Sari la conținut

Problema ambreiaj după schimbarea uleiul honda crf 250r 2007i


adidrg99
 Share

Postări Recomandate

Salut. Astăzi am schimbat uleiu la motor Honda crf250r 2007 uleiul din motor și cel de transmisie. Am dat o tura cu motorul pentru a încălzi uleiul vechi a mers normal. După schimbul de ulei ambreiajul nu mai decupează când îl țin apăsat maxim. Am umblat și la reglajul din cablu și la fel face. Am folosit moțul transoil expert 10w40. Mersi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, patrick1 a spus:

Aha! Şi cel din motor dar şi cel din transmisie ... E clar.

Şi din care pedală zici ţii apăsat maxim ambreiajul?

Cea din stânga?

În motor am băgat 300v 10w40. 

Acum 3 minute, mircea.cazachevici a spus:

Cand te dai cunoscator......

https://www.youtube.com/watch?v=Yr2mmJ84NuA

Intr-adevar, CRF 250R are separat uleiul de motor si cel de transmisie.

 

 

Am băgat 300v 10w40 în motor și transoil expert 10w40 în transmisie.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e de la ulei, e OK si asa. Probabil s-a intamplat ceva acolo, cumva s-au lipit placile exact in momentul acela. Ori oala de ambreiaj e intr-atat de uzata incat si-a format santuri adanci, si s-a nimerit sa ramana intepenit un disc intr-unul din acele santuri, blocand ambreiajul. Si atunci degeaba tragi tu de maneta de ambreiaj, ca placa blocata nu-l lasa sa decupleze.

Eu as desface capacul ambreiajului si m-as uita la placi. Operatiune de 10 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om bun, nu te pricepi la enduro-cross. Aici uleiul de transmisie dedicat e 5w30, se mai poate baga si 10w40.

https://www.emag.ro/ulei-cutie-viteze-motul-transoil-expert-10w40-1l-mot-transoil-ex-1l/pd/DPD4W2BBM/?cmpid=69854&gclid=Cj0KCQjwrJOMBhCZARIsAGEd4VFYbVZ2Vs_5EnDdru7rqalaBsz4ZFFTZlKloE3RkwAy7MdScYuSXooaAvgIEALw_wcB

 

Asta e. La choppere poate e cum zici tu, dar aici nu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu ...e de la placi . Le poti scoate si tine in ulei peste noapte le pui la loc si aia e.

 

De obicei daca motoru e rece se intampla asta....cand bagi in viteza da sa plece sau mai rau se si opreste ca pleaca inainte.

 

 

Totul e de la placi :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...