Sari la conținut

Intrebare SalFin


danielalexandruu
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

In data de 10 septembrie am suferit un accident moto-auto. Conducatorul auto mi-a taiat calea, iar eu am intrat din plin in el. Motocicleta este dauna totala. Am facut amiabila(eu n-am avut absolut nici o zgarietura) urmand ca dupa sa-mi recuperez paguba pe motocicleta. Transmit toate actele solicitate + poze la Allianz Tiriac si primesc o ofera de dauna totala de 3300 euro. Mentionez ca motocicleta este un suzuki gsx-r 750 k7 cu 30.000km in bord si al 2-lea proprietar. Am incercat sa discut prin toate caile cu ei, sa le spun clar ca valoarea propusa de ei este foarte mica, dar nu ai cu cine sa te intelegi. Am facut reclamatie la ASF, iar ei mi-au transmis numarul celor de la salfin, cei care se ocupa special de acest caz, raspunsul celor de la salfil il atasez mai jos, dar din cate inteleg, exista posibilitatea sa mi se ofere mai multi bani sau chiar mai putini bani. Intrebarea mea este daca merita riscul sa merg mai departe cu cei de la salfin.

36c82d9b-1da9-4069-9ebe-28e8194f6c5a.jpg

c3eb3436-4a7c-4040-b62d-558578d2345c.jpg

8f487f83-56ba-48f0-a9ae-35e41563348f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, danielalexandruu a spus:

Mentionez ca motocicleta este un suzuki gsx-r 750 k7

vezi, fix asta e problema, mobra are o vechime de 14 ani...., e amortizata din toate punctele de vedere, pretul epavei este dat de ceva cataloage a asiguratorilor, iar cel mai important coeficient din calculul pretului e anul de fabricatie...

au mai patit si alti colegi treaba asta, nu prea ai ce sa faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nu cumva pe acolo e pretul?? Ca nu cred ca o supersport din 2007 mai face 5-6k euro. Cam pe acolo ar trebui sa fie intre 3k - 4k euro in functie de cum se prezinta 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

53 minutes ago, apriliacluj said:

vezi, fix asta e problema, mobra are o vechime de 14 ani...., e amortizata din toate punctele de vedere, pretul epavei este dat de ceva cataloage a asiguratorilor, iar cel mai important coeficient din calculul pretului e anul de fabricatie...

au mai patit si alti colegi treaba asta, nu prea ai ce sa faci...

Pretul epavei este de 2300 lei, dar motocicleta se invarte in jur de 4500 euro. Am gasit la 4000 euro, dar era ultimul jaf de pe olx.

 

26 minutes ago, SenorPink said:

Da nu cumva pe acolo e pretul?? Ca nu cred ca o supersport din 2007 mai face 5-6k euro. Cam pe acolo ar trebui sa fie intre 3k - 4k euro in functie de cum se prezinta 

Nu, cea mai panarama motocicleta e undeva la 4k euro, eu am cumparat-o pe a mea in luna mai cu 4700

 

1 minute ago, einstein1984 said:

3300 sunt fara valoarea epavei sua cu tot cu ea? https://www.theparking-motorcycle.eu/used-motorcycles/suzuki-gsxr-k7.html  prin tari normale vad ca sunt preturi si mai mari. 

vad ca daca salfin nu iti da mai mult, ramane sa mergi in instanta. Unde pe langa ca dureaza, mai si costa. 

    Pana la salfin ai facut dovada ca se gasesc mobre simimare mai scumpe pe piata? EU am folosit argumentula sta la o dauna RCA si a crescut valoarea despagubita. 

Le-am dat, au zis ca nu-i intereseaza, ca ei nu se uita pe olx cand vine vorba de motociclete. Intrebarea mea este daca merita sa merg mai departe cu salfin, ei precizand ca pot sa ies in pierdere sau in castig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...