Sari la conținut

Problema legata de evacuare & putere


Daviddd
 Share

Postări Recomandate

Salut, nu știu dacă e vreo problemă că postez asta aici, sper să nu fie. Dar am o mare curiozitate și nu știu pe cine să întreb, nu știe nimeni să îmi explice:))

Am un cbr 125 2006 și am finala fake Akrapovic (din aia celebra, știți voi), când bătea vântul din spate am văzut acul la 130 cu 2 pe ea, uimitor...

Într-o bună zi m-am gândit să o fac să urle mai tare, așa că am luat o teavă de inox de la o furcă moto, am modelat-o în forma țevii de evacuare și am montat-o. Sunet puternic, gros, ziceai că e avion, dar odată cu suntetul ăsta gros i-a dispărut puterea efectiv, nu mai prindea peste 100 și trăgea mai slab. Am stat cu țeava aia vreo 2 saptamani, apoi am pus iar galeria ei și totul a revenit la normal, prinde iar 120-130 în funcție de vânt bineînțeles:).

 

Marea mea curiozitate este de ce s-a întâmplat asta, după mintea mea socotesc că ar fi trebuit să respire mai bine motorul și nu să piardă din putere, respira mult mai bine cu țeava aia și are mai puțina presiune pe evacuare cred eu. Făcea pac pac, sunet dar puterea se dusese. Are cineva timp și chef să îmi explice și mie cum stă treaba cu asta? E pe carburator și mă gândesc că e reglat pt evacuarea originală, n-am mai umblat pe acolo că n-avea rost să mă complic doar pt sunet. Orice părere e bine venită 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, GoodKat a spus:

Motoarele au nevoie si de 'back pressure' pentru a functiona in parametrii optimi. Cand tu ai facut modificarea asta ai lasat admisia nemodificata probabil, nu? Iar evacuarea era efectiv o teava goala. Nici o evacuare, oricat de libera ar fi ea, nu este doar o teava goala. Fie are niste coturi bine gandite, fie niste site care ofera motocicletei ce ii trebuie intr-o anumita plaja de turatie, fie ambele.

Da, fara admisie modificata

 

Acum 14 ore, patrick1 a spus:

Am inteles cum sta treaba

 

Acum 4 ore, l.u.v a spus:

Dacă era așa simplu cu puterea aveam tuneri la fiecare colț de stradă. 

Că țevi avem destule. 

Mi se pare corect:))

I-am pus si finala stock de curiozitate, fix 110 cât scrie in carte prinde cu ea. 

Deci combinația perfecta ramane galeria stock și finala "Akrapovic" 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.10.2021 la 22:42, Daviddd a spus:

Salut, nu știu dacă e vreo problemă că postez asta aici, sper să nu fie. Dar am o mare curiozitate și nu știu pe cine să întreb, nu știe nimeni să îmi explice:))

Am un cbr 125 2006 și am finala fake Akrapovic (din aia celebra, știți voi), când bătea vântul din spate am văzut acul la 130 cu 2 pe ea, uimitor...

Într-o bună zi m-am gândit să o fac să urle mai tare, așa că am luat o teavă de inox de la o furcă moto, am modelat-o în forma țevii de evacuare și am montat-o. Sunet puternic, gros, ziceai că e avion, dar odată cu suntetul ăsta gros i-a dispărut puterea efectiv, nu mai prindea peste 100 și trăgea mai slab. Am stat cu țeava aia vreo 2 saptamani, apoi am pus iar galeria ei și totul a revenit la normal, prinde iar 120-130 în funcție de vânt bineînțeles:).

 

Marea mea curiozitate este de ce s-a întâmplat asta, după mintea mea socotesc că ar fi trebuit să respire mai bine motorul și nu să piardă din putere, respira mult mai bine cu țeava aia și are mai puțina presiune pe evacuare cred eu. Făcea pac pac, sunet dar puterea se dusese. Are cineva timp și chef să îmi explice și mie cum stă treaba cu asta? E pe carburator și mă gândesc că e reglat pt evacuarea originală, n-am mai umblat pe acolo că n-avea rost să mă complic doar pt sunet. Orice părere e bine venită 🙂

O evacuare goala va avea întotdeauna ca efect pierderea puterii doar dacă nu faci un soft. 

M-am dat cu o aprilia tot de 125 cu o bomba de evacuare, dar fără DB-killer. Se auzea mișto, dar se simțea ca pierde putere. Cel mai bine mergi cu db-ul pus majoritatea timpului, ajuți și motorul puțin și nici nu pierzi putere, ți-o zic din experienta. Dacă vrei sa faci gălăgie câteodată îl dai jos și îl pui la loc, simplu. 

Succes! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...