Sari la conținut

"V-am lasat săraci și proști, m-am întors, v-am găsit și mai săraci și mai proști"- Dispariția motocicletelor din anii 50-60


m72story
 Share

Postări Recomandate

Beneficiul acestor updatari tehnice este acela de a te bucura de motocicleta, de a merge la drum fara situatii in care esti tradat de imbatranirea sau slabirea componentelor. Modificarile sunt pe cat posibil reversibile si au un caracter strict tehnic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 minut, cuki a spus:

 

Just ceea ce spui...dar asta nu inseamna ca acele motociclete mai au vreo legatura cu ceea ce au fost odata? (nu stiu, ca nu ti-am vazut motoarele, poate ar fi fain daca ai pune niste poze aici cu ceea ce detii actualmente). L

 

Pe la intruniri moto mai vedeam asa numite "rat bikes" ... unele mai aduceau a ceea ce au fost vreodata, altele erau adunaturi de piese contopite in ceva aratari, dar care functionau.

Oricum, toate paleau langa restaurariile "adevarate"...alea cu piese reconstruite prin naiba stie ce ateliere, cu electrica upgradata, dar totul mentinut ca atunci...fara manunchiuri de cabluri care atarna. etc. etc.

 

 

 

Am zeci de topicuri cu poze si filme cu ceea ce sunt si fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, cuki said:

 

Asta e clar...internele pot fi "noi" - cred ca si la jurizari se accepta chestia asta - . Lumini, frane, transmisie...parca aici se accepta modificari 

Pot să (te) întreb dacă cumva (şi pe aici) există drept constituţional la recuzarea "juraţilor" (auto)dispuşi şi preponderent necalificaţi să (te) "jurizeze" prin (auto)arogarea calităţii de "stâpâni" (asupra ta)?

 

 

 

Pentru că ai întrebuinţat expresia (obedientă) "se acceptă".

Cine ar fi acel impersonal personaj care se ascunde după un "se"? Mă-sa, ta-su sau "şatra" :D

@m72story atenţie la detalii:

33 minutes ago, cuki said:

internele

 

27 minutes ago, cuki said:

o sa ma uit...merci

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, patrick1 a spus:

Pot să (te) întreb dacă cumva (şi pe aici) există drept constituţional la recuzarea "juraţilor" (auto)dispuşi şi preponderent necalificaţi să (te) "jurizeze" prin (auto)arogarea calităţii de "stâpâni" (asupra ta)?

 

 

 

Pentru că ai întrebuinţat expresia (obedientă) "se acceptă".

Cine ar fi acel impersonal personaj care se ascunde după un "se"? Mă-sa, ta-su sau "şatra" :D

@m72story atenţie la detalii:

 

 

Patrick daca nu te-as cunoaste as zice ca ai fost un membru de elita al unitatii 0110.

Desi putem infiinta si aici o unitate locala insarcinata cu detectarea celor care vor sa ne sparga rotile care oricum se invart greu.

La noi este si cu petic, prenadez, smirghel, leviere....deci este caz de sabotarea motocicletelor clasice in forma grava

Acum 5 minute, m72story a spus:

Patrick daca nu te-as cunoaste as zice ca ai fost un membru de elita al unitatii 0110.

Desi putem infiinta si aici o unitate locala insarcinata cu detectarea celor care vor sa ne sparga rotile care oricum se invart greu.

La noi este si cu petic, prenadez, smirghel, leviere....deci este caz de sabotarea motocicletelor clasice in forma grava

Propun organizarea de grupuri-cete reactive si revolutionare, independente si autocefale pentru destructurarea si demontarea acestor tentative antinationale si antiromanesti.

 

Editat de m72story
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

53 minutes ago, m72story said:

Patrick daca nu te-as cunoaste as zice ca ai fost un membru de elita al unitatii 0110.

Mulţumesc! Dar ... nu cred că mă cunoşti.

54 minutes ago, m72story said:

Propun organizarea de grupuri-cete reactive si revolutionare, independente si autocefale pentru destructurarea si demontarea acestor tentative antinationale si antiromanesti.

Susţin!

28 minutes ago, cuki said:

 

modificarea (cuvant jignitor)...modificare "se accepta" ... asa cum "se accepta" si clona asta de cont al tau. :lool:

 

Acum am înţeles al tău "se".

Provine dinimage.png.61fed25e37c15e33e3015614bba2467d.png relaţii cordiale şi tovărăşeşti

(Se se ... Se ko ... Ku ku ... Ngbendu Wa Za Banga )

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, GoodKat a spus:

Ba, lumea este atat de mare si de pestrita iar voi v-ati gasit sa va luati in bete pe un topic ca asta? Nu aveti nimic mai bun de facut? In speta de invartit rotile sau de mesterit la fiare? Na, ca eu acu imi caut un carburator Mikuni VM 34 pentru troaca mea japoneza ne-clasica. Nu de alta, dar la ce scoruri am primit pentru un reglaj de amestec de la anumiti mecanici, am ajuns la concluzia ca imi pot lua doua carburatoare NOI (si nu glumesc). Asa ca iau unul si experimentez pe el.

Sunt convins că după o documentare îl vei putea regla tu mai bine ca oricine altul.

Faptul că nu e vacumatic te va ajuta, din poze am observat că de fapt reglajul este pe benzină nu pe aer, are surubul după clapetă (piston)

Editat de m72story
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi fac rafturi acum. Mai pilesc, mai sudez...si in pauze vin aici sa ma cert.

Dati-mi o idee cum sa organizez burghiele, tarozii, alezoarele si filierele ca nu mai pot cu ele !!!

Am vreo 60kg. pana acum am reusit sa sortez suruburile..68dda964-13fd-4b21-99a7-57b9d52761c7.thumb.jpg.17c607a9a84d7ce1686dfe6f047e87bb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, SenorPink said:

 

Ai vazut oameni d-astia? Eu unul cand vad pe cineva cu o mobra veche sau cine stie ce alt model instant ma gandesc ca e pasionat, nicidecum un sarac. Poate doar ghertoii cu "supersportive" cu tobele sparte sa gandeasca asa (desi ei au motorete facute din bucati si cu cadre sudate, dar trecem peste astfel de detalii). 

 

Din pacate exista si astfel de oameni, nu detaliem pt ca nu acesta este rostul topicului. Problema e ca aversiunea asta fata de motociclism in Romania afecteaza in mod special domeniul retro propagand cumva lipsa de interes fata de aceasta nisa. Iti dau un exemplu simplu si ai sa intelegi, am un canal de youtube cu 400 de abonati, maxim 20 de abonati sunt romani si nu cred ca problema este faptul ca acest canal este in limba engleza cat este lipsa de interes pentru acest domeniu. Daca te duci la un salon auto-moto din Romania sectiunea de retro este vizitata foarte slab iar printre cei care arunca totusi un ochi printre exponate sunt foarte putini pasionati iar restul care ajung acolo arunca un ochi la modul "hai sa vad si eu ce mai este pe aici".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, GoodKat a spus:

 

Sa traiesti! Asta am zis si eu. Carburatorul standard este vacuumatic insa vreau sa trec pe un carburator round slide (parca subar se numeste in romana).

 

Preturile cerute pentru reglarea amestecului la carburatorul standard au fost asa: 1000 de lei si 1600 de lei.

 

Carburatorul Mikuni VM 34 nou costa 800. Pai ce-am facut nene??

Pai nou sau vechi tot va trebui reglat, de asta nu scapi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, GoodKat said:

E.x. mie imi plac doar motocicletele racite pe aer.

Şi mie!

Dar şi cu radiator /răcitor de ulei (dacă se poate).

Şi cât mai simple (implicit fiabile).

Ceea se proiecta /construia în acele vremuri bune (anii '50 - '60), după mult studiu.

 

 

Nu la "iuţeală de mână" cu "nebăgare de seamă" şi cu exces de senzori anti-prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, GoodKat a spus:


Exact! Zilele astea ma uitam cam lung la un CB650 Nighthawk din 1983...da momentan trebuie sa pun pauza la niste cheltuieli...cat de cat.

Va recomand canalul lui Allen Millyard https://www.youtube.com/user/millyardviper


Nu am folosit niciodata pana acum asa ceva, de fapt nu prea mi-am bagat mana in carburatoare...decat la niste drujbe si la un scuter in 2t. Daca aveti vreodata chef de a preda o lectie si nu aveti elevi, ma bag eu.

Il chema David Vizard incearca sa inveti de la cetatean,  este un foarte bun inginer, care are si ce povesti

 

https://www.youtube.com/user/marvingvx1/videos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, GoodKat said:

Va recomand canalul lui Allen Millyard https://www.youtube.com/user/millyardviper

În lecţia asta a sărit regula strângerii în "cruce" a celor 4 şuruburi de la camerele de nivel ale carburatoarelor (min.16:30...).

Ce notă merită?  :P

7 hours ago, florinelu07 said:

Offtopic: Caut Haynes Service Manual pentru Mobra 50.🤣

Ăsta ar fi bun?

http://b.reserveout.com/cgi-bin/read.php?article=zundapp ks 50 service manual&code=b7537a226900dc8f1d6a2f54eead9372

18 hours ago, Lupu.D said:

Clar ca ele nu sunt motociclete de zi cu zi.

Depinde de ora la care începe ziua ...

şi de calitate la instalaţia electrică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, m72story a spus:

Domnilor!

Dacă n-aș știi unde sunt aș zice că am nimerit în Cercul celor Abuzați de Motocicletele Comuniste.

Multe dureri, multe tragedii, frustrări înțeleg că s-au adunat în copilăria dumneavoastră din cauza acestor motociclete.

Fapt este că atunci când au fost construite ăn anii 50-60 motociclistul nu era un simplu consumator, un utilizator și doar atâta.

Motocicleta ca și orice altă piesă destinată mobilității venea cu un manual de întreținere și serice.

Manualul trebuia asimilat și implementat cu religiozitate pentru o funcționare optimă.

Această schemă făcea ca operatorul, utilizatorul să aibe și niște informații cu privire la ceea ce folosea.

 

Cu regret te informez ca obiectele in cauza  ca nici la 0km nu mergeau f bine, pentru ca erau facute din fier mort si asamblate de plugari care aveau din parti mandrie pentru ce fac. Daca singurul lor merit e ca sunt romanesti.... 

P.S. evita sa folosesti cuvantul a investi si inlocuieste cu a cheltui sau a arunca banii pe fereastra  

P.P.S. asta e ca si cum te-ai plange ca nu mai invata nimeni sa cante la clavecin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, m72story said:

-Un preot vede motocicleta si imi spune ca i-am raspuns la o mare  nelamurire pe acre o avea cu o cruce de prin altar veche de 300 de ani si pe care cineva dorea sa o restaureze, sa o faca ca noua. Vanzandu-mi motocicleta cu patina si-a dat seama ca farmecul lucrului consta in insăsi amprenta pe care o lasa vremea/vremurile asupra unui obiect .

 

Incurcate sunt caile Domnului, a fost nevoie de o creatie satanista pentru ca un preot sa inteleaga ce are de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, mobiletron a spus:

 

Incurcate sunt caile Domnului, a fost nevoie de o creatie satanista pentru ca un preot sa inteleaga ce are de facut.

Buna asta rau de tot Luca. 😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piei Satana!

Motocicleta mea este facuta dupa chipul ai asemanarea mea, cel care sunt ctitorul acestei creturi miraculoase.

Pana la mine nu a existat, nu a pufait, nu a carburat , nu a existat si nici macar nu a avut certificat de nascare. Eu si nunai eu am suflat inspre dansa dupa 6 ani de truda si o zi de odihna suflarea exploziei celei dintai.

Editat de m72story
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.09.2021 la 13:03, VyXxer a spus:

 

Eu ma apropii de 50.

Deci @Flower-Power

@Ana Maria

@Anca Ditiu

@iulia jianu

Un semn, ceva?

Copilărie fericita ! Ce semn aștepți din partea mea? Și de când..ca să știu, ordinea e aleatorie sau eram prima pe lista?😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...