Sari la conținut

taxe import din Rep Moldova


XaeL
 Share

Postări Recomandate

  • Admin
Acum 3 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

A doua chestie e ca toaaaata lumea vrea ecrane mari in masina, nu stiu de ce naiba, ca ecranele astea ne mananca creierii zi de zi, nici in masina sa nu scapi de ele...

Asta e o prosteală de marketing.

Ma uitam la Toyota Corolla Hybrid de servici a nevesti-mii. 

Apar pe ecranul ăla atâtea informații useless de te doare minte: moduri, diagrame, tot felul de grafice etc. 

Bineînțeles, tot timpul pe ăla stă afișat radio și atât, chiar ea îmi spunea că o și enervează prostiile care apar acolo. 

Și nu e vreuna cu două mâini stângi! 

Prosteală de marketing, mașini cu ecrane peste tot, pline de plastic. 

Dar na, dacă e cerere e și ofertă! 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Clit Eastwood Jr. a spus:

lipsa butoanelor

E mai ieftin, bo$$, să ai comenzi virtuale pe același taci crin decât n butoane fizice! Dar e aiurea rău pt comenzile pe care le acționezi din mers. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, bună observația! 

Pe lângă asta, sunt doua gherle enorme:

1. Faptul că este extrem de periculos să cauți ceva într-un astfel de ecran având în vedere multitudinea de info puse dea-mpulea. 

2. Faptul că ecranele astea electronice - inclusiv bordul - rămân luminate și în timpul zilei. Numai eu știu câți tâmpiți văd mergând noaptea fără lumini sau cu rahaturile alea de DLR-uri aprinse doar în față și pe spate fără nicio lumină. Pentru că văd ecranul ăla luminat și au impresia că au luminile aprinse. 

Habar nu au că există și un buton auto la lumini. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, Clit Eastwood Jr. said:

 Nu mi se pare ok ca la control climatizare de ex sa cauti touchul, cu ochii la drum. 

Probabil de asta exista in continuare butoane fizice pentru climatizare. La RAV 4, cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, patrick1 a spus:

Au şi ţigări bune!

Dacă îți place gustul iute, mi-a dat un prieten Kent și nu știam cum să mă opresc din tușit (fumam Dunhill fine cut pe atunci, acum Sobranie albastru lung). Da' dulciurile sunt ok, drumurile și atitudinea multor moldoveni lasă mult de dorit.

Iar phootem topicul omului. 🤣

Da' e phootoot din prima, că vrea mașină de peste Prut. 💪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In Varșovia ai cel puțin 1 organizație internaționala mare și 2 agenții ale Comisiei Europene. Asta cât știu eu. Dacă nu or fi mai multe.

Exista șanse sa fie cum ți-am zis eu - e luata pe leasing în Polonia și vrea sa o vândă înainte sa o importe acasa în Moldova, deși habar nu am cum sau dacă ar putea face transfer de proprietate pe un cetățean european direct din leasing. 

Numai dacă tu o cumperi direct de la firma de leasing. 

Și ajungem iar de unde am plecat - sa iei o Toyota cu discount intre 25 și 33% (cam asta e standardul) nu e la îndemână oricui și poți sa faci asta o data la x ani. 

In afara de o problema subita + nevoie urgenta de bani nu vad de ce ar vinde masina. Dar na, asta e grija lui. 

 

Decât sa ne tot dai noua franturi, fiindcă, la fel, te puteam ajuta tot cu franturi, sună-l pe om și lamureste cap coada situația actelor și a transferului de proprietate. 

Șanse mari sa fie vag cu tine dacă e un combinator de vehicule diplomatice gen una pe an fiindcă ii permit regulile neclare ale angajatorului. 

Ce vreau sa zic este ca în organizațiile internaționale sunt chestii nereglementate la litera, unde te poți baga pe lângă dar nimeni  nu o face din bun simt iar cei care le fac sunt înlăturați ușor ușor.

Dacă omul e într-o zona din asta gri sa nu te aștepți sa fie f onest și deschis cu tine. 

Și ajung din nou la aceeași concluzie - combinații din astea gri nu se fac pe Autovit + te manca rău de tot.

Sau poate sunt eu prea paranoic când vine vb de mai mult de x euro și de fapt totul e ok. 

Părerile mele, banii familiei tale. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, The_Sin_Eater a spus:

Grija mare, colegule ca sunt multi bani in joc!

Tu încerci să-i deschizi ochii, el vrea musai mașină. E ca la nuntă: toți claxonează să îl avertizeze pe mire, dar el tot semnează.

Lăsați omul să arunce cu banii, poate îs de la vreo mătușă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar am întrebat din pura curiozitate cum devamezi (si ce naiba inseamna sa devamezi?) in UE o masina care e înmatriculata in afara UE la acest moment.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 hours ago, Lucian_M said:

Dacă îți place gustul iute, mi-a dat un prieten Kent și nu știam cum să mă opresc din tușit ...

Tu ai zis că nu îţi trebuie nimic de la moldoveni, aşa că am amintit de tutun.

Ţigaretele "Noroc" (Orhei) sunt exact pe reţeta şi gustul de "Carpaţi fără ..." de Timişoara. Mahorcă sănătoasă şi autentică, nu Kent sau Rolls-Royce de (peste) Prut.

Cu ceva vreme în urmă am cumpărat şi un osciloscop dublu canal, tot de pe la ei. Bun şi ieftin!

Cu toată documentaţia (nu "mâţă în sac").

În limba rusă, evident.

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...