Sari la conținut

Pinioane XV 125


bEb3
 Share

Postări Recomandate

Buna, ma numesc Alexandru Bercea, un tanar motociclist de 16 ani ce se afla in posesia categoriei A1 din luna iulie. Sunt nou aici si sper ca nu am postat gresit.

Am o Yamaha Virago 125 din 1997 si am o nelamurire, de ce nu imi trece de 70kmh? Motorul merge bine, la fel si cutia, banuiesc ca e de la pinioane si lant, am pinion de 12 pe fata si 47 pe spate, la un alt baiat cu un Daelim Daystar am vazut ca are 13 fata si 42 spate, oare sa fie de la asta? Intr-adevar e destul de mare pinionul spate ca dimensiuni.

Multumesc pentru atentia acordata, orice sfat e bine venit.🙏🏻

Editat de bEb3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Văd într-un catalog pt modelul tău 13 cu 47 pinioanele. Cu pinion față de 12 rezultă un raport sensibil mai scurt, deci un cuplu la roată mai mare în detrimentul vitezei maxime. Ce pinioane are alt model de moto e total irelevant pt că rapoartele cutiei de viteze diferă și ele. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa imi verific toata motociclete cap coada din nou, daca de ex i as pune un kit cu pinion pe spate mai mic, exemplu 42, motocicleta ar mai functiona in parametrii normali?

Editat de bEb3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e limitata. La fostul meu MZ 125 SX exista varianta limitata la 6kw, se monta o dracie sub sa, se cupla la instalatia electrica si facea ceva la aprindere. Poate si Viraga asta o fi ceva limitat, pentru tari cu legislatie un pic altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit la carburator surubelul de benzina blocat pe maxim si este mancata partea aia unde pui surubelnita, trebuie sa il iau jos sa il curat si sa il reglez dar nu prea stiu ce sa fac cu surubelul ala ca e blocat, probabil de la asta era

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi pe site-ul www.mrcycles.com referinta surubelului, apoi fie incerci la orice magazin de piese auto sa comanzi referinta, fie mergi le dealer.

In mod normal ar trebui sa il gasesti, la un pret rezonabil, probabil in jur de 20 de lei.

Eu ti-as propune sa desfaci carburatorul si sa il cureti bine. Evident va fi necesar si un set de reparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...