Sari la conținut

What does this button do - pareri din șei


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Azi dimineață, pe o ploaie mizerabila, a fost asta

20211021_115918.thumb.jpg.4ad6449de5a5efe55a32eb7cfe2067bb.jpg

 

Acum, pentru toată ziua, o am pe asta

20211021_143534.thumb.jpg.29cab7afb2c08801977690a6b343a013.jpg

 

Un topic de păreri subiective, despre motoare testate, nu promovate. 

Va urma, ma așteaptă niște buncăre. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 ore, _Raul_ a spus:

Azi dimineață, pe o ploaie mizerabila, a fost asta

20211021_115918.thumb.jpg.4ad6449de5a5efe55a32eb7cfe2067bb.jpg

 

Acum, pentru toată ziua, o am pe asta

20211021_143534.thumb.jpg.29cab7afb2c08801977690a6b343a013.jpg

 

Un topic de păreri subiective, despre motoare testate, nu promovate. 

Va urma, ma așteaptă niște buncăre. 

 

Un fel de review-uri vrei sa fie aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca incepatorii isi iau mobre dupa parerile altora, pe scurt despre CB500x testata acum vreo doua saptamani, din pura curiozitate:

* misto pentru un incepator sub 185 cm si 90 de kile cu pasager pe masura si fara bagaje de trei zile.

* frane bune

* pozitie foarte misto

* maxim 160 la ora daca nu vrei sa astepti zece km pana mai urca un pic

* nu e mobra adventure, e mobra cu care poti sa iesi cativa km pe un macadam foarte bun 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, AdrianB1 a spus:

Deci, sa va spun cum e vecina de la 3. Bine, stiu cum e, dar nu cred ca e treaba voastra (nu vreau sa se faca coada la usa blocului).

Ca sa pastram tema - do tell please :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.10.2021 la 15:51, _Raul_ a spus:

Azi dimineață, pe o ploaie mizerabila, a fost asta

20211021_115918.thumb.jpg.4ad6449de5a5efe55a32eb7cfe2067bb.jpg

 

Acum, pentru toată ziua, o am pe asta

20211021_143534.thumb.jpg.29cab7afb2c08801977690a6b343a013.jpg

 

Un topic de păreri subiective, despre motoare testate, nu promovate. 

Va urma, ma așteaptă niște buncăre. 

 

Ce a vrut sa zica autorul? Adica, ne dai 2 poze si atat? :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Edd a spus:

Nu vreau sa ma bag peste topicul omului, dar am postat vreo 3 clipuri de curand cu 3 KTM-uri testate. Vezi in topicul cu vloggeri daca te intereseaza. Cheers!

Salut, din pacate ce ai facut tu nu se cheama test. Stiu ca am trecut prin fix aceeasi experienta, cu ceva timp in urma, la atvrom. IN 25 minute, prin oras, ce spanac pricepi? Este retorica intrebarea, nu astept raspuns. Din punctul asta de vedere bavarezii sunt mult peste, te lasa sa mergi mai mult daca te vad efectiv ca esti un potential cumparator, basca, pozitia ii ajuta-de pe centura imediat ai iesit spre dn1, snagov bla bla, si autostrada la intoarcere, sa vezi ce stiu jucariile. Si la yamaha la fel-doar ca au mai putine modele de test.

 

IIIINSA,e ceva, e un pas in fata, si pt asta ii apreciez. De undeva trebuie sa inceapa.Deci, doar de bine! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@Adrian M.

Sunt la lucru cu program bizar de imediat de după ce am testat katana/1290-ul.

890-ul este o mana de plastic cu care sa te scarpini in x.r, nu scalpel, cum îl numesc ei, ca să îl triem rapid. 

Încerc sa îmi fac timp zilele următoare și sa scriu ceva cât se poate de complet și obiectiv la adresa 1290-ului. Atât cât s-o putea. 

La 21.10.2021 la 19:19, patrick1 a spus:

Buncăre?

 

Aici locatia - https://g.page/bunkry?share

 

 

IMG_0908.JPG

IMG_0909.JPG

IMG_0910.JPG

IMG_0919.JPG

IMG_0933.JPG

La 21.10.2021 la 19:45, SenorPink a spus:

Un fel de review-uri vrei sa fie aici?

 

Fiindca imi place sa inchiriez si sa testez mobre for fun destul de des, m-am gandit sa fie un topic in care sa imi scriu parerile. 

In principal fiindca deja e obositor cate frigorifere imi iau pe topicurile de posesori (cumva de inteles, dar maxim de enervant pt mine)

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu, nu, ascundeau artilerie de mare calibru (60-80 de cm).

O scoteau la aer, trageau, inapoi la adapost.

Nu vreau sa ma gandesc cine avea voie prin padurile alea acum 80 de ani si cum era securitatea in zona, respectiv cine stia despre ei si ce insemna sa obtii informatii despre locatia lor intr-o epoca in care satelitii, G.E si gis-ul erau vise.

Anyway, uita-te la pozele din linkul de google.

Oricum te trec fiorii fiindca inauntru este de fapt muzeu plin de relicve de razboi germane, fise/planse ale tipurilor de armament/logistica, cu accent pe artilerie grea.

Si cand vezi ce inseamna un aparat de amploarea respectiva al carui scop este sa rada de pe fata pamantului natiuni (na, ma rog, nu sunt ei singurii, vorbesc generic) oricum te iau fiorii.

Inca ma tot gandesc daca sa merg la Auschwitz sau nu.

Plin de complexe de buncare in Polonia, majoritatea cu acces gratis sau pt sume modice.

 

Acum 35 minute, patrick1 a spus:

Brr ... mă trec fiorii când văd aşa ceva.

Astea au fost construite, pe cale ferată, pentru a "dosi" trenuri.

 

Ascundeau artilerie de mare calibru (60-80 de cm) si, da, erau conectate la infrastructura de cale ferata. Se mai vedeau cateva sute de m liniile prin padure.

Scoteau tunurile la aer, trageau, inapoi la adapost.

Nu vreau sa ma gandesc cine avea voie prin padurile alea acum 80 de ani si cum era securitatea in zona, respectiv cine stia despre ei si ce insemna sa obtii informatii despre locatia lor intr-o epoca in care satelitii, G.E si gis-ul erau vise.

Anyway, uita-te la pozele din linkul de google.

Oricum te trec fiorii fiindca inauntru este de fapt muzeu plin de relicve de razboi germane, fise/planse ale tipurilor de armament/logistica, cu accent pe artilerie grea.

Si cand vezi ce inseamna un aparat de amploarea respectiva al carui scop este sa rada de pe fata pamantului natiuni (na, ma rog, nu sunt ei singurii, vorbesc generic) oricum te iau fiorii.

Inca ma tot gandesc daca sa merg la Auschwitz sau nu.

Plin de complexe de buncare in Polonia, majoritatea cu acces gratis sau pt sume modice.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Edd a spus:

Trebuie sa recunosc ca 1290 este genul de motor pe care ar trebui sa-l ai macar 1 saptamana, ca sa poti testa o mare parte din ce poate. Dar pt mine a fost o experienta care mi-a schimbat niste perceptii despre motoarele mari prin trafic.

 

Te pacalesti. KTM ul asta 2021, nu este ca toate motoarele mari. Este deosebit de usor de manevrat la viteza mica. Au umblat foarte mult la geometrie, respectiv au facut rezervorul ala impartit in 3. Per ansamblu, a rezultat o moto cu un centru de greutate jos, care nu isi prea arata greutatea, FOAAAAARTE USOR MANEVRABILA. Chiar mai usor decat GS ul. 

Prin comparatie, motocicleta mea actuala este mult mai greoaie la viteza f mica. Isi arata greutatea, sus, si trebuie tinut cont de asta.

Deci nu generaliza, privind motoarele mari in trafic-e un caz fericit cel probat de tine :P

Acum 1 oră, _Raul_ a spus:

Lasa scuzele, si spune acolo cum ti se pare 1290 ul. Ca tu ai inceput, ca sa zic asa :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 42 minute, Adrian M. a spus:

Lasa scuzele, si spune acolo cum ti se pare 1290 ul. Ca tu ai inceput, ca sa zic asa :D

 

 

Un motor (autocenzura) sa il inchiriezi si sa te distrezi cu el si total inappropriate in viata reala, de om ce macina minim 4-500 de km pe zi cand iese sa se dea (ca mine asa).

Misto cand e al altora, platesti , te dai, etc.

Am facut 350 de km cu el de la 1 la 9 (cu multe pauze de plimbare, cascat gura, poze) dar cred ca 7-800 intr-o zi ar fi fost infernali.

Cu Honda i-am facut intr-o dupa amiaza. Nu ca nu este mai safe si mai fun decat Honda de 5000 de ori.

Este mult de vorbit si vreau sa o fac onest si structurat, fiindca sigur unii apreciaza chestii ce mie nu-mi necesita.

Dar acum la lucru si o sinteza de-asta o sa imi ia minim 2-3 ore de scris, sters, aranjat, etc.

Promit sa revin, ca doar eu am inceput si chiar vreau sa o fac.

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, _Raul_ a spus:

 

Un motor (autocenzura) sa il inchiriezi si sa te distrezi cu el si total inappropriate in viata reala, de om ce macina minim 4-500 de km pe zi cand iese sa se dea (ca mine asa).

Misto cand e al altora, platesti , te dai, etc.

Am facut 350 de km cu el de la 1 la 9 (cu multe pauze de plimbare, cascat gura, poze) dar cred ca 7-800 intr-o zi ar fi fost infernali.

Cu Honda i-am facut intr-o dupa amiaza. Nu ca nu este mai safe si mai fun decat Honda de 5000 de ori.

Este mult de vorbit si vreau sa o fac onest si structurat, fiindca sigur unii apreciaza chestii ce mie nu-mi necesita.

Dar acum la lucru si o sinteza de-asta o sa imi ia minim 2-3 ore de scris, sters, aranjat, etc.

Promit sa revin, ca doar eu am inceput si chiar vreau sa o fac.

 

 

Fa la un fel si da-te cu M4S si mai vorbim dupa si schimbam impresii opinii :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 minute, SenorPink a spus:

Fa la fel si da-te cu M4S si mai vorbim dupa si schimbam impresii opinii :D

 

Maine si poimaine is liber.

Au in Varsovia MTS950, MTS V4 si 1100 Sportul la teste.

Exact ce vreau sa testez. Am fost sa fac programare saptamana trecuta dar plecase cel care stia engleza (greu rau pe aici).

Sper sa rezolv maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, _Raul_ a spus:

 

Sentimentul meu a fost ca e dileala totala. Pentru mine, putin cam prea mult, si ca m-ar manca aiurea instalatia, ajungand in situatii nasoale. Dar eu am mers foarte putin cu el, vs o zi in cazul tau. Chiar astept cu interes postarea detaliata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Adrian M. a spus:

Pai el face la ktm, si tu la M4S. Pana la urma te convingi sa ti l iei, ti-am spus :))

Vezi ca am pus pe topicul de stiri si noutati ca pe 28 anunta noile modele touring de la BMW. Asa ca mai astept pan atunci :D 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 8 minute, Adrian M. a spus:

Sentimentul meu a fost ca e dileala totala. Pentru mine, putin cam prea mult, si ca m-ar manca aiurea instalatia, ajungand in situatii nasoale. Dar eu am mers foarte putin cu el, vs o zi in cazul tau. Chiar astept cu interes postarea detaliata.

Este, dar e doar atat.

Adica, na, e totusi motor de touring. Conceptual vb.

Calitate finisajelor Toporul Srl Vascauti, scutura subturat ca un Ktm.

Daca vreau huliganeala exista altele mai violente, mai fun si mai usor de manevrat - Duke (anteriorul, ultimul nu imi place nici sa ma pici cu ceara), Duke GT, Streetfighter.

Daca vreau confort, prestanta si finisaje pana si Honda mea neolitica il baga in buzunar.

Da, este acolo, intre. Dar in viata reala, mie, aia in care eu dau la o parte tva-ul la vehicule (23% in Polonia), tot imi ridica cateva semne de intrebare.

 

 

Un prieten bun imi zice ca nu inteleg eu mindsetul Ktm 😊.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...