Sari la conținut

Deschidere bariera de la distanta


frigider
 Share

Postări Recomandate

Long story short: 

Stau la bloc și din casă nu pot ridica bariera.

Am telecomanda din aia mica.

 

Cum pot face soluția să meargă ieftin gen las telecomanda in mașină (care e relativ aproape de bariera) și pun modul GSM care sa "coamnde" telecomanda?

 

Gen eu apelez modulul și el închide contact de la buton telecomandă?

 

Se poate așa ceva?

Modul GSM ăla îl alimentez la de la bateria masinii?.....mă lasă fără baterie? :)) Sau? Acumulator?

 

Bla bla bla.

 

 

Știu că sunt soluții gen modul GSM la bariera și apelezi și o deschide dar muistii ăștia de vecini probabil 1 nu vor dori că Plm e de dat bani așa că încerc să mi-o rezolv singur.

 

A sunat puțin ciudat dar hei.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://sonoff.tech/product/diy-smart-switch/4chr3-4chpror3/

https://sonoff.tech/product-review/tutorial/how-to-remotely-control-your-roller-blinds-with-sonoff-smart-switches/

 

Sau ceva pe acolo. Il poti controla din telefon si are modul de 433 MHz. Poate "invata" telecomenzi. Presupunerea e ca telecomada ta pe e 433MHz. Mai erau unele pe alta frecventa - dar vezi ca de obicei scrie pe spatele ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe telecomanda nu scrie nimic, poate inauntrul ei?
am desfacut-o sa ii schimb bat acum ceva timp.

 

eu sunt la 50m de bariera si pe partea cealalta a blocului fata de bariera.

 

de-aia zic - ori terbe ceva super sa "emita" pana in stratosfera si sa treaca prin bloc :D sa ajunga la bariera

 

ori sa las ceva in masina si sa "ajung" la acel ceva (prin apel telefonic ma gandesc momentan - ok am nevoie de cartela , aia e. sa fie activa cat sa primeasca apeluri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

momentan la asta ma gandesc: 

image.thumb.png.a7e93c9338f2d343f65eafe8db831d6d.png

 

alimentarea e o problema, sau ii F o baterie pe 9V si aia e? dar cat tine?

nu imi plac improvizatiile pe electrice 😐 

Chiar acum, ENEOS a spus:

Telecomanda o citesc ăia care fac dubluri. Poate s-o clonezi pe una mai puternică? 🤔 Sau antenă externă..? Patrick știe d'astea. 😁

as prefera o super telecomanda, dar nu cred ca poate trece prin bloc :( 

poate daca eram de aceeasi parte si ieseam la geam zic ca ar fi mers un mai puternica.

eventual universala, apas 1 buton si se ridica toate barierele pe raza de 2km :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, patrick1 a spus:

Ideea distanţei scurte emiţător /receptor este că trebuie să ai bariera sub ochi când o acţionezi.

o sa incerc cu o firma sa puna la bariera modul gsm

si aia e.

vad ca sunt ieftinute.

si o sa fie secretul meu murdar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, patrick1 a spus:

Depinde de ce baterie eşti dispus să cari cu tine şi de puterea "booster"-ului.

La urma urmelor poţi bloca orice receptor 433Mhz prin "înecare" RF, astfel încât să nu mai răspundă la comenzi

Pe on sau şi pe off (dacă nu are auto-revenire) :crack:

nu te contrazic ca nu ma pricep :)
merg pe calea asta curata cu modul in bariera. care e vad cam 4-500 lei + instalarea ca na, firma. ajunge la 700. sa vad cati proprietari vor sa se bage.

 

ideea e ca daca scapa nr de tel magic o sa fie free for all :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare - de ce ai nevoie sa comanzi bariera din casa? Exista locuri de vizitatori inauntru..banuiesc.

Acum 12 minute, frigider a spus:

 

ideea e ca daca scapa nr de tel magic o sa fie free for all :) 

Vad ca pe modul scrie "authorized numbers". Cred ca cel care monteaza programeaza niste numere in memoria jucariei, numere la care sa reactioneze. Pt restul..un mesaj cu multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum, dar la mine la bloc este configurat modulul respectiv sa deschida poarta, in cazul nostru, doar la apeluri de la anumite numere de telefon. Vecinii mei venisera cu ideea sa fie un singur numar per masina. Si prin urmare sotia putea deschide poarta eu nu. 😂 De fapt si eu puteam, o sunam pe ea si ea suna la poarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ar merita sters rusinea asta de topic nou. 

Acum 3 minute, tzunoi a spus:

Intrebare - de ce ai nevoie sa comanzi bariera din casa? Exista locuri de vizitatori inauntru..banuiesc.

Vad ca pe modul scrie "authorized numbers". Cred ca cel care monteaza programeaza niste numere in memoria jucariei, numere la care sa reactioneze. Pt restul..un mesaj cu multa sanatate.

aha, corect, ai dreptate.

asa e, unele au 20 max altele 200 :) hehe

Acum 3 minute, cio.infinitas a spus:

Nu stiu cum, dar la mine la bloc este configurat modulul respectiv sa deschida poarta, in cazul nostru, doar la apeluri de la anumite numere de telefon. Vecinii mei venisera cu ideea sa fie un singur numar per masina. Si prin urmare sotia putea deschide poarta eu nu. 😂 De fapt si eu puteam, o sunam pe ea si ea suna la poarta.

da, cum zice colegu mai sus :) 

daca are cineva o idee de improvizatie - am zis, pot lasa telecomanda in masina si cumva sa o comand prin tel - e singura solutie dp meu de vedere dar trebuie alimentare pt ..ceva-ul ala care comanda telecomanda etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, cio.infinitas a spus:

Nu stiu cum, dar la mine la bloc este configurat modulul respectiv sa deschida poarta, in cazul nostru, doar la apeluri de la anumite numere de telefon. Vecinii mei venisera cu ideea sa fie un singur numar per masina. Si prin urmare sotia putea deschide poarta eu nu. 😂 De fapt si eu puteam, o sunam pe ea si ea suna la poarta.

Îmi aduc aminte că mă mutasem într-un bloc de securiști în 93, fix peste drum de actuala cocină a marelui alb. "Ați divulgat codul de la interfon, am văzut o persoană străină de imobil care a format codul și a urcat la dvs.!", așa mi-au spus la ședința de bloc! 😁 În plm, stăteam la 9 - mișto, erau zile când vedeam munții - și liftul mai mult nu mergea, iar savanții puseseră primele cifre la cod nr ap meu, așa că zbârnâia ăla când era somnul mai dulce, așa că îl anihilasem. Erau libere numere >38 parcă și peste 76, dar costa reprogramarea și securiștii aveau 🦔, flmc... 🤬

Scuzaț, continuaț

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, shashka a spus:

Fa si tu un schimb de apartament... Intoarce blocul...

M as duce departe undeva , in pustietate.

Acum 10 minute, apriliacluj a spus:

sau muta bariera pe partea ta! :)

Asta chiar e o soluție că nu e drum la mine și deci curierii vor putea ajunge fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

daca are cineva o idee de improvizatie - am zis, pot lasa telecomanda in masina si cumva sa o comand prin tel - e singura solutie dp meu de vedere dar trebuie alimentare pt ..ceva-ul ala care comanda telecomanda etc.

Ca sa apelezi prin telefon ai nevoie de un modul in masina. Ce rost are sa pui modulul in masina ta si nu direct in bariera?

Pe langa costurile cu modulul mai trebuie luat in calcul si costul aferent sim-ului.

Daca vrei sa cumperi modul din China, cauta unul care are reviewuri ok din Ro ca mai apar probleme de compatibilitate cu retelele GSM de la noi la unele chinezarii.

Ultima data cand am facut ceva de genul asta am folosit modulul asta : https://www.spy-shop.ro/comunicator-gsm-seka-sms.html , din cate stiu eu e dezvoltat in Ro.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, binox a spus:

Ca sa apelezi prin telefon ai nevoie de un modul in masina. Ce rost are sa pui modulul in masina ta si nu direct in bariera?

Pe langa costurile cu modulul mai trebuie luat in calcul si costul aferent sim-ului.

Daca vrei sa cumperi modul din China, cauta unul care are reviewuri ok din Ro ca mai apar probleme de compatibilitate cu retelele GSM de la noi la unele chinezarii.

Ultima data cand am facut ceva de genul asta am folosit modulul asta : https://www.spy-shop.ro/comunicator-gsm-seka-sms.html , din cate stiu eu e dezvoltat in Ro.

 

modul as pune in masina pt ca egoist.

la bariera daca il pun tre sa vina firma = cost instalare.

doar sa vad poate gasesc 1-2-3 insi cu care sa impart costurile.

 

vb aia, nu dati banii pe prostii, luati Magura la copii.

nu ma refer la 

image.thumb.png.bb13ec4d745a74520f05eeb6745289b5.png

 

*cine stie cunoaste.

 

 

Oficial aldeclar acest topic redeschis.

 

Întrebare la obiect:

Cum alimentez cevavpe 12 v fara sa fac improvizație.

Din panoul de siguranțe? :D

 

 

 

Caut modul GSM pe 5v sa ii ia din power back alimentat de la priza bricheta și aia e. Cu releu gen sa comande telecomanda barierei , sper sa existe așa ceva.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te complici enorm! Cu 500 lei rezolvi povestea la cei care produc bariere. Iti pun ei modul GSM pe ea, si apoi ai un sistem foarte simplu, apelezi bariera -numarul este salvat in memoria barierei, cand primeste apel de la numar cunoscut, se deschide. Easy peasy. E suficient sa fie 5 apartamente de acord, 100 de caciula, si gata. NU ITI MAI BATE CAPUL cu solutii alternative, muncesti inutil.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 17.12.2021 la 10:08, Adrian M. a spus:

Te complici enorm! Cu 500 lei rezolvi povestea la cei care produc bariere. Iti pun ei modul GSM pe ea, si apoi ai un sistem foarte simplu, apelezi bariera -numarul este salvat in memoria barierei, cand primeste apel de la numar cunoscut, se deschide. Easy peasy. E suficient sa fie 5 apartamente de acord, 100 de caciula, si gata. NU ITI MAI BATE CAPUL cu solutii alternative, muncesti inutil.

 

asa este.

DAR nu se pune pana nu se voteaza in sedinta extraordinara de bloc 😐 

 

asa ca astept sedinta.

macar nu platesc eu tot :) 

 

partea proasta e ca astept :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...