Sari la conținut

Zgomote la motor


Postări Recomandate

43 minutes ago, dionysos said:

 

Ce rau te-ai facut, easy...

Idefix

2 hours ago, Adrianbarbulet said:

am turat-o la 12000 rot și după aceea a început sa aibă un zgomot ciudat la motor

 

35 minutes ago, Adrianbarbulet said:

zgomotul tot se aude

Suna (pe inregistrare) a frecare de metal pe metal. Rulment spart si gripat? Segment rupt?

Daca da, ar trebui sa percepi si o notabila scadere a puterii motorului.

Cu un stetoscop se poate localiza mai precis zona. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

E ca a mea, sau asa pare! ❤️

La 12k e fix limitarea la astea, eu tot ma abtin sa nu o mai turez acolo si incep sa reusesc.

Cand aveam una in 2 timpi mi s-a spart rulmentul cu ace de la ambielaj si aproape asa, ca "vantul", un vjjjjjj asemanator imi suna pana sa mi se blocheze pistonul, am patit-o de 2 ori si am dat-o naiba.

Daar la asta nu cred ca e vorba de asa ceva, ca posesor de cbr nu prea am idei daca zici ca ai desfacut si totul pare ok

O fi vreun rulment spart / crapat, o fi ceva scapat, ori pe la distributie in neregula... nu imi dau seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, patrick1 a spus:

Idefix

 

Suna (pe inregistrare) a frecare de metal pe metal. Rulment spart si gripat? Segment rupt?

Daca da, ar trebui sa percepi si o notabila scadere a puterii motorului.

Cu un stetoscop se poate localiza mai precis zona. 

Mersi de idee. Segmenți rupți nu sunt. Rulment ceva...

Acum 5 minute, Daviddd a spus:

SALUT

E ca a mea, sau asa pare! ❤️

La 12k e fix limitarea la astea, eu tot ma abtin sa nu o mai turez acolo si incep sa reusesc.

Cand aveam una in 2 timpi mi s-a spart rulmentul cu ace de la ambielaj si aproape asa, ca "vantul", un vjjjjjj asemanator imi suna pana sa mi se blocheze pistonul, am patit-o de 2 ori si am dat-o naiba.

Daar la asta nu cred ca e vorba de asa ceva, ca posesor de cbr nu prea am idei daca zici ca ai desfacut si totul pare ok

O fi vreun rulment spart / crapat, o fi ceva scapat, ori pe la distributie in neregula... nu imi dau seama

Mersi.Mai verific...

Acum 18 ore, Adrianbarbulet a spus:

Mersi de idee. Segmenți rupți nu sunt. Rulment ceva...

Mersi.Mai verific...

20211010_133729.thumb.jpg.1463789819a4ecb5568b891069b912d7.jpg20211010_133711.thumb.jpg.1d0cd81c1465d1806bb5e054d7540bed.jpg

Acum 18 ore, Adrianbarbulet a spus:

Mersi de idee. Segmenți rupți nu sunt. Rulment ceva...

Mersi.Mai verific...

20211010_133729.thumb.jpg.1463789819a4ecb5568b891069b912d7.jpg20211010_133711.thumb.jpg.1d0cd81c1465d1806bb5e054d7540bed.jpg

Asta am găsit azi...uzura mare la ax cu came și culbutori...și rulmenții fac gălăgie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna a gălăgie de rulment obosit ...

19 hours ago, patrick1 said:

Rulment spart si gripat?

 

Şi ceva grave probleme de ungere pe acolo, că s-a cam albăstrit materialul.

Dacă pompa de ulei are şi limitator de presiune şi uzură, este posibil ca debitul de ulei la 12.000 r/m să nu fie dublul debitului de la 6.000 r/m şi ... ce vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sita din articolul de mai sus daca e curata la tine, pare ca n-a avut ulei destul pe acolo, sau n-o fi avut destul in tot motorul

motoarele astea sunt bulletproof si nu prea se strica usor, eu cand am luat-o pe a mea si am vazut ca tot uleiul din motor a fost 400g cand l-am dat jos nu imi venea sa cred ca mai mergea si perfect saraca

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Daviddd a spus:

vezi sita din articolul de mai sus daca e curata la tine, pare ca n-a avut ulei destul pe acolo, sau n-o fi avut destul in tot motorul

motoarele astea sunt bulletproof si nu prea se strica usor, eu cand am luat-o pe a mea si am vazut ca tot uleiul din motor a fost 400g cand l-am dat jos nu imi venea sa cred ca mai mergea si perfect saraca

 

Am verificat-o și e în regulă...mersi.

Acum 23 minute, patrick1 a spus:

Suna a gălăgie de rulment obosit ...

 

Şi ceva grave probleme de ungere pe acolo, că s-a cam albăstrit materialul.

Dacă pompa de ulei are şi limitator de presiune şi uzură, este posibil ca debitul de ulei la 12.000 r/m să nu fie dublul debitului de la 6.000 r/m şi ... ce vezi.

O sa verific și pompa de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...