Sari la conținut

se poate inlocui sistemul de inchidere DoubleD cu ratchet?


mihai c
 Share

Postări Recomandate

nu contest calitatea si fiabilitatea DD,pur si simplu as vrea sa il schimb la doua casti si as fi interesat daca se gasesc pe undeva catarame cu ratchet? ideea de a taia de la o casca veche nu merge, ca nici nu am casca veche...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sistem "ratchet" găsești pe aliexpress. Acum să înlocuiești o soluție superioară dpdv siguranță cu un sistem mai ușor de manipulat (și DD se manevrează f ușor, vtrebuie doar puțină îndemânare și obișnuință)... :moron:

Banuiesc că oricum ar trebui sa coși chinga, sau chiar să schimbi niturile de pe cască, ceea ce :nono:

Ori ai luat vreo cască de furat cu chinga gata tăiată? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Sistem "ratchet" găsești pe aliexpress. Acum să înlocuiești o soluție superioară dpdv siguranță cu un sistem mai ușor de manipulat (și DD se manevrează f ușor, vtrebuie doar puțină îndemânare și obișnuință)... :moron:

 

Cind aveam arai-ul (cu DD), mai mult cu ea nelegata mergeam ..... nolan-ul cu ratchet, o leg la orice drum.

Ideea este ca-i mai bine s-o ti legata (indiferent de sistem), decit sa ai cei mai sigur, dar sa n-o legi. :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am pus niciodată pe cap o cască având sistem DD, aș fi curios cum o fi. La accident am avut cu micro, a stat pe sfeclă fără să se rupă vreo prindere, dar era fixată cum trebuie, adică aproape fest sub bărbie, nu de tip mărgele. Era cusută bentița ca să nu se mai lărgească aiurea și să nu-mi fluture sub barbă (oleacă de ață neagră, nimic definitiv).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Contabil a spus:

Fix ideea "principala" ati prins-o! :)

Avand in vedere ca sunteti deja doi inconstienti pe topicul asta io ma mir ca ti s-a raspuns asa doar tie.

Bine, al'lalt vrea doar sa modifice casti, ca le face mai bune decat producatorul, dar macar are de gand sa si-o lege, deci castigi detasat concursul!

Acum 4 ore, mihai c a spus:

nu contest calitatea si fiabilitatea DD,pur si simplu as vrea sa il schimb la doua casti si as fi interesat daca se gasesc pe undeva catarame cu ratchet? ideea de a taia de la o casca veche nu merge, ca nici nu am casca veche...

E o tampenie ce vrei sa faci. Ai cel mai sigur si simplu in acelasi timp sistem si tu vrei sa-l schimbi cu altul mai prost si mai complicat plus interventia manutelor tale pe casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e discutabila siguranta,daca ai rabdare sa citesti

https://millennialdiyer.com/articles/motorcycles/d-rings-vs-quick-release-buckles-are-helmet-d-rings-safer/

insa intrebam doar cum se face,nu daca e bine...

la sistemul cu clichet se poate pune/scoate casca si cu manusi,si mult mai repede,eu consider asta un avantaj major

oricum,merci pt raspunsuri,sunt lamurit acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, mihai c a spus:

e discutabila siguranta,daca ai rabdare sa citesti

https://millennialdiyer.com/articles/motorcycles/d-rings-vs-quick-release-buckles-are-helmet-d-rings-safer/

insa intrebam doar cum se face,nu daca e bine...

la sistemul cu clichet se poate pune/scoate casca si cu manusi,si mult mai repede,eu consider asta un avantaj major

oricum,merci pt raspunsuri,sunt lamurit acum

Eu inchid si deschid DD cu manusile de iarna fara probleme in 5 sec. Cat de " mult mai repede" vrei? 2 ? Castigi 3 secunde?

Cat despre siguranta, eu n-am auzit de DD desfacut in viata mea. De altele da!

Pana si ala care a scris articolul tau zice "I won’t deny that helmet buckle D-Rings are absolutely tried-and-true". Deci despr ce mai vorbim?!

Adaugand aici o interventie de amator la chingile castii rezultatul n-are cum sa fie mai bun.

Daca esti la inceput cu DD ti se pare greoi. Exerseaza. Cum zicea un vestit actor intr-un vestit film " Practice! All day, everyday!" Am circa 5000000000000000000 de inchideri si deschideri in ultimii 14 ani si 150.000 km, multi facuti zi de zi in oras si mi se pare extrem de simplu de folosit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista comparatie, din punct de vedere al sigurantei, intre DD si restul sistemelor. DD e clar superior. De aia se si numesc "quick release", nu "safety first"... :) 

Eu, personal, folosesc doua casti, una de vara, enduro, si una de sezon rece, full face. Din pacate, aia enduro are sistem quick release, spre deosebire de cea full face, care are DD. Din fericire, nu am apucat sa testez decat o singura casca la un impact cu asfaltul, si anume cea enduro, cu quick release, la o tarsaiala pe valea oltului, dar impactul nu a fost unul major, a trebuit sa caut, pe casca, zgarieturi ca sa imi dau seama ca am dat si cu casca de asfalt. Chinga a tinut, nu s-a desfacut.

 

In orice caz, am si eu la palmares exercitiu la ambele casti, pe timp de vara si sezon rece de toamna+iarna, multe inchideri si deschideri, desi sunt doar in ultimii 6 ani, spre deosebire de 14 ani ca speedy, dar sunt zi de zi aproape, cu mici exceptii. Ce pot sa spun, clar si raspicat, este ca sistemul quick release se inchide-deschide mai repede ca un DD, oricand si la orice ora, indiferent cat de bun ai fi la dexteritate. Inchid un quick release cu manusi de box in maini mai repede decat un DD cu mainile goale. 

Ce ar mai fi de spus atunci? Pai:

 

1. nu schimbi configuratia stabilita de firma producatoare, pentru sistemul de prindere. Se pierde tot studiul din spate. 

2. nu conteaza ce sistem de prindere ai, pentru ca nu te costa mai mult de inca 3-5 secunde la DD ca sa inchizi casca. 

3. NU MERGE CU CASCA DESFACUTA NICIODATA! E degeaba! va zbura la prima smucitura, pana sa lovesti solul si te vei trezi cu capul gol, taman atunci cand vei avea nevoie de suport. :)

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact! Arcrebui sterse toate celelalte postari si lasat doar asta, ultimul. Apoi inchis topicul si facut pinned.

 

PS Culmea e ca eu am fix pe dos prinderile, DD la enduro si quick la integrala, ambele de la acelasi producator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

nu pare ca e tiganie sa faci asta, pare safe..

 

Asta presupunand ca gasesti un sistem de la un producator care-si asuma ca produsul vandut e safe.

 

Nu de alta dar citind printre comentarii vad asta:

1800487962_ScreenShot2021-10-08at1_49_14PM.thumb.png.2b3914205d85e49427b114c8944e8d90.png

 

1685860784_ScreenShot2021-10-08at1_53_00PM.thumb.png.1da319134ddc653bac46259ae52f6902.png

 

409669797_ScreenShot2021-10-08at1_53_25PM.thumb.png.b9e7bc6e440230052502d2e9257a3adb.png

 

Stie cineva, frane in V se pot monta? Tot timpul mi-au placut mai mult decat discurile.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are fortnine un clip pe tema DD vs micrometrice. DD rezista la o forta mai mare, pana sa cedeze. Oricum, ambele rezista la suficient. Ce e peste, deja oricum devine problematic pentru integritatea accidentatului.

Mai important e sa fie stransa casca...

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, vladf a spus:

 

Asta presupunand ca gasesti un sistem de la un producator care-si asuma ca produsul vandut e safe.

 

Nu de alta dar citind printre comentarii vad asta:

1800487962_ScreenShot2021-10-08at1_49_14PM.thumb.png.2b3914205d85e49427b114c8944e8d90.png

 

1685860784_ScreenShot2021-10-08at1_53_00PM.thumb.png.1da319134ddc653bac46259ae52f6902.png

 

409669797_ScreenShot2021-10-08at1_53_25PM.thumb.png.b9e7bc6e440230052502d2e9257a3adb.png

 

Stie cineva, frane in V se pot monta? Tot timpul mi-au placut mai mult decat discurile.

ahahaha

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Adrian M. a spus:

 Oricum, ambele rezista la suficient. Ce e peste, deja oricum devine problematic pentru integritatea accidentatului.

Mai important e sa fie stransa casca...

 

Asta e esenta. Vertebrele gatului rezista nici cat cel mai slab ratchet (numai sa nu fie defect).

Singura problema de safety la quick release e faptul ca ti-l reglezi prima oara apoi uiti de el, ajungand dupa luni de utilizare sa se largeasca curelusa si fara sa iti dai seama nu mai ai prinderea ajustata corect pe gat. Ceea ce la DD nu se intampla, pentru ca o ajustezi practic la fiecare utilizare.

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

 

Asta e esenta. Vertebrele gatului rezista nici cat cel mai slab ratchet (numai sa nu fie defect).

Singura problema de safety la quick release e faptul ca ti-l reglezi prima oara apoi uiti de el, ajungand dupa luni de utilizare sa se largeasca curelusa si fara sa iti dai seama nu mai ai prinderea ajustata corect pe gat. Ceea ce la DD nu se intampla, pentru ca o ajustezi practic la fiecare utilizare.

de ce anume sa se largeasca cureaua? Ca nu o reglezi sa fie in tensiune cand e purtata? SI chiar daca sar lari, cine te impiedica odata la X luni sa o strangi? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...