Sari la conținut

Noutati din lumea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Edd a spus:

Nu stiu cum sunteti voi, dar pt mine, daca o motocicleta nu este frumoasa, restul aspectelor sunt degeaba.

De acord 100%, dar știi că frumusețea e extrem de greu de cuantificat, asta ca urmare a diferențelor de gusturi dintre noi. 

Personal iubesc chopperele/cruiserele. Nu am cum sa uit o fază de acum vreo 15/16 ani. Eram o gașcă de "chopperisti" cu japoneze + un Harley, și vine un tip cu nou apărutul Triumph Rocket 3. Omul era foarte mândru de noua achiziție. Personal îmi părea cel mai urat cruiser pe care-l văzusem vreodată, depășind chiar și Vmax-ul. Dar era doar părerea mea și am păstrat-o pentru mine, părinții învățându-mă că dacă nu am nimic bun de zis, mai bine sa mă abțin. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 minute, Bart Bz a spus:

De acord 100%, dar știi că frumusețea e extrem de greu de cuantificat, asta ca urmare a diferențelor de gusturi dintre noi. 

Personal iubesc chopperele/cruiserele. Nu am cum sa uit o fază de acum vreo 15/16 ani. Eram o gașcă de "chopperisti" cu japoneze + un Harley, și vine un tip cu nou apărutul Triumph Rocket 3. Omul era foarte mândru de noua achiziție. Personal îmi părea cel mai urat cruiser pe care-l văzusem vreodată, depășind chiar și Vmax-ul. Dar era doar părerea mea și am păstrat-o pentru mine, părinții învățându-mă că dacă nu am nimic bun de zis, mai bine sa mă abțin. :)

 

Si mie imi plac estetic cel mai mult cruiserele dar sunt prea docile parca si pretabile numai la un stil mai domol de mers (exceptie face poate doar Indian Challenger) asa ca poate doamnele ajuta! si scot Kawasaki Vulcan-ul ala H2 o data de care am tot auzit ca ar fi in lucru?!?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, SenorPink a spus:

 

Si mie imi plac estetic cel mai mult cruiserele dar sunt prea docile parca si pretabile numai la un stil mai domol de mers (exceptie face poate doar Indian Challenger) asa ca poate doamnele ajuta! si scot Kawasaki Vulcan-ul ala H2 o data de care am tot auzit ca ar fi in lucru?!?!?!

De obicei cei care aleg genul ăsta de motociclete nu sunt vitezomani, dar la multe modele cuplul te poate lăsa cu un zâmbet maaare impregnat pe figura. 

Și eu aștept cu nerăbdare Vulcan/Eliminator H2, dar daca va arata in stilul Ducati Diavel, tot degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, SenorPink said:

Kawasaki Vulcan-ul ala H2 o data de care am tot auzit ca ar fi in lucru?!?!?!

 

Un 4 în linie (chiar și supraalimentat) pe un cruiser...?!?

 

3 minutes ago, Cavaleru said:

image.thumb.png.2825e42e0b587babda5573749e5c81e3.png

 

image.thumb.png.f9ce513461029003cc43af1d3042fa34.png

 

Glumesc. Dar încearcă prea mult deja. E prea încărcată. Superveloce 800 în schimb...

 

image.thumb.png.39af326e22e207056eeb5483c13994b8.png

 

(chiar dacă e de fapt un F3 la suprapreț)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Edd a spus:

Mie, de exemplu, imi place BMW GSA1250. Pink nu-l suporta.

Gustul este subiectiv

Nu e ca nu-l suport dar mi se pare dpdv design oribil. In rest probabil ca este motoreta universala care le face pe toate bine.

 

Acum 55 minute, PzKpfW a spus:

 

Un 4 în linie (chiar și supraalimentat) pe un cruiser...?!?

 

Dap asa se zvonea

Acum 55 minute, PzKpfW a spus:

 

 

image.thumb.png.39af326e22e207056eeb5483c13994b8.png

 

(chiar dacă e de fapt un F3 la suprapreț)

Asta e superba dar si asta de la ei tot incredibila este:

 

image.thumb.png.7b19ed26be4f950767e635e07cb8f4ae.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, SenorPink said:

Mie, de exemplu, imi place BMW GSA1250.

 

Și mie. Nu cred că mi-aș lua vreodată (poate după 50), dar are prezență motoreta.

 

12 minutes ago, SenorPink said:

Dap asa se zvonea

 

Un cruiser fără sunetul și vibrațiile unui bicilindru* are o problemă de identitate.

*excepțiile fiind VMax (pentru că V) și Rocket (pentru că un motor în 3 pistoane de peste 2000cc nu are cum să sune rău).
 

6 minutes ago, pierrotlefou said:

+1!!!

 

Fiecare cu gusturile lui, nu vreau să jignesc pe nimeni. Strict personal mi se pare o caricatură (strict modul în care arată, independent de ceea ce reprezintă dpdv tehnic).

image.thumb.png.27cbb51273de6126e225809ab22479dc.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, PzKpfW a spus:

 

Un cruiser fără sunetul și vibrațiile unui bicilindru* are o problemă de identitate.

 

Pai probabil se gandesc sa faca un altfel de cruiser sa mai sparga un pic piata - desi tot BMW au scos cvasi-cruiser/bagger K1600 B care intr-adevar e ceva special. Motivul pentru care cruiserele au cam murit prin Europa si restul lumii este ca au ramas in mare parte neschimbate de decenii in timp ce alte motorete ofera mult mai multe (mai agile, unghi de inclinare mai mare, viteza de croaziera mai mare, demaraj, confort, dotari, etc)

Da au mai aparut unele care sa aduca cate ceva dar in mare parte sunt lenese - vezi BMW R18 (exceptie evident tot BMW K1600b de care am zis mai sus)

 

Acum 16 minute, PzKpfW a spus:

 

Fiecare cu gusturile lui, nu vreau să jignesc pe nimeni. Strict personal mi se pare o caricatură (strict modul în care arată, independent de ceea ce reprezintă dpdv tehnic).

 

Tocmai aici e frumusetea intr-un topic ca asta, ne discutam parerile despre motorete, gusturile, opiniile. Ne cred ca se jigneste nimeni atat de usor si oricum e bine ca nu avem cu totii aceleasi gusturi altfel ar fi fost foarte totul foarte monoton. Bine ca sunt motociclete pentru toate gusturile si buzunarele si avem ce sa comentam 🤣

Editat de SenorPink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Fiecare cu gusturile lui, nu vreau să jignesc pe nimeni. Strict personal mi se pare o caricatură (strict modul în care arată, independent de ceea ce reprezintă dpdv tehnic).

image.thumb.png.27cbb51273de6126e225809ab22479dc.png

Pentru mine este o motocicletă excepțională.

Din acest unghi, confirmă că poate fi un "touring" comod, așa cum îmi doresc.

Din față, e acea rachetă pe care nu apuci s-o vezi în retrovizoare.

Restul e cancan :D

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Un naked mare e distractiv, dar nu-i nici touring comod și nici rachetă. Crede-mă pe cuvânt :) 

 

Ai dreptate in ce zici, dar aici vorbim de B-King! 🤣🤣

Ce am mai balosit după ea prin 2008-2009 când ieșise, varianta mai comoda a busei cu țevile alea de batman sub sa 😍😍 și motorul ăla fabulos. Dar nu mi-am permis-o atunci așa că mi-a rămas în amintire. Și mai e una din categoria asta care mi-a plăcut (oarecum ciudate): Honda DN01 

 

924871966_Screenshot_20211103-075638_SamsungInternet.thumb.jpg.5ae2df6c84756e827b2aab477de3cb17.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.11.2021 la 18:25, PzKpfW a spus:

Mic update pentru Yamaha MT-10.

 

image.thumb.png.d7006926099d0e09ca7e4b297ea8f638.png image.thumb.png.442511c038bf1a093215c590c851b09a.png image.thumb.png.fd8a872a7d37f865c01568faf2ddec9a.png 

image.thumb.png.a0ebc0ab1310edef7bebb23487dcf183.png image.thumb.png.936f5e5d0abbac1327ba6d92c1675661.png

 

Acum am vazut..... Sa-mi fie cu iertare da motocicleta mai urata ca asta nu am vazut vreodata. Nu zic ca nu o fi fun sa te dai pe ea si ca nu e buna, dar la capitolul estetic este odioasa 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, PzKpfW a spus:

Nu-mi dau seama dacă e mai urâtă față de modelul actual.

 

image.thumb.png.261eb48dd94ecea2c7f3ab890c461ffd.png

 

Dar măcar vine cu pompă de frână Brembo - se pare că și Yamaha se îndreaptă spre ei ca furnizor. Și tubulatura de evacuare specifică Euro 5.

Tehnic nu comentez ce au facut, doar fata aia de transformers insecta :)) Daca ar putea fi inlocuit blocul optic cu un singur far rotund ar fi perfect..... dar cam asa sunt toate hypernaked-urle astea urate de la absolut toti producatorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 03.11.2021 la 6:56, SenorPink a spus:

 

Ai dreptate in ce zici, dar aici vorbim de B-King! 🤣🤣

Ce am mai balosit după ea prin 2008-2009 când ieșise, varianta mai comoda a busei cu țevile alea de batman sub sa 😍😍 și motorul ăla fabulos. Dar nu mi-am permis-o atunci așa că mi-a rămas în amintire. Și mai e una din categoria asta care mi-a plăcut (oarecum ciudate): Honda DN01 

 

924871966_Screenshot_20211103-075638_SamsungInternet.thumb.jpg.5ae2df6c84756e827b2aab477de3cb17.jpg

 

Speaking of - Recunosc ca am vazut un Vultus in Kiev si ma uitam la ea ca Robin inainte sa isi ia fatala peste ochi de la Batman (ca tot veni vorba * 2).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, SenorPink said:

dar cam asa sunt toate hypernaked-urle astea urate de la absolut toti producatorii

 

În principiu da. Sunt urâte sau cel puțin polarizante. Aprilia Tuono 1100 mi se pare că este cam cel mai arătos în categoria asta, dar deja nu prea mai e naked ci mai degrabă o semicarenată - sau un superbike cu ghidon.

 

image.thumb.png.5f7fef3f580b1b00e08c457d2642a2f6.png

 

Nici Triumph Speed Triple nu arată foarte rău, dar cred că sunt subiectiv.

 

image.thumb.png.7781261e7b6f9f630a315c06af96e0ee.png

 

În mod paradoxal, aș spune că modelul Honda din acest segment arată poate cel mai bine. CB1000R are un design neo-retro reușit. Dar nu prea este în categorie cu restul în ceea ce privește performanțele.

 

image.thumb.png.e17ef54ae8c462a5b6e3db3f05b5b5ef.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

 

În principiu da. Sunt urâte sau cel puțin polarizante. Aprilia Tuono 1100 mi se pare că este cam cel mai arătos în categoria asta, dar deja nu prea mai e naked ci mai degrabă o semicarenată - sau un superbike cu ghidon.

 

image.thumb.png.5f7fef3f580b1b00e08c457d2642a2f6.png

 

Nici Triumph Speed Triple nu arată foarte rău, dar cred că sunt subiectiv.

 

image.thumb.png.7781261e7b6f9f630a315c06af96e0ee.png

 

În mod paradoxal, aș spune că modelul Honda din acest segment arată poate cel mai bine. CB1000R are un design neo-retro reușit. Dar nu prea este în categorie cu restul în ceea ce privește performanțele.

 

image.thumb.png.e17ef54ae8c462a5b6e3db3f05b5b5ef.png

CB1000R e alta gama - neo retro de e la moda acum. Se bate mai degraba cu Z900RS, XSR 900, Triumph Boneville T120,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, PzKpfW a spus:

Cam acolo a ajuns acum, da. Dar asta doar pentru că Honda trage de orice platformă cel puțin un deceniu. Motocicleta a apărut de fapt în 2007 iar pe atunci se bătea cu naked-urile de top.

 

image.thumb.png.823304245cf2c6d21f09007c6bf9e8bd.png

Dap dar pentru moda asta cu neo retro este absolut smechera CB1000R.

 

Sigur mai sunt Ducati Scramblerele dar as lua Honda oricand

 

Ahh si mai sunt si BMW-urile RNineT dar au bulbii aia care ies in lateral 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Stiri si noutati din lumea moto
  • Cavaleru changed the title to Noutati din lumea moto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...