Sari la conținut

Un mic filmulet pe drumuri de tara, cu motorul.


jimao22
 Share

Postări Recomandate

Primul meu post aici si una dintre primele filme facute cu GoPro-ul si motorul. Materiale mai am multe, timp de editare si resurse de procesare nu prea am avut. Sa speram ca voi schimba ceva in curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bun de inceput. Incearca sa incarci pe YouTube macar in 720p, daca nu 1080p, in rezolutia curenta abia am reusit sa citesc judetul de pe numarul masinii parcate in drum. Eventual mentioneaza pe unde sunt localitatile respective.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici măcar full HD nu-i îndeajuns acum. Youtube are alți codeci, mult mai buni, de la 1440p în sus. Pe smart tv se vede nașpa orice full HD în mișcare, apar artefacte superderanjante mai ales pe porțiunile slab iluminate. 

Cu 480p n-ai vreo șansă la vlogging... E cale lungă până acolo, fără supărare. 

(recunosc că m-am uitat doar vreun minut, am alergie la rezoluții mici)

Acum 23 ore, jimao22 a spus:

resurse de procesare nu prea am avut

Eu folosesc Davinci Resolve și pot edita chiar și 4k dacă folosesc surse optimizate.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.09.2021 la 21:07, jimao22 a spus:

Primul meu post aici si una dintre primele filme facute cu GoPro-ul si motorul. Materiale mai am multe, timp de editare si resurse de procesare nu prea am avut. Sa speram ca voi schimba ceva in curand...

Eu nu am fugit pentru ca nu era in rezolutie 200.000 K  🤭

Am urmarit tot filmul. 😊

Am apreciat la maxim ca ai tacut si ai lasat imaginile de vorbeasca.

Desigur nu pot sa spun ca o rezolutie mai buna nu e de dorit, dar nu am facut urticarie ca nu vedeam numerele de masini. Mai ales ca nu m-am uitat pe un TV destept.

Dar da-i inainte: cat timp taci si lumea se poate bucura de imagini nu e rau. Multi colegi doresc idei de trasee.

Poate ar fi bine la inceput sa pui traseul urmat. E drept ca ai scris in ce comune ai mai intrat .....

Nu ma pricep, dar cred ca trebuie sa spui la sfarsit de unde ai si/sau a cui este ilustratia muzicala (sper ca este din aia ''la liber'' de pe net).

Invarte roata ca mai ai destule drumuri si filmulete de facut daca te plimbi in zona DN1A - DN1B si DN10. Mai ales ca a venit toamna 

De altfel toata zona Subcaraptilor de Curbura (intre Targoviste si Soveja) este o zona de dealuri foarte frumoasa.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru aprecieri si critici - ambele sunt binevenite! Aprecierile imi dau ghes sa mai fac, criticile - sa ma indrept.

 

Am sa incerc sa explic un pic ce este in spatele filmuletului, ca sa obtin circumstante atenuante. 

Filmerea este facuta cu un GoPro8 montat pe casca (sus), la o rezolutie mare si cu o cadenta mare a cadrelor (parca 60 sau 120 - nu mai stiu acum). Ideea este ca la momentul respectiv, am zis sa folosesc softul de editare video pe care il mai folosisem si inainte, cel gratuit de la Windows - Movie maker. Evident ca fiind gratuit si vechi si avand de-a face cu un film de o rezolutie cum nu mai vazuse el vreodata (softul), a iesit ce a iesit. Intre timp am luat o licenta de VSDC , care este un soft bun si el. Doar ca pe laptopul meu (si el destul de bunicel), randarea si lucrul cu el merge foarte greu. Am incercat sa reiau asta pe un calculator desktop cu placa video dedicata - tot la fel merge. Licenta cumparata promite ca viteza de lucru a softului o sa fie dubla - nu am observat asta...

Iar cu timpul am stat foarte rau, cel putin in ultimele 3 luni. 

Asadar, cu promisiunea ca data viitoare va fi mai bine, ma opresc aici. 

 

Ah, o intrebare (pe care am mai pus-o undeva). Am vazut ca voi puneti traseele cumva pe Google Maps dand click pe link, apare harta care este si interactiva (dai cu cursorul pe traseu si apare un punct care se misca conform cu mouse-ul). Cum faceti? aveti un link , ceva, pentru a vedea cum se face? V-am spus ca sunt EXTREM de ocupat pana la sfarsitul anului (sper) si nu am mult timp alocat pentru cercetari care nu sunt esentiale pentru mine acum.

Multumesc in avans!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Randarea poti sa o faci peste noapte, fara graba,ii dai drumul seara si dimineata e gata, mai ales la un film de cateva minute. Desi computerele actuale o pot face in timp real si la rezolutii decente.

 

Traseul pe Google Maps se face in Google Maps, adaugi destinatii si puncte intermediare, apoi copiezi linkul din address bar, nu e nimic special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, jimao22 a spus:

 

Salut,

ai o camera foarte buna, iti trebuie un soft care sa faca export intr un format decent, pe care iutubul sa l recunoasca. in cazul tau, iutubul a macelarit fisierul probabil.

Legat de video cu plimbarea vazut de sus, via google earth view, si adaugat inclusiv poze, te referi la RELIVE :) este o aplicatie, ii dai start, si iti monitorizeaza unde mergi, cat, cum, poti face poze din ea, si la final iti exporta un video misto. Daca iti iei contul premium, poti si edita chestii, respectiv exporta la o rezolutie mai buna. Este misto trasnaia.

De exemplu:

https://www.relive.cc/view/vr63dAV7y8q

Si nu , nu am mers cu 245 spre GIurgiu :)))) Nu duce atat Versysul din dotare, este o eroare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Foarte tare, 3 km in 7 min si ceva, cred ca daca faceai 100 dura 10 ore filmul, nu inteleg care este rostul, mai bine spuneai traseul si ce ti-a placut/nu ti-a placut la el sa indemni sa mearga si altii. M-ai facut curios, la primavara ma duc sa vad si eu, Plopeni-Varbilau il fac de cel putin 2 ori/an, dar nu am deviat stinga/dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare! Foarte faina initiativa, mai vedem si noi ce-au vazut altii 🙂

 

Pentru editare video recomand OBS Studio - e o aplicatie open-source si gratuita pentru screen sharing sau pentru prelucrat fisiere video. Are setari foarte utile si se gaseste documentatie suficienta. In plus, pe pagina lor scrie ca sunt sprijiniti de nume mari din on-line, precum Youtube, asa ca ar trebui sa se descurce cu pregatirea unor imagini pentru partajat.

 

Sa ai drumuri faine si spor la editare! 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! plimbarile astea de relaxare sunt preferatele mele 

De la origini si eu ma trag din PH dar nu am ajuns pana acum in zonele alea, mai mult Baicoi - Ploiesti - Busteni

La vara recomand zona Sibiului - multe trasee frumoase in apropiere.

Las si eu o prima filmare, abia ma invatasem cu camera, era montata pe ghidon, acum o am pe casca.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...