Sari la conținut

Noutati din lumea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

Acum 5 ore, Nguyen a spus:

 

Piata moto romaneasca nu exista, ea a fost mereu pe stop.

 

 

A fost o crestere doar pe partea de fitzobaicareala, isi cumpara unii mobre ca sa mearga in weekend pe Cheia sau pana la Veliko Tarnovo. La asta se rezuma motociclismul in Romania si asa va ramane pentru mult timp.

 

Unii dintre noi merg de placere pe motocicleta, ca sa se relaxeze si destreseze dupa o saptamana de munca. Nu am nici o satisfactie sa ma chinui cu motocicleta in trafic urban in noxe si la 1000 de grade.

Prefer iesirile de weekend, 2 zile 4-500 de km la munte, cu trafic redus si drumuri bune. Asa sunt multi care isi cumpara motociclete noi, nu au chef de motociclism din asta true in care stai calare permanent de adevarat ce esti. Si 99% dintre motocicletele cu care ma intalnesc pe munte nu au tobe "sport" bubuitoare pt ca ghici, oamenii merg de placere, nu cersesc atentie.

Si da, piata moto e mica pentru ca veniturile sunt mici comparativ cu vestul europei. F4i 2001 si la bulevard!

 

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 minute, DesertEagle a spus:

 

Unii dintre noi merg de placere pe motocicleta, ca sa se relaxeze si destreseze dupa o saptamana de munca. Nu am nici o satisfactie sa ma chinui cu motocicleta in trafic urban in noxe si la 1000 de grade.

Prefer iesirile de weekend, 2 zile 4-500 de km la munte, cu trafic redus si drumuri bune. Asa sunt multi care isi cumpara motociclete noi, nu au chef de motociclism din asta true in care stai calare permanent de adevarat ce esti. Si 99% dintre motocicletele cu care ma intalnesc pe munte nu au tobe "sport" bubuitoare pt ca ghici, oamenii merg de placere, nu cersesc atentie.

Si da, piata moto e mica pentru ca veniturile sunt mici comparativ cu vestul europei. F4i 2001 si la bulevard!

 

Si unii dintre noi merg si in we de placere si zilnic la servici de placere tot cu moto,oricat de aglomerat e traficul.

Io le prefer amandoua situatiile de mai sus. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Kristian K said:

Si unii dintre noi merg si in we de placere si zilnic la servici de placere tot cu moto,oricat de aglomerat e traficul.

 

Depinde de context. Dacă mergi de undeva din zona metropolitană spre oraș și mai ai și o curbă, un deal ceva pe drum, merge. Dacă în schimb este vorba de mers exclusiv în trafic de bară la bară prin oraș, îți bați joc și de tine și de motocicletă și mai bine-ți iei un scuter.

 

Surpriză (și nu prea) - Ducati nu va renunța doar la acționarea desmodromică a supapelor pe majoritatea mototarelor, dar următotul bloc (cel care care va înlocui V2-ul actual) nu va mai avea nici distribuție pe curea. Și posibil să nu mai fie nici V.

 

image.thumb.png.ba51bdaff9f0692812ce33f2e9df4c02.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s de acord cu tine,folosesc o motocicleta de 125,ceea ce e cat se poate de perfect dpmdv.Scutecu" e alta mancare de peste,nu e de mine caci nu-mi plac automatele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un 125 e altceva - deși te invit să stai câteva luni în București și să mergi cu el zilnic printre semafoare, betoane și conserve. Și eu sunt fan cutii manuale, atât pe 2 cât și pe 4 roți. Dar pot recunoaște unde automatele au un context de exploatare mai potrivit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, PzKpfW a spus:

Un 125 e altceva - deși te invit să stai câteva luni în București și să mergi cu el zilnic printre semafoare, betoane și conserve. Și eu sunt fan cutii manuale, atât pe 2 cât și pe 4 roți. Dar pot recunoaște unde automatele au un context de exploatare mai potrivit.

Nu e cazul,locuiesc in Cluj... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la servici merg/vin in orele de varf,deci... intelegi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Kristian K a spus:

Si unii dintre noi merg si in we de placere si zilnic la servici de placere tot cu moto,oricat de aglomerat e traficul.

Io le prefer amandoua situatiile de mai sus. :)

 

Corect. Dar ma agaseaza astia pretinsi hardcore care daca stau cracanati si transpirati zilnic la semafor cred ca au vreun ascendent moral asupra restului.

Altfel, numai bine tuturor!

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, DesertEagle a spus:

 

Corect. Dar ma agaseaza astia pretinsi hardcore care daca stau cracanati si transpirati zilnic la semafor cred ca au vreun ascendent moral asupra restului.

Altfel, numai bine tuturor!

Sa ma trazneasca daca inteleg de unde ai scos asta ascendentul, cel mult in Mercur, merg zilnik, echipat full si chisr nu am simtit vre.un ascendent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Djenavar a spus:

Sa ma trazneasca daca inteleg de unde ai scos asta ascendentul, cel mult in Mercur, merg zilnik, echipat full si chisr nu am simtit vre.un ascendent

 La mine e singurul mijloc de transport întrucât nu mai am mașina..... așa că 2 roti exclusiv. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.04.2023 la 16:45, DesertEagle a spus:

Unii dintre noi merg de placere pe motocicleta, ca sa se relaxeze si destreseze dupa o saptamana de munca. Nu am nici o satisfactie sa ma chinui cu motocicleta in trafic urban in noxe si la 1000 de grade.

 

Tot de placere merg si eu dar eu vad si partea utila a depasarii pe doua rotii: timpi mici de deplasarea si consum scazut comparativ cu auto.

 

La 21.04.2023 la 16:45, DesertEagle a spus:

Prefer iesirile de weekend, 2 zile 4-500 de km la munte, cu trafic redus si drumuri bune. Asa sunt multi care isi cumpara motociclete noi, nu au chef de motociclism din asta true in care stai calare permanent de adevarat ce esti. Si 99% dintre motocicletele cu care ma intalnesc pe munte nu au tobe "sport" bubuitoare pt ca ghici, oamenii merg de placere, nu cersesc atentie.

Si da, piata moto e mica pentru ca veniturile sunt mici comparativ cu vestul europei. F4i 2001 si la bulevard!

 

Daca fac o socoteala asa la "ochi" iesi de maxim patru-cinci ori pe an la plimbare. Adica faci maxim 2000km pe an din plimbari la care mai adaugi probabil inca 2000km facuti ocazional prin curtea scolii. Absolut insuficient ca sa sustii consumul necesar de piese si consumabile pentru ca sa existe o piata moto. Din acest motiv nu vom gasi niciodata pe stoc un cablu de ambreiaj, un banal filtru de aer, un kit de lant, etc si nu vom avea comercianti suficient de puternici ca sa sustina un salon moto si alte treburi din zona de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.04.2023 la 18:21, DesertEagle a spus:

Dar ma agaseaza astia pretinsi hardcore care daca stau cracanati si transpirati zilnic la semafor cred ca au vreun ascendent moral asupra restului.

 

Bre, unii suntem mai true, viata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

 

Tot de placere merg si eu dar eu vad si partea utila a depasarii pe doua rotii: timpi mici de deplasarea si consum scazut comparativ cu auto.

 

 

Daca fac o socoteala asa la "ochi" iesi de maxim patru-cinci ori pe an la plimbare. Adica faci maxim 2000km pe an din plimbari la care mai adaugi probabil inca 2000km facuti ocazional prin curtea scolii. Absolut insuficient ca sa sustii consumul necesar de piese si consumabile pentru ca sa existe o piata moto. Din acest motiv nu vom gasi niciodata pe stoc un cablu de ambreiaj, un banal filtru de aer, un kit de lant, etc si nu vom avea comercianti suficient de puternici ca sa sustina un salon moto si alte treburi din zona de moto.

 

Da, m-ai citit perfect, ai un talent aparte, ai incercat la RAT? 😂

In ce priveste piesele gasesti chestiile uzuale cu livrare in 24 de ore, mi se pare mai mult decat ok. Inclusiv un rahat de bucsa mi-a venit din Japonia in 12 zile, nu-mi  venea sa cred.

In alta ordine de idei nu ai de unde sa stii cum, cat si pe unde merg, faza asta cu masuratul ()ulii unii am depasit-o in adolescenta.

Cui ii trebuie saloane, nu ai internet sub piatra unde locuiesti? Sau alternativ 3-400 € sa mergi un weekend la un "salon" consacrat intr-o tara cu apa calda daca iti trebuie neaparat?

Relax, unii au alte posibilitati materiale decat cele cu care esti tu obisnuit. 

Drumuri bune la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea sa vada sau sa se urce pe noul Transplant, il au in showroom la Asko, nou dealer moto Honda, Iancu de Hunedoara colt cu Caderea Bastiliei. Nu e pe stoc, e primit imprumut pentru inaugurarea showroomului, deci probabil ca n-or sa-l tina mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Cavaleru changed the title to Noutati din lumea moto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...