Sari la conținut

Fata scunda


eusuntelli
 Share

Postări Recomandate

Acum 17 minute, SenorPink a spus:

Pai normal, ne porcaim intre noi. Si mai ies si discutii: nu bro nu d-aia de 125cc mai bine una d-aia mai mare sa nu te plictisesti de ea dupa 2 ani. Nu man cel mai un scuter, sau un miar limitat 🤣🤣

Intre timp OP rade in lacrimi 🤭

Propun să se recomande oricui de la R1 in sus. Ce dreq, oricum în maxim 2 ani se plictisesc de el posesorii, le rămâne mic și vor căuta ceva mai puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Lucian_M a spus:

Propun să se recomande oricui de la R1 in sus. Ce dreq, oricum în maxim 2 ani se plictisesc de el posesorii, le rămâne mic și vor căuta ceva mai puternic.

Da de ce nu un H2R? Ca oricum R1 e cam depasit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii multumesc colegului @Nguyen pentru invitatie. Generos cu mine ca intotdeauna.

 

@eusuntelli  acuma mai mult de 30 de ani, pe vremea comunistilor, cand vroiai sa iti faci prieteni, opreai masina pe marginea drumului si ridicai capota. In 5 minute nu mai aveai loc pe langa ea de ''prieteni cunoscatori'' :crack:Cam la fel ai facut si tu 🤦‍♂️. Acuma, ca si acuma 30 de ani, important este sa poti filtra informatia corecta.

 

Ar fi util sa ne spui daca doresti o motocicleta noua sau una SH. Mai precis ce buget ai la dispozitie.

Daca te bazezi pe banii parintilor, nu cred ca banii ar fi problema cat faptul ca vrei moto.

 

Iti dau un sfat pe langa cele tehnice pe care le-ai primit: sa vorbesti cu parintii despre ceea ce vrei sa faci (daca nu ai facut-o deja), si sa ai acceptul si suportul lor.  Este un coleg pe aici pe forum pe care l-am sfatuit sa faca asta, si pe langa faptul ca a primit suportul moral sa sa apuce de moto, l-au ajutat si financiar sa isi cumpere o moto noua cu ABS.

 

Revenind la problema ta:  pe langa pretul mai mare unei motociclete noi care uneori sperie, ai avantajul de fi echipata cu ABS ceea ce nu este rau.

 

Ai primit niste sfaturi foarte bune despre motociclete pe care te-ai putea descurca foarte bine.

 

Avand in vedere cam ce stil de moto iti place tie  - CBF125 - ma indoiesc ca o sa iti placa o Honda 🐵.

 

Amandoi copiii mei au inceput cu un choppper: Suzuki Intruder 125. Are avantajul ca saua este joasa si ajungi usor cu toata talpa pe sol.

image.thumb.png.81245a579493aeddf1b3faa08616e51d.png

 

Mai exista una asemanatoare - un Honda Shadow 125:

image.thumb.png.0f0073abceb85143a60a8fe94c5f3001.png

 

Problema este ca choppere de 125 nu se mai fabrica de mult. Asadar nu vei gasi  ABS.

 

Dar fata de motocicletele propuse mai sus,  cele doua au un motor cu  doi cilindri si au un sunet frumos. (parere personala)

 

Scuterul este o solutie buna. In opinia mea problema o reprezinta perceptia soferilor fata de scuter: au impresia ca este un mijoc de locomotie lent (ceea ce nu mai este de mult asa) si care incurca traficul, fapt pentru care trebuie sa mearga pe langa bordura iar soferii au un comportament mai agresiv fata de scuter decat fata de masini.

 

O motocicleta este perceputa de soferi ca un autovehicul si accepta (cu greu) ca poate circula in rand cu masinile.

 

Acuma mai conteaza si de ce vrei motocicleta: iti place sa iti fluture vantul in fata, sau ai nevoie de un mijloc de locomotie, sau vrei sa iesi cumva in evidenta, sau vrei sa poti intra intr-un anumit anturaj (atentie mare cu anturajul).  Sau poate cate ceva din fiecare. Oricum cu nici unul dintre motive nu trebuia sa iti fie rusine.

 

Legat de inaltimea la sa: cele doua modele de chopper au saua la circa 680 mm,  CBR125 care iti place tie are 795 mm iar un CB125 nou are 816 mm (asta ce am gasit pe net). Iar Honda Monkey desi nu pare , are saua la 775 mm.

 

In concluzie fa si tu treburile in ordinea fireasca: discutie cu parintii (parca stiu ca era nevoie de un accept de la parinti pentru scoala moto, gresesc?), inscris la scoala moto (aici vei avea ocazia sa vezi pe ce moto te descurci cel mai bine), promovare examen si apoi vezi si ce moto o sa gasesti.

 

 

 

Off-topic si nu tocmai: @eusuntelli foarte important este la scoala o sa ajungi, adica de la cine o sa inveti mersul pe moto.

Cred ca si acest aspect trebuie sa il intrebi pe aici pe forum.

Nu de alta dar sa nu inveti ca cel din poza de mai jos 🤦‍♂️

 

Acum 14 ore, patrick1 a spus:

 

cd01skideath_ac10791x.thumb.jpg.6d52b940937a1a37eede5418070f7898.jpg

Unde ai gasit bre poza asta? Pacat ca nu ai si urmatoarele cadre. La cum sta schiorul ala dupa 2-3 m este pe jos (are greutatea pe schiul din deal si la cum sta schiul din vale urmeaza un mega spagat 😂). Banuiesc ca ala care ii face cu mana este intructorul, om priceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 35 minute, ENEOS a spus:

:pics:

 

Ale inițiatoarei, normal! Preferabil corp întreg, costum de baie, față, spate și profil. 😇

 

Se pregateste sa dea de A1, man :)))) !

Cum ar zice Anna Catchcart:

https://clip.cafe/spy-game-2001/the-scotch-older-than-is/

 

@OP - nu baga in seama replica de mai sus.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.12.2021 la 15:51, Silver Arrow a spus:

 

Unde ai gasit bre poza asta? Pacat ca nu ai si urmatoarele cadre. La cum sta schiorul ala dupa 2-3 m este pe jos (are greutatea pe schiul din deal si la cum sta schiul din vale urmeaza un mega spagat 😂). Banuiesc ca ala care ii face cu mana este intructorul, om priceput.

Ai explicat frumos, dar cu ski ul n-ai treaba nenea Silver :)))

Fara suparare, dar asa se face la ski. Ce vezi aici e o pozitie in stilul modern, denumit carving. Nu se mai face cum stii matale, punctezi, descarci, te lasi , iei curba, repeti :))

Si oricum si acolo, tot asa se face, greutatea este pe interior mereu-skiul din deal :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca am zis o prostie mare de tot :))))))

Pe skiul din deal lucrezi-inclini, si automat exteriorul-cel din vale se inclina dupa cel din interior, si se incarca cu greutate. Ma gandeam la inclinat si am dat o pe dos. My bad :)

 

Morala, trebuie sa ma duc la ski, ca am sarit 2 sezoane , pff..

Explicat frumos, nu ca mine prost :))

https://www.fedewenzelski.com/focus-on-the-inside-leg-activity-the-key-to-success/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...