Jump to content

Motociclism de iarna 2022

Constantin
 Share

Recommended Posts

De fapt asta nu e iarna, cu media zilnica a temperaturii, pozitiva.

Mai este motociclismul sezonier?

Echipamentul pentru anotimpul rece nu este o problema, asa ca, urmeaza 3 luni de " motociclism de iarna"!

Si cine are sugestii - sunt binevenite!

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Luna asta a fost mai tot timpul ceață și umed pe jos, iar de câteva zile e și polei. Iar pe unde nu e polei, e plin de nisip și sare. Batwingul, mănușile, branțurile și manșoanele încălzite stau bine merci la căldură și se pare că nici în viitorul apropiat vremea nu va deveni primăvăratică. 

Deci, se pare că totuși motociclismul e sezonier...

Oricine e liber să se ”dea” oricând și oriunde.  Nu trebuie demonstrat nimic.

În același timp nici nu trebuie ostracizat cineva pentru că preferă confortul  și siguranța oferite de ”conservă”.

Scaun încălzit, volan încălzit, temperatură plăcută, muzică, stabilitate și plăcere. De ce să fim nesinceri și să nu recunoaștem că automobilul este o alternativă mai rezonabilă la motocicletă?

Ah, da, când n-ai altă alternativă și trebuie să faci nu știu ce chestie importantă, folosești moto în lipsa automobilului.

Restul sună a cancan mediatic.

Sugestiile la ce ar trebui să fie ? La trasee? La cum să ne protejăm de frig la - 7 grade ? Cum să montăm lanț pe roata din spate ? Nu toată lumea trăiește în  Bucale, mai sunt și oameni care locuiesc în Rânca, Arieșeni sau în Miercurea Ciuc.

Nu se dă nimeni acum cu motocicleta pe acolo, oare de ce?

Dar este remarcabilă insistența d-lui Constantin de a ”arunca petarde” și apoi a ”dispărea” în fumul lor.

În fond, pentru asta se creează topicurile de iarnă. Se face trafic (de net) și lumea adună postări, suntem activi și ne bucurăm de viață. Punct ochit, punct lovit.

PS. M-am ”dat” până anul trecut în Decembrie, am mers pe zăpadă în Ianuarie și Februarie când eram mai tinerel. Acum sunt boșorog și spun sincer ce gândesc. E posibil să mai citim și alte opinii...

Anul ăsta, pe 1 ianuarie, eram în oraș, că la 5 grade n-am rezistat sa nu profit de vremea frumoasă. Am făcut cam 120 km și m-am întors acasă, cu promisiunea că a doua zi spăl mobra. N-am mai apucat, așa că sarea și-a făcut de cap, o fericire și mai multe nu. Stabilitatea era așa și așa, sarea și praful de e asfalt nu oferă mare siguranță. Ideea cu mașina este excelentă pentru când nu se poate merge cu mobra, așa că anul ăsta am făcut un pic peste 20k cu mașina (o am de 10 luni) și vreo 14k cu mobra (știu, puțin). Cine vrea să riște pe timp de iarnă (zăpadă, gheață, polei, sare, nisip) pe două roți- îi doresc mult succes, o să dea bine la palmares. Am decis să nu scot mobra până după prima ploaie zdravănă de primăvară, care să mai spele jegul de pe asfalt, n-am chef să risc doar pentru a mă lăuda pe forum sau să mă bat cu cărămida in piept.

Acum 21 minute, patrick1 a spus:

Dar lipsa lui poate duce la depresie :D 

Daca nu ai cu ce înlocui, așa este. 

La mine schiatul compensează in mare parte senzațiile motocicletei. 😉

5 minutes ago, Bart Bz said:

La mine schiatul compensează in mare parte senzațiile motocicletei. 😉

Doar daca poti merge pe schiuri dupa cumparaturi  :)

20 minutes ago, Lucian_M said:

Fericitule!

La noi situația e total diferită.

20211228143934_45959666_screenshot.jpg

IMG_20211228_152233.jpg

Brrr!

10 hours ago, Constantin said:

Si cine are sugestii - sunt binevenite!

Atas! Cu tractiune si pe el.

Adica cu "scule" rusesti, nu japoneze.

Ieri si azi nu s- a putut perge in Bucale, aluneca nasol de tot. Ieri din cauza de ploaie inghetata, azi din cauza ca au dat astia pe jos cu nustiu ce ccacat. Intra TCS la masina la plecarile mai abrupte de la semafor. Asa ca ieri si azi am lasat-o in garaj. Am avut bulan ca a fost gol in oras, toata lumea s-a mutat pe Valea Prahovei.

Maine testez dimineata si, daca s-a mai spalat mizeria de pe jos ma duc iar cu mobra la munca. Mai ales ca temperaturile cresc.

Acum 1 oră, Muretto Grundieg a spus:

Oricine e liber să se ”dea” oricând și oriunde.  Nu trebuie demonstrat nimic.

În același timp nici nu trebuie ostracizat cineva pentru că preferă confortul  și siguranța oferite de ”conservă”.

Scaun încălzit, volan încălzit, temperatură plăcută, muzică, stabilitate și plăcere. De ce să fim nesinceri și să nu recunoaștem că automobilul este o alternativă mai rezonabilă la motocicletă?

Ah, da, când n-ai altă alternativă și trebuie să faci nu știu ce chestie importantă, folosești moto în lipsa automobilului.

Restul sună a cancan mediatic.

Sugestiile la ce ar trebui să fie ? La trasee? La cum să ne protejăm de frig la - 7 grade ? Cum să montăm lanț pe roata din spate ? Nu toată lumea trăiește în  Bucale, mai sunt și oameni care locuiesc în Rânca, Arieșeni sau în Miercurea Ciuc.

Nu se dă nimeni acum cu motocicleta pe acolo, oare de ce?

Dar este remarcabilă insistența d-lui Constantin de a ”arunca petarde” și apoi a ”dispărea” în fumul lor.

În fond, pentru asta se creează topicurile de iarnă. Se face trafic (de net) și lumea adună postări, suntem activi și ne bucurăm de viață. Punct ochit, punct lovit.

PS. M-am ”dat” până anul trecut în Decembrie, am mers pe zăpadă în Ianuarie și Februarie când eram mai tinerel. Acum sunt boșorog și spun sincer ce gândesc. E posibil să mai citim și alte opinii...

Cu masina fac 45 de minue pana la munca si ajung la fel de adormit cum amplecat de acasa. Cu mobra 15 min (iarna) si ajung fresh.

Azi pare ca se poate merge. 2 grade in centru, pe jos pare ca nu aluneca si nu se anunta ploaie.

Acum 13 ore, Speedy.K a spus:

Azi pare ca se poate merge. 2 grade in centru, pe jos pare ca nu aluneca si nu se anunta ploaie.

Fost?

Asfaltul e un mare patinoar in Bucuresti. Plin de mizerie/mazga/condens. Aluneca masina grav. De curiozitate probez in fiecare zi cu masina aderenta, face bordul  ca beculete din brad :D. NU zic ca nu merge, e lejer traficul, si cu atentie, mers incet, pastrat distanta, aia e. De frig  nu discutam, exista echipament incalzit, nspe straturi,fiecare stie ce cum.

Se mai incalzeste cica, chiar si 14 grade in sud.

Dar chiar si asa, no me gusta. Scaunul incalzit inmoaie salili :P

In caz ca vreti putina caldura aditionala, se gasesc la Lidl niste heat pack-uri destinate pentru tinut in buzunar.

Practic le activezi si se incalzesc pana la 40-50 de grade si tin cam 1 ora.

Cand s-au racit complet, le bagi in apa fiarta 10 minute si se reseteaza. Adica le poti folosi dinou timp de 1 ora cand vrei tu.

Se pot refolosi de aproximativ 1000 de ori.

Acum 5 ore, Adrian M. a spus:

Fost?

Asfaltul e un mare patinoar in Bucuresti. Plin de mizerie/mazga/condens. Aluneca masina grav. De curiozitate probez in fiecare zi cu masina aderenta, face bordul  ca beculete din brad :D. NU zic ca nu merge, e lejer traficul, si cu atentie, mers incet, pastrat distanta, aia e. De frig  nu discutam, exista echipament incalzit, nspe straturi,fiecare stie ce cum.

Se mai incalzeste cica, chiar si 14 grade in sud.

Dar chiar si asa, no me gusta. Scaunul incalzit inmoaie salili :P

Dimineata n-am avut nicio emotie. Am mers normal, nici incet nici tare, mai ales ca nu prea era trafic la 9 fara un sfert.Uscat chiar si pe stradutele mici.

De frig nu mi-a fost frig dar am doar 10 km de mersprin oras, in 15 min nici n-apuca sa-mi fie frig.

Acum o sa fie mai scarbos, ca e si intuneric, lumini in ochi etc.

Acum 5 ore, Asimplu a spus:

In caz ca vreti putina caldura aditionala, se gasesc la Lidl niste heat pack-uri destinate pentru tinut in buzunar.

Practic le activezi si se incalzesc pana la 40-50 de grade si tin cam 1 ora.

Cand s-au racit complet, le bagi in apa fiarta 10 minute si se reseteaza. Adica le poti folosi dinou timp de 1 ora cand vrei tu.

Se pot refolosi de aproximativ 1000 de ori.

Alea sunt niste mizerii. Nu le simti decat daca le pui direct pe piele. Gen in buzunar. Pt mobra sunt degeaba.

Culmea e ca acum era umed peste tot intre Valea Cascadelor si Banu Manta. De acolo pana in Dorobanti, uscat.

Atentie la rosturile de dilatatie ale pasajului Basarab, cam aluneca, mai ales alea care au cauciuc pe langa metal.

Azi dimineata m-am in5alnit cu un Tralsplant. Nu mai vazusem mobrist de o luna...

La mine în zonă pe DJ și DN e uscat, fain tare. -4 grade, dar totuși e curat. 😁

Pe străduțe mergi cu schiurile, aia e altă poveste. Come in Moldova, visit Neamț! 🤣 Prin oraș asfaltul e ok pe bulevarde, însă după blocuri e experiență dacă reușești să ieși sau să intri în parcare fără ATV. Se anunță temperaturi ridicate, deci care are chef, sigur o să iasă la plimbare.

Acum 5 ore, Speedy.K a spus:

Dimineata n-am avut nicio emotie. Am mers normal, nici incet nici tare, mai ales ca nu prea era trafic la 9 fara un sfert.Uscat chiar si pe stradutele mici.

De frig nu mi-a fost frig dar am doar 10 km de mersprin oras, in 15 min nici n-apuca sa-mi fie frig.

Culmea e ca acum era umed peste tot intre Valea Cascadelor si Banu Manta. De acolo pana in Dorobanti, uscat.

Atentie la rosturile de dilatatie ale pasajului Basarab, cam aluneca, mai ales alea care au cauciuc pe langa metal.

Azi dimineata m-am in5alnit cu un Tralsplant. Nu mai vazusem mobrist de o luna...

Azi la prânz am făcut 70 km cu scuterul, un Est - Vest și retur: pe malul Dâmboviței, centură, A2 și înapoi, prin oraș, până pe A1, și înapoi. O mizerie de mâzgă, ceață care s-a transformat în apă pe parbriz, 0°, nu e o plăcere. 

Dar cu mașina ar fi fost o eternitate.

Cică de vineri se opresc ploaia și poleiul, sper că la pachet și mâzga asta oribilă. 

Asfalt uscat!

P.S. Motorul e la iernat, dar oricum nu as ieși cu el pe vremea asta.

Edited by pierrotlefou

Acum 20 minute, pierrotlefou a spus:

Motorul e la iernat, dar oricum nu as ieși cu el pe vremea asta.

Eu îl tot "moșesc" pe ăsta de vreo 3 luni, după Crăciun nu am mai luat lucrări și m-am ocupat intens de el. Având în vedere că l-am luat după vreo 3 ani în care a stat și am avut ceva de lucru n-am putut rezista și am ieșit să văd ce am știut să fac. Da, apa de pe vizieră a fost neplăcută, începuse să burnițeze când m-am întors. Bine că măcar merge dihania! 😁

Am văzut în schimb câteva motoare pe Splai, unul parcat și vreo 2 în mers. Motoare, nu scutere! 

Edited by ENEOS

Eu am fost aseara si azi sa ma plimb cu izmene si pantaloni, cand m-am dat jos de pe motor dupa 40km azi abia mai mergeam, iar aseara dupa 15km era si mai rau

Mi-am luat azi niste manusi mai de om sarac putin peste cele vechi si la palme nu mai am treaba ca imi inghetau si alea

Saracul motor... nu se intelege carburatia cu iarna deloc

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Am văzut în schimb câteva motoare pe Splai, unul parcat și vreo 2 în mers. Motoare, nu scutere! 

Daca era "peste garla de Tribunal" atunci e (cam) abandonata, o stiu de multa vreme.

Edited by pierrotlefou

Da, aseara cea mai nasoala chestie au fost depunerile de pe viziera. Am sters-o cu manusa de 20 de pri in 10 km.

Azi mi-e scarba, 2 grade si ploua. Iar se dizolva rahatu ala de pe jos, iar viziera plina de carmaz, cred ca iau conserva...

Am pus bateria suplimentara de 45 Ah. La o saptamana, o incarc.

Merge pe mazga, daca ai un cuvant in atentie: fin. Ambaleaza fin, franeaza fin, ia virajele fin Totul este sa nu ai acceleratii sau deceleratii puternice, liniare sau circulare!

TimePhoto_20211230_092542.jpg