Sari la conținut

zgomot la motor cand o bag in viteza intai si plec de pe loc


claudiu05
 Share

Postări Recomandate

salut.. am un yamaha yzf r125 din 2010 si cam de 2 luni il detin.. sunt incepator.. acum 2..3 zile a inceput sa bata un zgomot la motor cand plec de pe loc si nu stiu ce poate fii.. stiu doar 2 mecanici in orasul meu si nu sunt disponibili.. nu bate tot timpul doar cand plec de pe loc in intaia . Se mai aude o singura bataie cand e in neutru . o accelerez pana cam la 4 mii de turatii o las si  cam la 3 mii se aude o singura bataie usoara.nu stiu.. m-ar ajuta orice informatie.. aa si are 36.000 de km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepe cu ceva simplu, ce poti face tu.

Lantul e bine uns? E intins corect? Verifica intinderea lantului din nou si din nou, mutand mobra cate jumatate de metru in fata. Ai acelasi joc la lant de fiecare data, sau uneori lantul se strange, alteori se lasa facand "burta"?

 

In ce oras te afli?

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, TETEA. a spus:

Incepe cu ceva simplu, ce poti face tu.

Lantul e bine uns? E intins corect? Verifica intinderea lantului din nou si din nou, mutand mobra cate jumatate de metru in fata. Ai acelasi joc la lant de fiecare data, sau uneori lantul se strange, alteori se lasa facand "burta"?

 

In ce oras te afli?

merci o sa verific lantul.. ce-i drept nu l am uns de cand o am.. sunt din zalau jud salaj

oare mai pot umbla cativa km asa cu ea sau deloc?

 

Editat de claudiu05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, claudiu05 said:

Se mai aude o singura bataie cand e in neutru . o accelerez pana cam la 4 mii de turatii o las si  cam la 3 mii se aude o singura bataie usoara

Să înţeleg că bătaia apare la decelerare în punctul mort (neutral)? Respectiv fără nicio tracţiune în lanţ?

Un "clong"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Robyb said:

parerea ta e gresita deoarece nu este 2T 

Nu este greşită.

E şi mai grav dacă este 4T. Aceiaşi 10-11Kw ca putere de motor la 125 cmc se obţin prin solicitări mecanice duble ca forţă faţă de solicitările de la 2T.

Are cumva lagăr pe cuzineţi?  :moron:

yamaha_5D7WE1404000.thumb.jpg.9294b1d761a4242fab4432887af4790d.jpg

2 hours ago, claudiu05 said:

intr-adevar.. este 4T

 

Am înţeles, ai vrea să nu mai facă "clong" doar pentru că este în 4T (4>2).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, claudiu05 a spus:

intr-adevar.. este 4T

 

problemele cu zgomote la motor nu se rezolva pe forum. fugi la mecanic.  altfel te pui sa schimbi tot motorul la sfaturile unor forumisti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...