Sari la conținut

15. Red Bull Grand Prix of The Americas


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

Puțin probabil. Oricum titlul e cam adjudecat.

 

Bună cursa lui Márquez.

Se vede din avion ca ......da.

Mai are de invatat Bagnaia,nu are fata de campion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, xt600 a spus:

 

La cum a mers in Q2 si acum in WUp, l-as lua in calcul si pe El Cabroncito. Se vede ca se simte bine pe circuitul asta si, poate paradoxal, faptul ca circuitul e plin de damburi, pentru el ar putea fi un avantaj. Daca nu o tranteste... 

Cum spuneam. Azi Cabroncito a mers impecabil. Cand merita, merita! Jos cu palaria. Pe de alta parte, imi pare ca Honda incepe sa mearga ca o Yamaha... :D 

Quart ceasornic... si-a atins taget-ul. Foarte calm, foarte stapan pe el si mai ales gandeste foarte pragmatic. Psihologul/oaga pe care il/o frecventeaza merita toti banii.

Bagnaia cursa buna, cu ajutor de la echipa si de la J. Martin. Dar la anul va fi greu pentru concurenta cu el... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, xt600 a spus:

Ordine de echipa la Ducati... ? :D 

Clar.Miller a făcut loc a fost vizibil.

 

MM flawless...ca sa nu mai fie comentarii ca nu mai știe cu mingea 😁

Q marele câștigător. ...se pare ca Yamaha în mâinile lui nu mai e deficitara pe nici un circuit...si nici Ducati cu Bagnaia și Martin.

Aberanta penalizarea lui Martin

 

Mir cam dur cu Miller pe ultimele viraje... dar și Miller l.a luat cu fulgi cu tot după cursa.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, xt600 a spus:

Am mai spus si repet.. un regulament stupid, aplicat in litera lui, nu in spiritul lui. 

True.

Ar fi trebuit sa vadă ca ala a greșit ci nu și a creat avantaj.

 

Rossi pe 15 cu 2s în spatele marelui talent Luca Marini.

Sunt vreo 20 de ani între ei i  rest e totul ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, PzKpfW a spus:

Oricum ar fi ajuns pe podium, chiar dacă nu-l lăsa Miller.

Categoric. Insa ar fi trebuit sa munceasca putin. Asa, cu ordine de echipa, l-au ajutat, poate, poate il ajungea pe Q. Asa nu imi plac golaniile astea... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-a oferit pozitia din curtoazie stiind ca Bag are mai multe sanse decat el. Nu prea-l vad eu pe Miller genul care sa plece capul. Daca are cineva timp sa compare timpii, ar fi super.

Mi-ar fi placut un duel direct intre Bag si Martin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, therocketscientist1 a spus:

Cea mai interesanta parte a finalului de cursa este cea in care Miller il apuca de casca pe Mir si-i explica lucruri :v. 

Dep

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Am mai zis, dar iar rezultat bun pentru Bastianini.

Dep dep

Acum 9 ore, xt600 a spus:

Bagnaia cursa buna, cu ajutor de la echipa si de la J. Martin. Dar la anul va fi greu pentru concurenta cu el... 

....trebuia să ia puncte de la Q, deci nu chiar așa de bună.

 

Mar a incercat ceva cu Q dar Q știe cu depasiri și aia a fost.

 

Miller cred că avea probleme reale, s a dus pe pwla rău deci nu e de condamnat că l a lăsat pe Peco să treacă.

 

Prob e că Q trebuie sa cada de 2 ori și Peco să câștige de 2 ori și tot Q e in fața. E jucat. Pe merit luat.

*Și cu noroc, MM in recuperare.

 

Sunt curios pe cât ajungea MM în campionat daca nu cădea de 2 ori.

Celebrul "daca" lovește din nou.

Acum 9 ore, Doctor X a spus:

Mapping 8 all over again.

Cu martin a parut că i-a fugit puțin de spate când a tăiat șicana.

Englezii spuneau că e un loc ciudat unde sa te "faci" că ai gresit-o, probabil sunt locuri unde se greșește rar?

 

Mill s a dus pe pwla oricum...

Acum 8 ore, adidas a spus:

I-a oferit pozitia din curtoazie stiind ca Bag are mai multe sanse decat el. Nu prea-l vad eu pe Miller genul care sa plece capul. Daca are cineva timp sa compare timpii, ar fi super.

Mi-ar fi placut un duel direct intre Bag si Martin.

Miller a zis pe fata ca daca poa sa isi ajute colegul o va face.

team player, etc. bun de avut in echipa.

spre diferenta de JLo care a ignorat Mapping 8 cu succes/ambitie de campion.

Acum 9 ore, Method a spus:

Mir cam dur cu Miller pe ultimele viraje...

da, din nou.

dar nu aud pe nimeni sa ceara penalizari pt mir.

ce vrea sa faca? sa ia campionatu in ultimele 3-4 curse?...nu prea are sens riscul asumat. de fapt mai degraba cadea miller decat el, deci cu atat mai urat.

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Oricum ar fi ajuns pe podium, chiar dacă nu-l lăsa Miller.

sa zicem ca mill clar avea prob cu hard ala:

 

englezii mereu zic: cand esti singurul cu cauciuc diferit/mult diferit de restul = ori esti un geniu ori sanse f mari sa fi ales gresit. 

 

se pare ca a ales gresit :D culmea ca putea sa fie bine cursa asta mill. weekend de uitat.

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Numai mmizerie a scăpat mereu nesancționat. Curat murdar! 

eu cred ca trebuie penalizat. pentru ca. motive. penalizat! 10 secunde. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frigider a spus:

 

dar nu aud pe nimeni sa ceara penalizari pt mir.

ce vrea sa faca? sa ia campionatu in ultimele 3-4 curse?...nu prea are sens riscul asumat. de fapt mai degraba cadea miller decat el, deci cu atat mai urat.

 

 

Cred ca Mir a fost penalizat pt pilotaj iresponsabil. Nu sunt sigur, am vazut ceva pe FB.

MM cursa stelara. Nu ma asteptam sa-l tina.

Q are motive sa fie fericit. Campionatul e cam gata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, TETEA. a spus:

MM cursa stelara. Nu ma asteptam sa-l tina.

vazusem un interviu rapid si a zis el ca una ca alta dar nu a zis nimic de gropi. :)

pilotii pot boicota un eveniment dar daca nu sunt toti de acord atunci ....vor merge toti pe el pt ca sunt puncte pe masa.

 

am asa un feeling - la anul daca nu se rezolva toti vor dori boicotare dar MM va zice "ce gropi? " asa ca vor fi fortati toti sa mearga, altfel merge MM singur si ia 25 de pcte de la toti. 

haha.

 

da, multi aveau dubii ca e greu sa reziste.

a avut si "noroc" ca s-a dus in fata si a mers de capul lui.

sa fi avut ceva depasiri de facut etc, obosea mai tare / stress, magne B6 etc. poate nu mai castiga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, adidas a spus:

Mi-ar fi placut un duel direct intre Bag si Martin.

me2 me2

Cred ca se vor intalni masiv pe viitor...astia sunt noua generatie...si sunt buni buni.

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Deniz Öncü și-a luat-o bine:

Dura penalizarea,pt ceva foarte discutabil....a fost in fata si putea sa-si aleaga trasa nu?

Sau regulile nu se aplica daca macalaul din spate cade si mai ia 2 cu el?

 

Stii de ce imi aduce aminte incidentul asta,nu?De o faza foarte litigioasa si cu cantec...in care aproape toata lumea (si ma includ si pe mine aici) i-a dat dreptate riderului aflat in fata - care,aceeiasi lege - avea dreptul sa-si aleaga trasa nu?

 

 

Oncu de ce n-ar avea voie?Nu e ok penalizarea dupa parerea mea.

Acum 2 ore, frigider a spus:

....trebuia să ia puncte de la Q, deci nu chiar așa de bună.

 

Mar a incercat ceva cu Q dar Q știe cu depasiri și aia a fost.

 

Prob e că Q trebuie sa cada de 2 ori și Peco să câștige de 2 ori și tot Q e in fața. E jucat. Pe merit luat.

*Și cu noroc, MM in recuperare.

:agree:

Acum 2 ore, frigider a spus:

Mill s a dus pe pwla oricum...

Miller a zis pe fata ca daca poa sa isi ajute colegul o va face.

team player, etc. bun de avut in echipa.

spre diferenta de JLo care a ignorat Mapping 8 cu succes/ambitie de campion.

Lorenzo atunci a umplut-o de sange la Valencia.

Ok inteleg si respect ambitia de campion foarte bine i-ai zis....da lasa-l ma si pe omul ala sa incerce sa se bata ca si Schumacher in 99 s-a dat la o parte pt Irvine pt ca era logic....tu nu ai abosulut nici o sansa,e ultima cursa,lasa-l sa se duca sa-si joace sansa....nu ca Dovi ar fi facut ceva dar meh asa de gest.

Acum 2 ore, frigider a spus:

dar nu aud pe nimeni sa ceara penalizari pt mir.

ce vrea sa faca? sa ia campionatu in ultimele 3-4 curse?...nu prea are sens riscul asumat. de fapt mai degraba cadea miller decat el, deci cu atat mai urat.

sa zicem ca mill clar avea prob cu hard ala:

 

englezii mereu zic: cand esti singurul cu cauciuc diferit/mult diferit de restul = ori esti un geniu ori sanse f mari sa fi ales gresit. 

 

se pare ca a ales gresit :D culmea ca putea sa fie bine cursa asta mill. weekend de uitat.

Pt ce sa ceara penalizari?Pt un block-pass?de fapt nici block-pass clar n-a fost...mare lucru.

Cum adica ce vrea sa faca?sa castige un loc wtf...MM ce vrea sa faca?Ca si asa nu iese campion ce se mai chinuie...

 

Miller a gresit clar guma,englezii aveau dreptate.Dar faptul ca a incerca Mir depasirea nu e un lucru rau.

Nici nu stiu daca sa il incadrez la block-pass pt ca nu prea ne elucidam din reluarile onboard - daca vedeam de sus era mult mai clar...mie mi se pare ca i-a lasat nitel loc,nu l-a taiat de tot insa da clar a fost fortata depasirea.

Insa...cu depasiri mai dure ca aia s-au castigat campionate mondiale si nu s-a acordat nici o penalizare...ba chiar au fost standing ovations pe la Laguna Seca and shit.Hai sa nu ne apucam sa enumeram...

De ce penalizare?Pt ce?Pai daca ne apucam sa penalizam fiecare block-pass....

S-ar putea sa ii retragem vreo 2-3 campionate lui MMlu si cel putin 1 legendei.Sa fim seriosi....

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am plecat la culcare după primele 3 tururi la clasa mare. Am gândit că, dacă Marquez nu cade, cursa s-a terminat deja, și se pare că am avut dreptate.

Acum tocmai ce am vizionat cursa înregistrată. În afara performanței lui Marquez, care nu cred că surprinde pe cineva, aș nota:

- Quartararo a pus cruce discuției privitoare la viitorul campion, cursa viitoare o va oficializa sigur; a învățat lecția de anul trecut și a devenit aproape ca Marquez, unde nu câștigă obține puncte bune. Bravo!

- Rossi nu a căzut - în sfârșit! - și a obținut chiar un punctuleț.

- Bastianini dovedește că poate face curse bune cu vechitura aia și pe circuite din afara Italiei; ce-i drept l-a ajutat Mir care l-a scos și pe Miller, dar și Bestia a trecut înainte de Oliveira, Espargaro și Binder.

- Dovizioso progresează, încet dar progresează.

- Martinator, :what:. Când m-am culcat credeam că-l voi găsi pe doi dimineața, dar a ținut să mă contrazică.

- Nakagami pare că e un Jack Miller în devenire; îmi amintesc ce spunea Cal la sosirea japonezului în echipă, că e "fucking rocket fast", ceea ce e adevărat uneori, dar e de o inconstanță incredibilă.

- și una mai puțin fericită, Franky pare că are nevoie de mai mult timp să-și recapete integral capacitățile fizice.

 

Am văzut și incidentul cu Oncu de la clasa mică. Cred că numai soacra cu trei nurori putea să-l vadă pe Alcoba în spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Method a spus:

Pt ce sa ceara penalizari?Pt un block-pass?

pentru ca e minim a 2-a oara cand o face. cu miller. nu asa depasesti. intri in ala din fata.

e contact, putea sa cada miller. e prea periculos. pai asa il lovesti pe ala din fata mereu si il mai si dai jos si e ok.

Acum 1 minut, Kagemusha a spus:

Nakagami pare că e un Jack Miller în devenire; îmi amintesc ce spunea Cal la sosirea japonezului în echipă, că e "fucking rocket fast", ceea ce e adevărat uneori, dar e de o inconstanță incredibilă.

ziceau englezii ca e prea politicos, a fost mai dur la inceputul asta de cursa dar iar a cazut devreme.

cate sanse sa primesti? Cal reusea podiumuri si parca si victorie cu echipa aia... ar trebui sa poate si Naka.

Acum 8 minute, Kagemusha a spus:

Martinator, :what:. Când m-am culcat credeam că-l voi găsi pe doi dimineața, dar a ținut să mă contrazică.

a incercat el ceva la Q dar n-a fost sa fie.

la cat de "lin" merge Q se asteptau englezii sa mearga mai slab pe circuit asa cu gropi.

se pare ca se tine tare.

 

campion campion dar uneori pare amator pe langa MM :) o sa fie greu la anul, pentru ca MM.

de restul nu cred ca tre sa si faca griji. 

poate MIr daca suzi vine cu sch mari in 22?

restul is super inconstanti. Si peco, pole apoi...pe 3 cu mult noroc / echipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, frigider said:

ziceau englezii ca e prea politicos

L-am auzit și eu pe Hodgson în turul doi. Exact când vorbeau de el a trântit-o.

 

16 minutes ago, frigider said:

campion campion dar uneori pare amator pe langa MM :) o sa fie greu la anul, pentru ca MM.

Mai trebuie să învețe să meargă pe ploaie și să iasă pe 2 în loc de 7-8 pe circuitele care nu-i convin.😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Kagemusha a spus:

L-am auzit și eu pe Hodgson în turul doi. Exact când vorbeau de el a trântit-o.

hehe da.

Acum 2 minute, Kagemusha a spus:

Mai trebuie să învețe să meargă pe ploaie și să iasă pe 2 în loc de 7-8 pe circuitele care nu-i convin.😆

aia cu ploaia da, dar vezi tu yama vrea viteza pe viraj, pe poalie mai greu cu viteza pe viraj, deci nu e 100% vina lui. si el e genul de om (cica) de cauta problema la el intai, apoi la moto.

 

a terminat destul de sus cam mereu sez asta. asa iei campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, adidas a spus:

I-a oferit pozitia din curtoazie stiind ca Bag are mai multe sanse decat el. Nu prea-l vad eu pe Miller genul care sa plece capul. Daca are cineva timp sa compare timpii, ar fi super.

Timpii arata ca pe la jumatatea cursei a inceput sa piarda constant timp fata de Peco. Problema nu este asta, ci tocmai gestul de curtoazie. Chiar daca pierzi timp, iti aperi corect pozitia... esti intr-o cursa moto, nu intr-una de contratimp pe echipe. Daca tot nu avea ritm, era frumos ca tot din curtoazie sa ii cedeze locul si lui Mir, nu? Si tocmai pentru ca Miller nu este genul care sa nu isi apere sansele, suspectez o intelegere prealabila, in cadrul echipei. 

Acum 3 ore, frigider a spus:

Dep

Dap.. frumoasa scena.. :D Propun ca la fiecare etapa sa se organizeze o sesiune de bare knuckle in octogon, intre pilotii care au ceva de impartit. Si sa se acorde si puncte in campionat. In felul asta, energiile negative vor fi canalizate in beneficiul spectacolului si implicit al audientei.. ;) 

Acum 3 ore, frigider a spus:

Cu martin a parut că i-a fugit puțin de spate când a tăiat șicana.

Englezii spuneau că e un loc ciudat unde sa te "faci" că ai gresit-o, probabil sunt locuri unde se greșește rar?

dar nu aud pe nimeni sa ceara penalizari pt mir.

 

Ei, gresala aia a lui Martin pare de asemenea destul de suspecta. Bah.. cum naiba tocmai cand venea Peco, toti pilotii Ducati din fata lui au zbarcit-o, intr-un fel sau altul??? 🤔

 

Nu am avut timp sa cerem penaalizari pentru Mir. In cazul lui Directia de cursa si comisarii au fost prompti. Desigur, pe deplin meritata penalizarea. Facuta exact in maniera lui Marq, dar pentru care Marq nu a fost niciodata penalizat. 

1 oră în urmă, Kagemusha a spus:

 

Am văzut și incidentul cu Oncu de la clasa mică. Cred că numai soacra cu trei nurori putea să-l vadă pe Alcoba în spate...

Da. Copilul nu a avut nici o vina, avea o lungime de motocicleta in fata. Nu numai ca nu l-a vazut, dar avea dreptul sa isi faca trasa. Pe langa faptul ca track-ul a fost sub orice critica, s-au facut niste greseli de aplicare a regulamenului, absolut de neinteles... Niste ageamii! 

Acum 1 oră, frigider a spus:

 

campion campion dar uneori pare amator pe langa MM :) o sa fie greu la anul, pentru ca MM.

de restul nu cred ca tre sa si faca griji. 

 

Nici MM nu mai este ce a fost, dar la anul, ceva mai fit si cu o motocicleta pusa la punct, va avea un cuvant de spus in campionat. Insa nu cred ca va mai domina, cum a facut-o pana in 2019 inclusiv. 

1 oră în urmă, frigider a spus:

 

aia cu ploaia da, dar vezi tu yama vrea viteza pe viraj, pe poalie mai greu cu viteza pe viraj, deci nu e 100% vina lui. 

Pe ploaie este mai mult mana pilotului, mai putin motocicleta. Cine stie pe ploaie stie si cu Honda si cu Suzuki si cu Yamaha. Rossi in vremurile lui bune a rupt pe ploaie si cu Honda si cu Yamaha. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...