Sari la conținut

Priza Moto


Postări Recomandate

Salut! Am o Yamaha YBR 125 si as dori sa-i instalez o priza. Nu vreau sa pun ceva extrem de puternic, doar cat sa-mi incarc telefonul la drum mai lung sau sa-mi incarc gopro-ul in mers (din pacate nu am mai multe baterii). M-ar interesa ceva cu 2 iesiri de usb si capac de cauciuc pentru mufe, dar nu extrem de scump. Am vazut prize la care se pun papucii pe bornele bateriei si altele cu releu separat. Banuiesc ca cele cu releu au o putere de incarcare mai mare, dar probabil si generatorul ar trebui sa incarce mai mult. Astept recomandari. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 iesiri USB tip A pot scoate 10W in total (1A per port), ceea ce nu e mult, nu e nevoie de releu, ci de siguranta de 2A. Unele merg pana la 2.4A per port si 3A combinat. S-ar putea ca cele pe releu sa fie de fapt cu comanda releului pe contact, astfel incat atunci cand opresti motorul sa taie curentul pe USB. Daca e pus direct pe baterie, functioneaza si cand e motorul oprit.

 

Daca vrei cu iesiri USB tip C ca sa incarci rapid telefonul atunci poti ajunge la 15W/18W per port (EU 15W, Germania 18W). In orice caz scrie in manual ce putere scot si cum se cupleaza. Nu am o recomandare anume, e plina piata de chinezarii in care nu am incredere, la urmatoarea tura lunga imi montez priza tip bricheta si in ea un mini-adaptor Anker dual in care am incredere, modelul pe care il folosesc si pe masini. E mai putin comod asa, dar pentru mine e mai important sa fie sigur. Daca nu e cu comanda pe releu poti pune sub sea siguranta si o poti scoate peste noapte, mie mi-ar lua vreo 10 secunde in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pentru priza tip bricheta,poti baga in ea inclusiv adaptor de 1 sau 2 usb-uri. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idem și eu. Mult mai simplu să scoți firul și să pui capacul, chiar și din mers. La priza auto scoți adaptorul usb, îi cauți loc prin vreun buzunar... Nu chițăie nici după 3 ani, navetă și iarna, off-road la greu.

 

image.thumb.png.a34681a428c4d7137430a7445b82a897.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau folosesti asta: image.thumb.png.8b9644dfdf8acd75903ca47f8da71b10.pngSi poti sa pui si capacul peste mufa de bricheta cu incarcatorul in ea cu tot.

Fiecare cum considera. Eu am folosit de mai multe ori mufa de bricheta pt compresor si o folosesc regulat pt incalzitoarele de genunchi.

La incarcatoare esti limitat la 5V/ 1-2A si mufa USB.

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://motocorner.ro/accesorii/incarcatoare-si-prize-usb/priza-moto-usb-si-bricheta-cu-intrerupator?language=ro-ro&currency=RON

Am gasit ceva de genul asta, care mi se pare ok. Am intrerupator, priza usb si pentru masina in caz de ceva. Instalatia pare sa fie destul de simpla si arata decent. Ce spuneti? (Sa-mi fie iertata promovarea, am gasit-o dupa un search mai amanuntit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mai ok asta, are si volmetru (au fost situatii in care am avut probleme cu incarcarea si as fi dat orice sa am un volmetru la mine). Are si capac de protectie, si usb si ce e mai important buton de la care sa iti opresti consumatorii. Si mi-am comandat acum asa ceva!

 

https://motocorner.ro/accesorii/incarcatoare-si-prize-usb/priza-moto-dual-usb-bricheta-si-voltmetru-negru?language=ro-ro&currency=RON&gclid=CjwKCAjw7rWKBhAtEiwAJ3CWLNRAVKjcXPZF4RRbNWlhbZzFoxf-lsgLGe1UWHJ7BsqP7vI1F9Q1HxoCB8sQAvD_BwE

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/24/2021 at 8:01 AM, Lucian_M said:

A mea a servit destula ploaie, inca merge cum trebuie, de obicei imi alimenteaza telefonul si un gopro. Vine cu un capac de cauciuc, evident, iar cand ploua, scot mufele si pun capacul.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.09.2021 la 9:01, Lucian_M a spus:

A mea a servit destula ploaie, inca merge cum trebuie, de obicei imi alimenteaza telefonul si un gopro. Vine cu un capac de cauciuc, evident, iar cand ploua, scot mufele si pun capacul.

Un link sau o poza, te rog?

Acum 3 ore, klocky a spus:

Mi se pare mai ok asta, are si volmetru (au fost situatii in care am avut probleme cu incarcarea si as fi dat orice sa am un volmetru la mine). Are si capac de protectie, si usb si ce e mai important buton de la care sa iti opresti consumatorii. Si mi-am comandat acum asa ceva!

 

https://motocorner.ro/accesorii/incarcatoare-si-prize-usb/priza-moto-dual-usb-bricheta-si-voltmetru-negru?language=ro-ro&currency=RON&gclid=CjwKCAjw7rWKBhAtEiwAJ3CWLNRAVKjcXPZF4RRbNWlhbZzFoxf-lsgLGe1UWHJ7BsqP7vI1F9Q1HxoCB8sQAvD_BwE

 

M-am gandit si la asta, dar nu stiam cat de calitativa este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Lucian_M a spus:

RON 21.61  46%OFF | QC 3.0 36W USB Charger Quick Charger Motorcycle Dual Auto USB Charger Socket LED Display with Caps for Truck Boat ATV DVR GPS
https://a.aliexpress.com/_mOkWzQB

II vad doua "hibe": Nu se poate monta pe ghidon, deci implicit trebuie gaurita carena si nu are priza pt pompa de umflat salteaua. Dar pretul e imbatabil!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face un suport și merge și pe ghidon. Dar de ce ai vrea două fire bălăngănite? Unul care vine pe lângă jug, cel usb care merge la telefon. Telefonul stă în bord, de ce n-ar sta tot acolo și chargerul? Mă rog, îmi plac chestiile mai simple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/25/2021 at 4:31 PM, Lucian_M said:

RON 21.61  46%OFF | QC 3.0 36W USB Charger Quick Charger Motorcycle Dual Auto USB Charger Socket LED Display with Caps for Truck Boat ATV DVR GPS
https://a.aliexpress.com/_mOkWzQB

36W ar insemna 3A la 12V si cam 7A la 5V (tensiunea liniei USB)  :D

Poza insa este frumoasa.

Are 36g (nu W) :crack:

Origin: CN(Origin)

Item Length: 5cm

Material Type: ABS

Item Type: Cigarette Lighter

Item Weight: 36g

Special Features: Led Voltage display/Touch Switch/Dual QC 3.0

Item Width: 3.7cm

Model Name: Car cigarette lighter

External Testing Certification: ce

Year: 2021

Item Height: 2.8cm

auto usb charger: with Led Voltage display

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Lucian_M said:

Tu vorbești de pe hârtie, eu am două prize pe care le folosesc de jumătate de an, respectiv de un an.

N-ai înţeles! Eu am punctat imbecilitatea comerciantului (reclamă cu 36W). Am mai văzut şi reclame la puterea unor difuzoare (100W) pe radiocasetofoane portabile. Doar că era "SMPS" (nu şi puterea acustică continuă).

Pentru cine nu ştie ... apa, aerul şi ...

În cazuri din astea, eu le dau "eject" la prima "greşeală", fie de marfă, fie de ambalaj  :)

Gramele (Weight) nu sunt W (Watt) ci g (grams)

3 hours ago, patrick1 said:

Item Weight: 36g

 

On 9/25/2021 at 4:31 PM, Lucian_M said:

QC 3.0 36W USB Charger

Observi acum deosebirea?

Dintre două Bule şi două .... (chestiune de o jumătate de literă) 😂 

Darămite la 36 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi că eu pun botul la puterile alea fantastice? Am o drăcie de aia pe usb de testat puterea, chiar sunt curios cât bagă în telefon, utilizând cablul original, nu petardele. Important e că are destulă putere să încarce destul de rapid un Note 10 pro și un GoPro session în același timp. Am instalat de-a lungul timpului diverse prize, asta îmi place cel mai mult (are și buton touch pentru on/off). Drept dovadă, am scos bricheta originala din mașină și am pus un adaptor identic, stă permanent pe el o cameră de bord (tot Xiaomi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Lucian_M said:

Crezi că eu pun botul la puterile alea fantastice?

Nu, dar mi se pare că ispiteşti pe alţii (ahtiaţi după "puteri") să pună botul :)

On 9/25/2021 at 4:31 PM, Lucian_M said:

36W

În realitate max. 7,5W (1,5A x 5V).

Altfel s-ar topi cablul USB (şi aşa sunt proaste).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...