Sari la conținut

Pareri despre verificatorii de masini SH


XaeL
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 ore, DKW a spus:

Am vazut ca s-a pomenit de LR Discovey Sport, merita doar prima generatie, cea cu motor 2.2 Ford/PSA. Cele cu 2.0 (ingenium) au bube, putine, dar rele cand vine vorba de SH-uri. A si Sport-ul asta trebuia sa fie Freelander 3 (70% aceeasi structura) dar baietii de la LR n-au picat la pace cu BMW pentru utilizarea denumirii de ''Freelander'' pentru Sport, d-aia l-au rebotezat Discovery.

 

2.0 diesel Ingenium sunt de evitat - oil dilution fiind marea pb din care dai in altele. Aici intervine treaba aia cu "do your own research", nu cred ca cineva se duce sa spanzure ~30k Euro pe un SH fara sa se documenteze inainte (pt JLR forumurile din uk sunt baza fiindca acolo e "grosul" vanzarilor). Pt cei totusi interesati: https://www.pressreader.com/uk/land-rover-monthly/20191101/284073438357381

 

Eu unul m-as uita dupa ceva benzinar cu an de fabricatie de la 2019 incolo (ma gandesc ca si Xael tot spre benzina s-ar orienta, avand in vedere tendintele de eco/"save the planet shit" pe care le manifesta prin luarea in calcul de hybrid :) ). Adica de genul: https://www.autovit.ro/anunt/land-rover-discovery-sport-ID7GPIC0.html. Are garda la sol mare, unghiuri de atac/degajare bune (faci ceva pe garda la sol daca ai ditamai consola fata - vezi Subaru Forester/Outback), sistemul awd e cam cel mai bine gandit/programat de pe piata (ma refer in categoria celor open diff - aici JLR si Jeep sunt top) si nu in ultimul rand arata la exterior + interior ca o masina premium din 2021-2022 (vs LC ori Rav4 cu interior de acum 20 ani).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, ovi_ice said:

 

2.0 diesel Ingenium sunt de evitat 

Si benzinarul sufera de aceleasi probleme, ca baza este fix acelasi motor, difera chiulasa cu anexe si admisia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, XaeL a spus:

Apreciez gandurile bune dar incerc sa urc cat mai puțin peste 20k euro. Pentru vreo super ocazie pot da 25k dar discovery clar nu e in bugetul ăsta.

Pai daca te indemnam sa iei JLR nu e deloc vreun gand bun :)).

As lua (cat mai noua, eventual si cu ceva garantie) doar daca as tine-o 2-3 ani, sa-i fac repede vant daca apar probleme majore.

Nu cunosc cat tine fiecare o masina, capacitatile financiare sau gradul de boemie (sa zic asa). Insa LR DS e un SUV care sta bine pe off, alaturi de cele recomandate in postul initial (Cherokee Trailhawk, Forester). Doar ca fiecare are hibele ei si sunt toate cam scumpe daca cauti de 3-4 ani vechime. Eu la astea ma uit momentan si nu o sa iau decizia pana ce nu le conduc.

 

Cum zicea cineva mai sus, daca vrei doar sa iesi iarna din zapada mai inalta, sunt o gramada de optiuni.

De ce nu o octavia scout ? Sau un tiguan ? In grupul vag ai multe variante de motorizari, valoarea de revanzare e mare (comparativ cu japoneze), inventarul este si el mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ovi_ice said:

Cum zicea cineva mai sus, daca vrei doar sa iesi iarna din zapada mai inalta, sunt o gramada de optiuni.

De ce nu o octavia scout ? Sau un tiguan ? In grupul vag ai multe variante de motorizari, valoarea de revanzare e mare (comparativ cu japoneze), inventarul este si el mare.

Tocmai mi-ai amintit ca iarna asta am fost la Șureanu la schi si am bagat skoda in sant, cu nevasta si copiii in masina, seara pe intuneric, in zona fara semnal. 😅 Am si scos-o, împinsă si tractată, dar a fost palpitant.

In afara de zapada o data sau de 2 ori pe iarna, mai e si muntele de vara. Au fost o gramada de forestiere pe care nu am putut merge vara asta din cauza garzii la sol. Ceahlau, Călimani, Apuseni. Mai ales Apuseni. De exemplu am vrut sa fac Gaina - Cucurbata Mare. Fail😅

 

Deci sa fie inalta, asta e principala conditie. Derivate din asta, ar fi frumos sa fie cu tractiune integrala si portbagaj mai mare decat skoda pe care o am acum.

E plin de Rav4 2017-2018 la 20-22k euro, si la noi si in Germania / Italia.

 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar de dragul discutiei, un pickup in 4 usi nu te-ar coafa? Hilux, Navara, L200.... etc. Cu bena carosata iti cari toata garsoniera la un drum.

 

Sau Ford Ranger, o masina chiar misto. Dar mai pe redneck, asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

39 minutes ago, Baxxter said:

Doar de dragul discutiei, un pickup in 4 usi nu te-ar coafa? Hilux, Navara, L200.... etc. Cu bena carosata iti cari toata garsoniera la un drum.

 

Sau Ford Ranger, o masina chiar misto. Dar mai pe redneck, asa.

Daca imi luam eu singur de capul meu, alegerea era între Toyota Hilux cu bena carosata si Ford Ranger Raptor (asta nu știu daca exista carosat dar chiar nu mai conta). Dar sotia mea trage o linie foarte categorica referitor la mașini cu benă... 😥

5 hours ago, ovi_ice said:

 

De ce nu o octavia scout ? 

E joasă 

5 hours ago, ovi_ice said:

Sau un tiguan ? 

Depaseste limitele mele ori la pret ori la km ori la ambele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Baxxter a spus:

Sau Ford Ranger, o masina chiar misto

Știu una de vânzare! I-a ieșit omului pe nas câte belele a avut. Pare însă să cam știe lumea, că nu se înghesuie nimeni s-o cumpere! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Știu una de vânzare! I-a ieșit omului pe nas câte belele a avut. Pare însă să cam știe lumea, că nu se înghesuie nimeni s-o cumpere! 

Orice se vinde, la prețul corect. Probabil vrea mult pe ea. Oricum, sunt vremuri dubioase, majoritatea oamenilor nu se aruncă sa bage 25k într-un cazan acum.

Acum 12 ore, l.u.v a spus:

Are un vecin, o dă ieftin și pare și înăltuță. 

LeisurePursuits_AmericanMonsterTruck1.JPG

I-aș face asigurare la City și aș ieși cu ea la Universitate când e traficul mai frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Știu una de vânzare! I-a ieșit omului pe nas câte belele a avut. Pare însă să cam știe lumea, că nu se înghesuie nimeni s-o cumpere! 

zi si tu una care merita luata....

ma bagi in panica deja - toate alea rele sunt arondate la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Acum 37 minute, Silver Arrow a spus:

@Nguyen  Hai repede ca este nevoie de expertiza ta.

 

Acum 41 minute, Krimh a spus:

Salut!

Stiti cum functioneaza asta?

P, R, N, D inteleg eu. 

Dar 1 si 2?

 

Da-i linkul cu topicul cu automatele, are de invatat si mai rade si de tine cand o sa vada ca nu stiai ca automatele au discuri de ambreiaj in interior desi te lauzi ca ai terminat Politehnica. 

 

On topic, 1 si 2 este sa selectezi treptele 1 si 2 cand ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Nguyen a spus:

On topic, 1 si 2 este sa selectezi treptele 1 si 2 cand ai nevoie.

Raspuns incomplet. Mai incearca o data.

Acum 11 minute, Asimplu a spus:

Daca o pui pe 1, nu schimba automat mai sus de treapta 1, iar daca o pui pe 2, nu schimba automat mai sus de treapta 2.

Da-i un link si lui @Nguyen  sa invete si el 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal o pui în D și știe ea ce are de făcut. Blocarea treptelor o folosești în anumite situații, a zis un coleg mai înainte. 

Oricum un seminar complet îți poate face ngunoy.😈

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Oricum un seminar complet îți poate face ngunoy.😈

 

Am explicat destul, problema e ca elevii nu sunt in stare sa ma depaseasca si nu pentru ca nu as fi destul de bun ci pt ca le lipseste materia cenusie care nu mai este capabila sa asimileze. Iti dai seama, sa absolvi Politehnica, sa detii masini cu cutie de viteze automate si tu sa nu stii ca cutiile de viteze automate au discuri de ambreiaj inauntru? In schimb gura mare... si el si goe75.

 

Acum 39 minute, Krimh a spus:

Dupa ce dai cheie tre sa o iei in ordine asta, sau poti sa o pui direct in D si aia e?

 

O pui in D si mergi cu ea, 1 si 2 le folosesti cand ai nevoie de ele in mod expres, de exemplu pt frana de motor sau o depasire mai in scurt. Daca te joci un pic cu ea o vei intelege destul de repede.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...