Sari la conținut

Motociclisul scufundator…


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

avem printre noi pasionati de scufundari?

Pe unde mergeti, de unde luati echipament, experiente placute si neplacute?

amatori sau certificati …..merita cursul?

 

49D56C4B-D701-490C-B569-CD1B8463631B.jpeg

28B5DD50-7BFD-4E26-B627-7ED1899AEF81.jpeg

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut veacul cateva luni in zona Aqaba-Eilat, nu am folosit decat ochelari si tub de respirat. Experienta excelenta, recifuri de corali (langa granita cu Arabia Saudita, daca ai permis de granita). Cu grija la aricii de mare, doare rau daca nu esti atent si calci pe unul. Partea neplacuta e ca dupa ce faci asta nu mai intri in Marea Neagra nici batut.

 

Am un prieten care a facut cursuri si se distreaza prin insule exotice din cand in cand, dar trebuie sa iti placa suficient de mult si sa iti permiti sa o faci des in locuri frumoase. E misto, dar destul de greu accesibil pentru omul de rand din Romania (prietenul nu locuieste aici).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, AdrianB1 a spus:

Mi-am facut veacul cateva luni in zona Aqaba-Eilat, nu am folosit decat ochelari si tub de respirat. Experienta excelenta, recifuri de corali (langa granita cu Arabia Saudita, daca ai permis de granita). Cu grija la aricii de mare, doare rau daca nu esti atent si calci pe unul. Partea neplacuta e ca dupa ce faci asta nu mai intri in Marea Neagra nici batut.

 

Am un prieten care a facut cursuri si se distreaza prin insule exotice din cand in cand, dar trebuie sa iti placa suficient de mult si sa iti permiti sa o faci des in locuri frumoase. E misto, dar destul de greu accesibil pentru omul de rand din Romania (prietenul nu locuieste aici).

Salutare

eu zic da daca iti faci un curs padi de 18 m adancime si mergi pe grecia sau egipt cu inchiriere de echip nu e chiar asa de greu accesibil

marea neagra iese din discutie pt scufundari. Merita pt scoala si sa mai repeti insa de explorat …. Pass

sunt tentat sa fac cursul in egip pentru ca o data cu licenta te si scufunzi in ape super deci 2 in 1

Pozele si  filmele le am facut saptamana trecuta la adancimi de pana la 10 m 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Egipt e ok, ideea e ca scufundari poti sa faci intr-o gramada de locuri si daca vrei si prin Australia, Thailanda, Caraibe sau alte locuri te costa mult mai mult decat Egiptul.

 

Eu nu ma mai bag, ma antrenez pentru presiuni atmosferice mici (zbor nepresurizat la 3000 de metri) si scufundarile ies din calcul, nu le pot combina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, AdrianB1 a spus:

In Egipt e ok, ideea e ca scufundari poti sa faci intr-o gramada de locuri si daca vrei si prin Australia, Thailanda, Caraibe sau alte locuri te costa mult mai mult decat Egiptul.

 

Eu nu ma mai bag, ma antrenez pentru presiuni atmosferice mici (zbor nepresurizat la 3000 de metri) si scufundarile ies din calcul, nu le pot combina.

Calitate /pret egiptul e tataic cat timp sunt chartere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte prima scufundare cu echipamentul și centura de lest pe mine... :lol:

Mă echipează oamenii la prima lecție și mă așez pe marginea pontonului. 

Să nu-ți agăți tuburile, te răsucești și sări în apă cu fața la ponton la ceva distanță de el. 

Instinctiv îți ții respirația când intri prima dată. 

Centura de lest s-a nimerit să ma țină cu apa un pic peste nas dar sub ochi. 

Uitasem că aveam mască și oxigen, dădeam din labe în forță să mă "ridic" deasupra apei să pot "să respir". 

Al dracu' lest nu voia să mă lase. 

Aveam o față probabil panicată și nu aveam "soluție" continuând să-mi țin respirația... 

Au fost cele mai lungi 10 secunde din viață până am realizat ce se întâmplă.

M-am orizontalizat și am respirat din tub. Brusc, totul s-a așezat. 

Mamă ce "gust" bun avea aerul ăla. :double-grin: 

Nu-l pot uita. 

Pe urmă lucrurile au devenit frumoase. 

Mă mai bag din când în când când ajung pe la Mediterană. 

 

Acum 1 oră, AdrianB1 a spus:

Eu nu ma mai bag, ma antrenez pentru presiuni atmosferice mici (zbor nepresurizat la 3000 de metri) si scufundarile ies din calcul, nu le pot combina.

Presiunea de la 3000m este presiunea standard de cabină în zborurile comerciale. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, September a spus:

Imi aduc aminte prima scufundare cu echipamentul și centura de lest pe mine... :lol:

Mă echipează oamenii la prima lecție și mă așez pe marginea pontonului. 

Să nu-ți agăți tuburile, te răsucești și sări în apă cu fața la ponton la ceva distanță de el. 

Instinctiv îți ții respirația când intri prima dată. 

Centura de lest s-a nimerit să ma țină cu apa un pic peste nas dar sub ochi. 

Uitasem că aveam mască și oxigen, dădeam din labe în forță să mă "ridic" deasupra apei să pot "să respir". 

Al dracu' lest nu voia să mă lase. 

Aveam o față probabil panicată și nu aveam "soluție" continuând să-mi țin respirația... 

Au fost cele mai lungi 10 secunde din viață până am realizat ce se întâmplă.

M-am orizontalizat și am respirat din tub. Brusc, totul s-a așezat. 

Mamă ce "gust" bun avea aerul ăla. :double-grin: 

Nu-l pot uita. 

Pe urmă lucrurile au devenit frumoase. 

Mă mai bag din când în când când ajung pe la Mediterană. 

 

Presiunea de la 3000m este presiunea standard de cabină în zborurile comerciale. 

Nu aveai vesta cu aer care sa ti dea flotabilitate?

nu te ai aruncat direct cu mufa” in gura astfel in cat la contactul cu apa sa respiri direct din tub?

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, September a spus:

Presiunea de la 3000m este presiunea standard de cabină în zborurile comerciale. 

E 2000 la alea mai vechi si 1800 la alea mai noi (Boeing 787), la 3000 poti face hipoxie si stiu personal oameni care au facut. Diferenta de presiune intre 2000 si 3000 de metri e mare, nu e liniara. Plafonul practic pentru mine e 4500 m, dar nu pot sa urc fara oxigen suplimentar.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, einstein1984 a spus:

chiar si altitudinea aia de 2000m dupa o scufundare lunga chiar daca nu a fost la adancime mare (fara pauze necesare de decompresie), necesita minim 18 ore la nivelul marii. Deci stie el de ce se fereste. 

Flying after Diving Recommendations

For Dives within the No-Decompression Limits

Single Dives: A minimum preflight surface interval of 12 hours is suggested.

Repetitive Dives and/or Multi-Day Dives: A minimum preflight surface interval of 18 hours is suggested.

For Dives requiring decompression stops: 

A minimum preflight surface interval of greater than 18 hours is suggested.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, ianachim a spus:

Flying after Diving Recommendations ...

Totul e corect, dar se refera la zboruri comerciale, max 2000m, nu la zbor GA complet nepresurizat. Pentru ala nu exista recomandari oficiale si nu am chef de un pneumotorax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Radu H. a spus:

Stiu pe cineva pasionat. Ii trimit topicul. 🤟

Eu eu!

Doar că față de colegii de mai sus, eu sunt cu freedive-ul si mai puțin cu scuba. Până acum doar prin Grecia, Italia și mai des prin Croația.  Certificat doar pe scuba, primul nivel, pentru celelalte aștept să ajung in Polonia la Deep Pool. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 oră, yoyo_man a spus:

Eu eu!

Doar că față de colegii de mai sus, eu sunt cu freedive-ul si mai puțin cu scuba. Până acum doar prin Grecia, Italia și mai des prin Croația.  Certificat doar pe scuba, primul nivel, pentru celelalte aștept să ajung in Polonia la Deep Pool. 

 

E Deep Spot din ce vad pe net și mulțumesc maxim pentru pont. 

@ianachim: dă-mi te rog aici sau pe privat numele celor cu care faci scuba în Egipt.

Am mai avut tentative sa merg acolo pt scufundat și nu țin neapărat sa reinventez roata. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, _Raul_ a spus:

 

E Deep Spot din ce vad pe net și mulțumesc maxim pentru pont. 

@ianachim: dă-mi te rog aici sau pe privat numele celor cu care faci scuba în Egipt.

Am mai avut tentative sa merg acolo pt scufundat și nu țin neapărat sa reinventez roata. 

salutare

este al doilea an când merg special pentru asta acolo

fac scufundări cu MUSTAFA iar ziua de scufundări o iau de la un agent de turism egiptean super ok

de la resort ne a cerut pt 2 pers 120 euro iar tipul ne a dat cu 90

în martie la anul îmi planific sa merg pentru PADI 18 metri și mă gândesc sa fac o gașca de 3-4 oameni și sa l antamam pe Mustafa pentru 6 zile

3 de curs si 3 de ghid

scufundari ok se fac în oct și nov  sau mart si April 

caut prețuri și pe la noi însa aici faci introducerea în piscina și după în marea neagra

mai bine faci în marea roșie .... dar clar cu alte costuri ...avion și cazare /masa însa o consideri și ca excursie

 

IMG_1854.JPG

DJI_0481.JPG

DJI_0479.JPG

DJI_0484.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cristache a spus:

Imi cer scuze pt offtopic, dar care e faza cu avionul la 3000m? oxigen? Am fost in India cu moto la 5.000m fara...

Perioda de timp necesara atingerii celor 5000 m care a fost? Si te ai scufundat inainte……?

la avion este foarte brusca …..nu poti egaliza asa de repede….plus prob cu azotul

 

filmarile mele sunt realizate cu osmo action cam de la dji …..fara carcasa de scufundare

Acum 12 ore, yoyo_man a spus:

F tare epava

Acum 13 ore, Edd a spus:

Tare frumos acest hobby! Sper sa ajung sa-l incerc macar.

Misto pozele!

Sa ai o experienta placuta trebuie sa l rogi pe intructor sa te scufunzi f lent si sa egalizezi din metru in metru sau cand simti tu si cel mai imp sa fie o zona frumoasa sa ti doresti apoi sa repeti experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. Inteleg, deci dupa scufundari e periculos sa zbori imediat.

 

Nu are legatura cu aerul rarefiat, lipsa de oxigen si raul de inaltime pe care le experimentezi la urcare pe munte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Edd a spus:

Am vrut odata sa incerc in Grecia, dar mi s-a parut atat de comerciala treaba, in cat am lasat-o balta.

Era un grup prea mare de oameni care faceau in acelasi timp si practic te scufundai la adancimi la care pot sa fac si free dive fara probleme.

As fi vrut ceva un pic mai profi decat ce ofereau ei

Asta e ca la curve….. de cat ai de atata tragi’

 

1. ai experienta in scufundare?
2. Nu poti incepe printr o scufundare initiala la adancime mare

3. Vrei sa tragi’ ceva mai rasat….Platesti suplimentar

comercial…. multa lume …. Adancime mica ….

totul este business

vrei instructorul/ ghidul tau personal ….. platesti

vrei sa fii singur pe barca …plateste

nu ai ce pierde la o prima excursie de descoperire a scufundarii 

orice vrei sa faci ALTFEL si spre profi inseamna costuri suplimentare

nu poti compara free dive cu scuba……. este ca si cum combari mersul pe bicicleta cu pilotatul motocicletei

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.12.2021 la 13:29, cristache a spus:

Nu are legatura cu aerul rarefiat, lipsa de oxigen si raul de inaltime pe care le experimentezi la urcare pe munte...

Are. Dureaza cateva zile sa te aclimatizezi la inaltime, intr-un zbor dureaza cateva minute sa ajungi la altitudinea aia si alte cateva minute sa cobori. De la hipoxie devii glumet si iti vin idei, gen ce se intampla daca pui avionul in picaj la verticala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, AdrianB1 a spus:

De la hipoxie devii glumet si iti vin idei, gen ce se intampla daca pui avionul in picaj la verticala.

Asta dacă te duci la bâldâbâc cu avionul personal! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu faci scufundari, daca urci de la 70m (altitudinea Bucurestiului) la 3000m nepresurizat ai probleme, daca incerci sa urci la 5000m aproape sigur iti pierzi cunostinta. Stiu un tip care urca la 10000m cu planorul cand era foarte tanar, la 40 de ani zicea ca abia urca la 7000m si nu locuia in Bucuresti, ci mai sus (cam 500m).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...