Sari la conținut

Consum - Aprilia TF/A (50cc)


Usturoi
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

M-am apucat de curierat cu mașina dar aș vrea să trec la scuter (pentru consumul mai mic + practică pe două roți).

Un prieten are un scuter, Aprilia TF/A - Mojito (2007) (50cc) (2T) (nu știu dacă este "custom") și aș putea să-l iau eu dar nu știu ce consum are și nu găsesc nimic concret pe internet...

Am găsit aceste link-uri:

 

https://www.spritmonitor.de/en/detail/661092.html (4,92 l/100km !) (este din 2004 și "custom")

 

https://www.fuelly.com/motorcycle/aprilia/mojito_custom_50cc (3,4 - 3,6/100km) (2002)

 

Pentru un scuter de 50cc (2T), un consum de 3 l/100km (sau mai mult), este considerat mare, nu ?

 

Mulțumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Indiferent cat consuma scuterul, tot o sa-ti consume mai putin in comparatie cu masina. Asa ca daca functioneaza, da-i bice.

Totusi asa, sa-ti faci o idee scuterul meu de 125 (nou) consuma 3/100 km.

Eu am facut tocmai miscarea inversa, adica am renuntat la scuter din cauza vremii si am trecut la masina, tot pentru curierat. Oribil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Quote

Totusi asa, sa-ti faci o idee scuterul meu de 125 (nou) consuma 3/100 km.

Wow, 3 l/100 km sună bine!

Eu mă gândeam că decât să merg pe un scuter de 125cc, mai bine pe un motor de 125cc, așa capăt și experiență pe două roți (motocicletă) dar nu prea se găsesc motociclete de 125cc (și) la un preț decent (pentru mine cel putin)...

Dacă nu găsesc nimic, mă uit și de scutere de 125cc.

Quote

Eu am facut tocmai miscarea inversa, adica am renuntat la scuter din cauza vremii si am trecut la masina, tot pentru curierat. Oribil!

Da, cu frigul e nasol acum...

 

Mulțumesc pentru răspuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, pierrotlefou a spus:

Eu zic sa te pregătești și pentru mai mult de 3%. Am avut 2 mopede, nici unul n-a coborât sub 3.5 %.

Dar oricum, e mai puțin decât la o mașina :)

Este posibil si asta. Sezonul trecut am folosit un Piaggio Liberty 125, second hand cu foarte foarte multi km facuti. A fost casat de posta italiana dupa care adus in Romania. Consumul a fost in medie cam 5/100 km, dar cu toate astea mi-e mi-a fost de mare ajutor. Oricum consuma la jumatate fata de masina, iar avantajele folosirii unui scuter in oras le stie aproape oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Razmar a spus:

Si unde bagi tu coletele in scuter sau moto? Nu stiu cum e acolo la tine, dar aici cand vine curierul, vine cu duba si e destul de plina, ar fi imposibil sa le duca pe moto sau scuter.

Poate curierat = Tazz, Glovo & Co.

 

Acum 12 ore, MirceaB a spus:

Este posibil si asta. Sezonul trecut am folosit un Piaggio Liberty 125, second hand cu foarte foarte multi km facuti. A fost casat de posta italiana dupa care adus in Romania. Consumul a fost in medie cam 5/100 km, dar cu toate astea mi-e mi-a fost de mare ajutor. Oricum consuma la jumatate fata de masina, iar avantajele folosirii unui scuter in oras le stie aproape oricine.

5% pentru un 125cmc e o... performanță. Cu un 169cmc eram în jur de 3.8%, c-un 300cmc sunt la 5%, dar e drept ca e forjat ca "sa fiu primul la liniuță" :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, calculul era destul de simplu. Rezervor de 10 litri, plin ochi, 200 km prin oras, mers fara mila. La cat de distrus a fost atunci cand l-am cumparat, ma mir si de consum si de faptul ca nu a crapat...chiar de tot. 😁

Iarna asta o sa-mi exersez pe el cunostintele de mecanica (care tind vertiginos spre zero) incercand sa-l fac bucati si sa-l reconditionez total. Probabil o sa iasa o bormasina, dar na, asta este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 hours ago, pierrotlefou said:

Eu zic sa te pregătești și pentru mai mult de 3%. Am avut 2 mopede, nici unul n-a coborât sub 3.5 %.

Dar oricum, e mai puțin decât la o mașina :)

Clar, e ok, dar caut un consum cât mai mic. 🙂

 

12 hours ago, Razmar said:

Si unde bagi tu coletele in scuter sau moto? Nu stiu cum e acolo la tine, dar aici cand vine curierul, vine cu duba si e destul de plina, ar fi imposibil sa le duca pe moto sau scuter.

Curierat gen Foodpanda, Glovo, Tazz etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...