Sari la conținut

Yamaha yzf-rr 125 2015 Ce ulei sa folosesc pe temperatura scăzută.


Postări Recomandate

Salut ,dețin un yamaha yzf-r125 Si ar trebui sa i fac schimbul de ulei ,uleiul actual este motul 7100 10w40 full sintetic.

Din cate stiu acesta este un ulei gros care se încălzește greu pe un anotimp rece.

De aceea as vrea sa mi recomandați un ulei pentru temperatura scăzută,sa nu afecteze motorul.

    Motul 7100 5w40 este bun pentru iarna asta ?

Multumesc pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motul nu e bun nici de uns lantul! 5w ar fi ideal! 

 

https://products.liqui-moly.com/oils/motorbike-4t-synth-5w-40-street-race.html

 

Incearca asa ceva, o sa ramai uimit si de faptul ca nu se evapora precum mo(r)tul si de faptul ca vei putea schimba vitezele mult mai usor! 

 

P.s. vezi ca intra 1.15 litri in motor, majoritata plozilor fac economie, pun un litru si le mor troacele...

Editat de MotoS Garage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu exageram, Motul este un ulei cinstit pentru mobrele obisnuite. 

Acum 5 ore, Matei Antochi a spus:

Salut ,dețin un yamaha yzf-r125 Si ar trebui sa i fac schimbul de ulei ,uleiul actual este motul 7100 10w40 full sintetic.

Din cate stiu acesta este un ulei gros care se încălzește greu pe un anotimp rece.

De aceea as vrea sa mi recomandați un ulei pentru temperatura scăzută,sa nu afecteze motorul.

    Motul 7100 5w40 este bun pentru iarna asta ?

Multumesc pentru ajutor!

Eu am mers numai cu 10-40 in a mea de 12 ani, de cand e la mine. Si a stat pe bara doar sub -10 grade si pe polei sau zapada. Mobra are aproape 200.000 km, din care cam 150.000 la mine si n-are nici pe dreaqu. Si n-o menajez deloc. Si a necesitat in km astia doar o segmentare, pe la 100.000.

Uleiul folosit este cel recomandat de Kawasaki in manual pentru clima de la noi. Ca branduri am bagat prin rotatie: Repsol, Motul, Motorex. Toate semi. Scimbat pe la 10.000, cartea recomandand  12.000.

Stiu, mi-am batut joc de mobra, asa zice toata lumea. De-aia e singura mobra cu km. aia forjata in draci pe care o stie toata lumea fara interventii capitale.

Plm, in ultim.a vreme toata lumea se pricepe la mobre, toti sunt mecanici, da' in afara de schimbat piese pe pipaite majoritatea habar n-au.

A, si nu te lua dupa sfaturile de pe forum, aici expertii sunt si mai rai. Eu nu ma pricep la uleiuri, la mecanica, ti-am povestit doar ce am facut si ce a iesit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...