Sari la conținut

Noutati din lumea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

3 hours ago, sasesase said:

sunt informatii din brosura
(...)
este extrem de bun fata de concurenta

 

Vorbesc din experiență proprie cu XL600/650V pe macadam/forestier, nu din broșuri. N-am mers mult, dar destul încât să-mi fac o idee. La ce concurență te referi?

 

4 hours ago, Speedy.K said:

Pai asa sunt toate din categorie, nu? In afara de T7 (care, apropos, a castigat la off dar a pierdut mult la turing) care ti se pare a fi mai offroad?

 

Depinde. Spuneam doar că o roată de '21 nu garantează un "maxi enduro" bun. Iar în cazul de față, etalonul pentru Honda pare să fie T7 - care este mai mult enduro decât touring. Cred că cei de la KTM au cea mai bună abordare, cu modele diferite (890 Adv/901 vs 890 Adv R).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 16 ore, Speedy.K a spus:

Nu stiu ce inseamna la tine offroader capabil. La mine orice 21 pe fata incaltat cu gumele corespunzatoare e un offroader capabil. 

 

Foarte bine spus. Probabil colegul confunda un adventure cu un enduro (eventual cu un dual sport), ori judecand dupa imagini (daca sunt cat de cat reale), motocicleta asta pare sa fie vorba un adventure autentic. Unui adeventure nu i se cere sa faca trasee din campionatul mondial de enduro si nici din cel de rally raid, desi, in paranteza fie spus, in mainile cui trebuie poate face si asa ceva. 

Acum 5 ore, sasesase a spus:

 

Cel putin la capitolul lectii, deobicei sti sa ti-i le faci foarte bine. Ceea ce spui tu mai sus, sunt informatii din brosura. Realitatea altfel se simte. In offroad nu compari transalpul cu EXC-ul, dar este extrem de bun fata de concurenta. Este ieftina, reliable, usor de reparat, incapatoare pentru 2 pers+bagaje, poti merge si pe autostrada la 130 sustinut, consum super mic, motor elastic.

Cunosc oameni, care si in ziua de azi folosesc Transalpuri din 2000 pentru ture on/off road. 

 

A mea motocicleta, cat 10 Transalpuri si daca sta prea inclinata se opreste motoru si se face bordu pom de craciun. Daca m-as duce prin zone departe de civilizatie, nu m-as duce cu motoare noi, care numa limp mode stiu sau opresc complet motoru daca nu sta ceva senzor bine. 

Ai definit foarte bine motocicleta adventure. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, PzKpfW said:

 

Vorbesc din experiență proprie cu XL600/650V pe macadam/forestier, nu din broșuri. N-am mers mult, dar destul încât să-mi fac o idee. La ce concurență te referi?

 

 

Depinde. Spuneam doar că o roată de '21 nu garantează un "maxi enduro" bun. Iar în cazul de față, etalonul pentru Honda pare să fie T7 - care este mai mult enduro decât touring. Cred că cei de la KTM au cea mai bună abordare, cu modele diferite (890 Adv/901 vs 890 Adv R).

 

Daca ai mers putin, inseamna ca nu ai cum sa iti faci o idee, mai ales ca afirmatiile tale sunt asa de "polivalente". Nu pot spune dupa 500m de asfalt cum se comporta moto pe nisip.

 

Eu spre deosebire, am fost destul de mult cu Transalp si am fost pe ture unde cei cu Transalp ne lasau pe noi astia cu vaci la "baza partiei". Posibil sa nu il poti compara cu cele actuale din categoria respectiva, dar fata de BMW, Aprilia, V-Strom, KLE si chiar si LC4 era net superioara in anii respectivi. De accea si cifrele mari de vanzari avute. Nu au fost prosti toti aia care au cumparat.

 

Inca o chestie, Transalpul ala din 2005 este mult mai funpe un drum de munte, acuma in 2022, decat motociclete de 5-10 ori mai scumpe. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, xt600 said:

motocicleta adventure

 

Corect. Doar că T7 nu este "adventure", este enduro-touring.

 

28 minutes ago, sasesase said:

Daca ai mers putin, inseamna ca nu ai cum sa iti faci o idee, mai ales ca afirmatiile tale sunt asa de "polivalente". Nu pot spune dupa 500m de asfalt cum se comporta moto pe nisip.

 

Corect, vorbeam din perspectivă proprie. Depinde de fiecare. Personal îmi ajung câteva zeci de km pentru a judeca o motocicletă și a vedea ce îmi place/displace la ea. Unii au nevoie de mai puțin, alții de mai mult.

 

6 minutes ago, sasesase said:

fata de BMW, Aprilia, V-Strom, KLE si chiar si LC4 era net superioara in anii respectivi.

 

Posibil. Pe KLE nu am mers iar Aprilia nu a avut ceva "big enduro" de la Tuareg 600 Wind, acum 30 de ani (Pegaso a fost un dual-sport). V-Strom înțeleg de ce nu se descurca, este practic un touring. LC4 este un motor, nu-mi dau seama la ce te referi. Dacă este vorba de un Duke, cel mai probabil; dacă este vorba de 640/690... cel mai probabil problema era între ghidon și șa.

 

18 hours ago, Speedy.K said:

Honda nu a anuntat nimic

 

Toamna este de obicei sezonul în care se anunță modelele noi, pentru anul următor. Sunt convins că vor prezenta oficial motocicleta foarte curând.

 

Iar legat de sezonul lansărilor - vin chinezii în forță. Voge (Loncin), Keeway, Zontes, vin toți cu modele noi.

 

image.thumb.png.ddc3a584f487be1c3002a43f4805b39f.png image.thumb.png.516bad0a3ca2ade08c44b6b049b835f6.png image.thumb.png.66af1b84d6e36ae9475ad30dc7227d5b.png image.thumb.png.86533d920aceaeb1700aed2712569581.png

 

On 10/14/2022 at 12:53 PM, PzKpfW said:

(și Yamaha va pune pe Tracer 9)

 

image.thumb.png.b4febbbd651e0a0fb62cc9a8b69a8acf.png

 

Un nou naked de clasă medie cu design mai modern de la Moto Guzzi - V850 X.

 

image.thumb.png.53d112a34102b6e714659eedaa3beb2a.png

 

Ducati Monster SP. O motocicletă interesantă, dar scandalos de scumpă (peste 15.000 euro).

 

image.thumb.png.d6b9ef49a4dd1a118275a360c5afe9ab.png image.thumb.png.e19569d1deede0b05c68b699ea89aa45.png

 

Adică vreo 25% în plus față de Street Triple RS și 20% față de Duke R 890 (liderii în categoria asta). Aș băga și RS/Tuono 660 Factory aici - diferență de aproape 50%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

 

Corect. Doar că T7 nu este "adventure", este enduro-touring.

 

 

Corect, vorbeam din perspectivă proprie. Depinde de fiecare. Personal îmi ajung câteva zeci de km pentru a judeca o motocicletă și a vedea ce îmi place/displace la ea. Unii au nevoie de mai puțin, alții de mai mult.

 

 

Posibil. Pe KLE nu am mers iar Aprilia nu a avut ceva "big enduro" de la Tuareg 600 Wind, acum 30 de ani (Pegaso a fost un dual-sport). V-Strom înțeleg de ce nu se descurca, este practic un touring. LC4 este un motor, nu-mi dau seama la ce te referi. Dacă este vorba de un Duke, cel mai probabil; dacă este vorba de 640/690... cel mai probabil problema era între ghidon și șa.

 

 

Toamna este de obicei sezonul în care se anunță modelele noi, pentru anul următor. Sunt convins că vor prezenta oficial motocicleta foarte curând.

 

Iar legat de sezonul lansărilor - vin chinezii în forță. Voge (Loncin), Keeway, Zontes, vin toți cu modele noi.

 

image.thumb.png.ddc3a584f487be1c3002a43f4805b39f.png image.thumb.png.516bad0a3ca2ade08c44b6b049b835f6.png image.thumb.png.66af1b84d6e36ae9475ad30dc7227d5b.png image.thumb.png.86533d920aceaeb1700aed2712569581.png

 

 

image.thumb.png.b4febbbd651e0a0fb62cc9a8b69a8acf.png

 

Un nou naked de clasă medie cu design mai modern de la Moto Guzzi - V850 X.

 

image.thumb.png.53d112a34102b6e714659eedaa3beb2a.png

 

Ducati Monster SP. O motocicletă interesantă, dar scandalos de scumpă (peste 15.000 euro).

 

image.thumb.png.d6b9ef49a4dd1a118275a360c5afe9ab.png image.thumb.png.e19569d1deede0b05c68b699ea89aa45.png

 

Adică vreo 25% în plus față de Street Triple RS și 20% față de Duke R 890 (liderii în categoria asta). Aș băga și RS/Tuono 660 Factory aici - diferență de aproape 50%.

 

Or veni in forta chinezii dar parca le lipseste personaliatea...... nu inspira prin nimic 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, SenorPink said:

Or veni in forta chinezii dar parca le lipseste personaliatea...... nu inspira prin nimic 

 

Deocamdată nu fac decât să copieze ce fac europenii/japonezii și vând la preț mai mic. Nu pot însă să nu observ că recuperează pe partea de ofertă (opțiuni, tehnologii) și calitate în general. Nu sunt motociclete pentru cunoscători, dar vor avea mare succes la motociclistul ocazional. Adică majoritatea pieței.

 

Vor lua avânt, iar peste 5-10 ani o motocicletă chinezească nu va mai fi privită de sus.

 

2 minutes ago, exilatu' said:

La monstrul ăla sp mai pui vreo 2 mii și ceva și îti iei streetfigher v2.

 

...Care la rândul lui mi se pare prea scump pentru ceea ce este. Dar da, corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, PzKpfW said:

LC4 este un motordacă este vorba de 640/690... cel mai probabil problema era între ghidon și șa.

 

Exact, 640/690 LC4 Adventure de prin 2005...cred ca cele mai frumoase KTM-uri produse vreodata (parere subiectiva). Doar ca ele erau orientate mai mult spre offroad, iar fiabilitatea...poate doar unele modele de Harley sa fie mai nasoale. 

 

Ce vroiam sa subliniez, multi producatori au incercat sa creeze motociclete "adventure", putini au reusit sa creeze pachete complete. Poate ca unii nici nu au incercat sa creeze un pachet complet, au vrut doar sa aiba cel mai bun offroader de ex. din categorie, stiind ca prin asta introduc compromisuri care triaza clientela. 

 

GS-ul la fel ca si Transalpul, pe hartie nu este cel mai bun la absolut nimica, dar nici cel mai rau la ceva. Asta adaugat cu fiabilitatea, mentenanta usoara si piesele abundente si ieftine, le-au facut in succes stories. A se intelege ca scot din ecuatie tot ce a fost produs dupa 2017-2018 si cu atat mai putin dupa anii pandemici. 

 

Am insa o vaga impresie ca Honda o va da de gard cu noul Transalp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii au scris cam ce era de scris despre transplant. N-am avut, dar am mers impreuna cu le pe drumuri de multe foarte grele pentru clasa asta (desi unii au impresia ca KLE e un fel de scuter). S-au tinut foarte bine, am vazut ce pot. Si pot. Chiar si cu rideri mediocri. Nu mi-am luat pana acum pentru ca V si pentru ca pe asfalt KLEul mi s-a parut mai sportiv. Atat cat poate sa fie, evident. Cu motorul 2L s-ar putea sa imbunatateasca Transalpul dp asta dv. Daca nu l-or face prea mare ca si gabarit. 
Pribabil ca ne vom lamuri la EICMA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

 

Corect. Doar că T7 nu este "adventure", este enduro-touring.

 

 

Corect, vorbeam din perspectivă proprie. Depinde de fiecare. Personal îmi ajung câteva zeci de km pentru a judeca o motocicletă și a vedea ce îmi place/displace la ea. Unii au nevoie de mai puțin, alții de mai mult.

 

Iar legat de sezonul lansărilor - vin chinezii în forță. Voge (Loncin), Keeway, Zontes, vin toți cu modele noi.

 

 

De asta spun ca esti intr-o confuzie de termeni. Cei doi termeni pe care ii mentionezi sunt sinonimi. "adventure" este termen folosit cu precadere in comentariile de limba engleza (de unde a patruns si in alte limbi), iar "enduro-touring" este folosit de vorbitorii de limba franceza. In conditiile in care mai nou se face o distinctie din ce in ce mai clara, intre "enduro-touring" si "touring-enduro", apropierea dintre "enduro-touring" si "adventure" este cu atat mai evidenta. T7 exact asta este, un adventure, gandit sa faca TET, TAT, Mongolia, Sahara, Atacama, Magadan, etc. 

 

Cateva zeci de km nu inseamna ca ai si experienta in off road. Si cu experienta 0, sau care tinde spre 0, este putin probabil sa fii in stare sa apreciezi la justa valoare un dual-sport, adventure, etc. 

In ceea ce ma priveste, nu am pretentia ca sunt un mare offroad-ist (am prieteni care cand intra in off road, ma trec in banca si iau notite), dar am o experienta decenta. Locuiesc intr-o zona in care am trasee de macadam si pasuni pentru enduro mai mult sau mai putin peisagistic (ca si trasee de hard enduro, dar asta este o alta discutie), la 5-15 minute de mers, in functie de directia in care o iau. Este de bun simt sa stiu forestiere si pasuni. Motorul meu (tocmai pentru asa ceva l-am luat) este un XT600E si le face al dracului de bine pe ambele. Nu pot eu, cat poate jucaria asta in mainile unui meserias. 

 

Chinezii vor fi de luat in seama. Personal, mai degraba imi pun banii (mai putini) pe o chinezoaica onesta, decat pe o europeanca care mananca nervi, timp si bani. Insa trebuie vazut, in viitor, cum vor sta la fiabilitate, mentenanta, servicii postvanzare. 

Acum 3 ore, sasesase a spus:

 

 

Am insa o vaga impresie ca Honda o va da de gard cu noul Transalp

Asa s-a spus si despre AT si/sau T7, la vremea lansarii lor. Ambele se vand ca painea calda, in toata lumea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, xt600 said:

De asta spun ca esti intr-o confuzie de termeni.

 

Termenii pe care-i folosește presa sunt irelevanți. În înțelegerea mea, un adventure este o motocicletă de asfalt adaptată pentru a putea funcționa și în afara lui. Un enduro-touring este o motocicletă de enduro adaptată pentru a funcționa și pe asfalt. Indiferent de terminologia folosită cred că se înțelege subtilitatea, iar diferența este palpabilă.

 

7 hours ago, xt600 said:

Cateva zeci de km nu inseamna ca ai si experienta in off road. Si cu experienta 0, sau care tinde spre 0, este putin probabil sa fii in stare sa apreciezi la justa valoare un dual-sport, adventure, etc. 

 

Nu cred că am menționat ce experiență am în general pe offroad/enduro. Compar diferite motocicletele în funcție de experiența mea (indiferent că este 0 sau nu) în condiții similare. Este o constantă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

 

Termenii pe care-i folosește presa sunt irelevanți. În înțelegerea mea, un adventure este o motocicletă de asfalt adaptată pentru a putea funcționa și în afara lui. Un enduro-touring este o motocicletă de enduro adaptată pentru a funcționa și pe asfalt. Indiferent de terminologia folosită cred că se înțelege subtilitatea, iar diferența este palpabilă.

 

Intelegerea ta este nerelevanta. Termenii trebuie folositi asa cum au fost definiti, nu cum vrei tu, sau cum intelegi tu fenomenul.  Pe de alta parte, esti confuz tocmai pentru ca nu stapanesti terminologia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ar trebui să lași puțin vanitatea și ambiția supradimensionată. Părerile tale nu sunt mai valide decât ale mele. Nu ne cunoaștem și eu nu fac asumpții în ceea ce te privește. Aștept reciprocitate.

 

La 1 an de la prezentare, Moto Guzzi V100 Mandello (prima motocicletă de serie cu aerodinamică activă) ajunge la vânzare.

 

image.thumb.png.a187f1e3227342f11b0e217698c65a6b.png image.thumb.png.ece331f2c0c277e5d9bd2c8039e8a2be.png image.thumb.png.97e584f3b9596e30a4b2307ada36b8ad.png image.thumb.png.b9424c0d0d0e4d3194d7102633558be2.png image.thumb.png.dd22f9e66538641adceea2c3b294c9a4.png

 

Motor nou DOHC (noutate pentru Moto Guzzi) de 1043cc, 115cp și 105Nm cuplu. Cel mai interesant, prețul: 15.500€ pentru versiunea strandard, 18.000€ pentru versiunea S (cu suspensii semi-adaptive Öhlins).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, PzKpfW said:

Cred că ar trebui să lași puțin vanitatea și ambiția supradimensionată. Părerile tale nu sunt mai valide decât ale mele. Nu ne cunoaștem și eu nu fac asumpții în ceea ce te privește. Aștept reciprocitate.

 

La 1 an de la prezentare, Moto Guzzi V100 Mandello (prima motocicletă de serie cu aerodinamică activă) ajunge la vânzare.

 

image.thumb.png.a187f1e3227342f11b0e217698c65a6b.png image.thumb.png.ece331f2c0c277e5d9bd2c8039e8a2be.png image.thumb.png.97e584f3b9596e30a4b2307ada36b8ad.png image.thumb.png.b9424c0d0d0e4d3194d7102633558be2.png image.thumb.png.dd22f9e66538641adceea2c3b294c9a4.png

 

Motor nou DOHC (noutate pentru Moto Guzzi) de 1043cc, 115cp și 105Nm cuplu. Cel mai interesant, prețul: 15.500€ pentru versiunea strandard, 18.000€ pentru versiunea S (cu suspensii semi-adaptive Öhlins).

 

Aerodinamica aia activa e pentru showoff. 

Pretul...intra pe teritoriul GS-ului/Tigerului etc. Motocicleta adresata faniilor Guzzi, in special celor putini care au si bani pentru asa ceva.

 

But hey...trebuiau sa vina si ei cu ceva nou pe piata, altfel ar fi fost inca un model uitat in analele istoriei marcii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, sasesase said:

Aerodinamica aia activa e pentru showoff. 

 

Puțin gimmick, dar nu în întregime. Spre deosebire de toate apendicele aerodinamice ridicole de pe modelele sport care sunt eficiente pe la 200km/h+, astea nu au ca scop performanța ci confortul celui de la ghidon. Activarea aripilor respective reduce presiunea generată de vânt asupra pilotului cu 22% la peste 70 km/h. Da, Moto Guzzi chiar au tunel de vânt :) 

 

image.thumb.png.1751a4daaa5e06a1dc419154d2290068.png image.thumb.png.20c3e27ddae5c7fa73e6dcd566c4b542.png

 

19 minutes ago, sasesase said:

Pretul...intra pe teritoriul GS-ului/Tigerului etc.

 

Este în clasă cu RS, nu cu GS. Prețul fiind similar, poate chiar mai mic față de BMW.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

 

Termenii pe care-i folosește presa sunt irelevanți. În înțelegerea mea, un adventure este o motocicletă de asfalt adaptată pentru a putea funcționa și în afara lui. Un enduro-touring este o motocicletă de enduro adaptată pentru a funcționa și pe asfalt. Indiferent de terminologia folosită cred că se înțelege subtilitatea, iar diferența este palpabilă.

 

 

Nu cred că am menționat ce experiență am în general pe offroad/enduro. Compar diferite motocicletele în funcție de experiența mea (indiferent că este 0 sau nu) în condiții similare. Este o constantă.


Definitiile tale nu se potrivesc cu cele folosite in lumea moto cand s-a produs primul Transplant. Pe vremea aia adventure nu se inventase, iar dual sport cu enduro turing erau cam acelasi lucru. 
De ex KLE era incadrat de toata lumea la Enduroturing. Desi modelul pleaca de la vestitul motor de "vitezana" de pe GPZ 500. Pai cum sa fie un enduro care sa faca si un pic de asfalt cu motorul ala?! Te chinui cu el in ture pe bucati mai dificile de coclau de te trec toate sudorile! E fix pe dos, o mobra turing care stie si ceva enduro. Spre deosebire de KLR 650, care e monocilindru si stie mai mult enduro decat turing. Si ghici la ce clasa era trecuta? Aceeasi!

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Intelegerea ta este nerelevanta. Termenii trebuie folositi asa cum au fost definiti, nu cum vrei tu, sau cum intelegi tu fenomenul.  Pe de alta parte, esti confuz tocmai pentru ca nu stapanesti terminologia.


Acu, serios, lamureste-ne si pe noi, care sunt diferentele intre cele trei categorii folosite acum, adventure, enduro-turing si dual sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Speedy.K said:

Definitiile tale nu se potrivesc cu cele folosite in lumea moto cand s-a produs primul Transplant. Pe vremea aia adventure nu se inventase, iar dual sport cu enduro turing erau cam acelasi lucru. 

 

Corect. Am spus doar că Transalp (XL600/650V) se încadrează mai repede la "adventure" decât la ceva "enduro" în dinamica recentă și că, în comparație cu un 640/690 E sau XT660Z (motociclete cu care am mers) pare grea, joasă și lipsită de agilitate în mâinile unui neîndemâncatic precum sunt eu, care face mult mai mult asfalt decât offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, PzKpfW a spus:

 

Corect. Am spus doar că Transalp (XL600/650V) se încadrează mai repede la "adventure" decât la ceva "enduro" în dinamica recentă și că, în comparație cu un 640/690 E sau XT660Z (motociclete cu care am mers) pare grea, joasă și lipsită de agilitate în mâinile unui neîndemâncatic precum sunt eu, care face mult mai mult asfalt decât offroad.


Bineinteles ca e corectce spui. Dar noi iti spuneammai sus ca, echipata corespunzator si in mainile unui rider de off macar mediocru, stie mult mai mult decat pare. 
Dar sa vedem asta nou spre ce o sa-l orienteze, spre enduro, ca T7 cu care se bate, sau spre turing cum era Transalpul vechi. Eu inca nu m-am lamurit inca in ce parte inclina Tuaregul, pentru simplul fapt ca importatorul Aprilia nu a facut inca niciun ride test in care sa poti scoate mobra aia de pe asfalt...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Speedy.K a spus:


Definitiile tale nu se potrivesc cu cele folosite in lumea moto cand s-a produs primul Transplant. Pe vremea aia adventure nu se inventase, iar dual sport cu enduro turing erau cam acelasi lucru. 
De ex KLE era incadrat de toata lumea la Enduroturing. Desi modelul pleaca de la vestitul motor de "vitezana" de pe GPZ 500. Pai cum sa fie un enduro care sa faca si un pic de asfalt cu motorul ala?! Te chinui cu el in ture pe bucati mai dificile de coclau de te trec toate sudorile! E fix pe dos, o mobra turing care stie si ceva enduro. Spre deosebire de KLR 650, care e monocilindru si stie mai mult enduro decat turing. Si ghici la ce clasa era trecuta? Aceeasi!


Acu, serios, lamureste-ne si pe noi, care sunt diferentele intre cele trei categorii folosite acum, adventure, enduro-turing si dual sport.

Ai dreptate, daca privim din perspectiva istorica, observam ca semantica termenilor s-a schimbat, de-a lungul timpului, in functie de noile realitati. Cu niste decenii in urma, tipologia moto era mai simpla, astfel ca in clasa enduro-touring erau incadrate motociclete cu caracteristici destul de diferite, astfel ca KLE-ul tau statea bine merci alaturi de Tenere si KLR, AT care jucau in alta liga. Tocmai de aceea, pe masura ce piata s-a diversificat, au aparut clase noi, ca de pilda touring-enduro, in care intrau motocicletele de genul GS, Multistrada, Versys. In noua incadrare, KLE-ul tau ar intra in aceasta categorie, a touringurilor enduro, adica cele destinate calatoriilor pe asfalt, dar care au si capabilitati de a merge pe drumuri de macadam sau de calitate mai indoielnica. Nu forestiere dificile (desigur, daca poti, nu te opreste nimeni), nu trail, nu dune prin Sahara sau Atacama. Enduro-touring a cuprins acele motociclete cu caracteristici enduro mai accentuate, robuste, simple, fiabile, destinate calatoriilor pe trasee cu dificultate sporita, care necesita ceva abilitati enduro/rally. Vorbitorii de limba engleza le numesc "adventure bikes". Vrei sa parcurgi traseul Bamako-Magadan, astea sunt pentru tine. Cum ne-am englezificat, am ajuns sa folosim termenul "adventure", in loc de enduro-touring. Ambii sunt insa corecti. 

Termenul de dual-sport defineste motoretele cu abilitati enduro, dar care nu sunt destinate competitiilor, ci publicului larg, cu scopuri utilitare sau de loisir (enduro peisagistic, trail, etc. Aici intra DR-urile de la Suzuki, XT-urile de la Yamaha, seria XR de la Honda, CRF250/300L de la Honda, WR250R de la Yamaha, DRZ, etc, etc. Dincolo de astea, se plaseaza motocicletele destinate competitiilor de enduro, hard-enduro, rally-raid, moto-cross, motoare ultraspecializate pe ceea ce trebuie sa faca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:


Bineinteles ca e corectce spui. Dar noi iti spuneammai sus ca, echipata corespunzator si in mainile unui rider de off macar mediocru, stie mult mai mult decat pare. 
Dar sa vedem asta nou spre ce o sa-l orienteze, spre enduro, ca T7 cu care se bate, sau spre turing cum era Transalpul vechi. Eu inca nu m-am lamurit inca in ce parte inclina Tuaregul, pentru simplul fapt ca importatorul Aprilia nu a facut inca niciun ride test in care sa poti scoate mobra aia de pe asfalt...

In teorie Tuareg se bate cu T7-le. Așa se zvonește pe net. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Escanor a spus:

In teorie Tuareg se bate cu T7-le. Așa se zvonește pe net. 


Ce se vorbeste pe net stiu si eu. Ba, in anumite locuri destul de credibile, se zvoneste chiar ca ar fi mai bunTuareg in afara asfaltului. Doar ca eu am mici indoieli, referindu-ne la utilizatori medii, nu la oameni foarte experimentati in off.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, PzKpfW said:

 

Puțin gimmick, dar nu în întregime. Spre deosebire de toate apendicele aerodinamice ridicole de pe modelele sport care sunt eficiente pe la 200km/h+, astea nu au ca scop performanța ci confortul celui de la ghidon. Activarea aripilor respective reduce presiunea generată de vânt asupra pilotului cu 22% la peste 70 km/h. Da, Moto Guzzi chiar au tunel de vânt :) 

 

image.thumb.png.1751a4daaa5e06a1dc419154d2290068.png image.thumb.png.20c3e27ddae5c7fa73e6dcd566c4b542.png

 

 

Hai sa nu mai putem botu la tot ce citim din brosuri. 22% crezi ca simti? Poate in conditii indeale, adica 0 vant si singur pe drum. Realitatea este insa alta, ai parte de vant lateral, vant generat de masini/tiruri etc., in curbe directia vantului se schimba constant. Crezi ca niste aripi montate pe carena vor face vreo diferenta? Or fi bune pe ploiae sa nu iti ajunga apa asa de repede la oo.

 

In rest, dupa ce te arzi, sufli si in iaurt. Testele luate de pe internet nu reprezinta aproape nimica din ceea ce vei avea tu parte de la motocicleta respectiva. In primul rand, extrem de rar gasesti niste teste facute de oameni care sunt cu adevarat obiectivi, doar ca acele teste apar mult dupa lansariile oficiale, deorece categoria respectiva de "testeri" nu este niciodata invitata de catre producator la evenimentele oficiale. Acolo merge cine vorbeste frumos, iar orice chestie negativa este nuantata. 

Exemplu concret, KTM si Ducati sunt de departe in zona de clasa adventure, cele mai bune motociclete...iar netul este plin de laude, mai ales de la cei care le primesc gratis pentru long time test. Realitatea este insa alta, iar aia o descoperi pe forumuri, respectiv la cei putini care fac review-uri sincere, doar ca alea le gasesti foarte greu.

15 hours ago, PzKpfW said:

Este în clasă cu RS, nu cu GS. Prețul fiind similar, poate chiar mai mic față de BMW.

 

Cum sa fie mai mic? 15.500/18.000 fata de 15.000 cat este nu RS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, sasesase a spus:

 

Hai sa nu mai putem botu la tot ce citim din brosuri. 22% crezi ca simti? Poate in conditii indeale, adica 0 vant si singur pe drum. Realitatea este insa alta, ai parte de vant lateral, vant generat de masini/tiruri etc., in curbe directia vantului se schimba constant. Crezi ca niste aripi montate pe carena vor face vreo diferenta? Or fi bune pe ploiae sa nu iti ajunga apa asa de repede la oo.

 

In rest, dupa ce te arzi, sufli si in iaurt. Testele luate de pe internet nu reprezinta aproape nimica din ceea ce vei avea tu parte de la motocicleta respectiva. In primul rand, extrem de rar gasesti niste teste facute de oameni care sunt cu adevarat obiectivi, doar ca acele teste apar mult dupa lansariile oficiale, deorece categoria respectiva de "testeri" nu este niciodata invitata de catre producator la evenimentele oficiale. Acolo merge cine vorbeste frumos, iar orice chestie negativa este nuantata. 

Exemplu concret, KTM si Ducati sunt de departe in zona de clasa adventure, cele mai bune motociclete...iar netul este plin de laude, mai ales de la cei care le primesc gratis pentru long time test. Realitatea este insa alta, iar aia o descoperi pe forumuri, respectiv la cei putini care fac review-uri sincere, doar ca alea le gasesti foarte greu.

 

Cum sa fie mai mic? 15.500/18.000 fata de 15.000 cat este nu RS.

Unde ai văzut RS cu 15 mii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Stiri si noutati din lumea moto
  • Cavaleru changed the title to Noutati din lumea moto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...