Sari la conținut

Am mers pe cel mai spectaculos traseu - CAZANELE DUNARII


Postări Recomandate

Acum 2 ore, Hudusan Daniel a spus:

este o vorba, numa cine munceste greseste.Eu apreciez mai mult pasiunea, curaju, dorinta, decat critica.Poate poti sa ne descrii un traseu care te a impresionat?

 

Aia e vorba de prost care nu e in stare sa-si faca treaba bine.

Cat despre dat, vei ca unii erau entuziasmati de cate un traseu cand inca nu se inventase vlogu si camerele de filmat aveau 5 kile si se tineau pe umar. Intre timp au mai imbatranit si au alte treburi, n-au timp de filmat si comentat, abia mai apuca sa se plimbe. Nu toti avem 25 de ani si nicio alta treaba decat sa frecam duda "pa net".

Si sa vii tu sa-i iei de urechi ca ori nu se dau, ori nu impartasesc e un fel de invata oul pe gaina. La mine in cartier turele se povestesc la un foc si-o bere cu prietenii, nu pe net cu necunoscutii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Lucian_M a spus:

Alții merg fără să tragă talanga.

Păi nu toți se pricep la a trage talanga ;) 

La 17.09.2021 la 19:05, Going4Adventure a spus:

Chiar nu înțeleg, pe forumul acesta doar sa ne atacăm unii pe alții știm, chiar nu putem discuta chestii mai normale? Legate de motociclism.

Eram ferm convins că ți-ai făcut toate lecțiile. Îți faci promovare plătită, ok. Îți alegi titlurile și discursul pentru a atrage atenția, ok. Știi și nițică imagine, ok. Dai cu vocea, asta mi se pare curajos. Eu, unul, știu că nu-i ușor si nici n-aș încerca. Cum de nu știi ce urmăritorii de youtube sunt cei mai veninoși? Dacă-ți pui mintea cu toți nebunii, închizi șandramaua repejor...

Apoi, e clar însă că faci totul pentru monetizare și se simte asta de la o poștă. Chiar și topic pentru fiecare filmuleț, mi se pare agresiv. Dacă pe lângă filmuleț ai veni și cu o poveste scrisă, cu mai multe detalii decât ce găsim pe film, ar fi altceva. Mai de bun simț ar fi un singur topic cu clipurile și eventual, cu povestirile tale. Clipurile în sine sunt reușite și bine făcute, dar n-au poveste... E doar un moto-senzațional dar nu prea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie îmi place. Filmarea e faina, omul descrie experiența lui moto cu un entuziasm pe care din păcate de mult l-am pierdut. Cat despre informațiile ușor eronate sau incomplete, cred ca filmările astea au mai mult rolul de a inspira si nu de a oferi un plan detaliat al traseului.

De ce atât hate cu monetizarea? Omul fragmentează plimbarea pentru a a face aceste cadre, pierde timp, le editează acasă poate in speranța de a finanța in viitor din banii de youtube o excursie mai mare.  O fi rau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, patrick1 a spus:

Uşor eronate?

"Blestemat sa fie cel ce va face pe un orb sa rataceasca pe drum!" - Si tot poporul sa raspunda: "Amin!" (Deut.27:18)

Chestiune de principiu ...

Nu cred ca ai plecat vreodată la drum doar in baza informațiilor oferite de un clip de 10 min postat pe youtube. Clipul iți stârnește interesul, cercetarea si planificarea traseului o faci prin alte mijloace. Nu cred ca scopul canalului  este sa facă pierduți motocicliști. Cred ca ocupi prea mult timp si energie cu acest tip de critica. Un sfat sau o completare pe ton prietenesc are de obicei rezultate mai bune decât principii enunțate de sus. Cum știi tu. @Going4Adventurem-am abonat, e drăguț, spor la treaba in continuare! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, patrick1 a spus:

Da, ai dreptate cu o condiţie: ca "greşitorul" să fie capabil să îşi asume "greşeala" şi să şi-o corecteze.

Ceea ce nu este cazul pentru că nu s-a întâmplat. Din "fală".

Buna credinţă se prezumă până la probe contrară. De acord?

Cum știi tu man. ziua e lunga ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cel mai, Cea mai, Extrem, asa incearca uni sa aduca in fata subiecte subtiri, baiatul munceste, se plimba, filmeaza, povesteste, are merite, dar cred ca este prea multa exagerare pentru niste trasee normale, mai ales ca multi le cunosc si le-au parcurs. Oricum, acum ca sezonul se incheie, doar filmuletele ne mai tin calzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix ca la nuntă: cei mai frumoși miri, cei mai buni nași, cea mai tare formație, cel mai bun fotograf etc. Iar dacă ai participat la nunta, îți cam bagi ceva în "cel mai". Mie îmi plac pozele de pe feisbuc: ce-i mai frumoși!!!!!! Iar în poze îs unii mai urâți decât mine. 🤣

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am fost pe traseu acum cateva zile.

Sunt doua optiuni - ori imbatranesc prea repede si devin nostalgic, ori stau prea putin pe acasa si am devin o actritura aroganta.

Cred ca amandoua, asa ca nu mai intru in detalii.

 

Din pacate, Romania devine usor usor un loc de nivel "iesit cu baietii la un mic".

Cam ca iesit cu baietii la o scoica, la vecinii bulgari.

Pe "#provincieala" asa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, _Raul_ a spus:

Am fost pe traseu acum cateva zile.

Sunt doua optiuni - ori imbatranesc prea repede si devin nostalgic, ori stau prea putin pe acasa si am devin o actritura aroganta.

Cred ca amandoua, asa ca nu mai intru in detalii.

 

Din pacate, Romania devine usor usor un loc de nivel "iesit cu baietii la un mic".

Cam ca iesit cu baietii la o scoica, la vecinii bulgari.

Pe "#provincieala" asa.

 

EE, ai ajuns tu sa te dai pe drumuri foarte faine prin oiropa, si acu faci mofturi :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu ca de...afara ploua

sunt unii care merg de dragul de a merge iar când găsesc ceva frumos mai și impartasesc

sa pui și într un cadru anume.... film deja implica mai multe talente și pasiuni

sa mai zbori și o drona deja este cool

pun pariu ca multi de aici care comentează ......merg și prost și dacă le pui o telecomanda de drona în mana nu o zboară 2 minute .....ăștia sunt cei mai mari motocicliști pe acest forum

ca nu toate filmele se ridica la nivel de Oscar ....nici alea cu bugete uriașe nu ajun în preselecții 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: cel mai, cei mai, cele mai!!! Și avem la drumuri faine prin zonă, de nu știi cum să le clasifici.

Corect era să fi spus: cel mai spectaculos traseu pe care am fost EU. Că de aici a plecat toată chestia.

La 17.09.2021 la 21:48, Speedy.K a spus:

Pretenash, n-a zis nimeni sa nu faci ce vrei tu, am zis doar sa nu te mai miri ca broasca la bariera cand unora nu le place ce faci sau nici macar nu li se pare suficient de interesant incat sa dea clic sa vada ce faci. Eu asta am comentat pe topicul asta. Cam cum crezi ca ar vrea sa vada filmarea aia cineva care a facut bucata aia de drum de mai multe ori? De ce ar da clic? Eu asta am comentat, revolta ta vis a vis de faptul ca apar si oameni care nu te aplauda. Nici Ceausescu nu avea pretentia ca a castigat alegerile cu 100% din voturi, daramite tu postand intr-un grup de oameni dintre care multi au batut tara si alte coclauri mai mult decat te-ai plimbat tu pe Google Maps?!

A si am mai comentat ceva, titlurile gen presa de doi lei, la superlativ. Poate o fi superlativ pentru tine acum. Daca o sa mai apuci cateva sezoane n-o sa mai fie superlativ nici macar pentru tine.

Colegul a adus toate precizările, chiar nu mai este nimic de adăugat. Și nu, nu suntem hateri, doar realiști.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 4 ore, Adrian M. a spus:

EE, ai ajuns tu sa te dai pe drumuri foarte faine prin oiropa, si acu faci mofturi :P

 

 

Nu, doar acelasi party crusher din nascare.

 

Plusuri - Peisajul ramane, la fel, superb.

Neutre - Calitatea drumului - decenta/nu rea nici ea. Ma rog, ca in Romania, locul in care motociclismul este by default pasiune de suicidal.

Nasol - A crescut masiv vegetatie mare pe margini, dezvoltarea este la nivel de initiativa locala 100%.

 

Localnicii si tot felul de "oameni de afaceri" au partitionat tot pamantul de pe marginea apei in loturi mici si inguste unde au trantit sute de pensiuni si cutii de prefabricate, care mai de care mai bizare, mai ieftine si mai oltenesti.

Eu unul nu am vazut un hotel de 4 sau 5 stele, desi o minte luminata intelege ca este loc de asa ceva in zona - peisaje superbe sunt, plimbari cu ambarcatiuni de toate marimile sunt, mancare specifica f buna este, sarbii/malul sarbesc sunt - for a change daca e nevoie, Herculanele aproape sunt, muntii Carasului (offroad, puncte de belvedere, satele cehesti din zona, Nera) sunt. Deci nu lipseste nimic pentru o dezvoltare serioasa, durabila si de succes.

In schimb, plin de case taranesti sau design "actual", ridicate cu prietenii + materiale si finisaje din cataloagele Dedeman, cativa pescari si pensiuni ce put a fonduri sifonate de la km.

Romania - o mare statiune de interes regional, per ansamblu.

Nu intram in detalii gen infrastructura, informare turistica, carduri/programe de fidelizare sau, probabil cel mai important - igiena/ape reziduale.

In rest, frumos fratziwhear in Cazane.

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

Corect era să fi spus: cel mai spectaculos traseu pe care am fost EU

Păi nimeni nu are cum sa formuleze altfel nu? Că nu cred că e om pe planeta asta care da fi fost pe toate drumurile, și chiar daca ar fi fost, părerile fiecăruia sunt subiective nu? Chiar daca ai merge pe toate drumurile posibile, să zici despre unul anume că e cel mai spectaculos rămâne tot opinia ta, deci ar fi incorect sa decizi tu pt toți ca drumul x e cel mai spectaculos că îți plac ție cireșii de pe margine, poate mie îmi place nisipul sau bradul de pe marginea drumului. Hahah, chemați.l pe papa aici să vadă câți sunt mai catolici decat el.

 

Vrei sa dai click dai, nu vrei bine, nu ii pasa nimănui in afara de autor :)) și poate unor autori nici nu le pasă (aia care doar își urca clipurile și le lăsa acolo)

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mie mi-a placut mai mult malul nostru.

Am fost pe partea sarbeasca acum 10 ani sau pe acolo.

Sunt faine sectoarele unde drumul este mai inalt decat la noi, respectiv in care ai zone de belvedere asupra partii romanesti (Mraconia) + zona cetatii Golubac.

Dar in rest, hmm, mi s-a parut ca am stat buna parte din traseu departe de malul apei, adica nu prea am vazut multe lucruri spectaculoase din cauza vegetatiei

Ce imi amintesc cu certitudine este ca nu m-a dat pe spate, motiv pentru care nu am mai simtit nevoia sa revin.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am mers de două ori și ne-a plăcut. Bonus: sculptura se vede mai fain de la vecini. Fiecare cu ce-i place, însă vorba aia: fără exagerări. Așa pot zice și eu că cel mai fain pas a fost Stelvio, până să mai văd și altele, la fel de frumoase. Transfăgărășanul ar fi superb, dacă șoseaua ar fi măcar la standard unguresc (sau ziceți voi vreo țară). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

România se învecinează la sud cu Serbia și Bulgaria, parcă așa am învățat. Iar partea cu sculptura e peste baltă la sârbi, care sunt vecinii noștri, că sigur n-am trecut granița pe la Trompeta Turnu Severin și am ajuns in Bangladesh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...