Sari la conținut

Pareri despre verificatorii de masini SH


XaeL
 Share

Postări Recomandate

41 minutes ago, Florin_Nx said:

 

Oricum ai lua-o, oricat ai cheltui cu verificarie - nu ai nici o garantie ca masina nu se strica dupa 2 saptamani grav.

[...]

..eu as merge pe masina noua, cu garantia cea mai lunga, chiar daca e putin diferita de ce imi doresc.

O solutie intermediara este ceva suficient de nou (2017-2019) incat sa mai aiba si garantie de la producător. De ex RAV 4, ca sa ramanem la Toyota. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu mă descurc cu Fiesta, tata are Jetta (mai joasă ca a mea), dar tot merge cu ea la pește, n-am văzut să o fi belit pe dedesubt. Pe de altă parte, cât offroad o să faci și pe unde? Încă nu ți-ai dat seama, dar vrei un break cu ampatament generos și portbagaj mare. No, doar zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, pinnochio a spus:

Stiu pe cineva care era platit si de vanzator si de cumparator🤪🤣Asa că.....

Asta e culmea verificatorului, jos pălăria! :crack:

Acum 10 ore, XaeL a spus:

ii fac conturul pe o foaie de hartie si pun alaturi o rigla

E mai grav decât bănuiam... 🤦‍♂️

Hummer îți trebe, H1! 

Ca să aibă loc 🍌, nu de alta. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, pinnochio said:

Sâmbătă vând mașina,poți să-i pui freon ....de 10 lei ????

Detaliaza ca nu ma prind.

1 hour ago, Lucian_M said:

Pe de altă parte, cât offroad o să faci și pe unde? Încă nu ți-ai dat seama, dar vrei un break cu ampatament generos și portbagaj mare. No, doar zic.

Vara asta am fost in Calimani, Ceahlau, Apuseni. In toate locurile astea am ajuns pe niste forestiere cu bolovani sau santuri, unde cei 13.5cm de la Skoda Rapid nu au fost suficienti.

De exemplu am incercat sa merg de pe varful Gaina pe varful Cucurbata Mare si era sa smulg bara față.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, XaeL a spus:

Detaliaza ca nu ma prind.

Vara asta am fost in Calimani, Ceahlau, Apuseni. In toate locurile astea am ajuns pe niste forestiere cu bolovani sau santuri, unde cei 13.5cm de la Skoda Rapid nu au fost suficienti.

De exemplu am incercat sa merg de pe varful Gaina pe varful Cucurbata Mare si era sa smulg bara față.

Adică AC-ul pierdea freon...șamsaru vrea să vândă mașina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, Lucian_M said:

Allroad V6: porcbagaj mare, confort, aspect, suspensie pneumatică, reglabilă. Și are și 4*4. 

Îți las adresa ca să trimiți berea?

Da niste detalii, te rog. Anul si motorizarea, in principal. Daca exista un link catre un anunt, cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când l-am văzut, am crezut că mi se năzare. Mi-a zis că a fost pe nu știu ce traseu (un forestier mai nașpa) și nu a întâmpinat absolut nicio problemă. Văzând ce gume și ce gardă la sol are, era culmea să se împotmolească. L-am întrebat și de perne, dacă le mai are sau a pus suspensie normală fostul proprietar. A zis că și dacă crapă toate pernele, tot originale pune, îi place prea mult masina. Am mers și eu cu un Phaeton și suspensia aia e din alt film, iar combinația cu 4*4 permanent e ce trebuie pe șosea acoperită cu zăpadă.

Mi-a trecut repede pofta de perne și 4*4, că mi-am adus aminte că sunt sărac. 🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu are bani, fuge. Mai sunt unii care își permit diverse investiții pe care mulți le consideră aberante.

Cică nici Ferrari, nici Lamborghini n-ar fi prea fiabile și nici ieftin de întreținut, dar n-am auzit că i-ar paște falimentul pe producători. Rolls Royce au avut vânzări cu 30% mai mari în ultimul an, dar oricum nu mă gândesc să-mi cumpăr, că nu încape în garaj.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, XaeL said:

garda la sol

 

Orice ar fi, iti recomand sa nu renunti la aceasta cerinta. Un AWD cu diferentiable blocabile mi se pare ideal de asemenea pentru orice situatie. Restul depinde de preferinte. 

38 minutes ago, Lucian_M said:

Rolls Royce au avut vânzări cu 30% mai mari în ultimul an

 

"Nu inteleg de ce nu isi cumpara lumea Rolls Royce. Nu tot masina e? Nu tot 4 roti are?"

- Ion Tiriac

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeLVin si eu cu parere strict la subiect (ma rog, nu e chiar vb de verificatorii de masini, ci despre LC).

In 2010 un coleg de echipa isi cumpara un Land Cruiser MY '08, motor 3.2l diesel. Masina mi se parea gigantica la vremea respectiva, iar interiorul era fix ca pt cei trecuti de 60 ani (parere pe care o am si despre generatia actuala). Am mers deseori ca pasager, pe ruta servici-acasa (eu si colegu locuind in acelasi sector). Ce sa zic, aveam senzatia de double-decker...cel putin prin zonele centrale, gen Arcul de Triumf, ziceam ca sunt in bus din acela ce face turul Bucurestiului, priveam de sus toate masinile din trafic (pe vremea aia erau f putine suv-uri). La anumite viraje mai stranse trebuia sa dea putin de volan in partea opusa (ca la TIR-uri) ca sa nu se suie pe bordura.

Cam aici se termina partea fun in exploatarea de zi cu zi. Dihania consuma in jur de 18% in oras, iar acel consum nu scadea f mult nici la drum lung (sa zicem un 14% cu indulgenta). Imi povestea ca pe autostrada se simtea in siguranta la max 120 km/h, la mai mult de atat aveai impresia ca iti iei zborul daca trebuia sa faci o manevra mai rapida (gen repliat mai repede pe banda). I-a dat maxim 160 km/h si cica la viteza aia te tineai cu dintii de volan, asa instabila era. Orice sedan break (Octavia, Superb, Passat, nu mai zic de Audi, Bmw, Volvo) e la ani lumina fata de LC (si cred ca in general fata de orice 4x4 cu sasiu).

Colegu in schimb si-o cumparase cu un plan in minte. I-a pus un lift kit, snorkel, bara, extra protectii, etc - si a facut vreo juma de Africa cumulat in cativa ani (cate 2-3 sapt/an de concediu). Apoi a inceput sa participe la competitii de off-road. Ceva de amatori si doar trasee tehnice (deci nu te gandi la chestii gen rally-raid) fie in Ro, fie la unguri. Deci "calea" asta urmata de el a fost cea corecta: overlanding (ca pana la urma pt asta e facuta masina) si off-road. Fara nici o suparare, daca nu vei avea si tu astfel de planuri, atunci vei da banii degeaba pe un vehicul care e f compromis la anumite aspecte, culmea, fiind cele de care te vei lovi cel mai des, ca "family guy". Ah, iar problema cu dimensiunile si consumul mari in Bucuresti a rezolvat-o cumparandu-si si un Seat Ibizia, model mai vechi pe care o foloseste exclusiv in oras :)

 

Sfatul meu ar fi sa uiti de ideea de 4x4 ca "main car". Dimensiunile, consumul, faptul ca nu simiti nimic la condus cu un sasiu tip scara vs IFS, te vor penaliza mai mult decat crezi. 

Daca vrei exemple de SUV-uri care sa nu se faca de ras pe off-road (adica garda la sol mare, unghiuri de atac/degajare bune, sistem de tractiune integrala decent, underbody protection stock, eventual si un diferential blocabil spate) atunci in categoria asta intra Jeep Cherokee Trailhawk, Ford Bronco Sport, LR Discovery Sport, hai poate bagam si Subaru Outback/Forester.

Cum modelul Ford nu e comercializat in Europa, ramai cu niste exemplare de nisa (sa le zic asa). Iar pt ce ai tu nevoie, te-as vedea mai degraba intr-un LR DS (modelul facelift 2019-, cel anterior nu merita), e mai de lifestyle asa, 7 locuri, interior posh. Desi e cel mai putin fiabil din cele 3 marci. Cherokee Trailhawk e clar cel mai capabil in off (atat tehnic, cat si in viata reala - cauta pe YT), dar e depasit moral atat la exterior cat si la interior, poate in 2022 o sa-i faca un refresh cei de la Jeep. Iar Subaru ar fi cam cel mai slabut pe off (CVT, unghi de atac mic, motor aspirat fara cuplu mare la turatii joase), dar e fiabil si cel mai spatios. Daca nu ai pretentii de sportivitate si nici intentii de off-road "grele", ai putea sa arunci un ochi la un Outback 2.5i, in Germania gasesti cu 25-28k euro din 2018, km putini, in general bine intretiune (privati si/sau Subaru fanboys).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, ionutpm a spus:

 

"Nu inteleg de ce nu isi cumpara lumea Rolls Royce. Nu tot masina e? Nu tot 4 roti are?"

- Ion Tiriac

Cică ar consuma cam mult, nu o pot recomanda. Am avut și am vândut-o cu mai nimic, datorită consumului și impozitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...