Sari la conținut

Noutati din lumea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, SenorPink a spus:

 

 

 

 

 

 

Da da da da! Am astreptari mari. 150 cp, 125 cuplu, max 240 kg la plin. Si sa ramana cam in aceeasi zona de preturi ca modelul anterior, cu o crestere de maxim 500 euro per model. Si daca se poate, sa ascunda mai ok greutatea. 80% simt ca asta va fi😁😁

https://www.rideapart.com/news/537312/triumph-tiger-1200-spy-photos/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, Adrian M. said:

max 240 kg la plin

 

Modelul actual are 250kg la gol. Cam dificil.

 

Dacă vrei ceva sub 240kg la plin trebuie să te uiți la motociclete fără cardan în categoria asta: 1290 Adv, Multistrada v4 care au 215-220 la gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

 

Modelul actual are 250kg la gol. Cam dificil.

 

Dacă vrei ceva sub 240kg la plin trebuie să te uiți la motociclete fără cardan în categoria asta: 1290 Adv, Multistrada v4 care au 215-220 la gol.

Visez si eu. Da, 250kg la gol modelul anterior. Acum circula vorba ca ar fi 250 la plin.. Ramane de vazut. Si 250 nu i rau, e sub ce am acum. Ei se lauda ca e mai usoara decat gs.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, PzKpfW a spus:

 

Dacă vrei ceva sub 240kg la plin trebuie să te uiți la Multistrada V4

Da da da și DA 🤭

 

 

 

https://advrider.com/mandated-intelligent-speed-assistance-isa-for-motos/

 

🙄 se gandesc sa bage la sisteme de nu mai ai ce sa te bucuri la motorete. Maine poimaine o sa le adauge inca 2 roti si un cadru metalic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NT1100:

 image.thumb.png.02b904eaed6dbfa4e07b61accdde6051.png image.thumb.png.3c4cf462740f1d249d043e4ab6f6c791.png image.thumb.png.129fff192ee0562fadf2edc798a466a2.png image.thumb.png.ea9d88cf449bb8be4af3094db0be90d9.png 

image.png image.thumb.png.6a024eac4c54279ac7db5ab19e0b9161.png

 

Arată ca scuterul X-ADV pe steroizi. Motorul este practic neschimbat față de cel de pe Africa Twin 1100 (1084cc, 100cp @ 7250rpm, 102Nm @ 6250rpm). Greutate previzibilă (238kg la plin, 248 pentru versiunea cu DCT).

Până și culoarea pe care au ales-o pentru prezentare miroase a plictiseala.

 

În schimb integrarea Apple CarPlay/Android Auto este foarte, foarte tare. Sper să fie adoptată cât mai rapid de către toată lumea (slabe șanse).

 

image.thumb.png.c65940af4caaf46a141d2d1455a3f43a.png image.thumb.png.012b75059ef16bcbaf74a002ce9e4fb3.png image.thumb.png.7f3cfe75c12eb1c6545a9a1dd316dc6c.png

 

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui nspe moduri de livrare putere pt 100 cai si 100 cuplu. Aham😂 macar de ar veni si cu varianta cu suspensie electronica. 

Booooooring, cum spuneam. Si pretul, pe la 15 k varianta simpla. Aham, vezi, sa nu. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu - cel puțin în primă fază:

 

SUSPENSION

  • Front: Showa 43mm SFF-BP type inverted telescopic fork with dial-style preload adjuster, 150mm stroke.
  • Rear: Monoblock aluminium swing arm with Pro-Link with SHOWA gas-charged damper, hydraulic dial-style preload adjuster, 150mm axle travel.

Dar având în vedere că AT are, s-ar putea să o ofere opțional începând cu anul viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, PzKpfW a spus:

Nu - cel puțin în primă fază:

 

SUSPENSION

  • Front: Showa 43mm SFF-BP type inverted telescopic fork with dial-style preload adjuster, 150mm stroke.
  • Rear: Monoblock aluminium swing arm with Pro-Link with SHOWA gas-charged damper, hydraulic dial-style preload adjuster, 150mm axle travel.

Dar având în vedere că AT are, s-ar putea să o ofere opțional începând cu anul viitor.

Pffff avea dreptate @Adrian M.cand a zis că e plictisitoare. 

Hai că e 28 octombrie până la urmă 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.10.2021 la 18:43, SenorPink a spus:

Hai că e 28 octombrie până la urmă 

 

Noile motociclete touring...de fapt se refera la una singura, banuiesc? K ul nou, in varianta GT, GTL, Bagger probabil  iar?

Sigur primeste k ul displayul de pe rt,  ala de iti place tie, si pe care se incapataneaza sa faca navi via aplicatie bmw, in loc sa faca android auto si sau apple car play...Sau macar de ar pune functie de screen sharing..

Parca te si aud :P

hai sa vedem , eu zic ca va fi aceeasi marie, cu alta palarie: adica actualizat sa respecte normele motorul, mici chestii minore de desing, RADAR, si displayul de pe rt.

Plusezi cu altceva? facem un pariu pe o bere, 2 3? :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Adrian M. a spus:

Noile motociclete touring...de fapt se refera la una singura, banuiesc? K ul nou, in varianta GT, GTL, Bagger probabil  iar?

Sigur primeste k ul displayul de pe rt,  ala de iti place tie, si pe care se incapataneaza sa faca navi via aplicatie bmw, in loc sa faca android auto si sau apple car play...Sau macar de ar pune functie de screen sharing..

Parca te si aud :P

hai sa vedem , eu zic ca va fi aceeasi marie, cu alta palarie: adica actualizat sa respecte normele motorul, mici chestii minore de desing, RADAR, si displayul de pe rt.

Plusezi cu altceva? facem un pariu pe o bere, 2 3? :))))

Facem un mic pariu: eu zic ca schimba si farurile si le fac full led. 

 

Daca fac displayul ala sa arate exact ca la RT va fi epic fail - o tableta lipita de bord 🤮

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, SenorPink a spus:

Facem un mic pariu: eu zic ca schimba si farurile si le fac full led. 

 

Daca fac displayul ala sa arate exact ca la RT va fi epic fail - o tableta lipita de bord 🤮

ah da, pierdeam pariul. LED in loc de xenon, tot un led fancy adaptiv bla bla :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Adrian M. a spus:

ah da, pierdeam pariul. LED in loc de xenon, tot un led fancy adaptiv bla bla :D

 

Da pute mface pariu pe altceva: dac aschimba motorul! Sunt unele voci care zic ca vor face un 4 in loc 6. Pareri, opinii, impresii?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, SenorPink a spus:

Da pute mface pariu pe altceva: dac aschimba motorul! Sunt unele voci care zic ca vor face un 4 in loc 6. Pareri, opinii, impresii?

 

Nuuuuu creeed! Sincer, nu cred, insaaaaa, daca ma uit in urma, K1300GT, a fost super misto. Mai usoara decat frj1300 sau gtr1400, mai puternica, super comoda, esa, sport tourer cu accent pe tourer, dar totusi potent.

Dar nu cred ca e posibil, fiindca ar canibaliza RT ul. Accept pariul, eu zic ca ramane in 6 :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Adrian M. a spus:

Nuuuuu creeed! Sincer, nu cred, insaaaaa, daca ma uit in urma, K1300GT, a fost super misto. Mai usoara decat frj1300 sau gtr1400, mai puternica, super comoda, esa, sport tourer cu accent pe tourer, dar totusi potent.

Dar nu cred ca e posibil, fiindca ar canibaliza RT ul. Accept pariul, eu zic ca ramane in 6 :)

 

Doar de dragul bautului zic 4 desi sunt de aceeasi parere ca va fi tot 6 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai evident ca vor sa micsoreze cat mai mult costurile asa ca cel mai probabil vor schimba doar fata (farurile cu led), pun un tft ca la RT (🤮🙄) si umbla la emisii putin ca sa o scoata Euro 5. In rest cred ca va fi la fel cu asta de dinainte. 

 

sau poate cine stie va fi o surpriza cum a fost cu R18 Transcontinental si R18 Bagger. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 21.10.2021 at 18:43, SenorPink said:

 

Update-uri minore:

  • Motoare conforme Euro5 (performanțe identice)
  • Retragerea versiunii Grand America (cea mai scumpă din gama K1600)
  • Update-uri electronice care se regăsesc deja pe alte modele (ecranul mare la bord, ACC cu radar, etc.)

Se pregătește une cruiser la Royal Enfield.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Update-uri minore:

  • Motoare conforme Euro5 (performanțe identice)
  • Retragerea versiunii Grand America (cea mai scumpă din gama K1600)
  • Update-uri electronice care se regăsesc deja pe alte modele (ecranul mare la bord, ACC cu radar, etc.)

Se pregătește une cruiser la Royal Enfield.

Ehh Royal Enfield ala e o glumita.

 

Uite aici cruiser ce se pregateste :D :

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Dar care se va vinde probabil. Indian va vinde exact 4 bagger-e din-alea.

Ehh si tu acum...... normal ca asa e, dar de dorit un Indian e de dorit nu un Royal Enfield

 

Acum 2 ore, SenorPink a spus:

Ehh si tu acum...... normal ca asa e, dar de dorit un Indian e de dorit nu un Royal Enfield

 

Punem tot aici la noutati

 

A cam dat-o pe aratura:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, SenorPink said:

A cam dat-o pe aratura:

 

 

Clasamentul e între subiectiv și rizibil. Niciuna dintre variante nu pare să se bazeze pe experiență proprie iar unele sunt și prost documentate. Cum să pui Icon și HJC peste Arai și Shoei mă depășește. Sau Bell la același nivel cu Simpson sau mărci necunoscute. Iar Ruroc sub mărcile chinezești de pe Amazon?! Regret că i-am făcut o vizionare la clip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

 

Clasamentul e între subiectiv și rizibil. Niciuna dintre variante nu pare să se bazeze pe experiență proprie iar unele sunt și prost documentate. Cum să pui Icon și HJC peste Arai și Shoei mă depășește. Sau Bell la același nivel cu Simpson sau mărci necunoscute. Iar Ruroc sub mărcile chinezești de pe Amazon?! Regret că i-am făcut o vizionare la clip.

ma gandesc ca poate a pus Icon si HJC peste Arai si Shoei din perspectiva pretului? Oricum a facut clipul pentru vizionari si ca sa bage lumea commenturi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yamii noob asta e un fel de postac de ala care mereu cauta sa spuna chestii pe dos, pentru a atrage vizualizari, discutii, valva, etc. Vlogger, asa :P

Doar pentru a creste canalul.  Are si review uri dubioase, in care afirma chestii doar de dragul de a crea polemici-aduna comentarii, implicit trafic. Daca acum ceva timp ma uitam si mi se parea fun, intre timp am dat unfallow blabla. Nu mai place.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori e amuzant, nu pot insa zice ca am invatat prea multe de la el, dar merge ca sa scapi de plictiseala.

Am vazut acel video, e si o oarecare logica acolo, tine cont si de pret dar si de alte lucruri precum "suprafata acoperita" (tipuri de casti) de un brand sau modele/culori disponibile. Dar tot nu sunt de acord. E ca si cum ai zice ca Dacia e peste Ferarri pentru ca e mai ieftina si are mai multe tipuri de masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Stiri si noutati din lumea moto
  • Cavaleru changed the title to Noutati din lumea moto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...