

 

 

 

Pluton, în domeniul militar, este denumirea folosită pentru a desemna o subunitate militară mai mică decât compania, alcătuită din trei sau cinci grupe, ceea ce înseamnă în jur de 30-50 soldați. Un pluton poate fi echipat cu tun, tanc sau vehicul blindat și se poate spune în general că este cea mai mică unitate condusă de un ofițer.

 

CanalDigi e altfel de pluton.

 

Acum 23 ore, therocketscientist1 a spus:

Cam aceeasi viteza medie pe care o au forumistii de pe motomobrism.ro cand merg in Bulgaria. Not impressed.

Pai ei trag forumul acolo, normal sa mearga mai incet

 

 

Acum 5 ore, xt600 a spus:

MMizeria93 despre cursa lui Bastianini: "He had an incredible race, he braked like an animal. I understood immediately that he had a great opportunity today, I was with him when we tried to chase Quartararo. But I saw that he was going too fast for me and I said to myself: don’t try to reach him, make your race that he runs away. He did everything right, I can only tell him good ”

 

Nu mi aduc aminte ca MM sa zica asta despre vreun pilot. Incepe sa se simta depasit?!!? 😮

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, PzKpfW a spus:

 

S-a văzut cum era s-o piardă de două ori în ultimul tur. Nu se pune problema că n-a atacat. A fost chiar puțin irațional, putea să piardă 25 de puncte la Bagnaia.

deap.

fix cel mai rau rezultat pt Q.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, damager a spus:

El a declarat cu totul altceva... dar cine e el sa zica ca a riscat totul sa-l ajunge pe Bagnaia. Si tot el a declarat ca una e sa-l ajungi si alta e sa-l depasesti, mai ales cand el era mai rapid pe sectoarele 1-4 iar Bag incredibil de rapid pe 2-3.

Tot el a declarat ca abia cand a terminat cursa si-a dat seama cat de mult a riscat si ca putea sa piarda totul. 
In alta ordine de idei, mai avea nevoie de 10 tururi macar, sa isi distruga Bag guma spate ca avea soft ca sa aibe macar o sansa sa depaseasca. 
dar deh, asa sunt fanii, daca nu ataca e pussy, daca ataca si cade e prost, nu isi cunoaste limitele. 

Eu am zis ce cred eu ca s-a intamplat vazand ca prostu de pe margine. Ca asa facem toti, nu?!

Si vzi ca ce zic pilotii si echipele sunt o gramada de bullshituri de complezenta, de imagine samd. Asta nu inseamna ca toti si mereu fac asa, da' e mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, frigider a spus:

Man..cat de relaxat sa fii sa te bati mai mereu cu ultimii?....

Nu e plăcut deloc. Nu e fun și când nu e fun faci nefăcute că Zarco și Vin.

Ok el știe că după sez asta e papa așa că na... sta acolo. Dar nu "enjoy".

 

Pariu că regreta că nu a încheiat anul trecut. Dar asta e, hindsight is 20/20.

 

Sa vedem cursa următoare.

Și ailaltă.

Și ailaltă. Etc.

 

Q nu era presat să forțeze.

Altfel era daca Q fugea după puncte.

 

Q însă fie greu de bătut și de MM la anul că e mai mereu sus.

Doar să plouă des și așa iei campionat fata de Q relativ ușor.(dacă ești gen mereu sus, inclusiv pe ploaie)

Rossi e la lejer acum.He gave up.Se vede pe el.E normal ce face el pana la urma...

 

Da,Peco nu e constant.Inca.Dar daca reuseste sa fie constant si sa se bata etapa de etapa pt podiumuri...cam asta e cheia.

 

Pai aia e ideea pe care a expus-o si Q : nu era presat sa forteze dar a fortat.De aia zice si el ca a gresit - pt ca a riscat mult si nu era necesar sa riste.Ar fi putut sa cada si astfel Peco sa recupereze 25 de puncte si situatia devenea brusc ingrijoratoare.Nu s-a intamplat asta insa a fost pe aproape.Q recunoaste ca era s-o tranteasca de cateva ori.

 

Q e the man to beat asta e clar.

Peco si MM (un MM refacut) sunt competitorii.

Mir e undeva in spatele lor - daar - de pe Suzuki nu mai poate emite pretentii la victorii decat sporadic.

 

Sunt zvonuri cum ca Mir ar negocia cu HRC.Daca se muta la HRC - mutare de geniu a lui Puig dar si a lui Mir care arata nu se teme de demon.Ar fi genial - un lucru fantastic pt Mir sa plece de la Suzuki (cu care zic eu ca a obtinut 120% din ce putea obtine) - dupa cum am zis si anul trecut,in conditii normale Mir nu ar mai putea lua never un titlu cu Suzuki,decat daca Suzuki isi dubleaza bugetul de motogp ceea ce never gonna happen - Suzuki nu e Ktm,sa ceara ceva un inginer lui Beirer si sa aiba in urmatoarea saptamana.

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

S-a văzut cum era s-o piardă de două ori în ultimul tur. Nu se pune problema că n-a atacat. A fost chiar puțin irațional, putea să piardă 25 de puncte la Bagnaia.

Exact.

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Colegu' Rossi are o varsta la care altii au copii la facultate. Nu mai poate. Iar pe Luca nu il recomanda decat gradul de rudenia cu ilustrul sau frate.

:agree:

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Mda,Vinales e in nota obisnuita - "at the moment the bike is very complicated to ride.”

Nu inteleg la ce se astepta - credea ca Aleix e atat de prost si aprilia e de fapt o super motoreta fara pilot?

De aia am zis sa nu ne excitam ca a venit primul in FP1.

A plecat de pe 10 si a iesit din primul viraj pe 18.Tipic.

La anul vor aparea vociferarile ca nu i se da ce cere....cand el nu prea stie ce sa ceara.Fiecare pasare pe limba ei piere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, TETEA. a spus:

Ati vazut la motoE ce s-a intamplat

Who the f_ck cares about motoenel?!? 

Acum 11 ore, florinelu07 a spus:

este mai fit decat 99% din cei ce frecventeaza acest forum

Corect. Ăilalți 1% fac medii orare de motogp în bulgaristan. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Method a spus:

Sunt zvonuri cum ca Mir ar negocia cu HRC.Daca se muta la HRC - mutare de geniu a lui Puig dar si a lui Mir care arata nu se teme de demon.Ar fi genial - un lucru fantastic pt Mir sa plece de la Suzuki

suna curajos. dar uneori a fi curajos inseamna a fi idiot. :) 

prea multi s-au ingropat la honda.

imi pare rau ca lorenzo s-a accidentat asa rau si nu a avut timp sa dea de cap la moto aia. nu vom sti niciodata.

Acum 8 minute, ENEOS a spus:

Who the f_ck cares about motoenel?!? 

tie, peste 10-15 ani? :D 

Acum 57 minute, Method a spus:

Mda,Vinales e in nota obisnuita - "at the moment the bike is very complicated to ride.”

Nu inteleg la ce se astepta - credea ca Aleix e atat de prost si aprilia e de fapt o super motoreta fara pilot?

De aia am zis sa nu ne excitam ca a venit primul in FP1.

A plecat de pe 10 si a iesit din primul viraj pe 18.Tipic.

La anul vor aparea vociferarile ca nu i se da ce cere....cand el nu prea stie ce sa ceara.Fiecare pasare pe limba ei piere.

nu conteaza, va fi pilotul 2. deci cui ii pasa? 

poate iese mai sus dexcat iesea Savadori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Method a spus:

 

Pai aia e ideea pe care a expus-o si Q : nu era presat sa forteze dar a fortat.De aia zice si el ca a gresit - pt ca a riscat mult si nu era necesar sa riste.

 

Q e the man to beat asta e clar.

 

Sunt zvonuri cum ca Mir ar negocia cu HRC.Daca se muta la HRC - mutare de geniu a lui Puig dar si a lui Mir care arata nu se teme de demon.Ar fi genial - un lucru fantastic pt Mir sa plece de la Suzuki

Da. De data asta i-a iesit si este erou, dar data viitoare s-ar putea sa nu mai aiba acelasi noroc. Ii vom umple frigiderul.. :D :D 

 

Cat timp merge la psiholog, va fi omul de batut. Peco nu este suficient de constant inca. Totusi se observa o diferenta mare intre ei. Quart este genul de pilot care isi obtine victoriile scapand in fata. Mai rar curse de recuperare ca cea de ieri, in dreptul sau si este prea "politicos" cand vine vorba de one to one. Bagnaia in schimb, este bun si in close combat... are nervi tari, foarte lucid, etc. Pe termen lung, parca mi-as pune banii pe italian. Cu o alta motoreta, ar putea domina campionatul. 

In legatura cu Bagnaia si pilotii Ducati in general... foarte ciudat este faptul ca NICI UN pilot Ducati nu este constant. Din 6 piloti, nici unul nu este suficient de constant, desi toti (mai putin Luca) sunt piloti cu potential foarte mare. In general, fiecare fructifica circuitele preferate. Oare de ce? 

 

Sunt discutii intre Mir si HRC de ceva vreme... Daca il vor pe Mir in echipa, inseamna ca situatia cu MM este mai complicata decat ne lasa sa credem ceea ce transpira prin presa. Daca il aduc pe Mir, probabil si motoreta va lua o alta directie de dezvoltare. 2022 va fi crucial pentru cariera lui Memeu. Parerea mea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, xt600 a spus:

Sunt discutii intre Mir si HRC de ceva vreme... Daca il vor pe Mir in echipa, inseamna ca situatia cu MM este mai complicata decat ne lasa sa credem ceea ce transpira prin presa. Daca il aduc pe Mir, probabil si motoreta va lua o alta directie de dezvoltare. 2022 va fi crucial pentru cariera lui Memeu

Până când are Pol contract?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Japonezii i-au facut toate poftele atata vreme cat a fost un cap peste ailalti cu materialul lor. Acum ca e plebeu, una ca se uita la altii cu potential mai mare si costuri mai mici si doi nici el nu stie deloc din postura asta, il mananca astia mici. O sa se apuce de scuba diving ca de pescuit n-o sa poata ca o să-i tremure mana de nervi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că, la fel ca Vin, Qua de regulă câștigă scăpând în față din cauza motoretei care nu prea se pretează la dog fight - au mai fost niște declarații ref la Yamaha care e ușor de ținut în spate. 

Surprinzător că mm văzând că nu poate ajunge în față nu s-a tăvăli! Bineînțeles luând și pe altcineva cu el, cum îi stă în obicei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, xt600 a spus:

Da. De data asta i-a iesit si este erou, dar data viitoare s-ar putea sa nu mai aiba acelasi noroc. Ii vom umple frigiderul.. :D :D 

 

Cat timp merge la psiholog, va fi omul de batut. Peco nu este suficient de constant inca. Totusi se observa o diferenta mare intre ei. Quart este genul de pilot care isi obtine victoriile scapand in fata. Mai rar curse de recuperare ca cea de ieri, in dreptul sau si este prea "politicos" cand vine vorba de one to one. Bagnaia in schimb, este bun si in close combat... are nervi tari, foarte lucid, etc. Pe termen lung, parca mi-as pune banii pe italian. Cu o alta motoreta, ar putea domina campionatul. 

In legatura cu Bagnaia si pilotii Ducati in general... foarte ciudat este faptul ca NICI UN pilot Ducati nu este constant. Din 6 piloti, nici unul nu este suficient de constant, desi toti (mai putin Luca) sunt piloti cu potential foarte mare. In general, fiecare fructifica circuitele preferate. Oare de ce? 

 

Sunt discutii intre Mir si HRC de ceva vreme... Daca il vor pe Mir in echipa, inseamna ca situatia cu MM este mai complicata decat ne lasa sa credem ceea ce transpira prin presa. Daca il aduc pe Mir, probabil si motoreta va lua o alta directie de dezvoltare. 2022 va fi crucial pentru cariera lui Memeu. Parerea mea. 


problema generala la yamaha....ori scapi in fata si ritmul nu pot sa-l sustina ceilalti, ori te zbati in pluton din motive simple, e greu de depasit un ducati, atatq vreme cat iti blocheaza trasa si nu e un viraj larg de viteza cu schimbare de directie.

daca nu nici macar nu poti sa stai aproape ca iti supraincalzeste guma fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Method a spus:

 

 

Q e the man to beat asta e clar.

 

anul asta nu prea se mai poate, doar daca nu face vreo prostie gigantica...

are 48 de puncte avans, mai sunt 4 etape

poate sa termine linistit fiecare cursa pe locul 4 si e campion, in ipoteza ca ar castiga Peco ultimele curse..., ceea ce iarasi nu e foarte probabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...