Sari la conținut

17. Grande Prémio Brembo do Algarve


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

La 09.11.2021 la 8:58, xt600 a spus:

1. Yamaha are atuurile ei si limitele ei, asa cum Ducati le are pe ale ei. Uite ca, cu toate limitele, in mana cui trebuie, Ducati castiga. Chiar Q spunea in declaratie ca ar fi purut avea peace of Pecco. So? 

 

2. Nu sunt unii mai experti decat altii, dar unii stiu un pic si despre natura umana. Si pilotii astia sunt oameni, deci mai fac si ei lucrurile la mica rezistenta. Q cam asa a facut. A pregatit slab cursa, start de doi bani, stat cuminte in pluton.. Sunt evidente care nu se pot nega. 

 

Asteapta sezonul viitor. Precis incepe. 

 

De cand este Q in seria asta, nu am vazut la el depasiri pline de imaginatie si in locuri unde nimeni nu depaseste. De altfel nimeni nu prea mai face asa ceva. Omul aplica retetele bine cunoscute, are locuri de depasire predilecte, etc. Singura apropiere de Maestru este precizia cu care face manevrele. Nu am vazut la el vreo depasire fortata, riscanta, etc. Dar aici se opresc orice alte asemanari. 

 

Nu tu sustineai sus si tare ca Ducati nu o sa mearga niciodata indiferent de cate briz-briz-uri pun astia pe ea? :)

Ca  nu o sa coteasca niciodata ?

Deci, in mana cui trebuie motoreta chiar merge nu?

 

Mie personal mi-i se pare cea mai competitiva de pe grila, daca te uiti pe clasamente, si il excluzi pe Qua o sa vezi ca mai tot timpul, cel putin 1-2 ducati-uri au fost in primele 5 motorete. :).

Sa ne aducem aminte ca a castigat la Jerez, pe un circuit mic si inghesuit.

a, ca pachetul Qua +Yamaha au fost mai buni anul asta, da, sunt deacord, dar pachetul DUcati + Bag incepe sa se vada. 

Poate anul viitor chiar o sa castige, eu unul chiar mi-as dori sa ia campionatul Bag + Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 minutes ago, damager said:

(...)

 

Exact.

 

Pecco Bagnaia’s sixth pole position of 2021, and his fifth in a row, starting at Aragon, point to two things: firstly, that Bagnaia is exceptional over a single lap. And that arguably, the Ducati Desmosedici GP21 is the best bike on the MotoGP grid. Ducati lead the manufacturers’ standings, and three different riders have won on the GP21(...) Sure, Yamaha has more wins – 6 to Ducati’s 5 – but 5 of those belong to Fabio Quartararo, the rider who has just clinched the 2021 MotoGP crown. But the Ducati is the only bike which is consistently fast in the hands of all its riders, on every track.


(....)
 

The bike’s biggest weakness, built into the DNA of the Desmosedici since the very beginning, is an unwillingness to turn. In the beginning of the project, when there was plenty of horsepower to overcome the rear tire and slide the rear to make the corner, that was not an issue. But after the switch to 800s, it took a special talent to succeed on the bike. Since his arrival at Ducati, Gigi Dall’Igna has faced the challenge of modifying the bike to allow it to turn, while remaining the most powerful bike on the grid.

(...) the fact that there is once again a Ducati on pole, in the hands of Pecco Bagnaia, two Ducatis on the front row, with Ducati Lenovo teammate Jack Miller taking second in qualifying, and the two Pramac bikes on the second row, at a track which on paper rewards a bike which can carry corner speed and is more flowing, suggests that the GP21 does corners in a way that its predecessors struggled to.

 

-David Emmett
 

“I feel like we’ve said this a lot throughout this season, but a lot of the older tracks, the older clichés that were with the Ducati, I don’t think apply to the modern Ducati, the GP20 and GP21, because the bike is a bike that works pretty much all around. There’s still the exception of a couple tracks, but one of us is always able to make it work. So, I think it’s the way you adapt and approach the tracks. We’ve shown in on numerous occasions this year. Pretty much in most tracks we’re able to go fast, so I don’t think we really have that cliché anymore of the bike not turning or whatever. It does turn quite well now and it’s getting better and better.”

 

-Jack Miller

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.11.2021 la 11:15, damager a spus:

 

Nu tu sustineai sus si tare ca Ducati 1. nu o sa mearga niciodata indiferent de cate briz-briz-uri pun astia pe ea? :)

Ca 2.  nu o sa coteasca niciodata ?

Deci, 3. in mana cui trebuie motoreta chiar merge nu?

 

Mie personal mi-i se pare cea mai competitiva de pe grila, daca te uiti pe clasamente, si il excluzi pe Qua o sa vezi ca mai tot timpul, 4, cel putin 1-2 ducati-uri au fost in primele 5 motorete. :).

Sa ne aducem aminte ca a castigat la Jerez, pe un circuit mic si inghesuit.

a, ca pachetul Qua +Yamaha au fost mai buni anul asta, da, sunt deacord, 5.  dar pachetul DUcati + Bag incepe sa se vada. 

Poate anul viitor chiar o sa castige, 6. eu unul chiar mi-as dori sa ia campionatul Bag + Ducati.

1. Si sustin pana la proba contrarie. Deocamdata nu au reusit, cu pachetul lor, sa dea campionul mondial, de 14 sezoane. Insa este foarte adevarat ca estenta acestei competitii este aceea ca lucrurile evolueaza si ca ceea ce este valabil astazi, nu va mai fi valabil la anul. Anul asta lucrurile stau asa cum am sustinut: nu au fost capabili sa ia titlul la piloti. Este un fapt. 

2. Deocamdata nu coteste. Cel putin nu cu mult mai bine, problema ramane cronica pentru ei. . Bagnaia a gasit reteta de a compensa aceasta deficienta a motocicletei. Este in acest sens chiar declaratia lui. Nu motocicleta coteste, ci Bagnaia o face sa coteasca. Singurele motociclete care chiar cotesc, in acest moment, sunt Yamaha si Suzuki. 

3. Da, asa cum si Yamaha merge in mana cui trebuie. Si merge chiar spectaculos. Atat Q cat si Bag au gasit solutiile "to play around the bike" si sa maximizeze posibilitatile motocicletelor. Dar asta nu face din Ducati cea mai performanta de pe grila, cum susti, nici din Yamaha. 

4. Normal, sunt sase motociciclete Ducati pe grila. Probabilitatea ca cel putin 2-3 Ducati sa fie cursa de cursa pe podium sau foarte aproape de podium este foarte mare. Mai ales ca din cei sase piloti, fiecare a avut circuite care i-a placut si pe care a putut sa il valorifice prin clasari bune. Asa au si castigat titlul la constructori. Sa stii ca in competitia asta, cand apare un asemenea dezechilibru intre constructori, in ceea ce priveste nr de mobre, numarul chiar conteaza. 

5. Bagnaia a inceput sa se vada! Este singurul care a gasit reteta castigatoare, cu mobra aia si a devenit cu adevarat consistent.. Si asta doar din partea a doua a campionatului. Toti ceilalti piloti Ducati au mers BINE, nu EXCELENT, nu EXCEPTIONAL. Au punctat bine in clasamentul constructorilor. Asta e partea plina a paharului, pe care o vede toata lumea, insa daca te uiti pe rezultate, de-a lungul sezonului pilotii Ducati au adunat in medie cam trei abandonuri de om, cu mentiuni speciale pentru Miller si Martin cu cate 4 abandonuri. Imi aduc aminte ca si pe vremea lui Stoner, echipa vedea doar realizarile nu si esecurile. 

Aici sunt in asentimentul tau, Bag merita titlul! Prea putin importa pe ce motocicleta il obtine. Ideal ar fi sa vedem o lupta Bag, Martin, Q si Mir. Si, desigur  MM, dar ma tem ca ultimele evenimente l-au cam scos din carti si pt la anul. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati are piloți buni. Dar să spui că scot rezultatele pe care le scot cu o motocicletă care "nu cotește" este puțin pueril. Mai ales în cazul în care piloții ei înșiși și presa de specialitate spun că problema asta nu mai este de actualitate.

 

25 minutes ago, ENEOS said:

Da' 'onde nu sunt 3-4? Și alea mai salcâm cu podiumuri în mână altor piloți decât mmizeria, cu gălețile se tot urcă ba unul ba altul pe podium. 

 

Bine punctat. Și din câte știu, HRC are la fel de multe prototipuri de ultimă generație pe grilă ca și Ducati. Bastianini și Marini merg pe prototipuri vechi de 2 ani. Până și Yamaha concurează cu 3 modele M1 spec 2021.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

1. Si sustin pana la proba contrarie. Deocamdata nu au reusit, cu pachetul lor, sa dea campionul mondial, de 14 sezoane. Insa este foarte adevarat ca estenta acestei competitii este aceea ca lucrurile evolueaza si ca ceea ce este valabil astazi, nu va mai fi valabil la anul. Anul asta lucrurile stau asa cum am sustinut: nu au fost capabili sa ia titlul la piloti. Este un fapt. 

2. Deocamdata nu coteste. Cel putin nu cu mult mai bine, problema ramane cronica pentru ei. . Bagnaia a gasit reteta de a compensa aceasta deficienta a motocicletei. Este in acest sens chiar declaratia lui. Nu motocicleta coteste, ci Bagnaia o face sa coteasca. Singurele motociclete care chiar cotesc, in acest moment, sunt Yamaha si Suzuki. 

3. Da, asa cum si Yamaha merge in mana cui trebuie. Si merge chiar spectaculos. Atat Q cat si Bag au gasit solutiile "to play around the bike" si sa maximizeze posibilitatile motocicletelor. Dar asta nu face din Ducati cea mai performanta de pe grila, cum susti, nici din Yamaha. 

4. Normal, sunt sase motociciclete Ducati pe grila. Probabilitatea ca cel putin 2-3 Ducati sa fie cursa de cursa pe podium sau foarte aproape de podium este foarte mare. Mai ales ca din cei sase piloti, fiecare a avut circuite care i-a placut si pe care a putut sa il valorifice prin clasari bune. Asa au si castigat titlul la constructori. Sa stii ca in competitia asta, cand apare un asemenea dezechilibru intre constructori, in ceea ce priveste nr de mobre, numarul chiar conteaza. 

5. Bagnaia a inceput sa se vada! Este singurul care a gasit reteta castigatoare, cu mobra aia si a devenit cu adevarat consistent.. Si asta doar din partea a doua a campionatului. Toti ceilalti piloti Ducati au mers BINE, nu EXCELENT, nu EXCEPTIONAL. Au punctat bine in clasamentul constructorilor. Asta e partea plina a paharului, pe care o vede toata lumea, insa daca te uiti pe rezultate, de-a lungul sezonului pilotii Ducati au adunat in medie cam trei abandonuri de om, cu mentiuni speciale pentru Miller si Martin cu cate 4 abandonuri. Imi aduc aminte ca si pe vremea lui Stoner, echipa vedea doar realizarile nu si esecurile. 

Aici sunt in asentimentul tau, Bag merita titlul! Prea putin importa pe ce motocicleta il obtine. Ideal ar fi sa vedem o lupta Bag, Martin, Q si Mir. Si, desigur  MM, dar ma tem ca ultimele evenimente l-au cam scos din carti si pt la anul. 


na ca ne-a contrazis Martin. Pe un circuit care nu e pt ducati, 3 ducati-uri care nu cotesc pe primele 3 locuri. Ducati nu mai este motoreta care nu mai coteste. Anul viitor iau titlul.

 

Am zis... dau o lada de bere daca nu e asa

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Ducati are piloți buni. Dar să spui că scot rezultatele pe care le scot cu o motocicletă care "nu cotește" este puțin pueril. Mai ales în cazul în care piloții ei înșiși și presa de specialitate spun că problema asta nu mai este de actualitate.

 

 

Bine punctat. Și din câte știu, HRC are la fel de multe prototipuri de ultimă generație pe grilă ca și Ducati. Bastianini și Marini merg pe prototipuri vechi de 2 ani. Până și Yamaha concurează cu 3 modele M1 spec 2021.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, damager a spus:

Ducati nu mai este motoreta care nu mai coteste. Anul viitor iau titlul.

 

Am zis... dau o lada de bere daca nu e asa

Îți Las adresa in avans?

Nu moto e de vina ci piloții.

 

Peco e singurul sus mereu de vreo 3 4 5 curse.

Acum se poate bate la titlu, vedem la anul cum o merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost si nu sunt un fan VR, dar nu are cum sa nu te impresioneze cata lume il simpatizeaza, cate lucruri a facut in lumea Moto GP si ce atmosfera frumoasa a fost la boxe dupa cursa. Sincer imi pare rau ca nu am facut efortul sa fiu prezent la fata locului, pentru ultima sa cursa in calitate de pilot oficial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursa in care Ducati si-a aratat forta pe franare si accelerare.

Mir n-a putut tine pasul,Q...slabut.Ma asteptam la mai mult de la el,se pare ca doar Lorenzo rula aici.

Pecco devine din ce in ce mai puternic.Everywhere. :ok:

 

#Grazie Vale :bow:

Cursa asta a fost totusi trista.De acum motogp'ul va fi mai sarac,in ciuda sezonului 2022 care se prevaleaza a fi fantastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

 

De acum motogp'ul va fi mai sarac,in ciuda sezonului 2022 care se prevaleaza a fi fantastic.

 

Duuude! 😀

 

Se prefigureaza poate? 

P.S. N-o lua personal, te-ai emotionat din cauza de Ducati, cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...