Sari la conținut

Decizie achizitie motocicleta A2.


mihaipessper
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Recent am luat permisul de A2 si am gasit cateva exemplare interesante pentru achizitie.

Am gasit cateva motoare care se incadreaza in maxim 35kw. 

Hyosung GT250R EFI (injectie) (40.000km) - https://www.olx.ro/d/oferta/hyosung-gt250-efi-IDfkjtZ.html?reason=observed_ad

Suzuki GS500 Cafe Racer (47.000km)-  https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-gs-500-a2-cafe-racer-posibilitate-rate-avans-0-IDeJv88.html?reason=observed_ad

Suzuki GS500 Streetfighter (27.000km) - https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-gs-500-a2-posibilitate-rate-avans-0-empire-motors-IDfkxN9.html?reason=observed_ad

Yamaha Thundercat 600 25kw - https://www.olx.ro/d/oferta/yamaha-thundercat-600-25-kw-IDfrFnd.html?reason=observed_ad

Suzuki Bandit 400 (70.000km) - https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-bandit-400-a2-IDfrmzm.html?reason=observed_ad

Honda Transalp 600 Cafe Racer - https://www.olx.ro/d/oferta/honda-transalp-600-modificata-IDehKfE.html?reason=observed_ad

Kawasaki zr750s 25kw - https://www.olx.ro/d/oferta/kawasaki-zr750-s-IDfcwzC.html?reason=observed_ad

 

As aprecia enorm sa ma ajutati cu decizia, desi inclin inspre hyosung pentru ca e cel mai "modern" si are injectie, deci scap de problema cu reglarea carburatoarelor etc.

Daca aveti alte sugestii sunt deschis la recomandari. Mentionez ca bugetul meu e de 1300 euro fiindca nu am experienta pe motor si nu vreau sa imi iau ceva scump pentru ca oricum in 2 ani dau de A si vreau sa imi iau ceva mai serios, plus ca fiind incepator imi e frica sa nu o scap si dupa sa imi para rau daca e prea scumpa. Mentionez ca mai am si o masina in caz ca se strica motorul si trebuie reparat, deci nu e singurul meu vehicul.

Intre timp am mai gasit si acest Bandit (40.000 km) - https://www.olx.ro/d/oferta/vand-suzuki-bandit-600-limitat-la-35-kw-IDfoZUW.html?reason=observed_ad 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și, Și.

Cel de 600 e ceva mai mare, cel de 400 e mai oldiest.

Problema este că la buget atâta de restrâns, slabe șanse să găsești ceva serios.

Dar fiind motoare fiabile, cel puțin cel de 600, poate ai noroc.

Dar acum văd că "ofertele" sunt (geografic) diametral opuse. Trebuie pus și efortul deplasării. 

P.S. No cafe racer...

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa KLE 500. La bugetul ala gasesti. Si n-o sa te plictisesti de ea cativa ani, daca o sa faci cu ea ce e facuta sa faca: oras, touring, coclau si orice altceva iti trece prin cap sa faci cu o mobra in primii cinci ani de permis, fie el A sau A2.

PS, Daca esti din Bucuresti sau din zona pot sa ti-l dau pe al meu pentru un test (eu merg dupa tine cu alta mobra) ca sa vezi cum e. Scapatul pe jos nu e o problema, e indestructibil atata timp cat nu dai cu el in masini, copaci, capete de pod sau alte asemenea.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, pierrotlefou a spus:

Și, Și.

Cel de 600 e ceva mai mare, cel de 400 e mai oldiest.

Problema este că la buget atâta de restrâns, slabe șanse să găsești ceva serios.

Dar fiind motoare fiabile, cel puțin cel de 600, poate ai noroc.

Dar acum văd că "ofertele" sunt (geografic) diametral opuse. Trebuie pus și efortul deplasării. 

P.S. No cafe racer...

Intr-adevar deplasarea e o problema, eu fiind din brasov, fara remorca si doar cu permisul de A2. De ce fara cafe racer? Mi se par interesante, numai ca cele pe care le-am trimis par un pic cam prost construite

Acum 15 ore, Speedy.K a spus:

Kawa KLE 500. La bugetul ala gasesti. Si n-o sa te plictisesti de ea cativa ani, daca o sa faci cu ea ce e facuta sa faca: oras, touring, coclau si orice altceva iti trece prin cap sa faci cu o mobra in primii cinci ani de permis, fie el A sau A2.

PS, Daca esti din Bucuresti sau din zona pot sa ti-l dau pe al meu pentru un test (eu merg dupa tine cu alta mobra) ca sa vezi cum e. Scapatul pe jos nu e o problema, e indestructibil atata timp cat nu dai cu el in masini, copaci, capete de pod sau alte asemenea.

Am auzit ca sunt foarte bune, dar aspectul de dual sport nu prea imi place. Mai de graba m-as indrepta inspre un klx datorita posibilitatii de conversie la un SM.

Intre timp am gasit aceasta minunatie. E prima data cand vad una la vanzare in Ro. https://www.olx.ro/d/oferta/motocicleta-yamaha-solo-250cc-4-pistoane-IDfueGa.html#203866b5c0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mihaipessper a spus:

Intr-adevar deplasarea e o problema, eu fiind din brasov, fara remorca si doar cu permisul de A2. De ce fara cafe racer? Mi se par interesante, numai ca cele pe care le-am trimis par un pic cam prost construite

Pai atunci e clar ca ai nevoie de un buget consistent care sa acopere toate costurile unei deplasari. Mai bine cauta ceva pe o raza de 200km (inclusiv Bucuresti) ca sa vii direct pe ea :)
Cafe racer inseamna ca cineva s-a apucat sa le modifice. Nu stiu cum e chestia cu omologarea, insa daca a folosit/adaptat piese de la alte modele, e bine sa ai referintele puzzle-ului. Eu nu m-as baga ca si incepator.

 

Acum 1 oră, mihaipessper a spus:

Intre timp am gasit aceasta minunatie. E prima data cand vad una la vanzare in Ro. https://www.olx.ro/d/oferta/motocicleta-yamaha-solo-250cc-4-pistoane-IDfueGa.html#203866b5c0

Trecand peste nivelul ortografiei folosita de vanzator (e si asta un semn), mai bine te-ai documenta si ai vedea despre ce motocicleta e vorba. Genul asta de motoare, daca nu au fost dezvoltate in special pentru piata locala (japoneza), sunt sigur o raritate, asa ca nu as fi surprins ca orice piesa sa se gaseasca foarte greu. Iar daca "arata can poza", eu zic sa o lasi balta. Mai ales ca e la o aruncatura de bat, tocmai la Iasi.

In concluzie, reseteaza-ti bugetul (m-as pregati pentru dublu), cauta un model fiabil si mai raspandit, du-te si vezi diverse motoare de vanzare in Brasov (chiar daca sunt peste buget sau de categorie A) si apoi o sa ai o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, pierrotlefou a spus:

Pai atunci e clar ca ai nevoie de un buget consistent care sa acopere toate costurile unei deplasari. Mai bine cauta ceva pe o raza de 200km (inclusiv Bucuresti) ca sa vii direct pe ea :)
Cafe racer inseamna ca cineva s-a apucat sa le modifice. Nu stiu cum e chestia cu omologarea, insa daca a folosit/adaptat piese de la alte modele, e bine sa ai referintele puzzle-ului. Eu nu m-as baga ca si incepator.

 

Trecand peste nivelul ortografiei folosita de vanzator (e si asta un semn), mai bine te-ai documenta si ai vedea despre ce motocicleta e vorba. Genul asta de motoare, daca nu au fost dezvoltate in special pentru piata locala (japoneza), sunt sigur o raritate, asa ca nu as fi surprins ca orice piesa sa se gaseasca foarte greu. Iar daca "arata can poza", eu zic sa o lasi balta. Mai ales ca e la o aruncatura de bat, tocmai la Iasi.

In concluzie, reseteaza-ti bugetul (m-as pregati pentru dublu), cauta un model fiabil si mai raspandit, du-te si vezi diverse motoare de vanzare in Brasov (chiar daca sunt peste buget sau de categorie A) si apoi o sa ai o idee.

Din pacate, fiind student e destul de greu sa imi maresc bugetul si de aceea m-as inclina inspre un gs500. Am gasit exemplare chiar ok, putini km, fara probleme, la maxim 1500 euro (as putea sa negociez la bugetul meu de 1300).

Intr-adevar piesele pt motocicletele acelea de 4cil cu cilindree mica sunt extrem de rare, am cautat acum. Se gasesc numai prin tarile mai din vest, si nici acolo in abundenta. Gs-ul zic eu ca e "Best Bet" pentru ca sunt piese peste tot, si am inteles ca e prietenoasa cu incepatorii. Eu nu sunt chiar incepator, am avuto perioada un SM pentru joaca si stiu cat de cat sa merg, de aceea vreau ceva care sa fie putin mai agresiv, evident in limita categoriei mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mihaipessper a spus:

Intre timp am gasit aceasta minunatie. E prima data cand vad una la vanzare in Ro. https://www.olx.ro/d/oferta/motocicleta-yamaha-solo-250cc-4-pistoane-IDfueGa.html#203866b5c0

Fabricatie 1988, nu gasesti piese pentru ea, poate nici macar niste placute de frana sau un filtru de ulei. Nu lua in seama nimic din perioada aia decat daca le vrei pentru expozitie statica.

 

La 1300 nu gasesti nimic onorabil in zilele noastre. Acum 12 ani mi-am vandut CB500 cu 1300 si era in stare tehnica foarte buna, dar alta era piata atunci, acum ar fi spre 2000 o moto de vechime si stare tehnica similare. Strange bani, cumpara-ti echipament complet si ia ceva cu care cand pleci pe drum sa ai sanse bune sa ajungi pe roti, nu pe platforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, AdrianB1 a spus:

Fabricatie 1988, nu gasesti piese pentru ea, poate nici macar niste placute de frana sau un filtru de ulei. Nu lua in seama nimic din perioada aia decat daca le vrei pentru expozitie statica.

 

La 1300 nu gasesti nimic onorabil in zilele noastre. Acum 12 ani mi-am vandut CB500 cu 1300 si era in stare tehnica foarte buna, dar alta era piata atunci, acum ar fi spre 2000 o moto de vechime si stare tehnica similare. Strange bani, cumpara-ti echipament complet si ia ceva cu care cand pleci pe drum sa ai sanse bune sa ajungi pe roti, nu pe platforma.

Nici macar un gs500f mai nou? Am gasit unul din 2006 cu 24k km in stare foarte buna. Zic eu ca e de ajuns ca prima motocicleta. https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-gs-500-f-IDf7OyC.html#63c9b2645c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mihaipessper a spus:

Nici macar un gs500f mai nou? Am gasit unul din 2006 cu 24k km in stare foarte buna. Zic eu ca e de ajuns ca prima motocicleta. https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-gs-500-f-IDf7OyC.html#63c9b2645c

Mda, in Cluj cu numar de Bacau.
Acum sincer, ce astepti? Sa ti se zica: e OK, ia-o?
In fine, eu ma opresc aici cu comentariile.
Bafto delo delo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mihaipessper a spus:

Nici macar un gs500f mai nou? Am gasit unul din 2006 cu 24k km in stare foarte buna. Zic eu ca e de ajuns ca prima motocicleta. https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-gs-500-f-IDf7OyC.html#63c9b2645c

La voi la facultate sigur nu se preda logica. GS-ul ala din 2006 e fabricat in 1988? Daca nu, ce ai inteles din ce am scris? 

 

Legea prevede obligatia fabricantului sa asigure piese de schimb inca 8 ani dupa ce productia unui model de masina sau motocicleta inceteaza. Multi fabricanti inca mai produc piese si 15 ani mai tarziu, la GS din 2006 inca gasesti usor aproape orice piesa, dar pentru motocicleta aia rara din 1988 nu. 33 de ani versus 15, e o diferenta. GS-uri mai sunt cu miile in circulatie, Yamaha aia poate mai are cateva zeci. Nu mai e rentabil sa fabrici piese de schimb si sa le tii pe stoc, in special daca e model pentru Japonia si tu le vrei in Europa.

 

Cat despre starea tehnica a GS-ului nu se poate spune nimic, tipul care a facut pozele a avut grija ca motocicleta sa fie maxim un sfert din poza, restul e despre natura. Nu exista nici un fel de detalii in pozele alea, doar carenele care sunt vopsite la o culoare dubioasa rau, arata groaznic motocicleta cu ele. I-a facut "revizuire" cu niste maruntisuri si in rest nici o informatie utila. 

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Considerand bugetul , Suzuki gs 500 e cam singura optiune realistica si inteligenta . Alternative ar mai fi Kawa ER 500 , KLE 500  si Honda CBF500.  Daca iei una in stare buna , iti poti face ucenicia pe ea fara prea multe probleme si sunt usor de vandut cand vrei sa vinzi.

Uita de orice motoreta de 400 cc sau 600 cc. Ori sunt prea antice , ori nu sunt cu adevarat de A2.

* gs 500 si kle 500  toate se incadreaza la A2 , ER500 sau cb500 nu chiar toate...asa ca iti complici existenta mai putin daca mergi pe una dintre gs sau kle.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, mihaipessper a spus:

Intr-adevar deplasarea e o problema, eu fiind din brasov, fara remorca si doar cu permisul de A2. De ce fara cafe racer? Mi se par interesante, numai ca cele pe care le-am trimis par un pic cam prost construite

Am auzit ca sunt foarte bune, dar aspectul de dual sport nu prea imi place. Mai de graba m-as indrepta inspre un klx datorita posibilitatii de conversie la un SM.

Intre timp am gasit aceasta minunatie. E prima data cand vad una la vanzare in Ro. https://www.olx.ro/d/oferta/motocicleta-yamaha-solo-250cc-4-pistoane-IDfueGa.html#203866b5c0

Daca aspectul e cel mai important n-o sa faci cine stie ce purici in domeniul asta...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei să te încalți cu fesul și nu știi ce culoare să aibă, nu? Suplimentar peste cei 1300 ai ceva pentru echipament sau o arzi în teniși? Stai cuminte iarna asta, mai strânge ceva și caută un motor la care să mai găsești și piese, că nu merge doar cu benzină și ulei.

KLE500 (nu ar fi rău nici gsf500) aș lua, în locul tău, dar tu chiar cauți spiiiiiiid. 🤣

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Un kle e mai rapid decat un gs500 la orice ora si din orice pozitie...

 

Mai terminati cu prostia ca un anumit tip este mai superior moral decat altul. E treaba omului ce tip ii place ...daca e varianta de fabrica .

 

Chiar si abominatiile alea numite " cafe" untr-un mod foarte liberal ...sau epavele istorice , isi au locul lor ...dar nu ar trebui sa existe pe lista unui incepator cu buget limitat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

In cazul asta , cea mai potrivita mobra pare sa fie una  in stil de "spiiid" ...indiferent cat de mult sarcasm ar exprima unii vizibil dezamagiti cand cineva are alte preferinte estetice decat ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumesc tuturor pentru pareri si ajutor! In final am dat lovitura cu un BMW F650 Funduro pe care l-am cumparat din greseala dupa ce l-am gasit intamplator in Brasov (1100euro). Motocicleta merge foarte bine. Pana acum am experimentat doar o problema electrica pe care am rezolvat-o singur. Seara faina tuturor! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AI nimerit bine, e o mobra cinstita, care face multe binisor, un fel de KLE cu un cilindru lipsa, cu lantul pe partea gresita, dar asta e, nu putem fi toti perfecti... 😄🤣🤪

Serios acum, e o mobra foarte buna pentru un incepator, mobrele astea au facut inclusiv Mongolia. Daca e pusa la punct poate sa te duca pe drumuri si prin locuri frumoase.

Spor la motociclit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mihaipessper a spus:

Multumesc tuturor pentru pareri si ajutor! In final am dat lovitura cu un BMW F650 Funduro pe care l-am cumparat din greseala dupa ce l-am gasit intamplator in Brasov (1100euro). Motocicleta merge foarte bine. Pana acum am experimentat doar o problema electrica pe care am rezolvat-o singur. Seara faina tuturor! 

S-o stapanesti sanatos!

Sa va bucurati de plimbari multe si frumoase!

P.S. ''Am experimentat o problema ...'' 🤣  Esti simpatic 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.11.2021 la 9:36, ArgesBiker a spus:

@mihaipessper

Sa aveti drumuri faine impreuna si astept sa mai postezi aici pareri despre cum va intelegeti.

Si eu caut ceva asemanator.

Daca el se intelege cu ea nu inseamna ca o sa te intelegi si tu.

Plus ca un incepator nu poate sa-ti dea o parere pertinenta decat dupa cateva luni cu noul agregat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...