Sari la conținut

Fata scunda


eusuntelli
 Share

Postări Recomandate

Honda Rebel 500. 

O gasesti in showroom.uri la Honda, te poti urca pe ea ca sa vezi cum stai. E una dintre cele mai joase motociclete. De aici cred ca poti sa incepi calculele - mai inalta, mai joasa, etc... 

De asemenea, datele problemei se schimba cand incepi scoala. Acolo o sa vezi exact cum te descurci pe moto, daca poti incerca si moto mai inalte putin pt tine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, eusuntelli a spus:

Îmi puteți da niște sfaturi, exemple de motociclete mai potrivite, păreri, etc?

 

@Silver Arrow, ai legatura, tu esti bosorogul expert la recomandat motociclete incepatoarelor. Cine stie, poate o inviti si pe sa-ti probeze Goldwingul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, eusuntelli a spus:

Hey all, visul meu de când eram mica este sa dau de motocicleta. In vara mi-as dori sa dau de A1, dar nu știu dacă înălțimea îmi permite…am 1,56… Orientarea mea ar fi spre o Honda CBF 125. Îmi puteți da niște sfaturi, exemple de motociclete mai potrivite, păreri, etc?

Sau mai e o varianta și mai ieftina și nouă pe care poți să-ți faci mână și care se potrivește: Daytona Must 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TETEA. a spus:

Fata a zis A1.

 

Am vazut dupa ca a zis A1

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

 

 

A1!!! 

 

Da bre da, am vazut dupa. Mai greseste omu' 🤭

 

Acum 30 minute, Metal Heart a spus:

Honda Grom si Honda Monkey. 

 

image.thumb.png.69d7c56feaeb1ac0fb1f408a8805a800.pngimage.thumb.png.6b16b875cc855ec6ce43e3b5cb31fa0b.png

 

Sunt ok astea dar parca prea scumpe asa de inceput. Eu ziceam de Must 125 ala ca nou nu e foarte scump si parca nu prea plangi dupa el daca doamne fereste il scapa de pe loc.

 

https://daytona-romania.ro/model/must-125/

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

38 minutes ago, Metal Heart said:

Honda Grom si Honda Monkey. 

2022-grom-abs-candy_blue-650x380.thumb.png.5fb88af2e99f49b872ae59442bef1fcb.png

Cu şeaua la 30,5 inches şi 4.200 USD.

 

Totuşi, cu o şea la înălţimea de 75 cm (30 inches) şi la 2.900 USD ... sunt d'astea:

GHOST_250_2021_480x480.thumb.jpg.ce8159cac3afe5dff5b1bb6f8d2c67a6.jpg

https://www.venommotorsportsusa.com/products/venom-ghost-250cc-chopper-street-legal

 

 

 

Însă ... posibil să nu fie compatibilă cu normele (n)EURO :)

ghost_large.thumb.jpg.aeb2d0c1dbc063643147abfbe3a2d632.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, eusuntelli a spus:

Hey all, visul meu de când eram mica este sa dau de motocicleta. In vara mi-as dori sa dau de A1, dar nu știu dacă înălțimea îmi permite…am 1,56… Orientarea mea ar fi spre o Honda CBF 125. Îmi puteți da niște sfaturi, exemple de motociclete mai potrivite, păreri, etc?

Iei la rand dealerii moto si te sui pe orice ti se pare ca s-ar potrivi. In felul asta te prinzi cam ce merge si ce nu la inaltimea ta. Din pacate nu sunt multe variante, dar sigur gasesti ceva, macar pentru inceput. Dupa ce capeti ceva ani si km de experienta poti sa treci si la ceva la care nu ajungi cu ambele picioare jos, e suficient unul. Dar asta e alta discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ianachim a spus:

De ce toti  vrem sa fie MOTOCICLETA……??/?

 

Ca sa fie cool.

 

Acum 13 minute, ianachim a spus:

recomand scuter

 

Scuterul e pentru fraieri, tot forumul o sa-ti confirme acest lucru. Trebuie "motor de 600", fara el viata e pustiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, eusuntelli a spus:

Hey all, visul meu de când eram mica este sa dau de motocicleta. In vara mi-as dori sa dau de A1, dar nu știu dacă înălțimea îmi permite…am 1,56… Orientarea mea ar fi spre o Honda CBF 125. Îmi puteți da niște sfaturi, exemple de motociclete mai potrivite, păreri, etc?

Ar trebui sa dai mai multe detalii: ce vrei sa faci cu motocicleta, buget, preferinte in ceea ce priveste genul de moto pe care il doresti (sport, naked, cruiser)etc. 

In ceea ce priveste inaltimea, simulatorul asta iti ofera o imagine aproximativa a felului in care stai pe diferite modele moto: http://cycle-ergo.com/

Bagi datele fizice si vezi cam ce ti se potriveste. 

Cum spunea cineva pe aici, ia in calcul si un scooter de 125. Sunt confortabile, stilate si practice. Si ai de unde alege, bani sa fie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, eusuntelli a spus:

Hey all, visul meu de când eram mica este sa dau de motocicleta. In vara mi-as dori sa dau de A1, dar nu știu dacă înălțimea îmi permite…am 1,56… Orientarea mea ar fi spre o Honda CBF 125. Îmi puteți da niște sfaturi, exemple de motociclete mai potrivite, păreri, etc?

Pentru un sfat legat strict de alegerea unei motociclete s-a mai scris mai sus.
Pentru un sfat 'mai complet' ar fi util sa ne zici si varsta (presupun ca din moment ce vrei la A1 ai intre 16 si 18 ani).


Desi o sa ti se para mai putin cool, daca esti aproape de 18 ani, ar fi bine sa faci intai categoria B.

Asta o sa iti permita sa capeti experienta de trafic intr-un mod mai sigur, conducand masina parintilor sau cunoscutiilor care au incredere in tine.

Automat o sa primesti si categoria AM care iti permite sa mergi cu un scuter si sa capeti experienta in 2 moduri, si cu masina dar si pe 2 roti.

Intre 18 si 24 de ani, poti capata experienta de trafic 12 luni pe an, cu masina.

Intre 18 si 24 de ani, poti capata experienta de trafci 6-8 luni pe an, cu scuter/moto.


Cu timpul, termini si facultatea, te si angajezi, ai banii tai, nu mai trebuie sa milogesti la parinti pentru casca noua, geaca, manusi, pantaloni, cizme, RCA care mai mult ca sigur o sa fie ft mult pentru ca esti tanara, bani de benzina, bani de revizie, bani de ITP, bani de gopro, bani de supot telefon, etc.
Ca sa nu mai zic ca acum nici nu mai trebuie sa iti cumperi macar scuter pentru oras, iti faci cont la blinkee si te plimbi prin oras, desi daca vrei sa mergi mai mult/des, mai bine iti iei scuterul tau.
Gandeste-te exact de vrei moto CHIAR ACUM si nu ai urma scenariul de mai sus.

Majoritatea avem si moto si masina, nu e nici o rusine. Visul tau se va indeplini pana la urma.

Acum 11 ore, ianachim a spus:

De ce toti  vrem sa fie MOTOCICLETA……??/?

recomand scuter

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...