Sari la conținut

2 moto vs masina, frontal, 31 oct


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Am o curiozitate personala: oare cum se produce un frontal intre o masina si doua moto simultan?

Daca cineva are mai multe detalii despre accidentul asta, chiar ma roade sa stiu ce s-a intamplat.

Tipul care a postat pe fb o baga pe aia cu "noi nu stim ce s-a intamplat desi eram acolo, asteptam sa ne spună Politia". Ceea ce imi adâncește curiozitatea.

FB_IMG_1635697594993.thumb.jpg.4882570dd498dc2c87de32ed35711178.jpg

https://www.facebook.com/groups/Ride.Ride/permalink/912092162845429/?sfnsn=mo&ref=share

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și? Nu Seamănă cu ratat virajul și buf? Doar că au fost 2 și în loc de copac o mașină. 

Bine că nu au făcut buba așa rău din câte am înțeles. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, patrick1 a spus:

Nu chiar. Reflexul fiecăruia este acela de a vira dreapta. Impactul cu prima motocicletă plus forţa centrifugă ar fi trimis maşina pe o traiectorie spre exterior, nu spre poziţia din poză (pe contrasens). Cine a jucat biliard ştie asta.

Chiar dacă "bilele" sunt inegale ca masă, sensul forţelor este acelaşi, poate deplasarea să difere.

Mai mult, daca maşina ar fi fost pe sensul ei (pretins "regulamentar") primul motociclist :( ar fi fost aruncat peste motocicletă şi peste maşină, în exteriorul curbei, nu spre interior (vezi poza).

Greşesc?

https://reporterbuzoian.ro/impact-violent-intre-un-suv-si-doua-motociclete/

646x404.jpg.e94fa751553ca7c0a51f652985bebde8.thumb.jpg.9319a97261037f111db8bc254a7b6eba.jpg

Gresestinprin faptul ca faci supoztii privind traiectoriile a trei obiecte total diferite intre ele care s-au lovit si care mai aveau si oameni la bord care influenteazamiscarea. 

Raman la pareea ca pozitiile finale nau cum sa dea nici cel mai mic indiciu despre dinamica in aces caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia e bine să fie "dash-cam" pe orice agregat, indiferent ce roți are. Altfel se emit diverse teorii și ajută doar la numărul de postări. Noi ne dăm cu părerea, dar până nu avansează cercetările, ne contrăm fără niciun rost. Am învățat să stau cuminte în astfel de cazuri, fără să-mi dau cu părerea, sper ca poliția să aducă argumente solide in urma cercetărilor. Nu ca în alte cazuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare de 🐷 că a fost acolo un grup, iar ceilalți o dau cu "așteptăm să se pronunțe poliția", dacă ar fi fost vina conservarului probabil că atitudinea lor ar fi fost aceeași, iar marmota ar fi învelit liniștită ciocolata în staniol. Păi dacă suntem golani de ce nu ne-o asumăm până la capăt?!?

Iar felcerașul care pare a nu înțelege cum au zbârcit-o e de comă... 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi in localitate, o mașină de poliție a dat daună totală unui seria 5 recent, l-a băgat pe șofer în spital și se încearcă mușamalizarea cazului. Au fost răniți 6 oameni: patru din BMW și doi polițiști (bărbat și femeie). Băietanii cu girofar au depășit în urma unei mașini, cei din față au terminat la mustață depășirea, speciala s-a înfipt în BMW. Am o stimă totală față de poliția română!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

La noi in localitate, o mașină de poliție a dat daună totală unui seria 5 recent, l-a băgat pe șofer în spital și se încearcă mușamalizarea cazului. Au fost răniți 6 oameni: patru din BMW și doi polițiști (bărbat și femeie). Băietanii cu girofar au depășit în urma unei mașini, cei din față au terminat la mustață depășirea, speciala s-a înfipt în BMW. Am o stimă totală față de poliția română!

            Cam asa am patit si eu,dar mie politistii mi-au explicat ca au circulat pe contrasens special sa opreasca infrractorul fara permis sa-i faca dosar penal, ei fiind in exercitiul functiunii nu aveau cum sa greseasca. Deci victimele sunt de vina, in cazul tau, pt ca nu au oprit la semnalul politistului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
On 11/1/2021 at 12:28 PM, patrick1 said:

Deci ... foarte probabil că autoturismul fie că a pătruns brusc pe contrasens de pe un drum lateral (se vede şi drumul în ultima poză), fie că a "tăiat" curba.

Prima variantă poate explica şi "împingerea" motocicletelor spre (şi sub) parapetul metalic precum şi poziţia motociclistului (în negru) "împins" tot lângă parapet.

Nu prea ma avant sa dau verdicte pe accidente, si intr-adevar acolo e exact genul succesiune de viraje (dreapta-stanga rapid) in care se intra pe contrasens in mod grosolan, dar masina e lovita in ambele laterale exact pe colt, in partea stanga mai grav. Primul motociclist intra tare pe viraj si loveste masina tare in stanga fata cam pe unde e carena albastra pe jos in poza, e aruncat peste ea cativa metri, iar motorul ricoseaza in parapet, masina franeaza (se si vede o urma de frana, daca o fi a ei), impactul cu motorul o face sa pivoteze de spate in jurul punctului de impact si in sensul curbei, deci se intoarce pe lateral, iar al doilea motociclist o loveste in aripa dreapta fata pt ca acum masina chiar ajunsese pe contrasens. Daca urma aia de frana chiar e a masinii, e clar ca n-a intrat pe contrasens.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

39 minutes ago, patrick1 said:

Dar maşina a ajuns pe contrasens. Iar primul motociclist e şi el întins pe carosabil lângă parapet (în stânga ultimei poze), nu în exteriorul virajului (curbei).

Am zis cum ar fi putut ajunge masina pe contrasens fara sa fi fost initial pe contrasens. Dar da, trebuia sa fiu mai atent la exprimare, evident ca primul motociclist n-a zburat peste masina si in afara curbei, l-am vazut intins acolo langa parapet. Partea stanga a masinii e praf, inclusiv oglinda e busita, in functie de unghiul sub care s-au lovit probabil ca motociclistul a ricosat inspre interior din masina. Nu spun ca exact asta s-a intamplat, dar e plauzibil, si inca o data, daca urma aia de frana e a masinii, e limpede ca nu a fost pe contrasens cand s-a produs impactul. Si alte urme de frana nu vad. Plus ca acolo tocmai se iese din localitate, ciupesti un pic prea mult acceleratia c-ai scapat de case, te surprinde virajul tocmai cand dai gaz si ai circumstante sa iesi prea larg. Asa, ca intre parerologi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot polemizam pe un subiect care macar e benign, macar sa ne citim unul pe altul, zic... ca altfel e ca si cum fiecare scrie in jurnal, doar ca e public. Dar ok, mai zic o data cum se poate ca masina sa ajunga pe contrasens ulterior impactului: masina e initial pe sensul ei, in viraj spre stanga. Primul motociclist intra prea tare in viraj spre dreapta si se indreapta spre contrasens, soferul masinii il vede si franeaza, dar nu apuca sa opreasca inainte de impact. In momentul impactului, masina era inca in miscare (tot pe sensul ei), dar tocmai a intalnit un "stop" in stanga fata, adica motociclistul. Exact conform legilor fizicii, masina n-o sa se opreasca pe loc ca intr-un zid, ci inertia o s-o faca sa penduleze in jurul punctului care a "oprit-o", adica motorul. Impactul fiind in stanga-fata, o sa se invarta pe sensul curbei fix cum apare in poza, imagineaza-ti ca blochezi roata stanga-fata la un carucior, cum o se miste daca-l impingi? Apoi apare colegul motociclist, care n-apuca sa franeze si loveste masina in aripa dreapta-fata. Totul dupa legile fizicii.

Editat de mrjo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis benign in sensul ca nu e un subiect care sa starneasca cine stie ce emotii care sa perturbe discutia, cum se intampla prea des. Dupa cum ai stalcit analogia cu caruciorul, nu cred ca i-ai inteles sensul cu adevarat, poate mai bine o incerci pe viu - pune pe cineva sa mearga spre tine cu caruciorul de carrefour, iar tu pune piciorul in fata rotii stanga-fata si ridica-l imediat, apoi lasa caruciorul sa mearga cu propria inertie, o sa-ti fie clar atunci de ce spatele masinii a depasit fata si a impins botul pe contrasens. Genul asta de impact nu e chiar atat de simplu incat sa-l reduci la calcule de tipul "vaca e o sfera perfecta" sau "toti se resping ca la biliard", ideea e ca momentul liniar al masinii in miscare se "transforma" in moment unghiular (deci rotatie) in momentul in care se loveste, pe directia de deplasare, de un obstacol care nu e fix pe centru. Mi-am dat si eu cu parerea fiindca chiar pare o situatie ciudata, dar nu mai insist, poate aflam mai multe de la unul dintre protagonisti vreodata.

Editat de mrjo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, patrick1 a spus:

 

La box se mai întâmpla: îi tragi un "upper-cut" şi cade pe tine (cu "delay").

Daca are miscare spre tine, da. Dar e fara delay, se deconecteaza picioarele instantaneu. Stanga la ficat e cu "Aaa, dai? Stai ca-ti arat eu...bah, da' ma cam doare, stai sa ma chircesc un pic pe jos si mai vedem" 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dăm cu presupusul doar. Dacă moto 1 a ieșit atât de larg încât se îndrepta spre marginea stângă a drumului pe sensul său și șoferul a "strâns" virajul încercând să-l evite și astfel a intrat în coliziune cu moto 2?

Doar privind câteva poze putem să speculăm la infinit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, ENEOS a spus:

Dăm cu presupusul doar. Dacă moto 1 a ieșit atât de larg încât se îndrepta spre marginea stângă a drumului pe sensul său și șoferul a "strâns" virajul încercând să-l evite și astfel a intrat în coliziune cu moto 2?

Doar privind câteva poze putem să speculăm la infinit. 

 

Asta cred ca-i cel mai plauzibil scenariu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...