Sari la conținut

Honda Cb500x/f vs cb650r, vs yamaha mt09sp vs triumph street triple ..... idei?


legio990
 Share

Postări Recomandate

10 minutes ago, Lucian_M said:

Ioi, s-o zbârlit blana de pe puișor...

Te-o luat lumea în balon și o dai cotită? Noroc de anonimat, dar mulți pureci nu faci prin zonă.

Și stai așa, că încă nu a intrat artileria grea, ce ai văzut până acum e de încălzire.

Nu-i nevoie, unii mă știu personal, cu alții mai țin legătura prin diverse metode, alții mă știu de pe feisbuc, deci n-am nimic de ascuns. Tu, pe de altă parte, n-ai un nume real, vii cu povești și cu dume de grădiniță, dar "ceri seriozitate".

Eu nu am cerut decât câteva păreri despre modelele respective și ceva idei dar cei de pe aici nu numai că probabil nu au folosit acele modele dar sau luat de ce experiență am eu in conducerea unui motor, ceea ce arată că pe ei nici nu-i interesează topicul și ei sunt interesați de mine numai, cu toate că eu nu i-am întrebat pe ei nimic despre ei ei totuși sau simțit lezați de nu știu ce idei, și pe ocazia asta le spun sa se mai maturizeze că prea par de 16 ani

16 minutes ago, Lucian_M said:

Ioi, s-o zbârlit blana de pe puișor...

Te-o luat lumea în balon și o dai cotită? Noroc de anonimat, dar mulți pureci nu faci prin zonă.

Și stai așa, că încă nu a intrat artileria grea, ce ai văzut până acum e de încălzire

Pai daca asta înseamnă să fii membru aici eu consider că nici nu am nevoie de așa ceva, și cel mai probabil voi căuta alte forumuri unde cei de pe acolo mai au habar și de altceva decât de amenințări care chiar daca sunt făcute pe net au iz penal așa că sănătate și sărbători fericite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 21 minute, legio990 a spus:

Eu nu am cerut decât câteva păreri despre modelele respective și ceva idei dar cei de pe aici nu numai că probabil nu au folosit acele modele dar sau luat de ce experiență am eu in conducerea unui motor, ceea ce arată că pe ei nici nu-i interesează topicul și ei sunt interesați de mine numai, cu toate că eu nu i-am întrebat pe ei nimic despre ei ei totuși sau simțit lezați de nu știu ce idei, și pe ocazia asta le spun sa se mai maturizeze că prea par de 16 ani

Pai daca asta înseamnă să fii membru aici eu consider că nici nu am nevoie de așa ceva, și cel mai probabil voi căuta alte forumuri unde cei de pe acolo mai au habar și de altceva decât de amenințări care chiar daca sunt făcute pe net au iz penal așa că sănătate și sărbători fericite

Alte forumuri nu exista.

Doi, ai mintit prin omisiune inca de la inceput nespunandu-ne ca de fapt tu ai condus mobra aia cateva luni acum zece ani si de atunci nimic. Ai lasat sa se inteleaga ca tu mergi in fiecare we cu mobra si nu esti multumit de cum depaseste tiru. Si asta a fost o minciuna. Ca si aia cu consumul la 200 mai mic decat la 100. Tu de fapt habar n-ai in ce e aia motocicleta dar te-ai dat de la inceput mare motociclist caruia i-a ramas mica mobra. Plus ca eu am o banuiala ca n-ai mai mult de 30 de ani. asta daca n-o fi minciuna si aia cu condusul mobrei acum zece ani.

Si dupa toate astea te ofruschezi ca te ia lumea la misto. Pai zi merci ca te-am luat cativa in serios pana acum si ne-am pierdut timpul cu tine.

Du-te, Dica!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Speedy.K said:

Alte forumuri nu exista.

Doi, ai mintit prin omisiune inca de la inceput nespunandu-ne ca de fapt tu ai condus mobra aia cateva luni acum zece ani si de atunci nimic. Ai lasat sa se inteleaga ca tu mergi in fiecare we cu mobra si nu esti multumit de cum depaseste tiru. Si asta a fost o minciuna. Ca si aia cu consumul la 200 mai mic decat la 100.

Alte forumuri poate nu există în limba română dar sunt n in limba engleza, și eu am considerat că toți știu ce înseamnă șofer de duminică unde evident m-am înșelat.

Mințind prin omisiune... tare asta, dacă inca nu ți-ai dat seama eu eram curios doar de comparație între acele modele unde doar 2 proprietari au răspuns și înafara de câteva răspunsuri pertinente restul nici nu ia interesat topicul așa că cum ai vrea tu că eu să-ți spun istoria mea și mai mult sa nu omit nimic pentru că se consideră minciuna .... eu cred că acordați o mai mare importanță forumului asta decât se cade. Mai încearcă și alte forumuri și să vezi că ăia nu te întreabă de tine personal și nici nu le sare mustarul de la atata lucru, de aia am zis că doar cei de vreo 16 ani sunt cu fitil mai scurt dar după ce treci de 30 de ani vezi că lucrurile astea au valoare un mare zero barat cel puțin în cazul meu

Am uitat sa precizez că poate prin cercurile prin care va învârtiți așa ceva e foarte normal dar în comunitatea în care eu domiciliez așa ceva nu e normal deloc si știu persoane care au făcut si 6 luni închisoare pentru niste mesaje text trimise lui fosta lui prietena după ce aceasta ia golit apartamentul așa că scuzama dar e evident i diferență de opinie cu privire la amenințarea cu calcatul cu tirul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al dreq, de la mielușelul de ieri, acum aruncă săgeți cu subînțeles... Ne-am dat dreq. Ți-am mai zis, te-au prins colegii cu minciuna, acum te dai rotund, dar deja s-a strigat bingo, iar ție nu ți-a ieșit linia. Go, Planet! ✌️

Prima mobra a fost ER5 (am avut și eu, ajungea ușor la 130-140), dar nu ai zis care a fost a doua și ce te-a nemulțumit la ea. Pun peste 220 kg pe 67 de cai amărâți și îți depășesc ce tir îmi arăți în orice împrejurare, la pariu că nu te ții de mine cu mașina?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, Lucian_M said:

dar nu ai zis care a fost a doua și ce te-a nemulțumit la ea. Pun peste 220 kg pe 67 de cai amărâți și îți depășesc ce tir îmi arăți în orice împrejurare, la pariu că nu te ții de mine cu mașina

Vezi că nu ai citit ce am scris? Iar la mașină altfel sta treaba, dacă la început aveam o conducere foarte preventivă cu multa răbdare, din păcate în ultimă vreme răbdarea mea multa in trafic sa subțiat văzând cu ochii, iar la pariul tau daca e doar abilități de conducere (mașini la fel și cu motor la aceiași putere) se prea poate sa te și depășesc pentru că eu am n drumuri de Europa și am văzut multi cu motoare puternice care le era teama sa depășească pe lucrări în Germania unde eu am zero probleme, eu știu că am o atitudine de ii face pe mulți să creada că am venit cu presu, dar cu timpul toți și-au schimbat opiniile și asta e doar un mod să văd cu ce fel de oameni am de-aface, fara supărare dar e un sistem dezvoltat după interacțiuni cu n caractere

19 minutes ago, SenorPink said:

Da până la urmă cum a rămas? Ne luam și noi Rocket 3 sau ne batem joc de corpurile noastre

Din păcate eu tot la selecția mea am rămas fără triumph

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, legio990 a spus:

Vezi că nu ai citit ce am scris? Iar la mașină altfel sta treaba, dacă la început aveam o conducere foarte preventivă cu multa răbdare, din păcate în ultimă vreme răbdarea mea multa in trafic sa subțiat văzând cu ochii, iar la pariul tau daca e doar abilități de conducere (mașini la fel și cu motor la aceiași putere) se prea poate sa te și depășesc pentru că eu am n drumuri de Europa și am văzut multi cu motoare puternice care le era teama sa depășească pe lucrări în Germania unde eu am zero probleme, eu știu că am o atitudine de ii face pe mulți să creada că am venit cu presu, dar cu timpul toți și-au schimbat opiniile și asta e doar un mod să văd cu ce fel de oameni am de-aface, fara supărare dar e un sistem dezvoltat după interacțiuni cu n caractere

Din păcate eu tot la selecția mea am rămas fără triumph

Pai în selecția ta era și Triumph. Nu tu ai zis Speed Triple? 

Încep să cred că aveau dreptate colegii când ziceau că e troleala. 

 

Acum 11 minute, 3.14 a spus:

Puisor ...pana acu 2 ani erai ciuca bataii pe forumul asta ....ai castigat la loz in plic ...sau ...ai primit si tu insigne din astea misto !

 

Dar dvs de unde veniti cu atitudinea de mare câștigător al premiului Nobel? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, SenorPink said:

Pai în selecția ta era și Triumph. Nu tu ai zis Speed Triple?

Era și street triple dar după ce am mai văzut ce au spus și alții despre triumph Street triple am ajuns la concluzia că riscul sa iau o lămâie e mare așa că mai bine renunț la opțiune

43 minutes ago, Lucian_M said:

Puișor, am plimbări prin UE cât n-ai tu weekenduri cu mașina. Nu ești singurul care a ieșit din țară

Știu și eu că nu sunt singurul care a ieșit din tara pentru că dacă ne uităm pe statisticile oficiale sunt mai mult de 10 milioane de români plecați din țară așa că eu am făcut referire la oameni cu tot felul de mașini cu sute de cai putere care mă depășeau doar in linie dreapta iar pe lucrări erau foarte cuminți în coloană, dar daca ți sa părut că eu mă laud că am ieșit din țară scuze dar nu a fost cu intenție

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, legio990 a spus:

 

Știu și eu că nu sunt singurul care a ieșit din tara pentru că dacă ne uităm pe statisticile oficiale sunt mai mult de 10 milioane de români plecați din țară așa că eu am făcut referire la oameni cu tot felul de mașini cu sute de cai putere care mă depășeau doar in linie dreapta iar pe lucrări erau foarte cuminți în coloană, dar daca ți sa părut că eu mă laud că am ieșit din țară scuze dar nu a fost cu intenție

Eu ies din țară să mă plimb, nu să muncesc. Vreau să văd lumea, să evadez din traficul românesc (unde n-am probleme cu depășirile, rar nu mi-a ieșit pasența). Nu știu de ce port această conversație, mi se pare total ineficientă (era din start).

Iar aia cu 200, ți-am mai zis, e maximă. La 100 îmi ia cam 4 și un pic, la 130 cam 5,9. Pe la 150 sigur vreo 8-9 (nu m-am uitat în bord, recunosc). Vmax a fost puțin peste 160, duce și peste, nicio problemă, dar încă n-am fost curios. Dar pun rămășag ambele brațe că nu are cum fi consumul mai mic de 12-13% (la 200/h), ceea ce înseamnă că e de 3 ori mai mare decât la 100. Spuneau colegii niște ecuații, eu îți zic din viața reală: pui mașina pe pilot, drum drept, mergi câteva secunde cu 200, dacă îți ia minim dublu față de cât ia la 100, în aceleași condiții, vii pe forum și recunoști că ai greșit?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

Eu ies din țară să mă plimb, nu să muncesc. Vreau să văd lumea, să evadez din traficul românesc (unde n-am probleme cu depășirile, rar nu mi-a ieșit pasența). Nu știu de ce port această conversație, mi se pare total ineficientă (era din start).

Iar aia cu 200, ți-am mai zis, e maximă. La 100 îmi ia cam 4 și un pic, la 130 cam 5,9. Pe la 150 sigur vreo 8-9 (nu m-am uitat în bord, recunosc). Vmax a fost puțin peste 160, duce și peste, nicio problemă, dar încă n-am fost curios. Dar pun rămășag ambele brațe că nu are cum fi consumul mai mic de 12-13% (la 200/h), ceea ce înseamnă că e de 3 ori mai mare decât la 100. Spuneau colegii niște ecuații, eu îți zic din viața reală: pui mașina pe pilot, drum drept, mergi câteva secunde cu 200, dacă îți ia minim dublu față de cât ia la 100, în aceleași condiții, vii pe forum și recunoști că ai greșit?

Mie la >200 km/h nici nu-mi mai consuma practic merg gratuit, dar pentru că vreau totuși să încurajez economia merg cu 130-140 că să îmi consume și mie cate ceva (~6%)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...