Sari la conținut

Accident rutier în Pasajul Unirii; un motociclist a murit


ionutpm
 Share

Postări Recomandate

Un motociclist a murit sâmbătă într-un accident rutier produs în Pasajul Unirii din Capitală.

Brigada Rutieră a informat că, în jurul orei 10,00, a fost sesizată prin apel la 112 cu privire la producerea unui accident rutier în Pasajul Unirii.

Din primele date, conducătorul unei motociclete, care se deplasa în Pasajul Unirii dinspre Str. Colţei către Bd. Dimitrie Cantemir, ar fi pierdut controlul asupra direcţiei de mers şi a lovit stâlpii care delimitează cele două sensuri de circulaţie.

În urma accidentului rutier, a rezultat decesul motociclistului, după efectuarea manevrelor de resuscitare.

Traficul rutier este restricţionat în Pasajul Unirii dinspre Str. Colţei către Bd. Dimitrie Cantemir.

Se efectuează cercetări în vederea stabilirii cauzelor şi împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier, precizează sursa citată. AGERPRES/ (AS - editor: Andreea Rotaru, editor online: Simona Aruştei)

 

Via: https://www.agerpres.ro/eveniment/2021/11/20/accident-rutier-in-pasajul-unirii-un-motociclist-a-murit--817904

 

:( 

 

Care e treaba cu acel pasaj? Ca am vazut mai multe accidente acolo. Cu motorul nu am trecut niciodata pe acolo iar cu masina de maxim 2 ori. Ce se intampla? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, ionutpm said:

Care e treaba cu acel pasaj? Ca am vazut mai multe accidente acolo.

 

S-a format un mic dâmb în curba spre stânga. Nu e mare lucru, dar când tânăr și fierbinte și habar n-ai să controlezi motoreta, te poate arunca spre centrul pasajului unde sunt stâlpii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, PzKpfW a spus:

 

S-a format un mic dâmb în curba spre stânga. Nu e mare lucru, dar când tânăr și fierbinte și habar n-ai să controlezi motoreta, te poate arunca spre centrul pasajului unde sunt stâlpii.

Când prin pasaj ii dai cu 160-180 normal că pierzi controlul. 

 

Acum sa vedem ce or zice și după cercetări

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar? :(

R.I.P.! :rose::rose:

 

13 minutes ago, PzKpfW said:

S-a format un mic dâmb în curba ...

"Şanţurile" (mai ales longitudinale) care se formează cu denivelări în stratul de uzură asfaltic sunt extrem de periculoase. Nici nu se prea văd de la distanţă şi "trag" pe neaşteptate şi brusc de direcţie sau de spate. Chiar dacă au doar 1-2 cm. Asta pentru că roata angrenată din lateral pe un diametru mai mic îşi schimbă brusc viteza de rotaţie şi "trage" lateral prin efectul giroscopic.

OIP.jpg.46410a2b9a85e5dd18c68ec6c85cc5fc.jpg

Pentru cei neexperimentaţi poate fi fatală o "decumpănire" din asta, la orice viteză. Fie că intră "mobra" în "voblaj" (depinde de model), fie că îşi schimbă brusc traiectoria :(

 

S-a mai întâmplat şi în 2019, şi în 2020, şi ... :(

https://adevarul.ro/news/bucuresti/motociclist-mort-capitala-intrat-stalpii-pasajul-unirii-1_5d1e46cc892c0bb0c61ed1c3/index.html

 

https://www.agerpres.ro/eveniment/2020/07/14/brigada-rutiera-motociclist-ranit-in-urma-unui-accident-in-pasajul-unirii-din-capitala--540002

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o senzatie bizara si cand trec cu masina prin el. E o combinatie intre faptul ca are mai multe curbe si faptul ca are o lumina ciudata care jeneaza cumva, nu pot descrie clar senzatia. Doar pot spune ca nu imi place in mod deosebit sa trec pe acolo si merg incet si atent.

1 hour ago, PzKpfW said:

Știrea zice 20 de ani, deci maxim A2. 

pentru ca nimeni nu a mers vreodata pe vreo motocicleta pentru care nu avea categoria; sau fara permis in general ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut azi  in Baneasa multi baieti care incercau sa mearga ca la MGP, curbe si mai lejere ca cele de la Ciurel dar baietii se lasau crincen pe o parte si scoteau genunchiul la 1m in afara motociletei deci se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasaj subteran: 

- trecere rapida de la lumina zilei … puternica … la o lumina’ chioara 

- temperatura asfaltului mai scazuta decat afara unde soarele mai incalzeste putin suprafata

- curba ciudata fata de intrarea directa/dreapta 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut azi pe acolo si inaintam greu. Initial am vazut 2 masini de politie, o masina alba lovita in lateral si motocicleta destul de avariata. Mi-am dat seama ca e grav.. 20m mai incolo era acoperit cu staniol intr-o balta de sange si era pozat de un politist. M-a marcat putin.. pacat. Pasajul ala mie personal nu-mi place xand trec cu motorul prin el de cand am alunecat usor pe ceva ce cred ca era apa cu ulei. RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare pacat de tineretea lui... Nu trec des pe acolo, dar de prima data cand am vazut pasajul, acum peste 20 de ani, m-am intrebat de ce naiba nu a "unit" nimeni stalpii aia de pe mijloc ca sa faca din ei un zid lung cat tot pasajul, in loc de 200 de stalpi in care sa te opresti daca se intampla ceva. La fel ma intreb si acum cand trec pe acolo si-mi fac scenarii in cap. In toate pasajele se da forja, se stie. Adauga la asta niste asfalt mai rece in pasaj decat te face sa crezi soarele de afara, plus faptul ca e un S lung care invita la "joaca", plus probabil lipsa de experienta... In orice caz, la cate accidente au fost in pasajul ala, caz in care stalpii devin obstacole mortale, chiar nu inteleg de ce stalpii sunt la fel ca acum 20 de ani. Poate n-ar strica o petitie, o adresa sau ceva de genul asta catre primarie si politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai sunteti carcotasii de alta data. 
 

Baiatul avea permis de conducere de 3 zile, iar magnificul dot era din 2003. Spor la teorii. 

Editat de Pandy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...