Sari la conținut

Noutati din lumea moto


LionEl
 Share

Postări Recomandate

La 21.04.2023 la 18:21, DesertEagle a spus:

Dar ma agaseaza astia pretinsi hardcore care daca stau cracanati si transpirati zilnic la semafor cred ca au vreun ascendent moral asupra restului.

 

Bre, unii suntem mai true, viata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

 

Tot de placere merg si eu dar eu vad si partea utila a depasarii pe doua rotii: timpi mici de deplasarea si consum scazut comparativ cu auto.

 

 

Daca fac o socoteala asa la "ochi" iesi de maxim patru-cinci ori pe an la plimbare. Adica faci maxim 2000km pe an din plimbari la care mai adaugi probabil inca 2000km facuti ocazional prin curtea scolii. Absolut insuficient ca sa sustii consumul necesar de piese si consumabile pentru ca sa existe o piata moto. Din acest motiv nu vom gasi niciodata pe stoc un cablu de ambreiaj, un banal filtru de aer, un kit de lant, etc si nu vom avea comercianti suficient de puternici ca sa sustina un salon moto si alte treburi din zona de moto.

 

Da, m-ai citit perfect, ai un talent aparte, ai incercat la RAT? 😂

In ce priveste piesele gasesti chestiile uzuale cu livrare in 24 de ore, mi se pare mai mult decat ok. Inclusiv un rahat de bucsa mi-a venit din Japonia in 12 zile, nu-mi  venea sa cred.

In alta ordine de idei nu ai de unde sa stii cum, cat si pe unde merg, faza asta cu masuratul ()ulii unii am depasit-o in adolescenta.

Cui ii trebuie saloane, nu ai internet sub piatra unde locuiesti? Sau alternativ 3-400 € sa mergi un weekend la un "salon" consacrat intr-o tara cu apa calda daca iti trebuie neaparat?

Relax, unii au alte posibilitati materiale decat cele cu care esti tu obisnuit. 

Drumuri bune la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea sa vada sau sa se urce pe noul Transplant, il au in showroom la Asko, nou dealer moto Honda, Iancu de Hunedoara colt cu Caderea Bastiliei. Nu e pe stoc, e primit imprumut pentru inaugurarea showroomului, deci probabil ca n-or sa-l tina mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.05.2023 la 19:12, Speedy.K a spus:

Pentru cine vrea sa vada sau sa se urce pe noul Transplant, il au in showroom la Asko, nou dealer moto Honda, Iancu de Hunedoara colt cu Caderea Bastiliei. Nu e pe stoc, e primit imprumut pentru inaugurarea showroomului, deci probabil ca n-or sa-l tina mult.

Vad ca si motorteam se lauda ca l au expo. Oricum zic ca l aduc din iunie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ENEOS said:

Da' ce plm au inventat, compresorul sau Africa?!?

 

Nu au "inventat" nimic; au brevetat versiunea lor de motor cu compresor. Schița tehnică de care s-au servit pentru a ilustra motorul și poziția lui este una de Africa Twin. Coincidență sau nu.

 

Tot legat de de Africa Twin, (încă) o copie chinezească - Hengjian/HJMoto Dahaidao 500. Cu bicilindrul paralel de 500 de la Honda, 48cp și rezervor dublu, față-spate cu o capcitate totală de 40L (!). Combinație ideală. Suspensie reglabilă pe față și spate, frâne de la J.Juan.

 

La fel ca multe alte modele copiate de către chinezi, nu se știe dacă va ajunge în Europa.

 

image.thumb.png.75c6d3a4ac57fbfd545fc298befd1693.png image.thumb.png.1397dd353069eb42e0205b15fe4767df.png image.thumb.png.bcca29eb9cdcff91d98d126de23f46e3.png image.thumb.png.6f8ba3695799875532e026a13a69bc46.png image.thumb.png.801f2fe99bf68d5aed373d7369249153.png image.thumb.png.c0854ca8fda4d99bb0d3b94026c4fada.png image.thumb.png.81d29f197f24969b084e21548f0fedcd.png image.thumb.png.eb55c51576e1e5ea095cc0fe4724ecdb.png image.thumb.png.31720c44ad0ac119aa28647992e0a02c.png image.thumb.png.783894b8c4206ff3da933784ba61fae4.png image.thumb.png.739d5d7085284e89570b1b39970d8bce.png

 

Iar BMW au brevetat o șa încălzită, reglabilă electric (pe lungime, înălțime și lățime) și cu ceva led-uri. Nu este clar pentru ce ar servi cele din urmă.

 

image.thumb.png.290a547cef7977444948c57de1c580ff.png image.thumb.png.e3d0a86d10610787a5d714a292e10aee.png image.thumb.png.adfc57b074c889ee8e6ef0d2fcfc5a8d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

cu ceva led-uri. Nu este clar pentru ce ar servi cele din urmă

Pt colonoscopie probabil, să vadă ce îi mănâncă în coor pe cumpărători! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Mihai Daniliuc a spus:

 

Hai ca poate poate nici nu mai pun incalzire in sa, doar pun led-uri si iti dau senzatia de cald 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

45 minutes ago, Escanor said:

 

Hai ca poate poate nici nu mai pun incalzire in sa, doar pun led-uri si iti dau senzatia de cald 🤣

 

:)

 

Pe hârtie oricum pare cocălăreală. Mă duce cu gândul la:

 

image.thumb.png.ff5408b8e501b9ca0f93b878dd4fe47f.png image.thumb.png.b0b820ebc0734a52df941f99282263c0.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, PzKpfW a spus:

 

:)

 

Pe hârtie oricum pare cocălăreală. Mă duce cu gândul la:

 

image.thumb.png.ff5408b8e501b9ca0f93b878dd4fe47f.png image.thumb.png.b0b820ebc0734a52df941f99282263c0.png

 

Pe hartie multe sunt inutile: Tot la BMW cand au venit cu farurile cu Laser care s-au dovedit ca nu sunt nici pe departe la fel de eficiente ca cele Matrix LED. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Escanor said:

Pe hartie multe sunt inutile: Tot la BMW cand au venit cu farurile cu Laser care s-au dovedit ca nu sunt nici pe departe la fel de eficiente ca cele Matrix LED. 

 

Eficiente sunt: pot fi mai puternice decât LED-urile, totodată consumând mai puțin. Vor deveni probabil norma când tehnologia se va democratiza și implementările se vor înmulți, va deveni mai accesibilă pentru consumatori și (mai ales) când americanii vor ieși din sc. XVIII și le vor legaliza și la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, Tzitzicat said:

Sunt scoase din configurator

Se monteaza Adaptive Led

 

Nu cred că BMW ar scoate de tot o opțiune atât de bănoasă, mai ales în contextul în care concurența directă (Audi și Mercedes) o oferă; probabil o problemă de producție/lanț de aprovizionare?

 

12 minutes ago, Tzitzicat said:

Cocalarii sunt in toata gama premium...

 

Absolut. Dealtfel Mercedes a "inventat" sigla luminoasă pe calandru. Am pus poze cu BMW doar pentru că se vorbea despre BMW Motorrad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

Nu cred că BMW ar scoate de tot o opțiune atât de bănoasă, mai ales în contextul în care concurența directă (Audi și Mercedes) o oferă; probabil o problemă de producție/lanț de aprovizionare?

Toata lumea ofera Matrix Led, Adaptive Led, etc

Pe afara astia zic ca Ledul a ajuns la performatele.... Laser

Mai sunt disponibile doar pe masini....mai vechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că ne place sau nu, cocalarii cu bani sunt cei care țin firmele astea auto pe plus. De-asta BMW face gunoaie precum X6 sau Porsche, Cayenne. Ca să poată face și M2 sau Cayman pentru cei (puțini) pasionați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Cavaleru changed the title to Noutati din lumea moto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...