Sari la conținut

Dakar Rally & Africa Eco Race


xt600
 Share

Postări Recomandate

Acum 7 minute, xt600 a spus:

Pol Tarres, editia 2021. 

Nici nu cred ca este cazul. 

Pff...credeam ca si la Romaniacs exista limite de cmc ...dar se pare ca acest Pol Tarres a vrut sa fie f diferit....personal nu prea inteleg legatura intre T700 si Romaniacs.

 

Legat de cilindree ,Sbk etc....sa si vazut dupa rezultate cat de avantajat a fost Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 minute, Buggy a spus:

Pff...credeam ca si la Romaniacs exista limite de cmc ...dar se pare ca acest Pol Tarres a vrut sa fie f diferit....personal nu prea inteleg legatura intre T700 si Romaniacs

In 2017 Chris Birch a participat la Red Bull Romaniacs cu un KTM 1090 (nu stiu daca nu a abandonat) si tot in acelasi an, un nene de la Touratech a participat cu un BMW boxer 1200 special preparat (R9X). A fost facut si un documentar: 

Evident, ideea acestor participari este promovarea respectivelor mobre. Si iata ca in mainile cui trebuie, mobrele astea pot multe. Pol Tarres nu este un anonim, este un tatic din trial.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Buggy a spus:

Cine a participat cu T700 la Romaniacs?....esti sigur de ceea ce afirmi?

La fel ca la Dakar ...si la Romaniacs există regulament cu limite...plus ca Romaniacs este competitie de hardenduro ...categorie la care T700 le nu se incadreaza

Da, sunt sigur. Iti spun imediat, e un fost pilot de trial si mare stunter. Stai un pic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

41 minutes ago, xt600 said:

stim cum a "negociat" Ducati acel regulament

 

Cum? De asemenea, dacă reprezintă un avantaj tehnic, de ce nu mai profită nimeni de el în momentul de față în WSBK?

 

41 minutes ago, xt600 said:

regulamentul actual din MotoGp prevede in mod explicit 1000cmc, 4 cilindri. 

 

Ai dreptate parțial: am verificat acum și limita de cilindree este într-adevăr fixată la 1000cc în momentul de față. Cea a pistoanelor este de maxim 4; motoare cu mai puține pistoane sunt deci permise, dar o asemenea alegere ar fi irațională.

 

Ca o completare relevantă, la începuturile clasei MotoGP în 2002 s-a propus un avantaj de cilindree pentru motoarele în 2 pistoane, iar Ducati chiar a dezvoltat un asemenea motor cu care să perticipe în competiție. Nu au reușit însă să scoată destulă putere din el (un V2 are inerție mai mare în pistoane ceea ce-i limitează turația maximă și deci puterea) și au trecut la o arhitectură V4. Acel bloc "avortat" a fost dezvoltat în continuare pentru o aplicație stradală și a devenit motorul Superquadro, folosit pe Panigale V2 (în variante de 950, 1200 și 1300cc) și acum pe Streetfighter V2 (950cc).

 

Avantajul unei capacități mai mari este strict situațional și este compensat de un număr mai mare de clindri (mase alternative mai mici, turații mai mari, putere mai mare). În consecință, regulamentul WSBK era și este echitabil.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asta al doilea nu e despre Romaniacs, e despre ce e in stare flacaul asta sa faca cu mobra aia de 200 de kile. Mie mi se pare incredibil.

 

 

Acum 19 minute, Buggy a spus:

Pff...credeam ca si la Romaniacs exista limite de cmc ...dar se pare ca acest Pol Tarres a vrut sa fie f diferit....personal nu prea inteleg legatura intre T700 si Romaniacs.

 

Legat de cilindree ,Sbk etc....sa si vazut dupa rezultate cat de avantajat a fost Ducati.

Cu ce te dranjeaza daca eu vin cu un Goldwing si ma tin dupa baietii aia de ma Maniacs?! Conteaza cu ce mobra faci traseul? La ce traseu e ala de furat n-ai cum sa furi, deci nu vad de ce n-ar fi acceptata orice mobra, de la scutere la Harleyuri.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Speedy.K a spus:

 

 

Cu ce te dranjeaza daca eu vin cu un Goldwing si ma tin dupa baietii aia de ma Maniacs?! Conteaza cu ce mobra faci traseul? La ce traseu e ala de furat n-ai cum sa furi, deci nu vad de ce n-ar fi acceptata orice mobra, de la scutere la Harleyuri.

Nu ma deranjeaza cu nimic.... doar ca nu prea vad sensul ...intr o competitie de hardenduro sa vii cu moto enduro/adv.

Nu contest performantele acelor piloti pe acele mobre ...ce sa zic poate ar fi ok o clasa separata la Romaniacs ptr doritorii de astfel de incercari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amu' rezumat pe Eurosporc, pentru cine este interesat. 

Acum 34 minute, ENEOS a spus:

Da da, scuterele alea adventure de-au răsărit mai nou! Dar ce Romaniacs, direct la Dakar cu ele! :rock:

La Dakar nu s-ar descurca rau. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Speedy.K a spus:

Eu nu inteleg o chestie: cum sa nu duci T7 la Dakar?! Pai nu despre asta era vorba?! Adica flacaul ala termina onorabil Romaniacs cu ea si n-o duce nimeni la Dakar?!

Am bănuit că n-ai tu treabă cu viața, dar acum ai și demonstrat-o. Asta e perla zilei, parol! 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

In 2017 Chris Birch a participat la Red Bull Romaniacs cu un KTM 1090 (nu stiu daca nu a abandonat) si tot in acelasi an, un nene de la Touratech a participat cu un BMW boxer 1200 special preparat (R9X). A fost facut si un documentar: 

Evident, ideea acestor participari este promovarea respectivelor mobre. Si iata ca in mainile cui trebuie, mobrele astea pot multe. Pol Tarres nu este un anonim, este un tatic din trial.

Băieții ăștia doi au intrat la categoria gold, pe când Tarres, la bronz. Iar urcarea de pe "Gușterița" i-a pus capac. Nu poți sfida la infinit legile fizicii. Masa totală prea mare și puterea prea multă l-au făcut să cadă de prea multe ori. Chiar sunt curios dacă alt nebun ar fi reușit să urce cu grămada aia de fier... 

 

Pe de altă parte mă amuză ideile astea cum că motoretele de serie, destinate publicului, ar avea ceva în comun cu cele de competiție. Căutați prețul unui ktm de 450 de Dakar și o să vă liniștiți. E fix ca marketingul de acum mulți ani când gușterii cumpărau în draci Peugeot 206 crezând că are vreo legătură cu mașina care câștiga campionatul mondial de raliuri 😂

Cel mai apropiat a fost ktm 950 adventure S, față de modelul de competiție. Tenere, Africa Twin și alte modele care s-au vrut coborâte direct din Dakar, n-au avut nicio treabă cu modelele câștigătoare la cursă. Nu vă îmbătați cu apă rece. 

(Acum îmi explic mai bine de ce feisbucu' spală atât de multă lume pe creier...) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, vis-a-vis a spus:

Am bănuit că n-ai tu treabă cu viața, dar acum ai și demonstrat-o. Asta e perla zilei, parol! 😂

Nu prea intelegi marketingul in general si pe ala de mobre in particular, nu?! Si nici pe motociclistii mai palii carora zona de confort nu li se pare a fi acolo unde ti se pare tie... 

De ce crezi ca s-a trimis omul ala la Romaniacs? De ce crezi ca a acceptat el sa se duca? De ce crezi ca unii isi iau inca mobre cu atas in ziua de azi? 

Intelege ca "viata" pentru unii nu e aia pe care o vrei tu, strict mobra cea mai buna, drumul cel mai potrivit, asistenta tehnica la degetul mic, carciuma de 3* Michelin la botul calului. Unii mai vor sa faca si chestii mai traznite. Iar vanzatorii cauta de multe ori metode mai extreme de promivare, mai ales in domeniul asta.

Fac pariu ca daca ar fi intrat in vreo categorie s-ar fi bagat si la Dakar si la Moto GP daca era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru imagini, postari, video, urmariti pagina de fb oficiala Dakar, sau pagina de insta-cine are. Eventual si apicatia in app store dakar , sau pe aplicatia red bull, si aia posteaza. Au info faine, foto ,video, rezumate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine e interesat cu adevărat de Dakar, cred că știe exact pe unde curge informația. Iar dacă nu vrei să aștepți noaptea după snooker, 3 euro pentru o lună la Eurosport player nu e vreo sumă. P-aici văd că s-a ajuns la "procesul etapei" și la ce face Ducati pe circuitele de asfalt 😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrucci cu adevarat dezlănțuit...a terminat ultimele doua etape pe 3 respectiv 2....in ritmul asta la anul poate pretinde lupta la titlu...

 

La auto...Ban&Cheloo pe 65 la general...nu e rau zic eu ptr prima participare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrux a terminat etapa pe 2, cu doar 4 min si 14 sec intarziere fata de T. Price. Many pe 43.

Acum 3 minute, Buggy a spus:

Petrucci cu adevarat dezlănțuit...a terminat ultimele doua etape pe 3 respectiv 2....in ritmul asta la anul poate pretinde lupta la titlu...

Pai mai conteaza in clasamentul final? Eu am inteles ca continua in afara concursului. Ai ceva date suplimentare in sensul asta? Oricum, merge de parca ar fi facut rally raid toata cariera lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, xt600 a spus:

Petrux a terminat etapa pe 2, cu doar 4 min si 14 sec intarziere fata de T. Price. Many pe 43.

Pai mai conteaza in clasamentul final? Eu am inteles ca continua in afara concursului. Ai ceva date suplimentare in sensul asta? Oricum, merge de parca ar fi facut rally raid toata cariera lui.

Date suplimentare nu am...asa am inteles si eu ca ,continua dar timpii/rezultatele nu ii se vor lua in calcul ...

Totusi cred ca ii se înregistrează timpul pe etapa iar aceste locuri sunt doar "fictive" in urma timpului inregistrat ,altfel nu imi explic cum...

UpdateScreenshot_2022-01-06-16-53-23-539_com.facebook.katana.thumb.jpg.f87b6d13878e8d9d72600f6107a71900.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Buggy a spus:

Date suplimentare nu am...asa am inteles si eu ca ,continua dar timpii/rezultatele nu ii se vor lua in calcul ...

In conditiile astea, ar fi frumos sa castige Dakarul... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate nu mai are nicio șansă la victoria la general, după ziua de luni în care a avut nevoie de asistență tehnică pe parcursul etapei; și-a pierdut telefonul, nu și-a putut contacta echipa pentru a încerca să repare problema singur și a trebuit să aștepte. A primit o penalizare de 11 ore și 30min. Acum este pe 128 la general.

 

Oricum, super rezultat (chiar dacă obținut în urma penalizării lui Price). Aproape că-i face să arate prost pe băieții care au mers pe macadam toată viața.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

Oricum, super rezultat (chiar dacă obținut în urma penalizării lui Price). Aproape că-i face să arate prost pe băieții care au mers pe macadam toată viața.

Exact asta e schema....ca se tine la varf cu mai marii in ale rally raidului ...cu siguranță il ajuta lipsa presiunii dar totusi...e un rookie la Dakar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Dakar Rally & Africa Eco Race

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...