Sari la conținut

18. Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 19 ore, Cavaleru a spus:

[…]

a fost o cursa pe pus la arhiva! 

 

am inchis tvul dupa cursa cu lacrimi in ochi! 

M-am uitat aseara la iregistrarea de pe dazn, dupa ce am citit postarea ta. Intr-adevar, la tv a fost mult mai emotionant decat in tribuna.

Atmosfera a fost superba si in tribune si in oras (aeroportul e plin de tricouri, sepci, hanorace, etc cu VR46), dar multi au ramas cu un gust oarecum amar, pt ca se asteptau sa mai faca un tur, eventual cu toti pilotii dupa el. A parut ca asta e planul atunci cand s-a oprit langa noi si au inceput sa se adune si ceilalti piloti, dar deodata au aparut “lipitorile” pt selfie si s-a cam dus de rapa toata treaba.

All in all, dupa atatia ani de urmarit si stat cu sufletul la gura la fiecare cursa, indiferent ca avea sanse sa castige sau nu, a meritat din plin sa-l vad live la ultima cursa. E un feeling ciudat sa stii ca s-a terminat o era. 
Sunt curios cata popularitate va mai avea MotoGP in vreo 5 ani de acum incolo, avand in vedere ca min 80% din tricouri erau cu VR46. Sper doar ca Bag, Quarta, Martin, Mir, chiar si Miller (superba depasirea facuta lui Mir, fix in fata mea) sa reuseasca sa duca mai departe “mostenirea”.

 

CABE5762-65A1-493F-81D9-75635EBFCDF6.thumb.jpeg.1a74adb2079523795d91d38654b97afd.jpeg

 

4AC980AD-43EE-45CB-85FC-202C110C896E.thumb.jpeg.97e73e8036d02e701a302928b1ebf88d.jpeg

 

099D98A6-B0CA-437E-A790-4C2664941284.thumb.jpeg.f663fdcc5771746c37fed8e26a7db0fa.jpeg

 

6BFAB7CC-19F1-4D1F-A9AA-A4DD43524C08.thumb.jpeg.f79f55fa0b5cb7472e6dad02be710a49.jpeg

 

Editat de wolfybv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ilarionciobanu a spus:

Repet intrebarea aici pentru ca am postat din greseala pe topicul cursei precedente. Stie cineva cand/daca a mai fost o cursa fara HRC pe grila?

cui ii pasa :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

Pedrosa a facut totusi o figura frumoasa anul asta ca si wildcard...

I-a dat fatalitate lui Oliveira din păcate.

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

cui ii pasa :))

Haha totuși e ceva ce nu se întâmplă des.

Mulți nu erau născuți când a început Omu sa se dea la clasele mici.

 

Asta la noi e motiv mare de laudă :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, apriliacluj a spus:

 

 

tristul adevar....

Eh... acum la o zi distanta, cand partea emotionala a momentului s-a mai disipat, putem vedea partea plina a paharului: am avut marea sansa de a fi martorii carierei celui mai mare pilot de motomondial, din toate timpurile. 

Acum 5 ore, ilarionciobanu a spus:

Repet intrebarea aici pentru ca am postat din greseala pe topicul cursei precedente. Stie cineva cand/daca a mai fost o cursa fara HRC pe grila?

Nu cred. Oricum, un sezon de ingropat si uitat pentru Honda... 

Acum 5 ore, wolfybv a spus:

 (superba depasirea facuta lui Mir, fix in fata mea) 

 

 

 

Dar si a lui Mir la Miller din debutul cursei.. :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,am scris pe topicul vechi,inca odata Grazie Vale :bow: #46.

A fost si ramane idolul catorva generatii bune si motivul pt care majoritatea dintre noi s-a apucat de moto si de uitat la motogp.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Dar si a lui Mir la Miller din debutul cursei.. :

Mir - depasirea aia pe sub de la inceput - omfg :10:

Atata determinare,fuuuck,nota 20.Nici n-a clipit ca sa zic asa - s-a aruncat pe sub Ducati si punct.Implacabil.

Mir insa remarca niste chestii ingrijoratoare (pt el si as zice si pt Q) :

Mir not only faced the usual problem of trying to overtake the much faster Desmosedicis, but was surprised that – unlike last season – they got even stronger as the race went on.

"Before when I was behind them, especially last year, I could see some weak points,Last year when they started with all that power, it was massive. [But] then at the end of the race, they were struggling to turn the bike a bit more than us, and also on acceleration when the tyre was getting more used.[This time] I didn't see any loss of performance in the last laps, for me it's the opposite. They are even stronger on the end of the race. So it's not easy to understand.

"I don't see any weak points, and this is something that I'm worried about. And they are able to be fast with a lot of different styles. So we have work to do if we want to fight again next year, because for sure they will be really strong."

The Spaniard also highlighted that while he suffered with the usual front tyre issues when tucked in behind the Ducatis, they didn't seem to be affected.

"If you are behind one (Ducati), you normally heat the front tyre more and you can have trouble. But they don't have this problem! So this is what I don't understand. It's very difficult, very difficult.

"It's something that is a huge step that they did if you analyse well. We have to work, we have to work," Mir repeated.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Nu cred. Oricum, un sezon de ingropat si uitat pentru Honda... 

Am avut timp acum seara sa sap un pic si am gasit Assen ˋ92 cu Doohan dubla fractura in calificari si Gardner senior cu lovitura la cap. Funnily enough, cursa aia a fost castigata de o Honda de client.

 

Referitor la sezon, poate mai au loc in cripta in care au bagat sezonul precedent 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Speedy.K a spus:

Acum ca ne-am linistit cu HRC putem sa ne intoarcem linistiti la Vale...

Legat de Vale 46, am prins la Motocard o oferta Cale 46, am cumparat ca femeile😀😀😀😀😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Speedy.K said:

Acum ca ne-am linistit cu HRC putem sa ne intoarcem linistiti la Vale...

Eu nu ma pot intoarce, nu pot sa plec, nu am cum....soata o cheama Valentina, iar pe sor-mea Rosana....deci sunt cu Vale' Rossi tot timpul ... plus ca am stat vreo doin ani in chirie undeva la un etaj trei la ap 46...Plus lovitura de gratie, sor-mea a nascut in primavara un nepotel....🥳Marc😕...doar coincidenta...ea nu urmareste cursele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Djenavar a spus:

Legat de Vale 46, am prins la Motocard o oferta Cale 46, am cumparat ca femeile😀😀😀😀😀😀

Haha, u am cautat abtibilde cu Grazie Vale si n-am gasit nicaieri pe stoc in Romania. O sa-mi fac la comanda.

Mentionez ca desi fan infocat la viata mea, am reusit sa ma abtin de la a-mi pune pana acum vreun 46 pe mobra din cauza ca mi s-a parit prea mainstream.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, xt600 a spus:

Dar si a lui Mir la Miller din debutul cursei.. :

Da, am vazut-o dupa, pe dazn, ff faina. Comparand tv cu prezenta pe circuit, clar pe tv ai mai multe unghiuri, vezi mult mai mult decat ce vezi efectiv pe circuit (aveam un panou urias in fata, pe care vedeam transmisia live, dar nu intotdeauna vezi totul - mai un steag in fata ta, mai bei o gura de apa, ii mai explici sotiei cum recunosti pilotii, etc).

 

Acum 18 ore, Djenavar a spus:

Legat de Vale 46, am prins la Motocard o oferta Cale 46, am cumparat ca femeile😀😀😀😀😀😀

Am prins in prima zi dis-de-dimineata pachetul cu tricou si poza cu autograf (pare a fi semnata pe bune, se vede ca e marker, nu e print). Am alergat de la un stand la altul, pt ca la primele 2 erau deja date pachetele cu tricou M. Sambata n-am mai vazut pachetele respective, s-au dat toate din prima zi. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bv, dar la fel ca si colegul @Speedy.K, desi sunt un fan Rossi din 1998-1999 (de asta am si tinut sa fiu in tribuna fanilor VR46 la ultima lui cursa), nu mi-am pus niciodata stickere pe masina sau pe motocicleta.

Singura chestie pe care am facut-o, a fost sa-mi particularizez numarul la moto, sa fie cu 46 si sa port numai casti AGV, replici ale castilor lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

56 minutes ago, PzKpfW said:

 

Deci nu e el tipul cu Focus RS gri, evacuare burlan și 46 peste tot 😕

Stii masina, nu? :D Am vazut-o o data sau de doua ori pe la Sala Sporturilor, cand locuiam in BV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut odata in Cehia, cand am fost la cineva care statea la apartamentul 44.. vecinul lui de palier avea numarul 46 pe usa pus cu un inconfundabil sticker mare verde fosforescent.. :lol: 

Asta da!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, B.B. a spus:

Eu am vazut odata in Cehia, cand am fost la cineva care statea la apartamentul 44.. vecinul lui de palier avea numarul 46 pe usa pus cu un inconfundabil sticker mare verde fosforescent.. :lol: 

Asta da!

Avem si un coleg motociclist din Bucale care sta la casa, nr 46. Nu spui cine, persoana importanta 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...