Sari la conținut

Pareri despre verificatorii de masini SH


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

~2500lei lunar ca sa iei un fier de 8 ani este aberant....

Un principiu sanatos de economie personala spune ca bunurile de consum trebuie sa te coste maxim 15% din veniturile lunare. Cum masina este fix un bun de consum,  sa dai 2500 lei pe luna pentru ea rata ar insemna , aplicand regula de mai sus, sa ai un venit de 16.666 lei lunar :) 

Ca idee. 

Romanii sunt experti in a face rate foarte mari, mult mai mari decat ar trebui, pentru bunuri de consum, pe care de fapt nu si le permit. De la telefoane, televizoare, si in final masini. Cu 25 k mi-as lua o masina  noua, toyoya corolla ful hybrid. Bine, eu nu as da 25 k pe masina, dar asta e alta discutie.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce va cacati voi in gusturile omului? Adica ale mele in cazul ăsta... am o skoda rapid, i-am pus cel mai mare cosciug de la thule pe ea, nu stii daca sa razi sau nu cand o vezi, si tot nu am loc de bagaje pt toata familia daca bag si echipament de schi sau daca plec pe mai mult de 7 zile. Bonus, am urcat si coborat cu ea prin niste pante de au ramas ciobanii locali cu gura cascata ca mai e intreaga.

Daca eu vreau masina inalta, mare, 4x4... de ce imi tot ziceti de masini noi din cu totul alta clasa?

48 minutes ago, Adrian M. said:

Sa ai un venit de 16.666 lei lunar :) Ca idee. 

Ca idee, eu singur sau impreuna cu nevasta? Ca o trec si pe ea pe talon daca e, ca sa dea la cifre 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, XaeL a spus:

De ce va cacati voi in gusturile omului? Adica ale mele in cazul ăsta... am o skoda rapid, i-am pus cel mai mare cosciug de la thule pe ea, nu stii daca sa razi sau nu cand o vezi, si tot nu am loc de bagaje pt toata familia daca bag si echipament de schi sau daca plec pe mai mult de 7 zile. Bonus, am urcat si coborat cu ea prin niste pante de au ramas ciobanii locali cu gura cascata ca mai e intreaga.

Daca eu vreau masina inalta, mare, 4x4... de ce imi tot ziceti de masini noi din cu totul alta clasa?

Ca idee, eu singur sau impreuna cu nevasta? Ca o trec si pe ea pe talon daca e, ca sa dea la cifre 😅

Cum de ce, ca suntem pe un forum, si aici toti isi dau cu parerea  :))))))) Inclusiv tu ,in multe locuri :P

Pai un suv, s-ar putea sa aiba mai putin loc in portbagaj, vs un break veritabil. Zic sa analizezi bine spatiul interior, daca asta este criteriul tau. Se gasesc si breakuri inalte, basca si cu 4x4-de exemplu skoda scout, omoloaga de la audi, passat crosscountry, bla bla bla. 

Legat de venituri, eu iti zic ce mi-au zis niste unii la un curs de economie personala ,cum calculezi e treaba ta :D

Acum 14 minute, cuki a spus:

 

Oare de ce se leaga lumea de om? Face ce vrea cu banii lui. Ca idee...cunosc oameni care sunt super pasionati de masini si motoare si care cheltuie o bucata destul de mari din venituri pentru astea. Oamenii traiesc pe principiu, am o viata ... iar daca astea imi fac placere, de ce sa astept? Este obligatoriu sa ai neaparat vila cu piscina, inainte sa ai o masina sport? Crezi ca mosu de 60-70 de ani se mai bucura de o masina sport din care e scos doar cu ajutor?

 

Pricipiul acela "sanatos" este foarte discutabil. 

 

Stai ca dam in altele. Principiul ala sanatos nu zice sa ai vila cu piscina pentru care platesti pana la 70 de ani, 40% din venituri :)))))

CI sa pui bani la ciorap. Ordinea ar trebui sa fie: intra salariul, prima data pui bani in contul de economii pentru pensie, apoi pentru economii curente-vacanta, bunuri, etc, apoi platesti ratele, si cheltuielile. 

Si exista si niste ponderi, cat ar trebui sa fie % din venituri. 

TInand cont de evolutia sistemului de pensii in ro, merita de exemplu facuta o analiza la sange, privind modul in care ne cheltuim banii. 

Pasiunea e pasiune, si evident, va consuma bani destui. Ala e procent separat, pentru suflet :))

Si spune si tu ce model/an, daca nu vrei sa pui anuntul. Ca e lumea curioasa ce vrei sa iti iei.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, cuki a spus:

 

Vorbesti exact ca un consultant bancar :D.

:))) Nu sunt. Citam cumva de la un curs. Clar, sunt multe de discutat. Facem topic separat eventual 

Eu totusi vreau sa stiu modelul vizat, sunt curios :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Adrian M. said:

 

Pai un suv, s-ar putea sa aiba mai putin loc in portbagaj, vs un break veritabil. Zic sa analizezi bine spatiul interior, daca asta este criteriul tau. Se gasesc si breakuri inalte, basca si cu 4x4-de exemplu skoda scout, omoloaga de la audi, passat crosscountry, bla bla bla. 

O sa investighez, suna interesant. Nu de alta dar tocmai am incasat 14 zile de stat pe Netflix... am timp berechet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, XaeL a spus:

O sa investighez, suna interesant. Nu de alta dar tocmai am incasat 14 zile de stat pe Netflix... am timp berechet.

Sanatate, in cazul asta.

Ai asa, skoda octavia scout, passat alltrack, volvo v70 cross country-modelul mai vechi, sau v60 cross country-asta mai nou, audi allroad a4 sau a6, bmw x1.

Nu s suvuri, nu s de 4x4 cu pretentii. Dar iti asigura garda la sol cat sa mergi pe drumuri mai mneh. Vrei forestiere, trebuie 4x4 veritabil-iti faci un mudster mai bine , ai topic dedicat :D

 

 

La suv urile din categoria medie, cand ma refer ca spatiul e problematic-trebuie sa mergi sa le vezi. Au portbagaj mai scurt, si cu podeaua mult mai inalta. Intr un break ai mai mult spatiu de stocare. De aceea zic sa te uiti, daca pentru tine asta este un criteriu definitoriu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc ti-ai lua o nemteasca care oricum o sa dea fail si sa nu iei un Land Cruiser. foarte potent in off road in configuratia de baza, excelenta platforma pentru upgradeuri, piata plina de accesorii pentru ea. Imensa, tanc, spatiu de bagaje imens.

 

@Adrian M. lasa breakurile alea ca nu sunt ce vrea omu nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 minutes ago, Cavaleru said:

dc ti-ai lua o nemteasca care oricum o sa dea fail si sa nu iei un Land Cruiser. foarte potent in off road in configuratia de baza, excelenta platforma pentru upgradeuri, piata plina de accesorii pentru ea. Imensa, tanc, spatiu de bagaje imens.

E si asta o varianta. Dar de bani de Land Cruiser se pare ca pot gasi un XC90 mai nou un pic. Si sa mor dacă înțeleg cum, dar la Land Cruiser spațiul din portbagaj e 620 litri in timp ce la XC90 este 1000 litri. Mașini cu dimensiuni exterioare asemanatoare. Poate sunt eu analfabet functional cand vine vorba de citit specificatiile modelelor pe net...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, XaeL a spus:

E si asta o varianta. Dar de bani de Land Cruiser se pare ca pot gasi un XC90 mai nou un pic. Si sa mor dacă înțeleg cum, dar la Land Cruiser spațiul din portbagaj e 620 litri in timp ce la XC90 este 1000 litri. Mașini cu dimensiuni exterioare asemanatoare. Poate sunt eu analfabet functional cand vine vorba de citit specificatiile modelelor pe net...

 

nu cred ca e corecta informatia la care te uiti. nu as alege XC90 daca vrei offroad.

 

nu ai cum sa ai 1000l decat cu banchete rabatate.

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Beats me asta cu facut credit 25k pentru masini sh. 

Sunt un consumator in domeniul auto, dar daca as da 50k pe o masina incerc sa ma gandesc in ce conditii as vinde-o cu depreciere de 25k. Nu 5, nu 10. 25 de mii de euro. 

Sau poate sunt deja prea scoala de la Paltinis si nu inteleg foarte bine consumerismul si debarasatul de 25k de euro just because si pentru de ce nu?

 

Daca vrei masini ce cara o garsoniera in ele si fata de care poti sa nu ai stres, de ce nu te uiti la Peugeot Rifter sau similare? Opel si Citroen stiu sigur ca au si ei, nu le stiu numele. 

Masini de familie, practice, pentru viata activa. Cred ca sunt sub 20k noi sau ceva peste cu tot ce se poate pune pe ele. Si poti cara de la echipament sportiv, mobila pana la tot ce iti trece prin minte, pentru orice activitate. 

Nu sunt de mers cu ele la nunta sau la receptii de sfarsit de an, imbracat la frac, dar pentru asta exista masina partenerei. 

Au garda imensa asa ca daca nu vrei sa mergi la transcarpatic se descurca fara emotii la munte/prin n locuri neasfaltate.

Consumul sta la 6/6 si ceva la suta si urca maxim 1.5L daca trebuie sa prinzi o nastere pe undeva sau daca te relochezi in alta tara si iti este greu sa mai gasesti loc de un pepsi pe bord. 

Pliate banchetele ajungi la 1.8 la drept si 2 m pe diagonala, neatingand scaunele din fata. 

Bagi 3-4 echipamente moto complete intr-una, de la cizme la casti, manusi, accesorii, etc si nu trebuie sa te apleci sau sa te temi ca zgarii ceva cand te bagi inauntru la schimbat. 

But again... o parere, nu un sfat.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se vorbea mai sus de Skoda. 

O Octavia Break are o suprafață de stocare imensă și se pișă din toate punctele de vedere cu boltă pe multe branduri mult mai scumpe, indiferent că sunt berline sau SUV uri. 

Este frumoasă, extrem de fiabilă și economicoasă în versiunea diesel. 

Nu-mi dau seama dacă stai în vârf de munte și ce nevoi de gardă de sol ai. 

Dacă vrei neapărat integrală, îți cauți una 4x4 cu pachet de drumuri grele și nu ai treabă. 

Legat de bani, și mie mi se pare enormă suma pentru un SH, indiferent de natura mașinii. 

Dar tu știi pe ce bani stai și nu judec în niciun fel. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Așa este, Superb am vrut să scriu, dar mă gândeam la Octavia. 😅

Pe principiul "mănânci ce ai și te gândești la ce-i bun" 

Nevastă-mea a avut toate modelele de Octavia de la servici plus o Superb. Începând cu celebrul ALH. 😏

 

Excepționale mașini, dacă nu mi s-ar fi pus pata pe Mercedes, aș fi cumpărat Superb Break cu ochii închiși. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Cavaleru a spus:

@Adrian M. lasa breakurile alea ca nu sunt ce vrea omu nostru.

Eu i-am dat o alternativa, fiindca stiu ca bantuie si prin oras :)

SI pentru ca el a lasat de inteles ca vrea 4x4 fiindca spatiu, si ocazional drumuri mai rele. Pentru asta nu i neaparata nevoie de suv. 

Dar evident, el stie ce vrea mai bine.

Acum 8 ore, _Raul_ a spus:

Daca vrei masini ce cara o garsoniera in ele si fata de care poti sa nu ai stres, de ce nu te uiti la Peugeot Rifter sau similare? Opel si Citroen

 

Habar nu aveam de Rifter, basca si 4x4. Foarte misto dracia :)

 

Acum 16 ore, XaeL a spus:

E si asta o varianta. Dar de bani de Land Cruiser se pare ca pot gasi un XC90 mai nou un pic. Si sa mor dacă înțeleg cum, dar la Land Cruiser spațiul din portbagaj e 620 litri in timp ce la XC90 este 1000 litri. Mașini cu dimensiuni exterioare asemanatoare. Poate sunt eu analfabet functional cand vine vorba de citit specificatiile modelelor pe net...

Cu siguranta 1000l cu bancheta rabatata.

Dar de ce nu te duci in parcurile auto de sh din Bucuresti-imprejurimi, sa casti gura? Asa, cat sa iti faci o idee de dimensiuni, spatiu,ergonomie. Poate apoi te razgandesti privind categoria aleasa :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.autovit.ro/anunt/toyota-land-cruiser-3-0l-ID7GQ3G3.html

 

Vanzatorul a raspuns de-abia azi la telefon dupa 2 zile de incercari (semn rau, stiu) si, nesurprinzator, a vandut-o deja.

 

Legat de model, mie mi s-a pus pata pe Land Cruiser de ceva timp. Nu e o alegere rationala 100% dar indeplineste niste criterii pe care sugestiile voastre alternative nu le bifează:

1) Garda la sol înalta. Octavia si Superb, chiar si varianta scout, au 15-16 cm. Multe alte sugestii de aici au tot pe acolo. Comparativ, Rapid are 13.5cm si LC are 22cm. 

2) Volumul portbagajului. Aici e 

3) Tractiune 4x4. Nu e 100000% esentiala dar daca tot ma duc in directia asta... Joggerul nu bifează asta, plus ca parca nu as lua cea mai ieftina masina din parcare. Plus ca vine tocmai in februarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, ENEOS a spus:

 

Prima oară cu 1150 în 2005, tu aveai cat A atunci? 

N-am zis niciodată că nu merg bine, alte "cuie" am împotriva lor! 

Eh si tu acum, ma jucam cu putza in nisip, nu pe gs. Dar mereu te vad , unde i loc, hop dai cu gsu  :))

era o curiozitate. Gata, destul offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, XaeL a spus:

https://www.autovit.ro/anunt/toyota-land-cruiser-3-0l-ID7GQ3G3.html

 

Vanzatorul a raspuns de-abia azi la telefon dupa 2 zile de incercari (semn rau, stiu) si, nesurprinzator, a vandut-o deja.

 

Legat de model, mie mi s-a pus pata pe Land Cruiser de ceva timp. ....

vezi ca pe langa rata, mai dai inca atat pentru impozit si RCA.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, XaeL a spus:

 

Ai mers cu asa ceva? zic sa o faci inainte sa iti cumperi una :)  E maroaie, greoaie, chit ca are 3l.  Cumva mai utilitara, ca senzatie. Are 3l si 190 cai, dar tot trebuie sa i lucrezi. E biiig boooy!

Ideal, sa o iei ca masina de we, si pt oras sa ramai cu rapidul. 
E clar, oricum, vrei ceva MAAAREEEE :D

AI putea sa te uiti si la Tuareg de xemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...