Sari la conținut

Help! - Xiaomi 70mai pro plus


Krimh
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Am luat o camera pt masina.

 

https://motociclism.ro/topic/762270-recomandari-camera-video-auto/?do=findComment&comment=4688819

 

https://www.70mai.com/en/dash-cam-pro/

 

Nu prea reusesc sa o leg la telefon si nici sa ii dau ON la functia ADAS. Am instalat aplicatia. M-am conectat cu telefonul la WI-Fi de la camera si cam atat. Acuma ma gandesc: sa dau drumul la hotspot telefon? 

Pt filmare cat e parcata tre alimentata la bateria masinii?

Ceva posesori p-aici? Cu niste raspunsuri?

Mulțam!

thumbnail.jpg

Apropo, daca dau drumul la hotspot la telefon, ma mai leg prin WIFI la camera? Duno, naspa sa fii anti tehnica. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tre sa faci hotspot de pe telefon, camera creaza o retea wifi la care te conectezi cu telefonul. Pt asta, daca bine tin minte, tot apesi butonul cel mai din dreapta de cateva ori pana e facuta reteaua.

Pt functia aia ADAS iti trebuie un accesoriu vandut separat, suportul in care se prinde camera vine inlocuit cu un alt suport care stie mai multe.. e oricum destul de useless functia.

 

uite, asta e:

 

https://www.emag.ro/modul-gps-70mai-pentru-xiaomi-dash-cam-pro-functie-adas-varianta-eu-negru-6971669780180/pd/D6CRN3MBM/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are incorporat. Plus+

Am intrebat de unde am luat-o daca vine separat capacul ala. Ca nu ma pricep si vazusem la reviewuri ca unii cand desfac au si modulul (separat fata de cutia in care e camera), dar eu am primit doar camera. La mine in descriere produs scria ca are GPS. Si mi-au raspuns la mail: ca pot sa fac retur. Ca isi cer scuze si mi-au trimis un cupon de 50 lei pt urmatoarea achizitie. Porma m-am uitat si am vazut ca la WI-Fi scrie plus+

Si filmeaza asa: 

 

 

 

Si am dedus eu ca are GPS. Deci alt mail in care le explic ca are GPS, ca eu is prost si nu am stiut, de i-am intrebat, dar ca nu vreau sa fac retur ci sa ma ajute sa ii dau de capat cu ce functii mai are (manualul e zero). Ei mi-au raspuns ca nu raspund de greselile furnizorului, ei nu desfac cutiile si daca e o greseala, sa fac retur. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, VyXxer a spus:

Nu prea reusesc sa o leg la telefon

eu am "mai pro" parca, fara plus.

vai de mortii ei ca nu ma pot lega la ea cu tel deloc, am incercat cu multe tel. probabil filmeaza bine, n-a fost nevoie de ea pana acum, sper sa ramana asa.

 

in rest nu te pot ajuta :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat un Mai "nu stiu de care dar sigur fara gps".....pt legare la telefon prin aplicatie activez wifii-ul camerei , caut reteaua camerei prin telefon si gata legatul.....mi se pare ok pana acum...cu ADAS-ul nu stiu ce sa spun , habar nu am daca am sau ce inseamna :) .

Din cate imi amintesc eu cand am cumparat-o pe a mea, ca sa aibe gps trebuie sa mai fie o jucarie ca o baterie care se ataseaza pe camera.....trag concluzia ca daca nu are jucaria care se ataseaza pe camera (are lacas cu conectori) inseamna ca nu are gps.

 

 

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, VyXxer a spus:

Si filmeaza asa: 

 

 

 

Păcat că nu e dublă, să vedem coloana din spate la vitezele alea hiperluminice! 😈 Bine că nu mi-am luat, cu viteza afișată acolo numa' nevoie de filmare să nu fie... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, marauder a spus:

...cu ADAS-ul nu stiu ce sa spun , habar nu am daca am sau ce inseamna :) .

Advanced driver-assistance systems, e o colectie intreaga de diverse chestii care sunt sub umbrela ADAS. Din cate tin minte ADAS in camerele astea stie doar Lane departure warning system, adica te anunta daca iesi de pe banda. Am chestia asta pe o masina si e interesanta, dar inutila: trebuie sa detecteze benzile corect, si face asta doar pe drumuri care au marcaj (linii albe intrerupte sau continue) pe ambele parti, adica si spre stanga dar si spre acostament (ex: pe unele DN-uri) si iti trage usor de volan daca iesi din banda fara sa semnalizezi. Daca nu sunt marcaje, nu face nimic. Pe camera poate doar sa dea o alerta sonora, aproape inutila si uneori enervanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, ENEOS said:

Păcat că nu e dublă, să vedem coloana din spate la vitezele alea hiperluminice! 😈 Bine că nu mi-am luat, cu viteza afișată acolo numa' nevoie de filmare să nu fie... :nono:

 

Pai de ce nenea, ca e localitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, AdrianB1 a spus:

Pe camera poate doar sa dea o alerta sonora, aproape inutila si uneori enervanta.

e enervanta tot timpul, am dezactivat-o dupa primele folosiri. Nu stie (evident) sa faca diferenta intre depasiri voluntare (semnalizate) si involuntare, asa ca bipaie ca prostu non stop, ceea ce face sa fie foarte enervanta functia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, frankone said:

Nu stie (evident) sa faca diferenta intre depasiri voluntare (semnalizate) si involuntare, asa ca bipaie ca prostu non stop, ceea ce face sa fie foarte enervanta functia.

 

Lasa-ma sa vad si eu cum e. 

Cum ai facut sa mearga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, VyXxer a spus:

 

Lasa-ma sa vad si eu cum e. 

Cum ai facut sa mearga?

nu mai tin minte exact, il am de vreun an, cred ca doar din setari trebuie activata functia, nu tin minte sa fi fost dificultati in activare. Ma pot uita cand ajung in masina unde exact e setarea aia daca o gasesc si revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frankone a spus:

 Nu stie (evident) sa faca diferenta intre depasiri voluntare (semnalizate) si involuntare, asa ca bipaie ca prostu non stop, ceea ce face sa fie foarte enervanta functia.

 

Corect. La masina stie cand semnalizezi, ca e integrata in sistemele masinii, dar o camera separata nu are de unde sa stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salut am și eu xiaomi 70 mai de vreo 2 ..3 luni nu o pot conecta la aplicație.. tot îmi zice sa conectez hospot camera, e activat wifi activat GPS activat...și nu se conecteaza...la wi fi îmi arata conecta camera dar îmi zice"conectat fără internet "..a mai pățit cineva?sper sa ma ajute cineva..mulțumesc.. a și încă ceva ea filmează vad filmări dacă  dau sa vad din camera da din aplicație nu se conecteaza..mulțumesc anticipat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...